Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D

Google i Microsoft nabízí zhruba týden svoje mapy ve 3D režimu. Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com. Pojetí 3D map je přitom u obou společností velice odlišné. Google nabízí fotky z ulice, občas skvělé, občas rozmazené, občas neexistující, zatímco Microsoft nabízí 3D režim de-facto pro každou mapu a bere ji jako základní pohled. Microsoft rovněž doplňuje textury budov a základní geometrický náčrt ulic.

Zkusil jsem na Google Maps i maps.Live.com vyhledat "Statue of Liberty, New York". Live.com našel okamžitě Sochu Svobody, Google našel ulici na Manhattanu, což jsem nechtěl, a musel jsem Sochu hledat ručně. Bod pro Microsoft.

Pro samotnou Sochu Svobody nabízí Live.com 2D (identický s Google) i 3D pohled, Google (zatím?) jen 2D, pokryta 3D je jen menší část New Yorku. Další bod pro Microsoft.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Následně jsem zkusil vyhledat "Fremont Street, Las Vegas", křižovatku s Las Vegas Blvd. Google Maps i Microsoft Maps nalezli oboje bez problémů. Google následně zobrazuje velice zajímavý 2D pohled doplněný o 3D pohled "z ulice", Microsoft je celou mapu schopen pojmout jako 3D.

Obě pojetí mají svoje pro a proti, Google je použitelnější spíše pro zábavu, Microsoft spíše pro serióznější navigaci a celkový rozhled a chápání města a ulic a jeho rozložení.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Nakonec jsem zkusil vyhledat na obou mapách "Václavské náměstí, Praha, Czech republic". Hledání bylo bez problémů, ale Google lépe akceptuje českou diakritiku. Bod pro Google.

Pro ČR nemají "pohled z ulice" implementovaný Google ani Microsoft, nicméně Microsoft jej umí částečně simulovat, a pohled na město je tak reálnější. Bod pro Microsoft.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Závěr

Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com nabízejí nově 3D pohledy. Osobně mám mírně lepší pocit z praktického pojetí Microsoftu, nicméně obě aplikace jsou úžasné, a zcela nejlepší je, že jsou dostupné zcela zdarma. Google se zase více hodí na "turistické oblasti", je to opravdu zábavné.

Microsoftí aplikace má lepší ovládání, snadné rotování mapy, a další funkce, pro někoho ovšem nevýhodou je nutnost instalace pluginu pro Firefox či MSIE 6/7 (v Opeře tudíž Microsoft Maps nefungují), zatímco Google Maps fungují jen za pomoci JavaScriptu kdekoliv. Zde je to bod pro Google.


Nový komentář

Pro přidání komentáře se musíte  registrovat Facebookem. Je to snadné a bezpečné.