MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live Messenger slaví desáté narozeniny

Live.com služby 22.07.2009
Windows Live Messenger

Windows Live Messenger, nejlepší IM klient (podle posledních měření zhruba 256x lepší než zaostalé ICQ) slaví dnes 10 let.

Podle tohoto dokumentu Microsoftu má Windows Live Messenger dnes 330 miliónů uživatelů, z toho jich je minimálně 40 miliónů v danou chvíli online.

To jsou obrovská čísla, s nimiž se konkurence může jen těžko porovnávat.

Windows Live Messenger dnes umí nejenom textové konverzace, ale i přenos audio a video hovorů, sdílení souborů a jejich synchronizaci, jednorázové přenosy souborů a fotografií, obsahuje řadu online her, a také je propojen na ostatní Live.com služby, ať už je to email, kalendář, a další.

Tento počin Microsoftu v oblasti internetových služeb patří k nejúspěšnějším vůbec, a je to dobrá motivace pro další rozvoj výborných Live.com služeb.

Bing: The Cure for Search Overload Syndrome

Live.com služby 16.06.2009

Email zdarma na vaší vlastní doméně: Live Custom Domains

Live.com služby 09.06.2009

Microsoft se svým balíčkem webových aplikací Live.com nabízí i jednu skvělou službu pro vaši vlastní doménu - Windows Live Custom Domains, což je konkurence pro Google Apps for your Domain. Zhruba před dvěma roky jsem přešel na hulan.cz kompletně na správu pošty pomocí Live.com, a i po roce u ní setrvávám, je to současný nejlepší zdarma dostupný email a antispam (lepší je pouze placený Exchange, který používám na hulan.eu). Jsem opravdu spokojen.

Zdarma získáváte na vlastní doméně email pro až 500 schránek (každá o neomezené kapacitě), a sync emailu a kontaktů mezi neomezených počtem PC a mobilních telefonů.

Vlastní zprovoznění Windows Live na vaší vlastní doméně je mimořádně snadné, postačí požádat provozovatele DNS serveru o nastavení MX záznamu na vaše_id.pamx1.hotmail.com (poznámka z praze: nemůžete mít MX záznamů více, veškeré smažte a nastavte opravdu jen jeden, který vám Custom Domains přidělí). Po nastavení DNS to Microsoftí server automaticky rozpozná (většinou postačí pár desítek minut počkat) a můžete si ihned založit až 500 emailových účtů (na požádání dokonce i více).

Volitelně si můžete nastavit i CNAME třeba mail.hulan.cz na go.domains.live.com, takže budete k webové schránce přistupovat pohodlněji a "ze svého".

nastavení DNS - MX záznamunastavení DNS - MX záznamu

Výhoda převodu MX záznamu vlastní domény je zřejmá, 500 (a více) emailů s neomezenou kapacitou zdarma vám žádný jiný český či zahraničný webhosting jen tak nedá, navíc můžete nativně provozovat nejen email, ale i další Live.com služby na tomto účtu, tedy Windows Live Messenger, Favorites, SkyDrive, a další.

Bing.com je nejlepší vyhledávač na světě (Love the Bing Thing)

Live.com služby 04.06.2009

Bing.com je nový vyhledávač Microsoftu. Bing.com je moderní, efektivní a hlavně chytrý. Posledních pár let jsem pro hledání používal (hodně dobrý) Google, předtím Altavistu, zavrhl jsem (horší než Google) Live.com Search, a nově preferuji Bing.

Proč?

Bing je zábavný a efektivní. Bing totiž není jen vyhledávač odkazů s určitou relevancí. Bing samozřejmě umí vyhledávat textové odkazy a obsah, a je v tom minimálně stejně dobrý jako Google, ale navíc nabízí obrovskou přidanou hodnotu.

Vysvětlím.

Hledáte třeba Eiffel tower a kromě sady linků se můžete podívat na 3D mapu, přemístit se z Eiffel Tower k Notre Dame, a tam se podívat na obrázky pospojované pomocí Photosynth.net do úžasného 3D panorama, přímé odkazy na Wikipedii, vyhledat si hotely v okolí či restaurace, či zobrazit si náhled na obsah odkazů bez jejich otevírání.

Bing.comBing.com

Bing chápe, co asi budete potřebovat a přímo vám to nabídne.

Když hledám třeba "Acer Aspire", tak dostanu nejenom spoustu relevantních odkazů, ale snadno najdu díky bočnímu menu i ovladače (drivers), manuál, specifikaci, doplňky k notebooku, články a recenze jen z významných blogů či koupím náhradní baterii. Dopracovat se k tomuto na Google by byl podstatně větší problém.

Live Mesh - webová revoluce je nyní v beta verzi

Live.com služby 31.10.2008

Live Mesh postoupil včera večer z Technology Preview verze do Beta verze. Jedná se o synchronizaci čehokoliv kamkoliv, a právě nová verze to doslovně naplňuje. Dostupný je totiž klient nejenom pro Windows XP, Windows Vista (32/64bit), ale i pro Windows Mobile telefony a OS X.

Nyní si tedy můžete nechat synchronizovat složky mezi pracovním PC, domácím PC, notebookem, Windows Mobile telefonem a webem.

Webové rozhraní

Ve webovém rozhraní (Device nazvaný Desktop) je nově podporován i drag&drop souborů z prohlížeče na web, takže funkcionalita je zase snazší na používání. Jinak se webová aplikace zdařile snaží imitovat Aero Basic rozhraní Windows Vista.

Live Mesh - DesktopLive Mesh - Desktop

PowerPointová prezentace pro WebExpo.cz ke stažení

Live.com služby 17.10.2008

Dnes jsem připravil kompletní podklady pro moji prezentaci na WebExpo, které se koná v sobotu 18.10, tedy zítra.

Přednáška na téma "Použití webových aplikací Microsoftu pro business sféru" bude spíše odlehčením jinak výhradně vývojářského Microsoftího bloku, ale i tak by měla přinést spoustu nových informací o Microsoftích webových produktech pro všechny posluchače (třeba Hosted Exchange na vlastní doméně v ceně pár US$ měsíčně je vysloveně vzrušující téma pro lidi, co mají rádi dokonalou poštu).

Pokud zatím nevíte, zda na přednášku jít, popřípadě to na WebExpo nestíháte, ale chcete si z něj něco odnést, dávám k dispozici malý dárek - ještě před vlastní přednáškou ke stažení podklady k ní. Jedná se o 40 stran v PowerPointu 2007 (doporučuji), popřípadě export do PDF (pokud nemáte nejnovější PowerPoint 2007).

Zde to je, a ať to dobře slouží:

webexpo.ppsx (PowerPoint 2007, 4.5MB)
webexpo.pdf (Adobe PDF, 5.5MB)

WebExpo - nově i o Live Mesh

Live.com služby 12.10.2008
Live Mesh klient

Pokud se chystáte za týden na WebExpo, tak jsem se rozhodl rozšířit oblast, na kterou se přednáška zaměří (sobota, 11:15 - 12:15), a to o preview Live Mesh technologie. Většina lidí, kterým jsem Live Mesh ukázal reagovala slovy naprostá bomba. :-)

Jedná se o první skutečné použití cloud computingu v praxi. Principem je datové úložiště o velikosti 5GB zdarma u Microsoftu. V tomto úložišti můžete vytvářet neomezené množství složek, jejich obsah se následně plně automaticky synchronizuje mezi webovým úložištěm a dalšími počítači oprávněných uživatelů. Můžete mít třeba složky "Rodina", kam dáváte fotky z dovolené a mají tam přístup všichni vaši blízcí, složku "Projekt A", kam má přístup "klient A" a nahráváte tam aktuální podklady pro rozpracovaný projekt, či složku "Favorites", kam se vám synchronizují oblíbené záložky IE7 na notebooku, kancelářském PC a domácího PC (a máte tam přístup je vy).

V praxi se naprosto o nic nestaráte, vše funguje zcela automaticky, pokud například někdo z rodiny nahraje či upraví sdílené fotky, objeví se během pár sekund i v lokálních složkách na vašem PC. Vše je dostupné i off-line.

V každé složce je přehledně vidět i její aktivita (news), můžete do složek psát i zprávy pro ostatní členy sítě.

