Když jsem před pár dny přinesl popis aplikace Windows Live Messenger 8.0 a její hodnocení na úrovni WELL.DONE Miranda IM packu, snesla se mi na emailu značná spousta dotazů jak to či ono udělat a nainstalovat. Tento článek by měl na otázku konfigurace a nastavení odpovědět.
Proč používat MSN protokol?
Microsoft se v poslední době opravdu snaží, nestačí mu alokovat 90% trhu, ale chce rovněž nabízet objektivně nejlepší aplikace na trhu. Sem patří i zcela nově napsaný MSN Messenger, který se přejmenoval na Windows Live Messenger.
Live Messenger podporuje:
- přenos textových zpráv,
- zasílání zpráv offline uživatelům,
- audio a video hovory (podobně jako Skype) na počítač,
- audio hovory na běžné telefonní linky,
- spolehlivé posílání souborů, a to i na neveřejné IP s NATem,
- sdílení a automatická synchronizace celých adresářů (složek) mezi zvolenými kontakty, což je opravdu parádní funkce pro spolupráci teamu,
- zasílání ručně psaných textů,
- stovky her.
Jak je vidět, MSN protokol toho dnes nabízí zdaleka nejvíce, je to rozšířená kombinace funkcí ze Skype + Jabber + ICQ (+ hry) protokolů. Navíc je možné přes Live Messenger sdílet aplikace a plochu, což se ale jen odvolává na standardní funkce ve Windows XP.
Pro použití všech funkcí protokolu musíte ovšem používat Windows Live Messenger, implementace MSN protokolu v open-source Mirandě je bohužel pouze částečná, funguje jen pro textové zprávy.
Instalace Windows Live Messengeru
Pro používání služeb Microsoftu se musíte u něj nejdříve zaregistrovat. Můžete si buď nechat vytvořit novou MSN Hotmail emailovou adresu (nedoporučuji) či si zaregistrovat emailovou adresu stávající (může být klidně z konkurenčního Gmailu). Na stránce login.live.com klikněte na možnost Zapsat k vytvoření účtu, a postupujte dle pokynů. Důležitá je odpověď na email, který Vám přijde, tímto Vaši emailovou adresu potvrdíte, a následně ji již můžete používat.
Následně si stáhněte a instalujte:
- stáhněte si Windows Live Messenger a instalujte,
- stáhněte si Live Plus! pack a instalujte,
- ukončete Live Messenger (kliknutím na ikonu v toolbaru a pomocí volby Ukončit, jen zavření okna aplikace tuto neukončí),
- stáhněte si A-Patch for Live Messenger a v tomto programu si zvolte volbu "Load settings", načtěte tento soubor a-patch.aps (což je mnou připravená konfigurace, která Vás zbaví reklam a přizpůsobí okno Live Messengeru) a klikněte párkrát na Next.

A-Patch - zvolte si „Load settings“
Screenshoty z Windows Live Messengeru
 okno zpráv |
 hry na MSN |
 sdílené složky |
Hry na MSN
Lidé, co přecházejí z ICQ, často postrádají hry. Fakt je ten, že Microsoft nabízí zhruba 100x více her, a mnohem kvalitnějších, než jsou v ICQ.
Podívejte se (nejlépe s MSIE) na portál zone.msn.com. Zde si můžete vybrat ze stovek online her, a zvolit si proti komu budete hrát, což může být buď Váš kamarád přihlášený na MSN, náhodný protihráč s podobnou úrovní, popřípadě počítač.
Hrát můžete poker, dámu, šachy, téměř cokoliv. Při hraní se vytváří i Váš rating a můžete postupovat na žebříčku celkovém či mezi Vašimi kamarády na kontakt-listu v Live Messengeru.
Veškeré aplikace jsou řešené jako miniaturní ActiveX či Flash komponenty, jejich načítání je poprvé během pár sekund a podruhé již okamžité. Jedinou podmínkou je použití MSIE 6.0 a vyššího prohlížeče.
I co se týče her, nemá tedy Windows Live Messenger konkurenci, taková šachová partie proti kamarádovi online na MSN má prostě svoje kouzlo.
Pro zone.msn.com si můžete zaregistrovat i svůj vlastní nick, a to na adrese zone.msn.com/ … NicknameSignup.aspx, Váš standardní email z Live Messengeru se zde záměrně neukazuje veřejnosti.
Mimochodem, pokud Vám Live Messenger nabídne jen omezený počet her, doporučuji si ve Vašem MSN profilu změnit zemi na USA, poté budete mít nabídku kompletní.
Závěr
Pokud si to můžete dovolit, nabízí Windows Live Messenger jednoznačně nejlepší protokol pro internetovou online komunikaci, s nejen textovými zprávami, ale i audio a video rozhovory, volání na běžné telefonní linky, sdílení aplikací, adresářů a také obrovskou spoustu online her, dostupných zcela zdarma.
V zahraničí se již od ICQ protokolu dávno upustilo, a MSN (plus Yahoo) má zdaleka největší podíl na trhu. Doufejme, že tento příklon ke kvalitě, bude brzy i v ČR 🙂 Osobně jsem ICQ/AIM účet nadobro zrušil…
Pokud ovšem požadujete jen textovou komunikaci pro různé protokoly bez dalších audio/video/sdílení služeb, je pro Vás ideální Miranda IM „WELL.DONE pack“.
Mňa by zaujímalo či tento soft umožnuje vyhľadávanie ľudí na webe tak ako ICQ, ja som to tam totiž nenašiel. Rovnako som nenašiel ani žiadnu stránku kde by som mohol ľudí hľadať aspoň na webe ako na ICQ portáli...Ehm, keď tak nad tým rozmýšľam, je to sídce pekný software, ale akosi neviem nájsť pre neho využitie.Ešte tak na pokec zo ženskými by to šlo, ale kdo už len na slovensku ma MSN a je aktívne on-line, navyše keď nemám možnosť hľadať uživateľov...
[1] pokud toužíš po náhodných kontaktech, jde to třeba na http://spaces.live.com/
"V zahraničí se již od ICQ protokolu dávno upustilo"
Nevim jestli upustilo nebo ani nespustilo, ale když jsem čech a mam český kontakty, tak ICQ používat nepřestanu. V ICQ mam čechy, slováky a jednoho poláka a v msn mam ostatní zahraniční směsku... prostě zůstanu duální jako doposud, jinak to nejde.
Ten nový Messenger vypadá fakt dobře. Nevíš, jestli umí i šifrování zpráv?
[3] většina lidí stejně používá alternativní ICQ klienty, a mají i MSN.. A pak už je jen krůček přechod na Windows Live Messenger 😉 Osobně jsem se ICQ kontaktů rád zbavil, většina byla jen lidé, co chtějí pomoci ode mě..
[4] neboj messenger je veľmi bezpečný nepozná spam ani žiadne také veci čo ICQ 🙂.
[5] zrušenie je jediná možnosť ako sa zbaviť icq a aby ľudia rpešli na messenger. Keď aj budú mať nejaký alternatívny klient časom určite Live skúsia a zostanú pri ňom, lebo je jednoducho najlepší. Ľudia si mysli, že keď používam Messenger, že som nejaký zastanca microsof, ale ja používam iba to čo je dobré a na značku nepozerám. Keby zajtra niekto vymyslel niečo lepšie prejdem k tomu. Ja vždy používam iba to čo je najlepšie a nech to vyrobil ktokoľvek. Inak Microsoft sa veľmi pekne rozbehol...
Měl bych jeden dotaz...jde nějak změnit barva odchozího a příchozího textu?Nikde jsem to nenašel.
[8] v Nastavení si volíš font a barvu pro příchozí konverzace, a v Plus! / Preferences / Conversations pro odchozí...
[5] Já taky používam alternativního ICQ/MSN klienta 😉 Ani jeden originální se mi totiž tak moc nelíbí.
škoda, že to nemá nějakou mobilní alternativu jako go.icq.com
No nicmene pokud bych chtel jen klienta na textovy zpravy (mozna i sem tam poslani souboru), nebude pro me lepsi jabber?
Zrovna nedavno sem to resil a dylema msn vs. jabber bylo velky - oboje super, kazdy nejak jinak - jedno opensource a druhy integrovany do systemu, tak by me zajimalo co na to ostatni ...
Asi třikrát jsi zmínil hry. To si děláš srandu? Trilian používám hlavně protože tam není reklama a protože tam nejsou hry co rozptylují. Občas mi přijde pokus o hru (text ať si stáhnu ICQ 5.1), nechává mě to chladným.
[5] Kolika lidí(kontaktů) jsi se zbavil nepoužívání ICQ ?
[13] šachy či poker nejsou pro masy a vyžadují dokonalou funkci mozku 😉 Nejsou to primitivní ICQ hry..,
Mám v nabídce jen 4 hry,jak tam dostanu další?
[15] je potřeba si v nastavení účtu u Microsoftu zvolit jako svoji zemi USA či Kanadu.. Nabídne pak i anglické hry. Jinak se dají i s češtinou v účtu spustit na http://zone.msn.com/
[11] Myslím, že by mělo fungovat tohle: http://webmessenger.msn.com
ICQ je hodne spatne, ICQ program je tragedie, ale nic to nemeni na faktu, ze je stale nejpouzivanejsi.
M$ se snazi, ale videokonference neni vse, viz:
According to the latest figures from Neilsen/Netratings, AOL still has a commanding lead in the IM market.
AOL: 53 million
MSN: 27 million
Yahoo: 22 million
Google: 866,000
Standa
[18] nezapomínej, že MSN + Yahoo propojili sítě, takže 57 mil (dle tvých údajů)
Já bych to neviděl tak žhavý. Dnes ráno jsem nainstaloval MSN a po par hodinách vypadlo a nejelo několik hodin. Později jsem se dověděl, že jsem nebyl sám s tímto problémem. Ani nepamatuju kdy by se mi na ICQ stalo něco podobnýho. Nechám si MSN nainstalovaný ale ICQ (Trilliana) se zbavovat nebudu.