Jaký tablet bych chtěl (když to není iPad)?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Jaký tablet bych chtěl (když to není iPad)?

Apple iPad 08.03.12

Včera jsem publikoval článek o tom, proč jsem už 5 měsíců nezapnul svůj iPad. Neznamená to, že bych obecně odmítal tablety, dokážu si je představit i jako částečně funkční řešení, ale musí toho nabízet mnohem více.

Na novém iPadu se mi vlastně líbí jen rozlišení displeje. Bohužel, celá ta placka je degradována operačním systémem (iOS), který má původ v telefonu, a skoro nic neumí. Není možné si spustit více aplikací, je opravdu složité do iPadu dostat data, video či fotky, a jeho aplikace jsou příliš primitivní a omezené.

Když třeba na dovolené fotím (se Sony NEX-5N) do RAW formátu a chci fotky zpracovat a poslat v emailu, je mi iPad naprosto k ničemu. Zbytečná placka, fotky do něj nedostanu, RAW formát nezpracuji. Email bych na něm sice napsat mohl, ale budu jej ťukat zbytečně dlouhou dobu a bez češtiny.

Ve finále si tedy i na dovolenou beru pouze notebook, protože žádná omezení nemá. A samozřejmě netahám navíc 1kg iPad + nabíječku, jen malý a měsíc bez nabíjení funkční Amazon Kindle na čtení. Amazon Kindle mimochodem funguje i na slunci, kdežto na pláži neuvidím na displeji iPadu vůbec nic.

Přitom si ale dokážu představit tablet, který bude fungovat dobře, a notebook (na dovolené) nahradí. Musí mít:

  • dospělý operační systém, nikoliv iOS trivialitu původem z telefonu
  • propojení na počítačové sítě, takže bude přímo vidět "Domácí síť" ostatních PC s Windows 7 i podniková připojení a dostanu do něj super snadno veškerá svoje data
  • propojení na cloudové služby Microsoftu, ne zaostalý iCloud
  • čtečka SD karet
  • USB připojení různých periférií a ovladače pro ně
  • multitasking aplikací, zobrazení více aplikací současně na obrazovce
  • váha tabletu do 600 gramů
  • připojitelná volitelná hardwarová klávesnice s váhou do 200 gramů a češtinou, takže z tabletu vznikne de-facto notebook
  • kompatibilita s aplikacemi co používám na dospělém PC (pokud bych potřeboval něco víc, než jen matlat po obrazovce)

Bohužel, iPad z toho nic nesplňuje. Je to zduřelý telefon, ne dospělý tabletový počítač.

Více by se mi líbil Android tablet, třeba Asus Transformer Prime, ale ani to není ono. Zmatené UI, nestabilita, přílišné zaměření na obyčejné Google služby.

Pro pokročilé uživatele tedy zbývá jediné -> počkat si na tablety s Windows 8.

Windows 8 se postarají o to, že tablet a notebook splynou v jedno zařízení, což je pro uživatele mnohem výhodnější než tahat, nabíjet a starat se o dva bazmeky řešící (v řadě oblastí) to samé.

 

Moje recenze iPadu:


tablet ipad

Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →