Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D

Google i Microsoft nabízí zhruba týden svoje mapy ve 3D režimu. Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com. Pojetí 3D map je přitom u obou společností velice odlišné. Google nabízí fotky z ulice, občas skvělé, občas rozmazené, občas neexistující, zatímco Microsoft nabízí 3D režim de-facto pro každou mapu a bere ji jako základní pohled. Microsoft rovněž doplňuje textury budov a základní geometrický náčrt ulic.

Zkusil jsem na Google Maps i maps.Live.com vyhledat "Statue of Liberty, New York". Live.com našel okamžitě Sochu Svobody, Google našel ulici na Manhattanu, což jsem nechtěl, a musel jsem Sochu hledat ručně. Bod pro Microsoft.

Pro samotnou Sochu Svobody nabízí Live.com 2D (identický s Google) i 3D pohled, Google (zatím?) jen 2D, pokryta 3D je jen menší část New Yorku. Další bod pro Microsoft.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Následně jsem zkusil vyhledat "Fremont Street, Las Vegas", křižovatku s Las Vegas Blvd. Google Maps i Microsoft Maps nalezli oboje bez problémů. Google následně zobrazuje velice zajímavý 2D pohled doplněný o 3D pohled "z ulice", Microsoft je celou mapu schopen pojmout jako 3D.

Obě pojetí mají svoje pro a proti, Google je použitelnější spíše pro zábavu, Microsoft spíše pro serióznější navigaci a celkový rozhled a chápání města a ulic a jeho rozložení.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Nakonec jsem zkusil vyhledat na obou mapách "Václavské náměstí, Praha, Czech republic". Hledání bylo bez problémů, ale Google lépe akceptuje českou diakritiku. Bod pro Google.

Pro ČR nemají "pohled z ulice" implementovaný Google ani Microsoft, nicméně Microsoft jej umí částečně simulovat, a pohled na město je tak reálnější. Bod pro Microsoft.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Závěr

Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com nabízejí nově 3D pohledy. Osobně mám mírně lepší pocit z praktického pojetí Microsoftu, nicméně obě aplikace jsou úžasné, a zcela nejlepší je, že jsou dostupné zcela zdarma. Google se zase více hodí na "turistické oblasti", je to opravdu zábavné.

Microsoftí aplikace má lepší ovládání, snadné rotování mapy, a další funkce, pro někoho ovšem nevýhodou je nutnost instalace pluginu pro Firefox či MSIE 6/7 (v Opeře tudíž Microsoft Maps nefungují), zatímco Google Maps fungují jen za pomoci JavaScriptu kdekoliv. Zde je to bod pro Google.


Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →