Windows Live Messenger 8 - jak na něj?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live Messenger 8 - jak na něj?

Když jsem před pár dny přinesl popis aplikace Windows Live Messenger 8.0 a její hodnocení na úrovni WELL.DONE Miranda IM packu, snesla se mi na emailu značná spousta dotazů jak to či ono udělat a nainstalovat. Tento článek by měl na otázku konfigurace a nastavení odpovědět.

Proč používat MSN protokol?

Live Messenger

Microsoft se v poslední době opravdu snaží, nestačí mu alokovat 90% trhu, ale chce rovněž nabízet objektivně nejlepší aplikace na trhu. Sem patří i zcela nově napsaný MSN Messenger, který se přejmenoval na Windows Live Messenger.

Live Messenger podporuje:

 • přenos textových zpráv,
 • zasílání zpráv offline uživatelům,
 • audio a video hovory (podobně jako Skype) na počítač,
 • audio hovory na běžné telefonní linky,
 • spolehlivé posílání souborů, a to i na neveřejné IP s NATem,
 • sdílení a automatická synchronizace celých adresářů (složek) mezi zvolenými kontakty, což je opravdu parádní funkce pro spolupráci teamu,
 • zasílání ručně psaných textů,
 • stovky her.

Jak je vidět, MSN protokol toho dnes nabízí zdaleka nejvíce, je to rozšířená kombinace funkcí ze Skype + Jabber + ICQ (+ hry) protokolů. Navíc je možné přes Live Messenger sdílet aplikace a plochu, což se ale jen odvolává na standardní funkce ve Windows XP.

Pro použití všech funkcí protokolu musíte ovšem používat Windows Live Messenger, implementace MSN protokolu v open-source Mirandě je bohužel pouze částečná, funguje jen pro textové zprávy.

Instalace Windows Live Messengeru

Pro používání služeb Microsoftu se musíte u něj nejdříve zaregistrovat. Můžete si buď nechat vytvořit novou MSN Hotmail emailovou adresu (nedoporučuji) či si zaregistrovat emailovou adresu stávající (může být klidně z konkurenčního Gmailu). Na stránce login.live.com klikněte na možnost Zapsat k vytvoření účtu, a postupujte dle pokynů. Důležitá je odpověď na email, který Vám přijde, tímto Vaši emailovou adresu potvrdíte, a následně ji již můžete používat.

Následně si stáhněte a instalujte:

 • stáhněte si Windows Live Messenger a instalujte,
 • stáhněte si Live Plus! pack a instalujte,
 • ukončete Live Messenger (kliknutím na ikonu v toolbaru a pomocí volby Ukončit, jen zavření okna aplikace tuto neukončí),
 • stáhněte si A-Patch for Live Messenger a v tomto programu si zvolte volbu "Load settings", načtěte tento soubor a-patch.aps (což je mnou připravená konfigurace, která Vás zbaví reklam a přizpůsobí okno Live Messengeru) a klikněte párkrát na Next.
A-patchA-Patch - zvolte si „Load settings“

Screenshoty z Windows Live Messengeru

okno zprávokno zpráv
hry na MSNhry na MSN
sdílené složkysdílené složky

Hry na MSN

šachy online na MSN

Lidé, co přecházejí z ICQ, často postrádají hry. Fakt je ten, že Microsoft nabízí zhruba 100x více her, a mnohem kvalitnějších, než jsou v ICQ.

Podívejte se (nejlépe s MSIE) na portál zone.msn.com. Zde si můžete vybrat ze stovek online her, a zvolit si proti komu budete hrát, což může být buď Váš kamarád přihlášený na MSN, náhodný protihráč s podobnou úrovní, popřípadě počítač.

Hrát můžete poker, dámu, šachy, téměř cokoliv. Při hraní se vytváří i Váš rating a můžete postupovat na žebříčku celkovém či mezi Vašimi kamarády na kontakt-listu v Live Messengeru.

Veškeré aplikace jsou řešené jako miniaturní ActiveX či Flash komponenty, jejich načítání je poprvé během pár sekund a podruhé již okamžité. Jedinou podmínkou je použití MSIE 6.0 a vyššího prohlížeče.

I co se týče her, nemá tedy Windows Live Messenger konkurenci, taková šachová partie proti kamarádovi online na MSN má prostě svoje kouzlo.

Pro zone.msn.com si můžete zaregistrovat i svůj vlastní nick, a to na adrese zone.msn.com/ … NicknameSignup.aspx, Váš standardní email z Live Messengeru se zde záměrně neukazuje veřejnosti.

Mimochodem, pokud Vám Live Messenger nabídne jen omezený počet her, doporučuji si ve Vašem MSN profilu změnit zemi na USA, poté budete mít nabídku kompletní.

Závěr

Pokud si to můžete dovolit, nabízí Windows Live Messenger jednoznačně nejlepší protokol pro internetovou online komunikaci, s nejen textovými zprávami, ale i audio a video rozhovory, volání na běžné telefonní linky, sdílení aplikací, adresářů a také obrovskou spoustu online her, dostupných zcela zdarma.

V zahraničí se již od ICQ protokolu dávno upustilo, a MSN (plus Yahoo) má zdaleka největší podíl na trhu. Doufejme, že tento příklon ke kvalitě, bude brzy i v ČR :-) Osobně jsem ICQ/AIM účet nadobro zrušil

Pokud ovšem požadujete jen textovou komunikaci pro různé protokoly bez dalších audio/video/sdílení služeb, je pro Vás ideální Miranda IM „WELL.DONE pack“.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 43 Luks 25.09.06, 19:36:17
  FB

  Zdravím.Chtěl jsem si nahradit defaultní smajlíky vlastními ale bohužel mi ty originální nejdou smazat z nabídky a tak mi zabírají default znaky jako ":)",":D" atp...Je nějakej způsob jak je z něj vykopat?

 2. 44 Bobanovicz 03.10.06, 23:20:27
  FB

  Funguje vám "Volat do počítače kontaktu"? Me zvoní a po přijmutí druhou stranou je ticho, audiovizuální volání funguje normálně.

 3. 45 Mirek 04.10.06, 23:47:48
  FB

  Používám MSN už léta, ještě od šestkové verze, a jsem s ním spokojený. ICQ ale musím mít také, protože odvolávky na netu jsou zpravidla na ICQ, já mám také na stránkách odvolávku na ICQ a ne na MSN. Je to dáno asi tím, že ICQ nabízí neosobní číslo a v MSN musíte dát nějaký přihlašovací email a to je v naší krajině dost nepopulární, okamžitě se stanete odběratelem spamů a neumíte-li si poradit, už to víckrát neuděláte. V Kanadě, v Austrálii a v USA je to ale naprosto normální a MSN je velmi rozšířený. A až budete cestovat třeba do Tunisu, najdete v interkavárně nainstalovaný také MSN.
  Jiné kecálky nepotřebuji, opustil jsem i SKYPE přechodem na IP-telefon.

 4. 46 ticho.cz 05.10.06, 09:28:29
  FB

  http://www.mastaline.com/msn/download.php?id=47

  WLM Universal Patcher++ v0.9.2
  kliknutim odstrani reklamu :-)

 5. 47 lamb 15.10.06, 13:27:20
  FB

  Da se najit kontakt podle jmena, podobne jako v ICQ pres menu? Jeste se mi to nepovedlo :o( Prosim dejte vedet..

 6. 48 BigBruno 31.10.06, 13:06:24
  FB

  Je to výborný messenger, no k dokonalosti mu chýba (pre moje potreby) už len jedno: ako sa dá nastaviť (príp. kde), aby Enter neodoslal správu, ale aby jadnoducho zariadkoval. A aby na odoslanie bol Alt+Enter alebo Ctrl+Enter. V Plus! som to nenašiel, ani v tom doporučenom patchi. Neviete, ako na to?

 7. 49 Gustav 02.11.06, 06:39:20
  FB

  Dobrý den. Rád bych zkusil Windows Live Messenger v. 8.0. Ale jak nastavit aby se mi pomoc spouštěla z Opery kterou mám nastavenou jako hlavní prohlížeč. Ona se tedy spustí, ale pak nic nefunguje. Žádné kliknutí nebo nějaká pomoc nejde spustit. A jak propojit aby mi zprávy emailové chodily do programu Microsoft Offis Outlook 2003? Děkuji

 8. 50 Gustav 04.11.06, 08:55:01
  FB

  Dobrý den. Píšu znovu, jelikož jsem byl donuce odinstalovat program MSN. A to z několika důvodů. Pane radku hulane opravdu si myslíte, že všichni lidé co bychtěli používat MSN budou umět nebo se učit třeba nejpoužívanější cizí jazyk angličtinu. Já jsem čech a chtěl bych tento program používat v češtině. Někde jsem četl že podporuje IE, ale nemusí být nastaven jako hlavní prohlížeč. Já používám Hlavně Operu. A když jsem potřeboval s MSN nějakou nápovědu spustila se sice v Opeře, ale nefungovaly žádné odkazy. Dále mi zasílají ta od nich kde jsem se registroval stále nové a nové emaily a já nevím co mivlastně sděliji. Píšete co si mám k tomuto programu stáhnout a nainstalovat. To jsem vše udělal, ale jen hlavní program je česky jinak nic. A v těch ostatních pomocných programech nevím co mám nastavit aby mi chodil tento program k mé spokojenosti. Navíc po nainstalování dalších programů kromě MSN se mi při všech prohlížečích spouští jakési reklamní okno a nejde se toho zbavit v žádném prohlížeči ani nikde v nastavení. A to nemluvím o programech v angličtině. Já se nemůžu ve svých 54 létech učit nějakou cizí řeč. Nikdy jsem na ně neměl ty správné buňky. Píšet že by měl jít propojit s Microsoft Offis Outlook 2003, to jsem též nikde nenašel. Hlavně že ale pomocné programy podporují 2 druhy čínštiny, japonštinu, korejštinu, katalánštinu, maďarštinu ale češtinu né. Podle toho znamá že Česko vlastně neexistuje? Takový program mi není k ničemu, i když jsem v něho vkládal velké naděje. Proto jsem byl donucen stranou která tyto programy připravovala idinstalovat. Nemá pro mně žádný úžitek. Gustav gustav.zabreh@seznam.cz

 9. 51 Radek Hulán 04.11.06, 10:12:30

  [50] WLM8 je plně v češtině..

 10. 52 Petr 05.11.06, 20:37:35
  FB

  Ahoj, Radku. V tvém článku píšeš o stovkách her na Live Messengeru. Bohužel jsem našel ale jen okolo 20-25 her a to jsou ty, které jsou vidět na jednom z obrázků v tomto článku. Kde ty další zmiňované stovky her?

 11. 53 Radek Hulán 05.11.06, 20:38:59

  [52] http://zone.msn.com/en/root/default.htm...

 12. 54 TheVillager 13.11.06, 20:50:00
  FB

  Ahoj lidi.potřeboval bych trochu pomoct.začínám s MSN a rád bych aby se mi taky zobrazovali obrázky v kontakt listu.je to pak mnohem přehlednější.já tam mam jenom kontakty bez obrázků.jak to udělám abych je tam měl?

 13. 55 Radek Hulán 13.11.06, 20:58:43

  [54] klikni na ty zelené šipky nahoru/dolů a zvol si tam "Zobrazit podrobnosti"

 14. 56 Dann 02.12.06, 17:38:23
  FB

  Zajímalo by mě, zda je možné nějak nastavit "záložky" aby se všechny session otvíraly v jednom okně. Díky moc za info.

 15. 57 Philip Seyfi 17.12.06, 15:07:56
  FB

  [27] Nevím zda Live zprávy sám kryptuje ale vždy si můžeš nainstalovat Zone Alarm Security Suite která je zašifruje automaticky...

 16. 58 colos 20.12.06, 19:29:00
  FB

  Nejde mi nainstalovat ten a-patch.aps. Hodí mi to:Make sure you are running this patch on a clean unmodifield instalation of MSN.

 17. 59 Gustav 27.12.06, 19:39:00
  FB

  Dobrý večer. Chtěl jsem se zeptat. Jak dostat do hlavního okna Windows Live! Messenger, pod lištu menu a pod vlastní jméno ikonu obálky kde se ukazuje kolik mám v emailových schránkách emailů. Ta obálka se tam objeví když nainstaalujete Messenger, ale když použijete Patch nastavení Radka Hulána ona obálka zmizne. Po vlastním použití Patche které jsem si nechal přeložit do češtiny jsem nikde nenašel která funkce se musí nebo nemusí odfajfkovat, aby se tam ta obálka znovu objevila. A další ikony bych si chtěl přidat do hlavního okna k levému okraji od shora dolú, hned vedle kontaktů. Na to jsem taky nic nenašel. Kdo chce může si mě přidat do kontaktů v MSN: gustav.zabreh@seznam.cz. Nebo QIP(ICQ)318293986.

 18. 60 Falcon 22.01.07, 22:20:12
  FB

  Zdravím, používám MSN poprvé, ale i díky skvělému návodu se mi ho nepodařilo rozchodit. Vše nainstaluji tak jak je uvedeno v návodu výše, zaregistruji nový email, přijde mi potvrzení o vytvoření nového účtu... Když potom messenger spustím, zadám spravnou emailovou adresu, správné heslo, proběhne přihlášení... Vše vypadá v pořádku, hlásí to, že jsem Online, ale dole na liště u zelené ikonky je nápis - Chyba připojení... Nemůžu odesílat zprávy, přidávat kontakty, resp. nemohu v něm dělat nic, jako bych byl offline. Předem děkuji za rady.

 19. 61 josefec 24.01.07, 16:05:33
  FB

  [48] To by mě taky moc zajímalo.

 20. 62 Dolejš Jan 06.06.08, 11:38:42
  FB

  Poraďte prosím, nedaří se mi zaregistrovat. Píše to chybu a že to mám zkusit později, tak nevím. Někde jsem se dočetl, že pod windows xp to nefunguje, co je na tom pravdy. Díky