Otázky a odpovědi ohledně Live.com

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Otázky a odpovědi ohledně Live.com

O Live.com jsem toho napsal hodně, a řada lidí se mě ptá přes Messenger či email na různá doplnění. Takže jsem se typické otázky pokusil sepsat do tohoto článku, abych nemusel odpovídat jednotlivě.

Co je to Live.com?

Microsoft neprodává jen Windows XP/Vista a Office 2007, tedy hlavní desktopové produkty známé veřejnosti. Věnuje se poslední dva roky mohutně i internetu (Live.com), propojení internetu a desktopu (Windows Live aplikace) a mobilní platformě (Windows Mobile 6) a většinu služeb zde nabízí zcela zdarma.

Live.com je internetový aplikační server a portál Microsoftu, který nabízí řadu služeb jako je email, kontakty, úschovna a sdílení dat (Skydrive), blogy, fotogalerie, synchronizace záložek, mapy a další. Novinka je sdílení kancelářských dokumentů Office Live Workspace, s napojením na Office 2007 desktopové aplikace.

Konkurovat tyto služby mají primárně Google a jeho online aplikacím (Gmail, Google Doc, Google Talk), případně osamoceným službám jako je ICQ a Skype, nicméně Microsoft jde dále, protože nabízí nejen webové rozhraní (webui), ale i desktopové aplikace a aplikace pro mobilní telefony.

Kde se mohu zaregistrovat do Live.com?

Na Live.com si můžete zaregistrovat svoji vlastní emailovou adresu, ale poté nezískáváte některé jeho služby jako je emailová schránka o kapacitě 5GB či sdílení kontaktů mezi Outlookem, webui a Windows Live Messengerem.

Optimální použití Live.com je prostě zřídit si tam nový email (a současný @seznam.cz či @gmail.com na něj přesměrovat, jsou horší než @live.com).

Na této stránce klikněte na Zřídit si nový účet. Další nastavení zaregistrovaného účtu se provádí na account.live.com. Kromě emailu tím získáte i účet pro skvělý komunikační program Windows Live Messenger a můžete smazat ICQ a Skype.

Co je to Live Plus a jak si jej pořídím?

Live Plus je služba, která za €20 za rok (což je opravdu pakatel) nabídne na zvoleném konkrétním emailovém účtu kapacitu 10GB namísto 5GB, povolí POP3 (což ale není až tak klíčové, DeltaSync od Microsoftu je stejně výrazně lepší, je to spíše cosi jako výrazně vylepšený a zrychlený IMAP), vypne expiraci účtu, a především vypne reklamu.

Zaregistrovat do Live Plus se můžete na signup.msn.com, potřebujete na to VISA či MasterCard platební kartu s povolenými internetovými platbami. Osobně jsem použil VISA kartu od Raiffeisenbank, a vše prošlo hladce.

Jak mám ke své poště přistupovat?

Pro přístup na emailový účet na Live.com může použít webovou aplikaci na mail.live.com, dále skvělého desktopového klienta Windows Live Mail (dostupný je zdarma), popřípadě Outlook 2003 nebo Outlook 2007 s doplňkem Outlook Connector (konektor je také dostupný zdarma).

Pokud máte telefon s Windows Mobile 6, tak v něm pravděpodobně máte integrovaný Windows Live, který umí přistupovat k této poště.

Pokud ne, stáhněte si jej na internetu i pro Windows Mobile 5. Tím máte poštu a kontakty z Live.com i na vašem mobilu.

Co se synchronizuje (aneb nefunkční Kalendář)?

Pokud máte standardní program Live či placený Live Plus, synchronizuje se "jen" pošta (příchozí i odchozí, veškeré složky) a kontakty, nesynchronizuje se kalendář. Na sync kalendáře je potřeba podstatně dražší MSN Plus program. Outlook Connector tedy bude neustále hlásit Error in Calendar - Outlook Connector is available only to subscribers, ale to není problém, prostě tuto službu nemáte zaplacenou.

Pokud potřebujete sdílet i kalendář, můžete to ovšem vyřešit přes Office Online službu, dostupnou zdarma. Kalendář v Outlooku zvolte k publikaci v internetu (stiskněte pravé tlačítko myši na kalendáři), třeba z pracovního PC, a poté se v Outlooku na notebooku na tento online webcals://*.ics soubor napojte.

Je to prosté, zdarma a plně funkční. Můžete i určit, kteří lidé se na kalendář mohou napojit (defaultně je viditelný pouze pro vás).

Windows Live na své doméně aneb Custom Domains

Úžasná služba je Windows Live Custom Domains, kterou jsem podrobněji popisoval zde. Postačí přesměrovat u vašeho registrátora MX záznam na servery Microsoftu, a máte 500 emailových schránek na Live.com zdarma s kapacitou 5GB, a samozřejmě na vaší vlastní emailové adrese (například @hulan.cz), nikoliv na @live.com.

Veškeré služby poté fungují stejně jako s Microsoftí adresou, tedy webová pošta, sdílení pošty, sdílení kontaktů či Windows Live Messenger. Je to opravdu úžasně pohodlné a se správou pošty tímto způsobem jsem mimořádně spokojen.

Proč používat Live.com místo Google, ICQ a Seznamu?

Microsoft s Live.com předběhl o řadu let konkurenci. Zatímco ostatní firmy se "plácají" s nedokonalými online aplikacemi, Microsoft kromě kvalitního online podání nabízí i skvělé desktopové aplikace, bezvadně propojené na Live.com přes jediný přihlašovací účet.

Live.com dnes nabízí nejen výborné hledání, ale i blogy, fotogalerii, email s kapacitou 5GB, RSS čtečku, úschovnu souborů a další funkce, a toto vše můžete ovládat buď online, z webového rozhraní, nebo mnohem pohodlněji z desktopového PC.

Výborné je ale nejen propojení desktopových Live.com a webových Live.com aplikací (tedy automatická synchronizace emailů, kontaktů a případně i kalendáře), ale i podpora pro mobilní telefony s Windows Mobile (jako je HTC Kaiser). Microsoft je jediný, kdo pokrývá desktop, web i mobil, a umí to vše společně synchronizovat.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 8 Patrik Pecha 08.01.08, 17:44:23
  FB

  [1] Pokud se nepletu a dobře si to pamatuju tak Connector vytváří novou složku .ost, ve které zůstavají emaily i když jste offline.

 2. 9 Michal Šimeček 08.01.08, 21:06:41
  FB

  Sry za lehký off-topic, ale takový e-mail u seznamu je utrpením. Neustále nějaké problémy, dvouhodinové zpoždění doručení pošty, technické potíže znemožňující přístup do schránky... Je to fakt děs, navíc, když si za to člověk zaplatí. (Sice je to jen 10 Kč za @email.cz, ale i to se počítá)

 3. 10 Da No 08.01.08, 21:22:28
  FB

  Ako sa tam dá zaregistrovať v tvare @live.com. Ja tam mám na výber len @hotmail.com a @windowslive.com

 4. 11 Radek Hulán 08.01.08, 21:44:41

  [10] zkus to zde, na výběr máš Live.XYZ (asi 20 domén):
  http://blog.hznet.nl/2007/11/06/update-livecom-registration-is-opened-other-live-too...

  Zkusmo jsem si zaregistroval live.ru a funguje to :-) Jen je potřeba přepnout si po registraci jazyk na češtinu na accounts.live.com

 5. 12 Mojmír Hartman 09.01.08, 00:31:37
  FB

  Využil jsem Custom Domains, ověření mx záznamu probělo OK, ale asi polovina zpráv mi do té schránky nepřijde. Kdybyste někdo věděl proč ty zprávy končí "nikde" a kde dělám chybu tak moc dík.

 6. 13 Radek Hulán 09.01.08, 00:51:26

  [12] chce to počkat, asi nemají ještě veškeré DNS servery nový záznam. Kromě MX to samozřejmě chce mít nastaven i Text Record a případně i SRV Record (pro Messenger).

 7. 14 Daniel Mencl 09.01.08, 01:22:37
  FB

  Nejdřív jsem zkusil Google Apps na svojí doménu, fungovalo to dobře, ale jakoby odděleně. Co mě nakonec odradilo, bylo nutnost mít jinej účet(mimo doménu) na google fotky přes Picasa. Při Live.com (domains)mám všechno pod jedním přihlášením a a ta synchronizace je opravdu super. Jen mě zlobí při webovým přihlášení, že něco mám anglicky a něco česky a za chvíli naopak...

 8. 15 Jan Tvrdík 09.01.08, 06:34:12
  FB

  Lze nějak kalendář z Outlooku 2007 načíst do kalendáře na live.com?

 9. 16 Martin Janský 09.01.08, 10:13:05
  FB

  jsem lama a vím to :-) - může mi prosím někdo poradit, jak nastavit windows live mail, aby stahovam poštu z mého účtu na live? nemám placenou verzi, ale pouze základní, takže pop3 nepřichází v úvahu :-).
  díky.

 10. 17 Radek Hulán 09.01.08, 10:35:48

  [16] přidáš tam nový účet, jméno a heslo, a ostatní se nastaví samo

 11. 18 Roman Hrabuša 09.01.08, 13:44:39
  FB

  Tak som si teda vytvoril účet na windows live a celkom sa mi páči synchronizácia s Outlookom 2007 prostredníctvom Outlook Connectora. Keď som však v Outlooku vytvoril pod live účtom novú zložku, do ktorej som v Outlooku skopíroval nejaké maily z iného účtu, tak nedošlo k synchronizácii s účtom na live.com. Pričom maily skopírované do Inboxu sa zosynchronizovali. Má to tak byť, teda že sa synchronizujú len maily v inboxe a už nie v iných zložkách, či je niekde chyba?

 12. 19 Radek Hulán 09.01.08, 13:55:02

  [18] já složky vytvářel na webui, sync na Outlook je udělal tam, pak jsem do nich přetáhnul lokální poštu a ona se automaticky nahrála na webuui..

 13. 20 Martin Macek 09.01.08, 21:24:34
  FB

  Neprisel jste pls nekdo nehodou na to, jestli nejde ve Spaces (fotky, blogy atd.) nekde nastavit, ze komentare muzou pridavat vsichni a ne jen "Chcete-li přidat komentář, je nutné se připojit pomocí účtu Windows Live ID (účet společnosti Microsoft, například služba Hotmail, Messenger nebo MSN).".... diky moc, ja to nemuzu nikde najit.

 14. 21 Martin Macek 10.01.08, 00:33:06
  FB

  A jeste jedna vec prosim... mel jsem zahrabany stary hotmail ucet, ktery jsem mel strasne dlouho a na nem jsem si pohraval prave se Spaces. Ted jsem si udelal novy @live.com neni tu nahodou moznost "sparovat" Spaces s jinym uctem abych to nemusel cele tvorit znova? Diky.

 15. 22 Martin Janský 10.01.08, 10:06:53
  FB

  [20] to by mě taky zajímalo... rovněž jsem na možnost vypnout nutnost mít live id pro přidání komentáře na spaces

 16. 23 Rajnoha 10.01.08, 18:30:55
  FB

  Potřebuji pomoc, už si nevím rady, mám zprovozněnou službu Live, ale v aplikaci Messenger mi nejde komunikace z mobilu na PC, mobil mi hlásí že kontakt je off-line i když je kontak v PC on-line. A když mám v mobilu kontakt off line nejde mu poslat zprávu, opačně z PC když pošlu zprávu komunikace se naváže a je všecho OK. Poradí mi někdo co mám špatně. Děkuju.

 17. 24 Jakub Haluška 22.01.08, 20:33:50
  FB

  Taky potřebuji pomoct. Nainstaloval jsem si Outlook connector a přidal účet do Outlook 2007. Od té doby se nedostanu na správu účtů. Navíc když chci otevřít složku účtu na hotmail.com tak vyskočí hláška: "Sadu složek nelze otevřít. Nelze otevřít úložiště informací". Když se chci dostat na správu účtů tak vyskočí: "Operace se nezdařila kvůli potížím s registrem nebo instalací.Znovu spusťte aplikaci Outlook a akci opakujte. Pokud potíže přetrvají, přeinstalujte tuto aplikaci". Zkoušel jsem odinstalovat outlook connector, přeinstalovat celý outlook, ale bezúspěšně. Potřeboval bych outlook zbavich všech účtů, co v něm jsou. Začít prostě znovu. Nevěděli byste někdo, jak na to? Děkuju

 18. 25 Radek Hulán 22.01.08, 21:45:14

  [24] podívej se do Users\jméno\AppData\Local\Microsoft\Outlook\ a tam umístěné soubory někam přesuň, pak vytvoř účty znovu.

 19. 26 Jakub Haluška 22.01.08, 22:33:24
  FB

  [25] Ani to mi bohužel nepomohlo. Odstranil jsem ze složky soubory, přeinstaloval outlook ale pořád stejný problém.

 20. 27 Jakub Karásek 06.03.08, 00:04:41
  FB

  Potřebuji poradit, jak synchronizovat kontakty mezi Outlookem 2007 a Live.com, ale v tom smyslu, že chci mít stejné kontakty v Outlooku, který je výchozí a z něj se to zesynchronizuje do Live.com a pokud možno automaticky. Díky ;-)