Pokud Apple nezapracuje na iOS, bude iPhone 5 nejzastaralejší telefon vůbec

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Pokud Apple nezapracuje na iOS, bude iPhone 5 nejzastaralejší telefon vůbec

Různé 18.05.12

V případě iPhone 5 se spekuluje o tom, že bude mít konečně větší (4") displej. Nicméně, to rozhodně nestačí na to, aby se z toho telefonu stalo kvalitní zařízení. Nokia Lumia 900 má displej 4.3". Problém je, že dnešní iOS je zastaralý systém, který konkurence, jmenovitě Windows Phone 7.5, předběhla nejen v množství funkcí, ale i použitelnosti.

Pojďme se podívat podrobněji na to, na čem by Apple měl pořádně zapracovat.

Vezměme si úvodní obrazovku - v případě iPhone tato obsahuje jen triviální spouštěč aplikací. V případě WP obsahuje super rychlý animovaný obsah, aktivní "Live Tiles", tedy dlaždice ukazující třeba kalendář, počasí, poslední Facebook / Twitter zprávy a další informace. Co je lepší a produktivnější není třeba rozebírat, spouštěč aplikací by se měl stát minulostí.

Druhý zásadní nedostatek v UI iPhone je jeho neergonomické ovládání. iPhone musí mít malý displej, protože část ovládacích prvků je nahoře. Windows Phone je má vždy ergonomicky dole, snadno na ně dosáhnete palcem, takže i velký displej není problém používat a benefitovat z něj. WP navíc přidává geniální hardwarové tlačítko "zpět" (nezabírající místo na displeji), kterým se snadno přesunete k předchozí akci či obrazovce. V praxi se Windows Phone ovládá mnohem snadněji než iPhone:

Windows Phone také není jen "osamocená krabička". Není to jen váš Hotmail / Exchange / Gmail emailový účet, ale i Facebook, Twitter a další. U každého kontaktu poté vidíte nejen hovory, SMS zprávy a emaily, ale i jeho statusy z Facebooku, Twitteru, LinkedIn, fotoalba, můžete s ním snadno chatovat, psát na Facebook či Twitter. Adresář kontaktů iPhone je oproti WP zastaralý:

Další problém na iPhone je samozřejmě i práce se soubory a zaostávání Apple v internetových službách. V případě Windows Phone máte k dispozici SkyDrive, úložiště v cloudu, které synchronizuje vaše soubory mezi desktopem, telefonem, a internetem. Takový Excelovský soubor můžete editovat pohodlně pomocí desktopových Office 2010, automaticky se nahraje do cloudu, můžete jej upravit na webu (to rozhraní je mnohem lepší než u Google Doc) a samozřejmě zobrazit či editovat v telefonu:

Špičkový přístup má Windows Phone i k fotkám. V naprosto každé aplikaci, systémově, vidíte své fotky ze SkyDrive (kam se automaticky synchronizují z desktopu), lokální fotky a fotky z Facebooku, Twitteru a dalších sítí.

Další věc, pro kterou často používáte telefon, je samozřejmě navigace. Navigace s offline mapami, s aktualizací zdarma, kdy neplatíte za předražená data v roamingu. Toto nabízí telefony Nokie s Windows Phone, ale iPhone ne:

A samozřejmě součástí povedeného OS je i propojení herních portálů - Xbox, Kinect, Xbox Live služby a to samé ve vašem telefonu:

Osobně si nemyslím, že tak obrovské množství funkčnosti bude Apple schopen doplnit do iOS6, aby budoucí iPhone 5 byl pro současné náročné Windows Phone uživatele zajímavý telefon. Pravděpodobně dnešní dvougenerační náskok Microsoftu ve funkčnosti a ergonomii Apple trošku stáhne, ale klasicky bude sázet spíše na marketing, aby relativně zastaralé zařízení dále úspěšně prodával.

Ale uvidíme, třeba Apple zastarávající iOS někam opravdu posune...


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 13 Radek Hulán 18.05.12, 12:48:10

  [11] pro iPhone je malý displej de-facto nutnost, protože je špatně ergonomicky navržen. Vysvětluji to v článku. Pro větší displej by musel být iOS zásadněji přepsán. WP tento problém nemá.

 2. 14 Martin Kundrata 18.05.12, 12:48:52

  Roman: Úkoly můžeš synchronizovat přes Windows Live.

  Chci si poslat dokument do telefonu.. Kliknu na Počítač, dám Skyrdive a jen soubor zkopíruji do složky Dokumenty.. Vezmu telefon a mám ho tam ;) .. Nic lepšího neexistuje, stejné je to i při opačném postupu - fotky atp., ale mělo by být v nastavení možnost výběru, aby se uploadovaly fota v plném rozlišení.

