Apple před pár dny představil iOS5, který funkčně stále nedohnal konkurenci, a také uvedl iCloud.
V případě iCloud jde o sync kontaktů, kalendáře a emailů do malého 5GB Apple mráčku.
Stejnou věc s mnohem lepší funkčností řeší už zhruba 10 let Microsoft Exchange (kontakty, kalendář, úkoly, pošta) a nově Office365. Anebo klidně emailové služby zdarma, co umí ActiveSync (Exchange) protokol a jedou na vlastní doméně (Microsoft Custom Domains - dostanete 500x 25GB, Google Apps), či bez vlastní domény (Microsoft Hotmail / SkyDrive, Google Gmail / Kalendář / Doc).

Problém synchronizace kontaktů, emailů, kalendáře a souborů je prostě dávno vyřešen, pomocí otevřených a nezávislých služeb.
Apple v iCloud nenabízí nic navíc, naopak, funkčně je podřadný. Ikona iWork na obrázku je mimochodem jen reklama na zakoupení Pages a KeyNote, nikoliv plnohodnotný webový Office zdarma jako jej má Microsoft či Google.
Kapacita iCloud je pouze 5GB, neumí přitom vaši vlastní doménu. Microsoft nabízí i vaši vlastní doménu, na ní 500 schránek, každá s 25GB prostoru pro email a 25GB prostoru pro soubory, fotky, dokumenty, webový Office, propojení na desktopový Office, sync mezi desktopem, telefonem a cloudem, a to už od roku 2008. To je úplně jiná dimenze.
Úplně si nedokážu představit, pro koho má nedodělek jako iCloud smysl. Je to takové dětské a naivní... A nejde vůbec o to, že služba momentálně kolabuje, mažou se kontakty a na dostupnost není záruka. Vlastně nejde ani o to, že funkčně je to jako z mateřské školky, když to porovnám na Office365 za €5 měsíčně či Custom Domains zdarma, protože to někomu fakt může stačit. Jsou i horší věci, třeba "email na celý život" od Seznam.cz.
Jde o to, že kromě iPhone / iPad komba je to úplně k ničemu. Jak takový email a kontakty dostanu do Android telefonu? Do tabletu? Do Outlooku 2010 (update: tento jediný je podporován, ovšem až po instalaci iTunes a iCloud 100MB software)? Do Nokie se Symbianem^3? Kamkoliv jinam? Je pak člověk na doživotí v Apple vězení a musí si kupovat jen jeho produkty?
Když mám data v Exchange, Live či Google Apps, tedy ve službách s podporou ActiveSync, není problém změnit providera služeb, zachovat si stejnou doménu, a mít možnost volby. Plus asi tak 1000x lepší funkce.
Proto je iCloud úplně mimo.
Dost o WP7 uvažuju. O Applu už ani neuvažuju, Androidu se bráním, to je šílený bastl. Ta vaše video recenze na Mango byla dobrá. To byla tak poslední kapka, jen počkat, co představí Nokia a pak mi nebude bránit nic