Windows Phone 8 představen. Co nabídne?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Phone 8 představen. Co nabídne?

V San Franciscu dnes Microsoft představil část informací o chystaných Windows Phone 8, novém mobilním operačním systému, který bude k dispozici na podzim tohoto roku.

Technicky sdílí Windows Phone 8 kernel a komponenty s Windows 8, tedy desktopovým / tabletovým systémem. Dá se očekávat hromada aplikací, protože jedno jádro a API vládne všem, vývojáři to budou mít snadné (vsuvka pro vývojáře: podívejte se na  Windows 8 soutěž).

A vypadá to, že Microsoft naslouchal trhu na 100% i co se týče požadované funkčnosti
 
* UI: Windows Phone 8 nabídne (už tradičně) mnohem modernější UI než iOS, v možnostech konfigurace přidá flexibilitu Androidu, přitom zachová současnou výbornou ergonomii a konzistenci ovládání systému i aplikací.

* Vývoj: WP8 přidá podporu pro nativní kód (C / C++), DirectX pro hry a nabídne nové API a onen společný vývoj pro Windows 8 i Windows Phone 8.

* Homescreen: Živé dlaždice na úvodní obrazovce budou mít uživatelsky nastavitelnou velikost ke každé aplikaci (viz obrázek), aniž se z toho stane Android zmatek. Geniální. Je na vás, zda budete preferovat současné pojetí či si s dlaždicemi zahrát "Tetris".

* Mapy: současné Bing mapy budou nahrazeny skvělými Nokia mapami (tedy NAVTEQ mapové podklady), včetně plně off-line navigace, a bude je možné použít pomocí API v aplikacích třetích stran.

* VoIP: integrovaný do systému bude Skype, ale WP8 nabídnou i API pro VoIP třetích stran.

* Hardware: doplní se vcelku samozřejmé hardwarové věci jako je dual/quad core CPU (teoreticky až 64jádrové), 720p displeje, NFC, paměťové karty (ty jsou ale podporovány i pod WP7, jen většina výrobců je v praxi neimplementovala).

* Kompatibilita: současných 100 tisíc WP7.x aplikací poběží perfektně pod WP8.

* Internet: integrovaný je Internet Explorer 10 s rychlejším Javascriptem a HTML5 než má iPhone 4S / iOS6 (beta) či Samsung S III.

* Sdílení: Facebook, LinkedIn, Twitter, Skype a další integrace bude dále prohloubena, bude navíc snadné sdílet data mezi WP8 / Win 8 zařízeními.

* Office: nové verze Word, Excel, PowerPoint, a OneNote aplikací, s propojením na SkyDrive a Office 365.

* Firmy: WP8 zařízení a Windows 8 tablety / PC budou také moci snadno sdílet data mezi sebou, doplní šifrování pomocí BitLockeru a hromadnou firemní správu a instalaci aplikací, bezpečnostních politik a nastavení.

Když k tomu přidáme výborný cloud (SkyDrive, Office 365, Hotmail, Skype), kvalitní vývojářské nástroje, tak Windows 8 / Windows Phone 8 ekosystém se na podzim dostane tam, kde bude funkčně Apple až za řadu let. Ten se teprve v iOS6 rozhoupal k tomu, co Microsoft měl v roce 2009 - integraci Facebooku, na tabletu provozuje operační systém z telefonu a v cloudových službách je dlouhodobě zcela mimo.

Toto je jasná Win-Win situace. Zhruba tak 8x :)  Z každého pohledu perfektní systém.


Stávající Mango zařízení dle očekávání nedostanou přímo WP8 kernel (hardware je zásadně odlišný a věci jako dualcore, 720p či NFC podpora pro ně stejně nedávají smysl), ale budou aktualizována na Windows Phone 7.8, kdy dostanou část uživatelských funkcí z WP8.

V budoucnu to samozřejmě znamená jednu nevýhodu pro WP 7.8 -> podporu pro Silverlight / XNA aplikace (v Marketplace je jich přes 100 tisíc), nikoliv případné nativní, tam bude potřeba jít do WP8.


Na podzim si připravte peněženky, Microsoft Surface tablet (a podobná zařízení partnerů) a WP8 telefony je provětrají :-)

Související: Microsoft představil nejlepší tablet na světě - Surface. Navíc nahradí i notebook.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře