Čekal jsem, že Nokia bude makat ještě víc

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Čekal jsem, že Nokia bude makat ještě víc

Business 22.05.12

Pro Nokii je rok 2012 / 2013 rozhodující. Vsadila vše na Windows Phone a musí udělat maximum pro prosazení těchto telefonů. Osobně se mi ale zdá, že hlavně v Evropě má co dohánět.

Top model Lumia 900 s 4.3" LCD je hodnocen jako jeden z nejlepších telefonů vůbec, ale koupíte si jej pouze v USA u AT&T. Evropa musí počkat, Verizon a T-Mobile USA také musí čekat. A pokud chcete bílou variantu namísto černé či modré, máte smůlu i tam.

Nokia přitom zjevně není v pozici, v jaké byl kdysi Apple s iPhone.

Jak složité je vyrobit bílý polykarbonátový kryt pro obří korporaci? Vypadá to, že nesmírně, problém s tím měl celý rok Apple a má i Nokia.

Povedená Lumia 800 se samozřejmě v Evropě koupit dá, ale ani v květnu 2012 nemá povolené sdílení internetu (hovořilo se přitom o lednu 2012, nyní se čeká až na Tango update v červnu či později) a také oprava rychle se vybíjející baterie trvala řadu měsíců.

Album: Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 - foto telefonu
Nokia Lumia 800 - foto telefonu
Nokia Lumia 800 - foto telefonu

To jsou všechno zbytečné trivality kazící image, které by se při maximální snaze stávat neměly.

Na jedné straně je vidět velká snaha - zejména jsou zde nové a výborné Windows Phone aplikace Nokia Autem (plně off-line navigace), Nokia Maps (skvělá mapová aplikace), Nokia MHD či Nokia City Lens (rozšířená realita), na druhé straně je zde obyčejné ne/stíhání vyrábět pár miliónů telefonů, což je zvláštní u firmy, která je běžně schopna dodat na trh 100 miliónů telefonů ročně.

Popravdě, čekal jsem, že tyto procesy proběhnou elegantněji a rychleji... Lumia 610 / 710 / 800 / 900 měla zaplavit celosvětové trhy, neomezit se na marketingové představení a jednoho operátora v USA.

Rok a půl od rozhodnutí k přechodu na WP je dostatečně dlouhá doba.

Ale asi jsem jen příliš náročný... Kousek vedle, ve světě extrémně segmentovaného Androidu, si uživatelé Samsung Galaxy S II nuceně flashují ukuchtěné čínské ROM s kdovíjakým obsahem, aby jim baterie vydržela aspoň 6 hodin. A to je masově prodávaná vlajková loď, běžné modely jsou na tom ještě hůř. Zpoždění Nokie s tetheringem či bílým krytem jsou oproti tomu vlastně sranda.


Komentáře

 1. 1 Václav Pekárek 22.05.12, 07:05:05
  FB

  Nějakzvlášť mě to nepřekvapuje. Když vezmu v potaz, jak dlouho trvalo Applu začlenit sdílení internetu. I když, to byl jiný rok. A HTC to zvládlo poměrně rychle.

 2. 2 Radek Hulán 22.05.12, 07:05:21
  FB

  [1] Nokia to umí, dokonce i u Lumia 800. Akorát v čínské verzi firmware :) Evropa nic. Samotný operační systém to podporuje, fyzicky je to spíše drobný zásah do registrů, povolit jedno nastavení, co je v systému. A nenasrat tím operátory.

 3. 3 Václav Pekárek 22.05.12, 07:05:20
  FB

  [2] To je pravda. Nicméně je tento zásah porušením podmínek a možným důvodem k zamítnutí reklamace (v případě nějakých potíží s telefonem)? P5edem říkám, že nemám telefon od operátora.
  Protože pokud ano, stálo by za to se nad tím zamyslet.

 4. 4 Adam Melkus 22.05.12, 07:05:26
  FB

  Mě se zdá, že to i Microsoft trochu fláká. Prezentovali WP jako super herní platformu s xbox live tituly, ale těmi jsou často jen předražené a odfláknuté porty z iOS. Ta vyšší cena je v pohodě sám jsem si několik her koupil, protože propojení s účtem z xboxu je super. Ale čekal bych, že za tu dobu už by třeba vydali třeba exkluzivní parády jako HALO.
  Taky nechápu tu šarádu s aktualizacemi telefonu, proč nemůžou oficiálně říct, kdy budou mít hotovou aktualizaci, nebo jestli aktualizaci vůbec telefon dostane.

 5. 5 Romana Griegelová 23.05.12, 12:05:26
  FB

  Kamarádka si na mou radu pořídila Lumii 800 a je s ní velmi spokojená. Sdílení internetu jí nechybí. Stěžuje si ovšem na časté vypadávání hovorů.

  Myslím, že vyrobit bílý polykarbonát je trochu jiná disciplína než barvit sklo na bílo. Proto je nedostupnost nových modelů v různých barvách procesní problém v Nokie a myslím že to ukazuje neschopnost managerů Nokii pomoci zpět na místo kam patří. Než v Nokii něco stihne projít schvalovacím procesem, Samsung už to vyrábí. V tom vidím hlavní problém současného pádu Nokie.

 6. 6 Lukáš Čambala 23.05.12, 05:05:27
  FB

  Přišlo mi vtipné, když Steve Jobs mluvil o tom, že uvedení bílých iPhonů trvá dýl, protože musí "uvařit" správnou bílou barvu, zajímalo by mě, jak ten proces probíhá a co to tak sakra zdržuje... Jinak bílá verze Nokie Lumia 800 se mi velice líbí, dojem kazí jen to, že barva je lesklá (matné barvy ostatních barevných variant jsou 100x lepší) :).

 7. 7 Peter Škvarka 23.05.12, 06:05:22
  FB

  samé prešlapy "Nokia zařízla Skype pro Lumii 610. „Nebylo to ono,“ tvrdí"

 8. 8 Karel Neugebauer 28.05.12, 05:05:46
  FB

  No ono taky je třeba říct, že je to i záležitost Microsoftu a jeho ekosystému. Zatím jsem ale nezaregistroval, že by MS tlačil nějak na pilu. Podpořit by to měl rozhodně i Microsoft, jestli chce uspět. Lidi zatím ví o iPhone a o Androidu, ale málokdo tuší o novém Winu na mobily.