Klávesové zkratky pro Windows 8, aneb jak se nezbláznit z Metra na desktopu

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Klávesové zkratky pro Windows 8, aneb jak se nezbláznit z Metra na desktopu

Windows 8 03.06.12

Pokud chcete efektivně používat Windows 8 na desktopu s jeho tabletovým Metro rozhraním, musíte se naučit pár klávesových zkratek, podrobný popis je v tomto PDF.

Toto jsou ty nejzákladnější:

 • Win+C = charms, sdílení, hledání, nastavení
 • Win+D = desktop
 • Win+H = sdílení označené položky (webové stránky, fotky, atd.)
 • Win+I = nastavení aplikace
 • Win+Q = hledání v aplikaci
 • Win+Tab = přepínání aplikací
 • Win+Z = kontextové menu aplikace (také pravé tlačítko myši)

Album: Windows 8 klávesové zkratky

Win+C = charms, sdílení, hledání, nastavení
Win+D = desktop
Win+H = sdílení označené položky (stránky, fotky)
Win+I = nastavení aplikace
Win+Q = hledání v aplikaci
Win+Tab = přepínání aplikací
vytažení app myší z Win+Tab a současné zobrazení 2 aplikací
Win+Z = kontextové menu aplikace

Také je dobré vědět, že levý horní roh (hot corner) slouží pro zobrazení běžících aplikací a levý spodní pro Start Menu.


metro win8 release preview

Komentáře

 1. 1 Adam Kalisz 03.06.12, 07:06:28
  FB

  Pokud se ale pár triků / klávesových zkratek člověk postupně naučí (a na zapamatování to nějak těžké není), může Windows 8 RP velice dobře používat. Právě jsem bouchnul svůj Dell Latitude do dokiny a mrknu, jak si Win8RP vedou s více displeji + jak obsluhují dokinu.
  Jinak ten přehled v pdf je super!

 2. 2 Martin Galda 03.06.12, 09:06:37
  FB

  Dnes se mi konečně povedlo naistalovat drivery (pomocí Driver Pack Solution Full - http://drp.su/download.htm ) a připojit se tak ve Win8 k internetu :)
  Jako první jsem vyzkoušel aplikaci Tweetro, která se mi moc líbí, ale po prvním tweetu z ní jsem zjistil, že má problémy s diakritikou a nemohl najít kde nastavit kódování... takže Win+I a bez problému to najdu, nebo je to složitější?
  (momentálně jsem na starých XP, jinak bych to zkusil :) )

 3. 3 Lenka Klepáčková 04.06.12, 10:06:23
  FB

  no, zůstanu na Win7 a budu se tvářit, jakože MS toto faux-pas nikdy nevydal. Ve srovnání s teamy, kde jsou fakt špičkoví IT odborníci (.NET) to působí opravdu tak jaksi dost po Nokiácku...

 4. 4 Ladislav Zelenka 04.06.12, 10:06:26
  FB

  Začínám si zvykat. Upgradoval jsem na Win8 natvrdo, na PC i netbooku. Na Atomu je znát celkové zrychlení, na desktopu už to tak markantní není. Tlačítko Start kupodivu nepostrádám, dlaždice jdou v Metru perfektně uspořádat k obrazu svému. Takže proč nejít s dobou a nepoužívat nejnovější OS? Jen bych rád věděl, jestli půjde z Release Preview přejít na finální verzi, kterou si určitě koupím až vyjde.

 5. 5 Aleš Jiříček 04.06.12, 03:06:24
  FB

  Windows 8 jsou mireny na spotrebitele... jako pracovni nastroj jsem je uz zavrhnul... K tomu si ponecham Win 7.

 6. 6 Honza Vosmik 04.06.12, 06:06:19
  FB

  Jde nebo nejde mít na jednom monitoru puštěné metro a na zbylých desktop? Pokud ano, pak bych viděl nové windowsy jako dokonalý pracovní nástroj... V tří monitorové konfiguraci by to bylo úžasné.
  Pokud ne, bude těžké si na ně zvyknout....

 7. 7 Martin Čežík 04.06.12, 08:06:53
  FB

  [6] Jde. Sice to chce ještě trochu doladit (Metro pořád skáče při různých příležitostech na primární monitor), ale jinak od RP verze už dva monitory nejsou problém. A funguje to moc pěkně :-)

 8. 8 Ladislav Zelenka 05.06.12, 10:06:30
  FB

  Windows 8 začíná být můj šálek kávy. Nádherná je například jedna věc: Na desktopu si nastavím pozadí, barvy, dlaždice, mnou personalizovanou obrazovku Start, poté zapnu ntb a mám to během okamžiku stejné jako na desktopu, kde jsem si to nastavil. Spáruji přes Bluetooth svoji poněkud obstarožní Nokii N8 a ejhle, ona je spárovaná i v druhém zařízení. Pro majitele smartu s Nokia Belle - Nokia Suite funguje bezchybně... Teď se jen těším na Lumii 900 :)