Live.com - internetové služby podle Microsoftu

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Live.com - internetové služby podle Microsoftu

Microsoft se svým portálem Live.com a napojenými službami přichází oproti konkurenci s mírným zpožděním, zato o to kvalitněji. Jeho nový komunitní a blogovací systém Spaces je výrazně lepší než Blogger, Windows Live Hotmail je lepší než GMail a komunikační program Windows Live Messenger je mnohem lepší než Google Talk (nehovoře o tom, že je dostupný i pro mobilní telefony).

Vše doplňuje skvělá PC aplikace Microsoft Office Outlook 2007, včetně napojení na Live.com pomocí Outlook Connector.

Pojďme se na portfolio Microsoftu v jeho nové Live.com sadě aplikací a služeb podívat podrobněji.

Personalizovaná homepage Live.com

Pokud chcete začít používat služby Microsoftu, budete si u něj muset, pochopitelně, vytvořit účet. Můžete pro to použít vlastní emailovou adresu, nebo si vytvořit @hotmail.com účet, což silně doporučuji, možnosti aplikace a nabízené služby se tak podstatně zvýší (pro pokročilé uživatele je i možnost registrovat si Windows Live služby pro vlastní doménu pomocí domains.live.com, obdoba Google Apps).

Poté si již můžete začít upravovat domovskou stránku Live.com, například o miniaplikace, či o čtečku RSS zdrojů, včetně záložek.

úvodní stránka Live.comúvodní stránka Live.com

V případě Live.com homepage se jedná o podobně zpracovanou obdobu iGoogle. Na gallery.live.com si můžete navíc stáhnout stovky „gagdets“, miniaplikací, pro Live.com homepage.

Windows Live Hotmail na mail.live.com

Windows Live Hotmail nabízí hned 5GB prostoru (za $20 ročně rozšiřitelných na 10GB), a hlavním lákadlem je snadné sdílení veškerých dat mezi různými platformami. Emaily, kalendář a kontakty v ní jsou totiž dostupné nejen z webové platformy, ale také z Microsoft Outlooku, z Windows Live Messengeru na PC i z Windows Live Messengeru na telefonech s Windows Mobile.

Webová aplikace Windows Live Hotmail

Vlastní webová aplikace se snaží přiblížit vzhledu aplikací desktopových, a velice se jí to daří. Používá hromadu AJAXu a pracuje se s ní pohodlně a rychle, jako se zjednodušeným Outlookem.

webové rozhraní Windows Live Hotmailwebové rozhraní Windows Live Hotmail
nový email na webovém rozhranínový email na webovém rozhraní

Editor emailů je samozřejmě plně WYSIWYG. Emailový klient umožňuje i načítání jiných POP3 schránek, vybírání pošty přes Microsoft MAPI, a specifikace až 5 jiných adres odesílatele.

Vynikajícím způsobem je řešena databáze kontaktů. Jedná se o to, že u každého kontaktu můžete požádat o jeho automatické aktualizace, a databáze se vám tak udržuje automaticky neustále aktuální, včetně veškerých emailů, telefonních čísel, adres, a dalších položek.

Kontakty je také možno snadno importovat z Microsoft Outlooku, Outlook Exressu, či z jiných zdrojů, slouží na to malá stažitelná aplikace.

detail kontaktu na webovém rozhranídetail kontaktu na webovém rozhraní

Napojení na Live Hotmail z Outlook 2007

Na Windows Live Hotmail se můžete snadno napojit i pomocí PC aplikace Microsof Office Outlook 2007, tedy nejlepšího emailového a PIM klienta současnosti. Postačí si stáhnout zdarma dostupný Outlook Connector, zadat jméno a heslo, a vaše Live Hotmail pošta i kontakty ihned zpracováváte i na PC.

Na příkladech Outlooku je dobře vidět, jak se Microsoft snažil webové rozhraní přizpůsobit desktopové aplikaci, a usnadnit tak život uživatelům.

emaily z Live Hotmail v Outlook 2007emaily z Live Hotmail v Outlook 2007
nový email zasílaný přes Live Hotmailnový email zasílaný přes Live Hotmail

Stejné kontakty, jako máte dostupné ve webovém interface Windows Live Hotmail samozřejmě díky Connectoru vidíte i v desktopové aplikaci:

Windows Live kontakty na PCWindows Live kontakty na PC

Windows Live Messenger - mnohem lepší než ICQ a Jabber

Samozřejmě nejen emailem živ je člověk, takže kromě emailových zpráv přes Windows Live Hotmail či Outlook 2007 můžete posílat i instantní zprávy, audio a video pomocí Windows Live Messengeru. Windows Live Messenger je podstatně pokročilejší protokol než zaostalé ICQ či než nic neumějící Jabber (Google Talk), více v odkazovaném článku.

Výborná věc je v tom, že WLM kontakty jsou společné s těmi pro Windows Live Hotmail, takže nemusíte budovat dvě databáze. Navíc se samozřejmě veškeré kontakty aktualizují, jejich adresa, telefon a další.

Windows Live Messenger pro PC

Windows Live Messenger je opravdu vynikající IM klient. Podporuje nejen online a offline textové zprávy, ale i hlasové volání, video hovory, sdílení souborů, přenosy souborů mezi uživateli (funkční i pokud máte privátní IP adresu za NATem), desítky her, sdílení aplikací a mnoho dalších funkcí (třeba zobrazování aktuální přehrávané písničky z Windows Media Player 11).

Windows Live Messenger 8.5Windows Live Messenger 8.5

Windows Live Messenger pro mobilní telefony

Pokud máte chytrý telefon s Windows Mobile 5 či 6, můžete si stáhnout Windows Live Messenger i pro tento operační systém. Opět zde automaticky uvidíte veškeré vaše kontakty synchronizované, můžete jim poslat email, instatní zprávu, či třeba zatelefonovat.

Lépe už to snad ani nejde :-)

WLM na WM6 WLM na WM6

Takto vypadá synchronizovaný kontakt z Windows Live služby:

WLM kontakt a WM6synchronizovaný kontakt z Windows Live v adresáři mobilu

Komunity na Spaces.Live.com

Kromě skvělého komunikačního systému, který jsem představil, a který zahrnuje webové aplikace, desktopové aplikace i mobilní aplikace, vybudoval Microsoft i rozsáhlý a velice snadno použitelný komunitní systém Spaces, kde si můžete založit vlastní blog, fotogalerii, video galerii, a řadu dalších komponent.

Během 5 minut jsem tam vytvořil demo blog: lamparna.spaces.live.com. Celé rozhraní je plně AJAXové, tedy rychlé a flexibilní, můžete si nastavovat práva pro svůj prostor, sledovat blogy jiných, jejich aktualizace, přidávat RSS čtečky, seznamy, prostě … kam se na Spaces hrabe zaostalý Blogger.com.

můj testovací blog na spaces.live.commůj testovací blog na spaces.live.com

Rozsáhlé jsou možnosti konfigurace vašeho webu, a jak jsem psal, vše je okamžité a pohodlné díky AJAXu:

konfigurace blogu na spaces.live.comkonfigurace blogu na spaces.live.com

Další služby Live.com

Samozřejmě služby Live.com zde nekončí, existují i skvělé Microsoft Maps, SoapBox jako konkurence pro Youtube (zde je ale Google mnohem lepší), SkyDrive sdílení souborů, OneCare antivirový scanner či správa záložek Favorites (včetně importu záložek z MSIE či Firefoxu).

Microsoft nabízí na domains.live.com dokonce i variantu Windows Live pro vaši vlastní doménu (postačí nasměrovat MX záznam), a to zcela zdarma!

Myslím si ovšem, že zejména dokonalá integrace webových aplikací (Live.com), desktopových aplikací (Outlook 2007 s Connectorem a Windows Live Messenger), mobilních aplikací (Windows Live Messenger Mobile a Outlook Mobile) a propojení na komunitní Spaces tvoří z nabídky Microsoftu bezkonkurenční věc, kterou ostatní firmy nemají šanci dohnat. Více o Live.com službách také na LiveSide.net.

Konkurence Microsoftu je zatím jen u těch webových aplikací a nic jiného pořádně neumí. Zcela se tak nehodí pro business.


Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →