Co nového čekat ve Windows Phone 8?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Co nového čekat ve Windows Phone 8?

Už za týden budeme mít spoustu oficiálních informací o Windows Phone 8, začne totiž Windows Phone Developer Summit.

Pár spekulací o WP8 ale známe již dnes.

Windows Phone 7.5 jsou dnešní nejlepší operační systém - nikdo jiný nenabízí tolik funkcí, od zábavních (Xbox Live, Zune), přes sociální (FB, TW, LinkedIn) až po ty pracovní (Office, SkyDrive, Exchange).

Apple třeba v budoucím iOS 6 zkopíruje část sociálních funkcí Microsoftu z roku 2010 -> propojí kontakty a kalendář s Facebookem (ale ne tak dobře jako WP) a umožní vložit fotku do rozepsaného emailu. "Úžasný" pokrok. Jenže Microsoft je funkčně mnohem dál oproti iOS, který zaostává a neinovuje.

Co tedy můžeme očekávat ve WP8?

 • nové Win RT API, minimálně částečně kompatibilní s vývojem pro Windows 8 / Metro,
 • kompatibilitu Windows Phone 8 se stávajícími WP7.5 aplikacemi,
 • podporu pro nové dualcore procesory, nové GPU a nová rozlišení, včetně 1280 x 768 (Windows Phone jsou už se singlecore CPU nejrychlejším OS, dualcore ale může být vhodný pro některé extrémně náročné hry),
 • další vylepšení současné Word / Excel / PowerPoint / OneNote kancelářské sady a její SkyDrive / Office 365 / Sharepoint integrace,
 • propojení stavu aplikací a jejich dat mezi Windows Phone 8 a Windows 8 (Metro),
 • plně integrovaný Skype v systému (jako je dnes Facebook, LinkedIn, Windows Live a Twitter),
 • systémové API pro VoIP providery, kteří mohou funkčnost telefonu dále rozšiřovat,
 • fantastická Nokia PureView technologie, tedy 41 Mpx fotoaparáty s bezeztrátovým zoomem,
 • aktualizovaná navigace Nokia Autem 3.0,
 • nová API pro monitorování datových přenosů a dalších funkcí, které požadují současní Symbian uživatelé.

Obecně, Windows Phone 8 se posune zase dál, a to integrací veškerých myslitelných sociálních sítí, Skype a VoIP, ještě lepšími off-line mapami a navigací, možnou náhradou Bing map pomocí Nokia Map, nejlepším možným fotoaparátem (Nokia Pureview a 41Mpx vs 8Mpx konkurence), integrací WP8 s Windows 8 a podporou funkcí, které WP dosud neimplementoval, ale zejména bývalí Symbian uživatelé je požadovali.

WP8 budou zjevně fantastické a Nokia určitě získala významné slovo při jejich vývoji. První WP8 telefony zde mohou být na podzim.

Otevřenou otázkou zůstává, co stávající WP 7.5 telefony, včetně top modelů Lumia 800 / 900, a jejich případný upgrade na WP8, či minimálně nabídnutí části funkčnosti pod případnou (teoretickou) WP 7.6 aktualizací.

Osobně si myslím, že stávající modely spíše nedostanou WP8 kernel (psal jsem to už před měsícem), ale část nové uživatelské funkčnosti jako integrovaný Skype a nové mapy ano, a to je pro uživatele nakonec podstatné. Číslo buildu kernelu zajímá jen pár geeků.

Zdroj: NokiaInnovations.com


Komentáře

 1. 1 Michal Minárik 13.06.12, 10:06:28
  FB

  Bohužiaľ si myslím, že napríklad práve Lumiu 800 si kúpilo množstvo geekov. Ja ju mám kvôli vývoju apps na WP 7.5. Nepoteší ma, ak si budem musieť kvôli WP 8 kupovať nové zariadenie.

 2. 2 Jiří Beran 13.06.12, 10:06:27
  FB

  Ja hlavne doufam v podporu VPN a pouzitelnyho budiku(jedne hlasitost pro vsechno je silenost). 2 mesice jsem pozivat Omnii 7, ale vratil jsem se zpatky na iP..

 3. 3 Jindřich Vomlel 13.06.12, 10:06:00
  FB

  Chci si koupit Nokia Lumia 800. Ví se, kdy bude možné si koupit tento telefon, aby tam byl již WP 8 od začátku ? Nebo neplánuje Nokia či Samsung nové WP modely právě s uvedením WP 8 ? Díky ...

 4. 4 Radek Hulán 13.06.12, 10:06:27
  FB

  [3] já myslím, že někdo ví, ale zatím veřejně nepublikuje :) Současný WP7.5 je lepší než konkurenční OS, pokud potřebuješ ale funkce z WP8, nezbývá než počkat... Minimálně na onoho 20. 6., kdy bude oficiálně jasněji.

 5. 5 Sebastian O'Rill 13.06.12, 10:06:36
  FB

  Mohu potvrdit implementaci numerické klávesnice pro psaní zpráv (4x3 klávesy).

 6. 6 Pepa Štefan 13.06.12, 01:06:19
  FB

  Právě nedostatku informací o upgrade na W8 jsem Lumii 800 prodal a čekám, co přinesou W8. I kdyby MS dal vědět, že upgrade nebude, bylo by to lepší než tohle mlžení. Možná bych to překousl a neprodal..

 7. 7 Michal Hudec 13.06.12, 05:06:09
  FB

  Neřekl bych, že wp7.5 je nejlepší operační systém. Každý má svoje pro a proti a každému vyhovuje něco jiného. Některé věci na wp opravdu nepochopím. Nejvíc mě vytáčí jedna hlasitost. To je přece základní věc u každého telefonu, že má rozdílné hlasitosti minimálně pro vyzvánění, přehrávač a programy. A potom třeba facebook chat, který funguje opravdu záhadně, někdy mi po připojení začne chodit desítky starých zpráv a podobně. Pak bych uvítal možnost seřadit si programy tak jak chci a né podle abecedy a třeba menší tiles na hlavní ploše a lepší využití místa celkově. Tlačítko vyhledávání je taky úplně k ničemu, nejlepší by na něm bylo fulltext vyhledávání v telefonu jako má třeba iPhone.

  Ale zase na druhou stranu se mi líbí rychlost systému i rychlost spouštění aplikací, jednotný design a integrace sociálních sítí.

  Tak snad v budoucnu na tom bude wp lépe.

 8. 8 Martin Pokorný 13.06.12, 11:06:14
  FB

  Tomu integrování Skype bych moc šancí nedával, sice to je logický krok, ale operátorům by se to určitě nelíbilo a dost možná by "na truc" pozastavili propagaci Windows Phones.

 9. 9 Stanislav Motl 19.06.12, 04:06:14
  FB

  Kdo chce být In, koupí si Iphone. Kdo má čas čekat, koupí si Android. Kdo chce být spokojený, koupí si Windows Phone

 10. 10 Michal Landsman 20.06.12, 07:06:17
  FB

  [10] Přesně tak, je to jedná věc, která mě v jejich marketingu a celkově smýšlení nesedí. Jsou noví, jejich prioritou by mělo být zaručit min. 2 roky upgrade softwaru a aplikace. Jinak to nemá smysl.