Bezpečné DNS servery pro vaši Wi-Fi v počítači i telefonu

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Bezpečné DNS servery pro vaši Wi-Fi v počítači i telefonu

Pokud se připojíte na dovolené na Wi-Fi, tak největší problém pro zneužití mohou představovat podvržené DNS servery (pak sice budou aplikace křičet, že mají nevalidní SSL cerifikáty, a vy to samozřejmě nebudete ignorovat, ale příjemné to není), Případně to řeší nefunkční, nebo v některých zemích částečně blokované / filtrované, DNS.

Snadno tento problém vyřešíte vložením vlastních DNS serverů do konfigurace Wi-Fi adaptéru. Tato nastavení platí pro veškeré sítě, jsou globální:

Používám Cloudflare DNS 1.1.1.1 a Google DNS 8.8.8.8 jako backup pro IPv4, a pak jejich ekvivalenty 2606:4700:4700::1111 a 2001:4860:4860::8888 pro IPv6.

To samé nastavení můžete zadat i pro váš Android telefon, zde se jmenuje "Privátní DNS" a uveďte sem 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com (Cloudflare) nebo dns.google (Google).

Poznámka na okraj: některé portály s přístupem k internetu s tímto mohou (ale nemusí) mít problém při prvotní autorizaci, kde třeba zadáváte číslo svého hotelového pokoje. V tom případě privátní DNS na chvíli vypněte, přihlašte se, a pak ji zase zapněte.


Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →