Synchronizace souborů: geniální Live Mesh, hloupý Dropbox

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Synchronizace souborů: geniální Live Mesh, hloupý Dropbox

Pokud používáte synchronizaci souborů (a to je věc, kterou potřebuje naprosto každý), pořiďte si zdarma Live Mesh od Microsoftu. Kromě Live Mesh existují i další synchronizační služby, ale umí toho vždy výrazně méně, hůře se ovládají, nejsou integrované do Windows a mají mnohem menší kapacitu (třeba funkčně velice omezený Dropbox má jen 2GB, Live Mesh 5GB).

Synchronizace souborů pomocí geniálního Live Mesh se hodí nejen pokud používáte více počítačů. Je to bezvadná věc i jako zálohování vašeho jediného PC, možnost jak se k vašim dokumentům dostat bezpečně odkudkoliv, a také pro spolupráci více různých lidí na různých projektech.

Související: prezentace z WebExpo 2008 o synchronizaci ke stažení.

Princip aplikace Live Mesh je ten, že sdílíte libovolné adresáře (horší služby jako je Dropbox sdílí jen jeden nově vytvořený adresář, což vám neumožňuje mít soubory v jejich ideálních či současných lokacích) mezi webem, více počítači a (volitelně i) více uživateli. Vyberete si třeba adresář Projektů, kliknete na něj pravým tlačítkem myši, zvolíte si "Add folder to Live Mesh" a je hotovo. Soubory jsou sdíleny. Následně budete mít vaše soubory přístupné nejen na původním PC, ale také na webu Live Mesh a pochopitelně na jakémkoliv dalším PC, na které si  nainstalujete Live Mesh a přihlásíte se do něj pod stejným účtem.

Samotný Live Mesh je malá snadno ovladatelná aplikace:

Live Mesh aplikaceLive Mesh aplikace

O Live Mesh se po instalaci nijak nestaráte. Jen do něj přidáte adresáře, které chcete synchronizovat mezi webem a vašimi více PC, a to je celé. Vše další se děje automaticky na pozadí. Když změním soubor na desktopu, ihned se v pozadí kopíruje na web a také na notebook. Pokud PC vypnu a až poté zapnu notebook, není to problém, notebook si automaticky stáhne nejnovější kopii souboru z webového úložiště.

Adresáře, které jsou sdílené pomocí Live Mesh, mají v Průzkumníku ve Windows 7 modrou barvu namísto žluté:

Live Mesh adresáře mají modrou barvuLive Mesh adresáře mají modrou barvu

Geniální na Live Mesh je nejenom jeho snadnost použití a integrace do Windows Vista a Windows 7, ale také možnost sdílet různé adresáře mezi různými uživateli. Můžete si tedy udělat složku "Grafik - Iva", kde sdílíte soubory mezi vámi a vaší oblíbenou grafičkou. Ve chvíli kdy ona ve svém adresáři dokončí PSD, automaticky se přenáší k vám. K jiným souborům samozřejmě přístup nemá.

Pro každý projekt, klienta či spolupracovníka tak můžete mít speciální složku sdílenou pomocí Live Mesh a snadno si vzájemně synchronizovat dokumenty k projektům.

Každý sdílený adresář může mít neomezené množství uživatelů, kteří do něj mohou přispívat, anebo si jen prohlížet soubory. A mezi těmito uživateli se udržují veškeré soubory aktualizované. Pokud nějaký uživatel smaže soubor, u vás se ocitne v koši, takže jej můžete v případě potřeby snadno obnovit.

Samotné webové úložiště má kapacitu 5GB, ale nemusíte je vůbec používat. Pokud chcete, je možné určené adresáře synchronizovat jen mezi koncovými počítači, takže Microsoft (ani nikdo jiný) tato data nemůže vidět, ani nezabírají na webu prostor.

U každé sdílené složky také vidíte seznam změn a po kliknutí na záložku "Members" také seznam lidí, kteří jsou oprávněni do složky nahlížet či do ní přispívat:

Live Mesh seznam změnLive Mesh seznam změn

V obrázku nahoře si třeba synchronizuji soubory aplikace OneNote 2007, skvělého správce poznámek z PC i telefonu (HTC HD2). Díky synchronizaci mám vždy dostupnou jejich poslední verzi - na meetingu píši poznámky do telefonu či na notebooku, a tato data se mi automaticky nahrají do desktopového PC, aniž se o to jakkoliv musím starat. Jen si je otevřu a pracuji na projektu.

Live Mesh je nesmírně užitečná, snadno ovladatelná a funkčně dokonalá aplikace, bez které si nedokážu představit fungování. Oproti konkurenci umí sdílet libovolný adresář na vašem PC, každý navíc mezi různými uživateli, a má 5GB kapacitu zdarma.

Do budoucna Microsoft počítá se začleněním Live Mesh mezi novou vlnu Live nástrojů (Windows Live Messenger, Live Mail, Live Fotogalerie, Live Movie Maker a další), takže vývoj je zaručen.

Pokud stále používáte mnohem horší Dropbox, je nejvyšší čas přejít na skutečnou síť - Live Mesh.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 18 Oldrich Svec 11.01.10, 21:18:19
  FB

  geniální Live Mesh, hloupý Dropbox:
  Dropbox take daval 5 GB kdyz byl v beta verzi. Az pote to snizil na 2GB. Ja napr. stale mam 5 GB.
  Ano Dropbox zatim lze mit pouze v jedne slozce a myslim, ze je to jedina vec, kterou Dropbox neumi a Live Mesh ano.
  Umi Live Mesh skladovat vsechny stare verze souboru? Free verze Dropboxu skladuje stare soubory 1 mesic -> drive v beta verzi toto omezeni pro free uzivatele nebylo.
  Umi Live Mesh automaticky vytvorit fotogalerii z fotek nahranych do adresare?
  ...

  Ja nerikam ze Live Mesh je spatny, ale nikdy bych netvrdil, ze Dropbox je hloupy a Live Mesh genialni.

 2. 19 Marek Tesař 11.01.10, 22:17:07
  FB

  Live mesh používám poprvé a hned mám otázku..

  Do jaké adresářové hloubky provádí sync adresářů a dokumentů? Mě se zdá, že je to omezený třemi úrovněmi.. :(

 3. 20 Radek Hulán 11.01.10, 23:14:58

  Podobný produkt pro sync, tentokráte bez webového úložiště: http://www.foldershare.com/

 4. 21 Kamil Zmeškal 12.01.10, 13:09:51
  FB

  V článku píšete, že používáte OneNote pro psaní poznámek. Nemáte tip na nějakou literaturu na "výuku" OneNote? Zkoušel jsem to používat, líbí se mi, ale to nedokážu to rozumně "uchopit" tak, abych to využil na 100%. Nejde o ovládání, ale spíš o metodiku - jak si strukturovat poznámky, jak psát záznamy z jednání, uchovávat zajímavé nápady apod.
  Kdyby se Vám na to téma chtělo napsat článek, bylo by to určitě zajímavé čtení!

 5. 22 Martin Ritt 12.01.10, 16:51:03
  FB

  [21] Ahoj. Sám jsem docela dlouho hledal, co s tím. Nic jsem nenašel. Takže aktuálně tvořím "univerzální" popis toho, co s OneNote - je to totiž opravdu skvělý nápad. Takže pokud bys měl zájem, rád Ti pomohu a popíšu, k čemu jsem se dopracoval. Výměnou za to bych rád dostal zpětnou vazbu, jestli Ti ten postup k něčemu byl, případně kde to má "mouchy". Je na Tebe nějaký přímý kontakt?

 6. 23 Tomáš H. 12.01.10, 17:01:20
  FB

  Ano, mně se taky Live Mesh podle toho co sliboval moc líbil a rozhodl jsem se ho používat.

  Na rozdíl od Vás jsem ale bohužel byl zklamaný. Zatímco Dropbox bez problému synchronizuje adresář obsahující stovky tisíc malých souborů, tak Live Mesh si s podobným adresářem neporadil (viz můj článek hrus.wordpress.com/2009/12/01/dropbox-a-live-mesh/). A to mě mrzí, protože by se mi to hodilo....

 7. 24 Radek Hulán 12.01.10, 17:03:43

  [23] je to možné. Příčina může být jak v Live Mesh, tak v tvém ISP a špatném připojení na servery Microsoftu. Pro většinu lidí to ale nebude podstatné, protože 180 tisíc malých souborů není jejich synchronizační potřeba :)

 8. 25 Semrad 13.01.10, 14:37:39
  FB

  [22] Ahoj ja bych kdyz tak mel zajem o nejaky popis jak nejefekneji OneNote pouzivat...a zpetnou vazbu samozrejme poskytnu:)

 9. 26 Semrad 13.01.10, 14:38:41
  FB

  [22] jeste kontakt...petr.semrad(zavinac)gmail.com

 10. 27 Matej Krajcovic 15.01.10, 12:24:30
  FB

  Tiež mi Live Mesh nefunguje korektne. Dám synchronizovať zložku "Moje dokumenty". Na live mesh sa nahádžu všetky priečinky (folders) ale pri prehliadaní sú tam iba prázdne. Súbory a dokumenty ktoré v nich mám v PC sa v Live mesh nezobrazia...

  Nejaké rady?

 11. 28 Kamil Zmeškal 15.01.10, 22:14:32
  FB

  [22] Ahoj, zasilam kontakt: kamil.zm (zavinac) seznam.cz. Zpetnou vazbu rad poskytnu.

 12. 29 Miko Daniel 16.01.10, 19:45:37
  FB

  [24] Problém bude asi skôr mimo Live Mesh, ja okrem dokumentov synchronizujem cez Live mesh aj celú zložku logs z pidginu (história icq, jabber, irc, facebook). Každá ďalšia komunikácia je nový txt súbor a tak tam tých súborov mám cez 3500. Synchronizujú sa úplne korektne. Medzi 180 000 a 3000 je síce veľký rozdiel, ale aj tak pochybujem, že by mal Live mesh problém len preto, že niekde je súborov veľa.

  Čo sa týka výhod/nevýhod Live mesh vs Dropbox, tak podľa mňa najpodstatnejšia bola spomenutá už v článku, Dropbox nevie (alebo aspoň pred pol rokom) nevedel synchronizovať určitú zložku na určitú lokáciu. Kvôli tomu som nemohol synchronizovať zložku logs, pretože tá je zahrabaná hlboko v appdata a synchronizovať sa musí tiež hlbodo do appdata. Ukladanie Pidgin histórie sa štandardne zmeniť nedá, dajú sa iba teoreticky premapovať zložky, ale načo sa s tým hrať, keď Live mesh ide.

  Live mesh má teda pre mňa iba dve nevýhody (nie oproti Dropboxu ale všobecne). Absenciu tlačitla "synchronizovať okamžite" - pretože ma nebaví ešte minútu pred vypnutím počítača zatvárať všetky dokumenty a tú minútu čakať, kým si to všimne, že niečo pribudlo. A druhá vec je, nemožnosť synchronizovať zložku na nejakej odpojovacej lokácii, napríklad na disku, ktorý šifrujem cez Truecrypt a pripájam ho až po spustení Windowsu. Respektíve možnosť tam je, ale Live mesh zapnutí počítača najprv trvá na tom, že lokácia neexistuje a treba ju vytvoriť (najlepšie na ploche...) a potom keď zapnem takýto Truecrypt disk a dám ho synchronizovať tam, tak z toho nechápe a tvrdí, že sú tam duplicity (ovšem že sú). Takto musím mať Live mesh zložky všetky na Cčku, ale až tak veľmi mi to nevadí.

 13. 30 Zdenda 18.01.10, 19:00:32
  FB

  A jak je to s bezpečností? Nemám se obávat si uložit na vzdálený server citlivá data? Vidím, že Radek to používá i na složku Projekty a asi se teda nebojí. A co Vy ostatní? Můžete mi to doporučit i z bezpečnostního hlediska?

 14. 31 Miko Daniel 19.01.10, 02:33:09
  FB

  [30] Podľa toho o aké citlivé dáta sa jedná. Dáta sa myslím posielajú šifrované a potom sú už uložené na serveroch Microsoftu, čo je teoreticky bezpečné... ale jedná sa napríklad o Keepass databázu, tak tú by som napríklad zašifroval s použitím silného hesla + keyfilu a keyfile, kedže by bol stále rovnaký, by som synchronizovať nepotreboval a mohol ho mať stále zo sebou. Iná vec sú ovšem citlivé dokumenty. Ja práve riešim ako také niečo zariadiť, chcel by som využiť Truecrypt kontajner, problém je, že on sa navonok nijako nemení a preto by tam stále bola tá istá stará verzia s tými istými starými súbormi vnútri. Inak nejaké šifrovanie dokumentov obsahuje aj väčšina aplikácii typu word a podobne, ale neviem ako sú na tom s bezpečnosťou. Vo všeobecnosti by si citlivé dáta bez šifrovanie nemal dávať vôbec na web, ani Microsoftu.

 15. 32 Zdenda 19.01.10, 08:52:24
  FB

  [31] Mash je krásně jednoduchá a perfektní aplikace. Ale s tím Truecrypt souborem jsem to taky chtěl vyřešit, ale jak píšeš, on by se navenek neměnil takže by se ani nesynchronizoval. Hm tak to potom nevím jak jsou všichni celý žhavý na cloud computing, že všechno budou mít uloženo na vzdálených serverech apod. Myšlenka dobrá, ale já mám s tou bezpečností obavy. Má někdo nějaké elegantní řešení jak synchronizovat citlivá data?

 16. 33 Marian Balonek 23.01.10, 13:38:19
  FB

  Dnes jsem si všim, že při přidávání zařízení přibyl mezi operační systémy také Mac OS X. Znamená to tedy, že LiveMesh jde nainstalovat i na Mac a tam potom synchronizovat složky stejně jako na Windowsech?

 17. 34 Radek Hulán 23.01.10, 13:38:55

  [33] jasně, však OS X je tam už snad rok

 18. 35 Miko Daniel 24.01.10, 12:01:19
  FB

  Ok, takže urobíme si v zdieľanom priečinku Truecrypt kontajner, najlepšie nejaký malý, pretože bohužiaľ vždy sa musí synchronizovať celý a synchronizovať 100 mb môže byť niekedy príliš. V truecrypte na Windowse dáme "settings" -> "preferences" -> a odškrtneme "Preserve timestamp on file container". Tým pádom sa vždy na kontajneri zmení dátum a Live mesh ho hneď po odpojení kontajnera bude synchronizovať. Za návod ďakujem Pepakovi z pepak.net fóra. Ak niekto potrebuje synchronizovať veľa citlivých dát, tak asi by som poradil vytvoriť si viac menších truecrypt kontajnerov. Tú voľbu s tým timestamp treba samozrejme odškrtnúť vo všetkých truecryptoch, ktoré budú robiť s danými kontajnermi, či aj na notebooku aj na domácom pc aj na pracovnom pc... Ak tento návod skombinujeme s tým čo som vravel predtým, že šifrovanie s pomocou hesla a kľúčového súboru (KĽUČOVÝ SÚBOR NESYNCHRONIZUJEME) tak to myslím veľmi bezpečné.

 19. 36 Ivo Musil 30.01.10, 00:40:02
  FB

  [22] Ahoj, můžu taky poprosit o popis One Note? Zpětnou vazbu poskytnu rád. Děkuji im(zavináč)atlas.cz

 20. 37 Pavel Šimon 07.03.10, 13:09:38
  FB

  Aj ja by som rád popis OneNote za zmienených podmienok. napr. na Pavel @ pavel-simon.com