Microsoft je inovátor. Apple zaostává

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Microsoft je inovátor. Apple zaostává

Windows 10 02.11.14

Microsoft Surface

Těším se na Windows 10. Microsoft totiž dobře pochopil, že nejlepší není pořád ovládat zařízení pomocí myši a klávesnice ani jenom pomocí gest, ale je to jak kdy.

Někdy má výhodu myš, jindy prsty.

Apple na to dosud nepřišel... Jeho tablety jsou založené na systému z telefonu, jsou to "zduřelé telefony",  bez zásadní změny ovládání a koncepce. Serióznější práce u nich nehrozí. Apple se zjevně bojí věci měnit, poté co získal 10% tržní podíl na trhu s telefony, u tabletu neriskoval, telefon zvětšil a nazval jej tabletem. Neexistující práce se soubory či jen jedno aplikační okno zůstalo. A počítače s OS X se zase zoufale drží pouze nedotykových obrazovek, jejich systém je nestabilní a na okraji pozornosti programátorů.

V praxi si tak člověk u Apple kupuje 4" telefony, 5.5" telefony, 8" tablety bez klávesnice, 10" tablety bez klávesnice, 13" nedotykové notebooky, 15" nedotykové notebooky a 27" nepřenosné notebooky v monitoru, a případně i popelnice, protože pro každou trošku odlišnou věc se hodí něco jiného. Běžný nebohý Apple uživatel tak nosí v batohu malý telefon, plus malý tablet, plus malý notebook, a na serióznější práci má v kufru auta pak schovaný čtvrtý velký počítač, kdy to vše mezi sebou občas sychronizuje přes neschopný iCloud. Jen ti nadanější používají OneDrive či Dropbox.

Microsoft zde jako první přišel na to, že je možné a vhodné vyrobit jedno zařízení, které slouží jak pro zábavu, tak pro produktivitu a práci. Windows tablety s připojitelnou klávesnicí či ultrabooky s dotykovou obrazovkou tuto funkci dokonale splňují. Pro matlací potřeby, skrolování Facebooku na záchodě, sledování videa v posteli a WeHeartIt je zde "Metro" interface, pro skutečnou práci pak připojíte klávesnici a píšete dokument ve Wordu. Anebo myš a pracujete s Photoshopem. Popřípadě velký externí monitor a upravujete fotky na 30" namísto 10 - 13".

Lidé nechtějí primárně tablety (ať už zduřelé telefony v podání Apple či zmenšené notebooky), to je jen forma. Lidé chtějí především něco malého, lehkého, snadno přenosného, a dobře ovladatelného za každé situace.

V případě Apple tak potřebujete pro "produktivitu" několik bazmeků. A nosit a starat se o několik Apple bazmeků je frustrující a drahé.

Windows 8 a 8.1 byl ze strany Microsoftu úkrok poněkud do extrému, vyhovoval spíše menším obrazovkách. Microsoft příliš preferoval dotyk a zapomněl na to, že myš a klávesnice je v mnoha situacích více cool než matlet prstem. Zejména firemní uživatelé mu to dali sežrat, setrvávali u Windows 7.

Windows 10 tuto nerovnováhu opět posunou tam kde má být -> na 30" monitoru budete používat primárně desktop, na 13" notebooku jak se vám to bude právě hodit, na 8" tabletu primárně "Metro" interface. Pořád to bude jeden systém, jedno zařízení se soubory na jednom disku (případně synchronizovanými přes velice schopný OneDrive), dokonale propojený i s telefonem. A mobilní quacore Intel procesor tomu dodá dostatek výkonu, který ARM procesor nenabídne.

Statické ikony na ploše v iOS mezitím budou pořád připomínat Windows 95 a tento dvacet let starý systém, a OS X se zásadně nezměnil 10 let.

Je otázkou, kdy si zaostalost Apple uvědomí i běžní uživatelé... Samozřejmě, když někdo do "ekosystému" Apple investuje 100 tisíc Kč, bude jej zoufale hájit a nepřizná si snadno, že vše nahradí jeden Windows 8/10 tablet s klávesnicí za 20 tisíc Kč, ale takových snobů bude nutně ubývat.

A Apple není technologicky na tuto změnu připraven.


Komentáře

  1. 1 Petr Jurik 27.11.14, 04:11:05
    FB

    Mozna bude problem, ze se na to divate vzdy z pohledu IT cloveka a ne bezneho uzivatele (kterych je vetsina). Surface je hodne povedene zarizeni, ale MS jeste nedokazal vysvetlit beznemu uzivateli proc by si mel poridit prave surface a tady na tom moc neprida ze se az prilis casto meni API (to odrazuje developery) a celkova koncepce systemu (to zase odrazuje bezne uzivatele).