  Jinak všem WP7.5 doporučuji, lepší ovladatelnost už být nemůže a nepodpora Mass Storage a SDHC má svůj důvod. Zapnene Zune, přetáhnete album na ikonku telefonu a máte po starostech. Nemusíte jak na WM vybírat složku s mp3, kopírovat a v telefonu aktualizovat knihovnu. Jen by mohl MS zlepšit své online prostředí u Windows Live, zejména kalendář :)

 3. 15 Radek Hulán 18.05.12, 12:49:40

  [14] ono k té nepodpoře Mass Storage -> nejnovější Google Galaxy Nexus s ICS (4.0) nemá Mass Storage ani paměťovou kartu... Doba pokročila, dnes je důležitý cloud, a ten má MS nejlepší.

 4. 16 Martin Kundrata 18.05.12, 12:56:09

  Myslím a doufám, že se systém více rozšíří, až bude Tango a bude v nabídce mnohem více levnějších zařízení.

 5. 17 Roman Bláha 18.05.12, 13:13:19

  nejlepší cloud má Dropbox, nemá žádné omezení na typy souborů, nemá omezení velikosti obrázku, zvládá plnou off-line synchronizaci a to i na Androidu, plné verzování, velká rychlost včetně load balancignu, velká multiplatformní i aplikační podpora (to se ostatním může nechat jen zdát), atd. ten kdo chce cloud na pár blbinek, ten se spokojí z polovičatým řešením ve stylu SkyDrive nebo iCloud od Apple, kdo to myslím s cloudem opravdu vážně, sáhne po Dropboxu.

  WP budu teď kupovat do práce pro sebe, děsí mě tyto věci:
  - málo a špatné aplikace (chybí podpora off-line Dropboxu)
  - laxnost vývojářů MS při opravování chyb a problémů (viz. obrovská spotřeba u Lumie 800)
  - malá paměť, potřebuji alespoň 50GB, bez pam. karet jsem nahranej :(
  - (ne)kompatibilita s novou verzí WP u stávajících zařízení a nových palikací které vzniknout zpět na současná

  líbí se mi ale ta jednoduchost zařízení, pokud mám telefon z 90% na volání a zbytek další funkce, pak je WP ideální zařízení. sice jsem zvyklej na grafické rozhraní a vlastní customizaci trochu na úrovni o čemž si WP může nechat zdát, ale jako náhrada "hloupého" telefonu je WP plně dostačující.

  teď jen přemýšlím zda-li nekoupit jen nejlevnější lumii 710 a až vyjdou nové stroje s WP8 tak nekoupit ten a našláplejší...

 6. 18 Radek Hulán 18.05.12, 13:25:59

  [17] Skydrive nemá omezení na typ souboru, upload je extrémně rychlý a má aplikační API. A Dropbox má webovou kancelářskou sadu? Propojení na email (Hotmail)? Systémovou integraci, takže z fotkama z něj pracuje každá aplikace? Bohužel, ani jedno z toho. Dle mého bude postupně jeho sláva uvadat, hlavně po nástupu Win 8...

 7. 19 Roman Bláha 18.05.12, 13:31:33

  je to možné, ale pouze za předpokladu, že MS dokáže časem nabídnout služby srovnatelné jako nyní Dropbox. pak bude MS těžit z toho co píšete, tedy propojení na další své služby a pak ani já nebudu mít důvod zůstávat u Dropboxu. uvidíme, každopádně jedině dobře pro zákazníka...

 8. 20 Jakub Hoffmann 18.05.12, 13:54:54

  WP7.5 je bezpochyby nejlepší OS, ale neskutečně mi vadí samotný tile volání, nechápu proč nepoužívají klasický T9kový dialer, kdy výběr kontaktu zabere asi 2 sekundy, takhle vybírám v historii, která se hloupě neřadí do skupin a tudíž mám výpis posledních deseti volání se stejným kontaktem, listovat v něm je neskutečná otrava, takže musím kliknout na malinkou ikonku kontakty a hledat člověka zde. Pro mě je tedy mnohem lehčí volat přes tile Lidé.

 9. 21 Jiří Volek 18.05.12, 18:19:04

  WP 7.5 není v žádném případě nejlepší OS (ale to je jen úhel pohledu), nicméně každým update se tomuto cíli přibližuje (zase úhel pohledu)... Microsoft se naštěstí poučil od Apple a začíná své produkty (pomalu) orientovat na uživatele a né na IT guru. Osobně se těším na příští/přespříští rok (resp. na Win 8) a doufám, že Microsoftí ekosystém dotáhne (nebo předčí) Apple v jednoduchosti a elegantnosti použití a já se budu moci k němu v domácím použití vrátit bez toho abych celé noci konfiguroval file/backup/print/media server spolu s problémem streamu zvuku/obrazu do jednotlivých místností dle požadavku uživatele (manželky a dětí:-)) - tedy to co mi dnes přináší Apple... (rozuměj Win2k3r2/WHS/Win2k8r2/ vs AirPlay/AirPrint/OSX server) ...nicméně iPhone HW tlačítko zpět opravdu, ale opravdu nemá :-D

 10. 22 Lukáš Pajač 18.05.12, 19:19:22

  Integrace Facebook chatu mi prijde takova nemastna neslana. Zpravy mi z FB chodi jenom obcas. Nekdy prijdou treba tri, pak dalsi uz ne, jindy se zase kontakt zniceho nic zacne hlasit jako offline a neni mozne uz mu dal psat. Vubec bych uvital, kdyby pri otevreni zprav s kontaktem dokazal telefon nacist celou historii FB zprav, ne jen dorudene kousky.

  Kdyz tu nekdo nakousl Whats App, take se mi u nej stava, ze mi zpravy nechodi, dokud sam neotevru applikaci a neproklikam si jednotlive konverzace.. :(

  Nejvetsi slabina WP je IMO internetovy prohlize:

  - Neumi ukladat hesla
  - je velice pomaly(napr. nacitaci carecka bezi na zhruba 90% i kdyz neni pripojeni k internetu a az se tam dostane, zacne se konecne neco dit a zobrazovat se nacitana stranka),
  - prapodivne upravuje pismo na strankach, nektere je prerostle, jine na te same strance zase zakrsle. Nejcasteji se mi to stava na novinky.cz idnes.cz apod. v diskuzich..
  - to vychvalovane tlacitko zpet se v prohlizeci take chova nekonzistentne, kdy nekdy popojede o stranku zpet a jindy mi vyskoci z aplikace ven a neni jasne, kdy udela co. To povazuji za dost nedomyslenou vec.

  Jinak mam WP velice rad a prijde jako nejlepsi OS pro mobily, bohuzel k tomu, aby mne obcas nevytacel chybami a hloupostmi ma jeste daleko. A o nedostupnosti WP8 na soucasnou generaci Lumii a dalsich radsi pomlcet...:(

 11. 23 Radek Hulán 18.05.12, 19:27:42

  [22] IE9 v singlecore Lumii je rychlejší než prohlížeč na Android dual/quad-core telefonu - http://mywindows.cz/item/nokia... - takže pokud se ti zdá pomalý, tipoval bych, že na vině bude prostě pomalý internet ;)

  A zprávy na FB chat jdou posílat jako messages dokonce i když je daný člověk offline, nedávno na to byl update (na straně serveru).

 12. 24 Lukáš Pajač 18.05.12, 20:29:53

  [23] Mozne je samozrejme vsechno, zmerene to nemam a zakladam to pouze na mem subjektivnim pocitu, ale oproti memu iPadu (mam 1. generaci) mi proste ten prohlizec prijde pomaly. Ale stojim si za tim, ze ta cervena nacitaci carka je hloupe udelana.. :)

 13. 25 Romana Griegelová 18.05.12, 23:48:18

  iPhone není dokonalý. Ostatně co je dokonalé? Zajímavé ale je, že nedostatky popisované v článku jsou pro mě, pro uživatele naprosto nepodstatné. Co mě ale štve jsou tyhle věci:

  1/ dřív šlo nastavit, že dvojí rychlé stisknutí tlačítka aktivovalo spotlight, dnes už ne

  2/ vypínání WiFi a BT je ukryto v menu. Na Androidu je to mnohem praktičtější.

  3/ moc mi nevyhovuje ten vestavěný kalendář a ty ostatní neumí na ikoně zobrazit datum, takže tam mám navíc jednu ikonu

  4/ Zhruba po půl roce na iP4 začalo blbnout tlačítko a dělo se to skoro všem které znám. Po výměně to už drží, takže to asi byla nějaká výrobní vada

  nic dalšího mě už nenapadá

 14. 26 Jiří Volek 18.05.12, 23:50:06

  [23] je to zvláštní, ale nenašel jsem žádné měření, které by dalo jednoznačnou odpověď na rychlost prohlížeče. Žádná jednoznačnost v rychlostech-[22] je pouze přání - (prostě jednou vede A jednou WP a jednou I)...takže to bude asi fakt o pocitech :-)

 15. 27 Marek Markovič 19.05.12, 11:23:14

  Kdy vyjde WP Apollo a o kolik bude ještě vychytanější než WP 7.5?

 16. 28 Jakub Karásek 21.05.12, 19:06:18

  Zajímavé srovnání, nemohu však souhlasit. WP telefon jsem si koupil v lednu minulého roku (HTC 7 Trophy) a dal se používat jako telefon, nikoliv však jako chytrý telefon. Po deseti letech na Windows Mobile to byl docela downgrade. A když se to ani za skoro rok a půl nezlepšilo, rezignoval jsem, Trophy jsem se zbavil a pořídil si iPhone (jako doplněk k iPadu a Macu, ke kterým jsem se také postupně propracoval). A musím říct, že to funguje spolu dokonale. Zatímco iOS zařízení ve Windows fungují stejně dobře jako v OS X, tak WP7 v OS X je prakticky nepoužitelný, i když jakýsi WP7 connector existuje, není však moc dobrý. Takže vlastně počítač s Windows spouštím už jen když si chci něco zahrát, degradoval jsem ho na pouhou herní konzoli a na všechno ostatní je Mac + iPad + iPhone. A musím říct, že teď používat počítač a pracovat na něm je vysloveně radost :-)

  Ale jinak ať si každý používá co chce, WP7 je výborný systém, ale nedostatky napravuje velmi pomalu. Vždyť jen třičtvrtě roku trvalo, než dostal copy/paste, věc naprosto běžnou ve stařičkých Windows Mobile. Více než rok trvalo, než dostal plnohodnotnou navigaci. Je sice fajn, že Nokia má svou navigaci zdarma, já si tu svou navigaci musel koupit, ale řekl bych, že 9.99€ za Dynavix není špatná cena (vyčíhal jsem si slevu) a vyhovuje mi mnohem více než Nokia mapy. A je samozřejmě také offline. No a co se týče fixu na GPS, nevím jak na tom je Nokie, Trophy však bylo tragické, fix trval desítky vteřin, iPhone je fixnutý do pěti vteřin, což je přijatelné. A jestli je Nokie ještě rychlejší už moc roli nehraje, stejně člověk nějakou dobu nastavuje trasu. Akorát Trophy ještě po nastavení trasy a spuštění navigování hledal signál, což bylo otravné.
  Je pravděpodobné, že kdyby Microsoft vydal Windows 8 pro ARM loni v létě, nekoupil bych si iPad, ale tablet s Windows a k Applu bych nemigroval, bohůmžel Microsoft poněkud zaspal a naskakuje do rozjetého rychlíku. Doufám, že iPad konečně dostane konkurenci (kterou zatím nemá, android je i ve své čtvrté verzi nepoužitelná parodie OS), ale je to pozdě, mělo to být loni.

 17. 29 Radek Hulán 21.05.12, 19:12:29

  [28] udělal jsi špatné rozhodnutí a koupil sis telefon s WP7.0. To byl hrozný systém. I zde jsem o tom psal, že jen NEdoporučuji. Nefungoval ani český Marketplace. Ale dnešní WP7.5 (Mango) je o dvě generace jinde (slušelo by tomu číslo 9.0).

  Na Macu nemáš ani český Office, nefuguje řada bankovních aplikací, státní správa, atd. iPhone nemá vše nahoře popsané. Objektivně dost hrůza.

 18. 30 Radek Waloszek 22.05.12, 10:52:39

  Již delší dobu pokukuji po Lumii 800, ale mám strach z jedné věci. Když výjde Win 8, bude možné aktualizovat a nebo budu moct Nokii zahodit?

 19. 31 Radek Hulán 22.05.12, 10:57:59

  [30] a proč bys ji musel "zahodit", kdyby to nebylo možné? Současné WP7.5 toho umí více než konkurence (Office, integrované FB/TW propojení, integrovaný SkyDrive, Xbox, atd.). Upgrade na WP8 by byl asi příjemný, ale určitě není funkčně nezbytný ;)

 20. 32 Martin Vojtek 24.05.12, 11:59:36

  [29] WP 7.0 byl velmi špatný systém. Taková beta verze. 7.5 je použitelný systém, ale k dokonalému má také velmi daleko. Například neustálé lpění na rozlišení 800 x 480 pixelů. A to včetně displeje velikost 4.3" (aka Nokia Lumia 900). Viděl jste někdy iPhone displej a hlavně jeho rozlišení? Jednotlivé pixely hledáte lupou, že? Přičemž pixely na Lumia telefonu jsou viditelné velmi snadno a musel bych být asi poloslepý, abych je neviděl, respektive aby mi splývaly mezi sebou.
  A co třeba vnitřní úložiště? Pouhých 16 GB dat bez možnosti rozšíření? Ano, o SkyDrive vím. Ovšem ten umožňuje v základu 7 GB zdarma (kromě historických účtů, jako třeba ten můj účet) a nabízí levně přikoupit další data, ale ne každý má O2 Unlimited tarif za litr měsíčně anebo je na neomezené rychlé WiFi. Nebudu tady hodnotit jistá, poměrně výrazná omezení SkyDrive typu: "Smažu soubor a ejhle on se mi smaže na všech ostatních připojených zařízeních bez možnosti jakékoli (byť časově omezené) obnovy!"
  Ostatně takový upload do SkyDrive (a nejen tam) je problém stále, rychlých WiFi nevyjímaje, ne?