Pokud Apple nezapracuje na iOS, bude iPhone 5 nejzastaralejší telefon vůbec

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Pokud Apple nezapracuje na iOS, bude iPhone 5 nejzastaralejší telefon vůbec

Různé 18.05.12

V případě iPhone 5 se spekuluje o tom, že bude mít konečně větší (4") displej. Nicméně, to rozhodně nestačí na to, aby se z toho telefonu stalo kvalitní zařízení. Nokia Lumia 900 má displej 4.3". Problém je, že dnešní iOS je zastaralý systém, který konkurence, jmenovitě Windows Phone 7.5, předběhla nejen v množství funkcí, ale i použitelnosti.

Pojďme se podívat podrobněji na to, na čem by Apple měl pořádně zapracovat.

Vezměme si úvodní obrazovku - v případě iPhone tato obsahuje jen triviální spouštěč aplikací. V případě WP obsahuje super rychlý animovaný obsah, aktivní "Live Tiles", tedy dlaždice ukazující třeba kalendář, počasí, poslední Facebook / Twitter zprávy a další informace. Co je lepší a produktivnější není třeba rozebírat, spouštěč aplikací by se měl stát minulostí.

Druhý zásadní nedostatek v UI iPhone je jeho neergonomické ovládání. iPhone musí mít malý displej, protože část ovládacích prvků je nahoře. Windows Phone je má vždy ergonomicky dole, snadno na ně dosáhnete palcem, takže i velký displej není problém používat a benefitovat z něj. WP navíc přidává geniální hardwarové tlačítko "zpět" (nezabírající místo na displeji), kterým se snadno přesunete k předchozí akci či obrazovce. V praxi se Windows Phone ovládá mnohem snadněji než iPhone:

Windows Phone také není jen "osamocená krabička". Není to jen váš Hotmail / Exchange / Gmail emailový účet, ale i Facebook, Twitter a další. U každého kontaktu poté vidíte nejen hovory, SMS zprávy a emaily, ale i jeho statusy z Facebooku, Twitteru, LinkedIn, fotoalba, můžete s ním snadno chatovat, psát na Facebook či Twitter. Adresář kontaktů iPhone je oproti WP zastaralý:

Další problém na iPhone je samozřejmě i práce se soubory a zaostávání Apple v internetových službách. V případě Windows Phone máte k dispozici SkyDrive, úložiště v cloudu, které synchronizuje vaše soubory mezi desktopem, telefonem, a internetem. Takový Excelovský soubor můžete editovat pohodlně pomocí desktopových Office 2010, automaticky se nahraje do cloudu, můžete jej upravit na webu (to rozhraní je mnohem lepší než u Google Doc) a samozřejmě zobrazit či editovat v telefonu:

Špičkový přístup má Windows Phone i k fotkám. V naprosto každé aplikaci, systémově, vidíte své fotky ze SkyDrive (kam se automaticky synchronizují z desktopu), lokální fotky a fotky z Facebooku, Twitteru a dalších sítí.

Další věc, pro kterou často používáte telefon, je samozřejmě navigace. Navigace s offline mapami, s aktualizací zdarma, kdy neplatíte za předražená data v roamingu. Toto nabízí telefony Nokie s Windows Phone, ale iPhone ne:

A samozřejmě součástí povedeného OS je i propojení herních portálů - Xbox, Kinect, Xbox Live služby a to samé ve vašem telefonu:

Osobně si nemyslím, že tak obrovské množství funkčnosti bude Apple schopen doplnit do iOS6, aby budoucí iPhone 5 byl pro současné náročné Windows Phone uživatele zajímavý telefon. Pravděpodobně dnešní dvougenerační náskok Microsoftu ve funkčnosti a ergonomii Apple trošku stáhne, ale klasicky bude sázet spíše na marketing, aby relativně zastaralé zařízení dále úspěšně prodával.

Ale uvidíme, třeba Apple zastarávající iOS někam opravdu posune...


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře