MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky

Apple iPad 13.04.2011

iPad 2 je šéfem v roláku označován za magické a revoluční zařízení. Když mi CZC.cz nabídnul 16GB Wifi model k recenzi, rád jsem přijal. Nevím, zda si od toho slibují zvýšení prodejnosti iPadu (to se vzhledem k mému postoji k Apple a třeba popisu zaostalostí v OS X 10.6 nedá zrovna očekávat), nebo jen chtějí poskytnout pohled "z druhé strany" na toto zařízení. Nakonec, když to není o iPadu 2, člověk si může koupit nějaký hezký notebook.

Na iPad 2 jsem se docela těšil.

Mám rád magii.

Po rozbalení (dnes ráno) jsem jej zapnul a koukal na nakreslený kabel na displeji naznačující zasouvání bílého konektoru do iTunes. Bez připojení k PC a aktivaci ovšem nic dalšího nebylo, Apple asi netuší, že zařízení má Wifi a šlo by aktivovat přes internet...

První dojem po rozbalení bych ohodnotil pouze jako středně magický.

bez iTunes ani ránu

iPad 2 je skvělý pro lidi, jejichž hlavní potřeba je matlat prstem po displeji

Apple iPad 04.03.2011

Apple je pozoruhodná společnost v tom, jak dokáže prodat své produkty segmentu spotřebitelů, kteří nic nedělají a nemají žádné potřeby. Jedná se přitom o velký trh. Lidí, kteří nic nedělají a nic konkrétního nepotřebují je moc.

Dosud se obecně mělo za to, že potřeba lidí není matlat prstem po displeji, ale třeba prohlížet si web, něco napsat, připojit se k síti či udělat prezentaci. iPad 2 má něco z těchto věcí částečně umět. Když za 16.000 Kč s doplňky váží skoro kilo, musí se ale člověk nutně ptát, zda tu samou činnost (a něco navíc) nezastane lépe podobně velký kilový netbook - třeba HP 5103 s dualcore CPU, 2GB RAM, 320GB HDD, klávesnicí, matným displejem (1366x768) a výdrží 10 hodin v ceně 8.000 Kč.

Pokud máte potřebu matlat prstem po obrazovce, iPad 2 ji bezvadně splní. Pokud jsou ale vaše potřeby poněkud sofistikovanějšího rázu, je vždy lepší netbook.

Pravda je taková, že onen netbook udělá lepší práci skoro vždy - internet je na něm plnohodnotný (Flash, Silverlight, různé pluginy do CMS), obrazovka má vyšší rozlišení a nemá zrcadlový povrch, video se na něm přehraje lépe a na 320GB disk se jej více vydá, a připojit k internetu se dá i pomocí vašeho telefonu či Ethernetu. iPad 2 z toho neumí nic.

Microsoft + Nokia = moc dobrý nápad

Business 13.02.2011

Před pár měsíci přešel Stephen Elop z Microsoftu do Nokie, a to rovnou na post šéfa, a dala se tedy čekat změna strategie společnosti.

Nokia vyrábí hardwarově výborné telefony, třeba N8 či E7 jsou opravdu skvělé. Nokii také charakterizuje obrovská rozmanitost, zatímco třeba u Apple máme v nabídce jeden hranatý telefon s 3.5" displejem, Nokia nabízí desítky různých mobilů pro různé potřeby, s klávesnicí či bez, s dotykovým displejem i klasické konstrukce, navíc s různými OS - Series 40, dotykový Symbian (různé edice), Maemo, MeeGo, upravené distribuce Linuxu.

Pravda, tolik platforem je ve skutečnosti slušný zmatek pro zákazníky i vývojáře, také OVI obchod není ukázkou dokonalé použitelnosti, vývojářské nástroje pokulhávají.

Spojení s Microsoftem zní logicky.

Microsoft je dnes firma, která se zaměřuje především na náročnou firemní klientelu a je zde nejúspěšnější na světě (file / webové servery, databáze, správa sítí, kancelářské sady, email / PIM, cloud, vývojářské nástroje, bezpečnostní řešení), jediným významným retail produktem v nabídce je Xbox 360 + Kinect a Xbox Live služby. Google o firemní trh neúspěšně usiluje, Apple na něj dávno zcela rezignoval.

Nokia ovšem umí navrhovat hardware právě pro retail, umí se spojit s operátory, a prodat svůj telefon (často v dotované podobě) téměř každému segmentu zákazníků po celém světě. Stále má 35% trhu ze všech mobilních telefonů (Apple má pro zajímavost 4%).

Nokia E7Nokia E7

Windows Phone 7, MarketPlace a nákup aplikací a bodů platební kartou

Windows Phone 7 11.01.2011

Windows Phone 7 zatím nepodporuje MarketPlace pro Českou republiku. Účet si samozřejmě můžete založit jinde, ale k UK účtu nepřidáte kartu vydanou naší bankou (respektive, přidáte, ale debet neproběhne). Zkusil jsem to obejít tak, že jsem si založil účet v librách na MoneyBookers.com, nechal si vystavit MasterCard k tomuto účtu (vedenou opět v librách, jinak si MoneyBookers bere 1.99% z objemu za směnu z jiné měny), asocioval ji s Live ID s UK rezidencí a funguje to - můžete nakupovat cokoliv kartou.

Za půl roku to snad nebude potřeba, ale nyní je to funkční možnost, jak získat placené aplikace a Microsoft Points kartou.

nákup MoneyBookers kartou na UK MarketPlace

Následně můžete pomocí "Manage region" změnit zemi účtu na ČR, až bude podporována. Microsoft podobné Live účty oficiálně toleruje, neruší je ani po zavedení místní podpory, takže nic vám nebrání fungovat pod UK třeba příštích 10 let.

Důležité: při registraci účtu na MoneyBookers.com si pečlivě zvolte měnu účtu (EUR nebo GBP, rozhodně ne CZK), po založení nejde změnit.

Windows Live Mail 2011 - výborný emailový klient zdarma

Live.com služby 08.01.2011

Windows Live Mail 2011 je skvělý desktopový emailový a PIM klient, dostupný zcela zdarma.

Pokud nepoužíváte Outlook 2010, je Windows Live Mail asi ta nejlepší aplikace, co si můžete pořídit - zpracovává emaily, kontakty, kalendář, RSS zdroje i příspěvky diskusních skupin, a to vše v moderním provedení. Práce s Windows Live Mail 2011 bude vždy efektivnější než webové rozhraní - ušetří vám opravdu spoustu času.

Pro většinu domácích uživatelů je dle mého názoru tato aplikace schopna plnohodnotně nahradit i Outlook 2010. Základní rozdíl je v nepodpoře Exchange, tam WLM nejde použít, POP3, IMAP a Hotmail ale umí.

Windows Live Mail 2011Windows Live Mail 2011

Ideální je samozřejmě provázat jej s moderním Hotmailem, ale základní části budou fungovat i pro obyčejný Seznam či Gmail freemail.

Hotmail také podporuje Exchange ActiveSync protokol, takže je možné vše snadno synchronizovat i s chytrými mobilními telefony (příchozí i odchozí pošta, kontakty i kalendář) - jako adresu serveru použijte m.hotmail.com. Tento sync je dostupný pro Windows Mobile, Windows Phone, Android, Symbian (Mail for Exchange) i iOS.

Windows Phone 7 - co všechno ne/umí

Windows Phone 7 14.12.2010

Před pár měsíci jsem napsal článek Jak si vybrat dokonalý telefon. Veškeré zmíněné funkce mi spolehlivě zajišťuje HTC HD2 s Windows Mobile 6.5 a HTC Sense.

Jak je na tom funkčně HTC HD7? No, mé požadavky moc dobře nesplňuje... Pokud něco implementuje, dělá to stylově a lépe než konkurence, ale věcí, které neumí, je spousta.

Nutné je připomenout, že už v únoru má přijít update WP7 a v srpnu poté další. Uvidíme, jak se tato tabulka poté změní.

Pojďme se na ten přehled podívat:

A. Emaily, kalendář

sync emailů z Exchange 2007/2010, a to nejen Inboxu, ale všech mnou zvolených složek (i vně Inbox složky) pro určité období, včetně odchozích emailůANO
podpora pro HTML emaily (zobrazení i psaní)ANO
stahování příloh do určité velikosti (například 100KB) automaticky s emailemčástečně
push emailů z Exchange serveru (Microsoft Direct Push)ANO
plánování push jen na určitou dobu (tedy v noci vypnuto)NE
prohledávání emailů na Exchange serveru z telefonu (tedy pro ty emaily, co nejsou synchronizovány na telefonu)NE
sync kontaktů s Exchange (veškeré položky, od jména, přes telefony, emaily po fotku)ANO
sync kalendáře s Exchange (veškeré položky, včetně účastníků meetingů)ANO
podpora pro Live / Hotmail email (nativně MAPI, ne přes POP3); podpora pro sync všech složek, včetně odeslaných emailůANO
podpora pro MSN protokol (Windows Live Messenger)ANO
aplikace třetí strany

Podpora emailů, kalendáře a kontaktů je ve WP7 velice dobrá, chybí jen automatické noční vypínání Direct Push. Ovládání je rychlé, fluidní, přehledné, prostě perfektní.

Windows Phone 7 - pokud něco umí, dělá to lépe než libovolná konkurence

Windows Phone 7 11.12.2010

Díky KFL mám k dispozici na testování HTC HD7 - jeden z top telefonů s Windows Phone 7. Nekupoval jsem jej, netrpím syndromem majitele, který se s produktem musí nějak spokojit, když už jej má a musí jej používat.

První dojmy z HTC HD7 jsou černo-bílé. To, co ve Windows Phone 7 funguje je fantastické, telefon bych si ale zatím rozhodně nekoupil. Hned to upřesním...

Na první i druhý pohled se mi zdá, že to co Microsoft implementoval ve WP7, je mimořádně snadno použitelné - prohlížeč je luxusně rychlý, emaily z Exchange jsou lepší než v Androidu či iOS, kontakty propojené s Facebookem a Live rovněž.

Pokud se na WP7 dívám z pohledu co je implementované, funguje opravdu dobře, tak mám pocit, že až bude za půl roku k dispozici nějaké druhá či třetí revize systému a český Marketplace, bych mohl i migrovat (což nicméně dnes neplatí).

Co se mi opravdu líbí oproti telefonům s Androidem a iOS:

  • promyšlené, snadno ovladatelné a efektivní UI (ano, to je subjektivní, ale Google prostě neumí nakreslit ani webovou aplikaci, natož pak mobilní; a HTC Sense pro Android je naprosto otřesný graficky i funkčně),
  • konzistentní UI všech aplikací třetích stran,
  • nejlepší podpora MS technologií - Live, Exchange, Xbox, Zune, Office, Sharepoint, atd. (pokud někdo má Gmail, nedává mu to třeba Exchange smysl, ale ne každý se spokojí s freemailem),
  • špičková integrace celého systému s Facebookem,
  • spousta vychytávek v ovládání, které jsou i před iOS, natož pak před Androidem,
  • nejlepší rychlost a ovladatelnost ze všech mobilních OS,
  • výborný prohlížeč a email.

Když se člověk třeba přepne do aplikace People (Kontakty), vidí seznam lidí z Exchange, promíchaný volitelně s Facebookem, Windows Live a Googlem, jedním pohybem prstu se přesune na naposledy použité kontakty, dalším pohybem vidí aktualizace z Facebooku od všech kontaktů i toho zvoleného (a může přímo zde na příspěvek reagovat či kliknout na "Like", není nutná žádná další aplikace), a celé je to udělané moc hezky a přehledně.

Windows Phone 7 je z pohledu UI, fluidity rozhraní a snadnosti ovládání absolutní špička, i Apple se má co učit.

HTC HD2 a HTC HD7 - skoro jednovaječná dvojčata

Windows Phone 7 10.12.2010

HTC HD2 z 9/2009 (Windows Mobile 6.5), HTC HD7 z 11/2010 (Windows Phone 7). Oba mají 1GHz CPU, 4.3" LCD s rozlišením 800x480px a 5Mpx fotoaparát. HD7 má integrované 8GB úložiště, do HD2 ovšem vydáte 32GB microSD kartu. HD7 je o něco lépe vyroben, v ruce budí "luxusnější" dojem, asi díky leštěným bokům a trošku vyšší váze.

Najdi 10 rozdílů:

HTC HD2 vs HTC HD7

TechEd - Microsoft sází na cloud pod názvem Azure a uvádí Windows Phone 7

Live.com služby 22.11.2010

Před deseti dny jsem měl to potěšení účasnit se TechEdu 2010 - odborné konference Microsoftu organizované letos v nedalekém Berlíně. Obsahem TechEdu je několik set přednášek po dobu 5 dnů, z nichž je reálné stihnout zhruba dvě desítky, následně ale máte přístup ke všem materiálům online.

Samotná akce se konala v Messe Berlin, což je gigantické bludiště, kam není problém vydat i několik desítek tisíc lidí.

Azure

TechEd zahajovala pondělní dvouhodinová keynote, která se nesla v duchu cloudu (tedy Azure), Windows Phone 7, a jako zábavní výplň byl použit Kinect. Chvíli jsem měl pocit, že Microsoft vymyslel Kinect proto, aby měl čím zaplnit právě hluchá místa na konferencích :-)

TechEd keynoteTechEd keynote

Zatímco cloudové služby dostupné zdarma pro masy - jako je Live Hotmail, Custom Domains, SkyDrive, Live Mesh, Office Live a další, jsou dostatečně známé (a dle mého názoru výrazně lepší než třeba konkurenční Google a jeho Apps), keynote byla zaměřena na cloud pro firmy - Azure.

Pod Azure platformou je zahrnut cloudový operační systém, SQL Server Azure databáze, AppFabric pro propojení interních sítí firem s Azure, a částečně by sem mohl patřit i delší dobu nabízený hostovaný Exchange, Sharepoint, Communicator, plus samozřejmě Hyper-V virtualizace. Výhodou firemního cloudu od Microsoftu je téměř neomezená škálovatelnost, robustnost, odolnost proti výpadkům a selháním hardware, automatické zálohování, nulové náklady na administraci, bezpečnost.

Zajímavostí je podpora pro Aero experience v nových Remote Services. Vzdálený klient tak dostane plný komfort a zážitek, jako nabízí GPU-akcelerovaný Windows 7 desktop.

Azure není jen "veřejný" cloud, ale také privátní celky a části datových center budované a navržené na základě speciálních požadavků jednotlivých firem. Microsoft má také vyhrazený rozpočet pro rozjezd a podporu vývoje Azure aplikací, takže pokud chcete začít vyvíjet, můžete z něj čerpat.

Microsoft sází na cloud jako na další revoluci v používání informačních technologií v následujících letech, a dle mého je připraven na všech frontách - od desktopu (Windows 7 a IE9), mobilních platforem (Windows Phone 7), cloudu pro veřejnost (vynikající Live služby) až po cloud pro firmy (Azure OS, SQL Azure databáze, datová centra a cloudové služby).

Windows Live Mesh má novou verzi, konečně finální

Live.com služby 11.10.2010

Microsoft před pár dny vydal novou sadu zdarma dostupných aplikací pro Windows Vista a Windows 7 - Live Essentials 2011. Součástí je nový Live Messenger (s propojením na Facebook a další sociální služby), výborná Live Fotogalerie, Live Movie Maker a taky nový Live Mesh.

S tím souvisí i postupný zánik webu Mesh.com, který se používal dříve. Stará verze nebude podporována. Nová aplikace, směřující na devices.live.com, je v hodně věcech podobná, také nabízí 5GB úložného prostoru v cloudu, umí synchronizovat libovolnou složku, nastavovat práva uživatelům a nabízí Remote Access funkci mezi připojenými počítači.

Oproti starší verzi Live Meshe ale postrádá integraci do Průzkumníka - (pro někoho oblíbené) modré složky a changelog. Není to asi na závadu, velké množství funkcí a systémová integrace řadě lidí spíše překážela, ořezaná aplikace je navíc výrazně rychlejší.

Je dobře, že Microsoft vyslyšel volání uživatelů, protože Beta verze 2011 Live Meshe byla hrozná a nabízela jen 2GB prostoru. Zkoušel jsem proto chvíli Syncplicity, což je výborné řešení, ale "vše v jednom" od Microsoftu mi vyhovuje více.

Takže zpět k Live Mesh (2011).

Windows Live MeshWindows Live Mesh 2011