Apple iCloud a iOS5 je jen primitivní snaha udržet si naivní uživatele

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Apple iCloud a iOS5 je jen primitivní snaha udržet si naivní uživatele

Apple iPad 15.10.11

Apple před pár dny představil iOS5, který funkčně stále nedohnal konkurenci, a také uvedl iCloud.

V případě iCloud jde o sync kontaktů, kalendáře a emailů do malého 5GB Apple mráčku.

Stejnou věc s mnohem lepší funkčností řeší už zhruba 10 let Microsoft Exchange (kontakty, kalendář, úkoly, pošta) a nově Office365. Anebo klidně emailové služby zdarma, co umí ActiveSync (Exchange) protokol a jedou na vlastní doméně (Microsoft Custom Domains - dostanete 500x 25GB, Google Apps), či bez vlastní domény (Microsoft Hotmail / SkyDrive, Google Gmail / Kalendář / Doc).

iCloud

Problém synchronizace kontaktů, emailů, kalendáře a souborů je prostě dávno vyřešen, pomocí otevřených a nezávislých služeb.

Apple v iCloud nenabízí nic navíc, naopak, funkčně je podřadný. Ikona iWork na obrázku je mimochodem jen reklama na zakoupení Pages a KeyNote, nikoliv plnohodnotný webový Office zdarma jako jej má Microsoft či Google.

Kapacita iCloud je pouze 5GB, neumí přitom vaši vlastní doménu. Microsoft nabízí i vaši vlastní doménu, na ní 500 schránek, každá s 25GB prostoru pro email a 25GB prostoru pro soubory, fotky, dokumenty, webový Office, propojení na desktopový Office, sync mezi desktopem, telefonem a cloudem, a to už od roku 2008. To je úplně jiná dimenze.

Úplně si nedokážu představit, pro koho má nedodělek jako iCloud smysl. Je to takové dětské a naivní... A nejde vůbec o to, že služba momentálně kolabuje, mažou se kontakty a na dostupnost není záruka. Vlastně nejde ani o to, že funkčně je to jako z mateřské školky, když to porovnám na Office365 za €5 měsíčně či Custom Domains zdarma, protože to někomu fakt může stačit. Jsou i horší věci, třeba "email na celý život" od Seznam.cz.

Jde o to, že kromě iPhone / iPad komba je to úplně k ničemu. Jak takový email a kontakty dostanu do Android telefonu? Do tabletu? Do Outlooku 2010 (update: tento jediný je podporován, ovšem až po instalaci iTunes a iCloud 100MB software)? Do Nokie se Symbianem^3? Kamkoliv jinam? Je pak člověk na doživotí v Apple vězení a musí si kupovat jen jeho produkty?

Když mám data v Exchange, Live či Google Apps, tedy ve službách s podporou ActiveSync, není problém změnit providera služeb, zachovat si stejnou doménu, a mít možnost volby. Plus asi tak 1000x lepší funkce.

Proto je iCloud úplně mimo.

Takže zde máme dvě skupiny uživatelů:

  • Emocionálně jednající naivové = nacpou dobrovolně data do funkčně mizerného iCloudu s tím, že je člověk nedostane jinam a musí žít v Apple vězení asi navěky.
  • Racionální uvažující lidé = budou používat funkčně mnohem propracovanější cloud s ActiveSync protokolem a klidně více různých zařízení s různými OS, které člověku právě vyhovují. Bez ohledu na výrobce. Ať už člověk testuje Windows Phone, iPad, iPhone, Bada, Symbian či Android, má tam pořád snadno svoje data.

Apple iCloud je mizerná služba a přichází 10 let pozdě. Je to vlastně jen snaha o utužení Apple monopolu pro mimořádně naivní uživatele, kteří nechápou, že Microsoft i Google nabízí celé roky mnohem více, s 10x větší kapacitou a otevřeněji.

Připomíná mi to dobu iPodů, kde se 8 let prodávala jen hudba s Apple DRM, které se nelicencovalo dál. Člověk si mohl koupit jakýkoliv jiný přehrávač, pokud to byl taky iPod :-)


porovnání

Komentáře

  1. 1 Robert Akai 17.10.11, 04:23:32
    FB

    Dost o WP7 uvažuju. O Applu už ani neuvažuju, Androidu se bráním, to je šílený bastl. Ta vaše video recenze na Mango byla dobrá. To byla tak poslední kapka, jen počkat, co představí Nokia a pak mi nebude bránit nic