Nové funkce ve Windows Phone 8 na videu

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Nové funkce ve Windows Phone 8 na videu

TheVerge vydal zajímavé video - stáhnuli si SDK pro Windows Phone 8 a prošli emulátor. Výsledkem je docela pěkný popis funkcí, které můžeme čekat ve WP8:

 • zálohovací systém pro aplikace, jejich data, sms, fotky a video (přes SkyDrive),
 • ukládání dat aplikací na SkyDrive,
 • aplikace pro monitoring datových toků (a případného překročení FUP),
 • nový Start screen - několik velikostí dlaždic a pokrytí celé plochy obrazovky,
 • nové barevné palety,
 • integrovaný Xbox Music obchod (otázkou je, zda tento bude fungovat v ČR),
 • Internet Explorer 10,
 • aplikace Maps používající výborné offline Nokia (NAVTEQ) mapové podklady,
 • lepší foto aplikace a úprava fotek,
 •  zlepšené možnosti Bluetooth přenosů.

Nejedná se samozřejmě o veškeré změny ve WP8, těch je daleko více, jen o funkce zachycené v emulátoru.


Komentáře

 1. 1 Petr Antoš 16.09.12, 01:09:26
  FB

  Dobrý den. Mám zkušenost se Samsungem Omnia 7 a Omnia W a naprosto upřímě musím říct, že po vymizení ITU-T klávesnic jsem měl dlouho problém s touch-psaním, až na jednu jedinou vyjímku - 3" SE Xperia Mini Pro (SK17i), kde je naprosto perfektní ITU-T režim, který při psaní zobrazuje cyklickou sadu znaků "nad" klávesnicí, stále na jednom místě a kromě toho, že je ITU docela určitě šetrnější k hrozbě RSI (na rozdíl od jakékoliv, i tlačítkové QWERTY ala BB apod), tak jsou také naprosto pohodlně řešitelné překlepy (prostě se to proťuká dokola znovu - se sledováním aktuálního znaku na stabilním místě ovšem...) a právě jen na téhle Xperii se mi píše dokonce možná lépe než na plastových ITU tlačítkách a to je co říct - je to také i softwarově hodně rychlé a formát toho telefonu je pro mne ideální do ruky (prakticky identický ve všch rozměrech s cigaretovou krabičkou, nemám prostě tlapu :-).Oba ty Samsungy mají strašnou tendenci se vysmeknout z ruky při uchopení a psaní, i díky řešení zkosení z boku a kovovému zadnímu krytu, což jsem jen velmi částečně vyřešil jakousi pružnou adhezivní samolepicí podložkou (cosi "stříhatelného" z kutilského obchodu), ale opět - u té víceméně pogumované Xperie není s tímhle žádný problém také i díky její tloušťce, je to prostě ergonomicky (pro mne) mnohem lepší do ruky. Já osobně bych prostě zkousnul určitě i ten 3" (ale max tak 3,7") displej s HD (! 1280*720) a přesně tou "Xperia-like" ITU-T klávesnicí (jde opravdu o ergonomické jednoruční psaní, bez hrozby RSI - to se s touch-QWERTY naprosto vylučuje) systémově nahrazující tu defaultní QWERTY, všude. Myslíte si že můžu v něco takového doufat? :-) Bude WP8 podporovat alespoň nějaké certifikované alternativní klávesnice a chystá někdo podobně malý 3" formát WP8 telefonu??? (Pro představu, autor SMS aplikace "Q9" se o něco alespoň pokusil, bohužel včetně své lidové tvořivosti, takže to není ITU = 1-0 * # a já osobně mít na to čas, bych to udělal tak jako na té Xperii + možná úplně customizovatelné obsazení tlačítek znaky (pro napodobení různých legacy mobilů z minulého století) a definovatelnou velikost celého ITU panelu, protože na velkých displejích je to prosě zase moc velké, resp. bylo by fajn si zvolit pozici a velikost podle délky palce každého soudruha ... :-). Můžete se na to alespoň někoho z MS zeptat ? Doufám, že nejsem sám kdo si nechce uhnat ten karpální tunel jen kvůli ultra módnímu šmrdlání po displeji ..... Díky.

 2. 2 Petr Antoš 19.09.12, 02:09:46
  FB

  moje chybka, ta SMS apliakce s přibližně ITU klavesnicí se jmenuje "9-keyboard", nikoliv Q9 - vyzkoušejte sami

 3. 3 Petr Antoš 21.03.13, 11:03:33
  FB

  TAK. Omlouvám se za bump, ale to co jsem zjistil tonight stojí za to. Ze zoufalství jsem se chtěl podívat jak tedy vypadají ty 12-key varianty klávesnic, které WP8 (ted zatím Lumia620, celkem spokojenost, rozhodně fajn že je tlustší a neklouže TOLIK v ruce) nabízí, takže jsem enabloval všechny korejské, čínské a japonskou 12-key variantu - a ...c) je správně :-D. Japonská "12-key" klávesnice opravdu jak jsem doufal umí přeponout i na latinku a skutečně je to klasické ITU-T rozložení s tím že mezera je na "1" (v podstatěl lepší než dole na "0", je to ok, zvyk okamžitý) a CAPS na "*", taky ok. Navíc tahle klávesnice má i kurzorové šipky (!!!) vlevo/vpravo takže není opět nutná ta šílená gymnastika se strefováním se přšmrdlnutého kurzoru kamsi přesně mezi něco a něco... úplně super. Navíc, styl jakým se používají víceznakové klávesy je perfektní po přiržení, musíte vyzkoušet :-). V základu je sice zobrazen japonsky rozsypaný čaj, ale je naprosto intuitivní kde co na co přepnout, resp je to otázka zvyku. Při psaní se to snaží nabízet jakési našeptávání a to dokonce i v češtině, což sice nepotřebuji (a ostatně ani T9) ale může to pomáhat psaní poslepu, s tím, že človek sleduje řádek s našeptáváním a při překlepu odcykluje stisky znovu - i když zde je i možnost systémové opravné klávesy a ta klávesnice navíc ukazuje dynamicky timeouty do kdy je možné cyklovat, resp po stisku šipky vpravo okamžitě vloží daný znak atd atd ....Navíc, (:-), kromě smajlíků mají ti japončíci jaksi standardizované i sady světových užitečných znaků, takže na číselné klávesnici je spousta logicky uspořádaných matematických symbolů, a po aktivaci symbolové varianty je možné zadávat v pohodě i řeckou abecedu, azbuku, německé přehlásky, atd atd.... A dokonce, byť je ta kbd na WP8 trošku lepší a konfigurovatelnější, tak tohle vše funguje prakticky stejně i ve WP7 !!! ..... volte "Japanese, 12-key" :-D