Data jsou dostupná nejen na počítačích, mezi nimiž se sync provádí, ale také přímo na webu, v aplikaci nazvané "Desktop" (tento web velice zdařile emuluje rozhraní Windows Vista, vypadá prostě jako klasický desktop Windows). Tuto webovou aplikaci a současné omezení na 5GB uložených dat lze obejít, a provádět jen peer-to-peer komunikaci (sync) mezi jednotlivými počítači třeba s terabajty dat.

Vše je doplněno o Remote Desktop, kdy můžete opravdu snadno přistupovat zcela plnohodnotně ke vzdálenému PC. Zatím je zde Live Mesh klient pro XP/Vista 32bit a Vista 64bit, v budoucnu bude i pro OS X a hlavně pro Windows Mobile.

Pokud existuje něco jako "Web 3.0", tak je to právě Live Mesh a cloud-computing, a Microsoft jím přímo definuje podobu nového webu a služeb.

Zatímco Microsoft Exchange či Live.com řeší sync emailů, kontaktů, poznámek a úkolů, Live Mesh přidává sync všeho dalšího, a to rovnou mezi neomezeným počtem uživatelů. Live Mesh je prostě skutečná revoluce v používání digitální techniky.

Windows Live Messenger - výrazně lepší komunikace než ICQ

Live.com služby 02.07.2008
Windows Live Messenger 8.5

ICQ není jediný komunikační protokol na světě, i když si to hromada lidí v ČR myslí. Jedná se naopak o klienta a protokol objektivně nejhorší, který je pověstný svojí nestabilitou, občasnou ztrátou dat, otřesným designem a minimem nabízených funkcí.

Světově je podstatně rozšířenější než ICQ dnes propojená síť tvořená MSN (Windows Live) a Yahoo protokolem, velice zvolna se prosazuje také Jabber.

Zejména MSN protokol a klient pro něj (Windows Live Messenger) je mimořádně pokrokový, podporuje nejen online a offline textové zprávy, ale i hlasové volání, video hovory, sdílení souborů, přenosy souborů mezi uživateli (funkční i pokud máte privátní IP adresu za NATem), desítky her, sdílení aplikací a mnoho dalších funkcí (třeba zobrazování aktuální přehrávané písničky z Windows Media Player).

Skvělé je také propojení mezi kontakty na Live.com v Outlooku, Windows Live Messenger na PC a Windows Live Messenger na mobilních telefonech (jako je HTC Kaiser).

Osobně jsem přestal ICQ používat před pár lety, a všechny své kontakty přesvědčil na používání MSN. Mají tak nepadající a skutečně funkční síť se zárukou největší světové společnosti, Microsoftu, a nemusí už řešit žádné ICQ / AOL problémy.

Podle některých lidí je alternativou ke špičkově funkčnímu MSN i Jabber, ale osobně si to nemyslím. Jabber není v praktickém pojetí "standard", přestože jeho protokol je "otevřený". Existuje totiž řada Jabber klientů, kteří podporují jen základ (tedy textové zprávy), a pokročilejší věci jako audio a video hovory, sdílení kamery, či přenos souborů neumí. Jabber je prostě zaostalá věc z roku 2000, ale dnes máme rok 2008.

Jinak řečeno, pokud chcete stabilitu, maximum funkcí, snadné ovládání, a perfektní integraci na Windows či mobilním telefonu s Windows Mobile, nejlepší volba je Windows Live Messenger.

Seminář zdarma pro vývojáře Windows Live aplikací (UPDATE)

Live.com služby 26.05.2008

Tento čtvrtek (29. května) se koná Windows Live Partner Day, jednodenní seminář pro vývojáře aplikací napojených na Live služby Microsoftu. Přednášet tam bude Štěpán Bechynský, Michal Neuwirth (C#) a Jakub Vrána (PHP).

Vstupné je zdarma a s dobrou náladou :-) Jinak na webu Microsoft Events se můžete zaregistrovat a zúčastnit celé řady dalších akcí, ať už placených, tak "popularizačních" zdarma...

Osobně chystám na MyEgo.cz přihlášení přes Live ID, tedy Microsoftí autentizaci, která se dá použít do všech Live služeb (email, hledání, Windows Live Messenger, SkyDrive a řada dalších). Live ID přihlášení kompletně nahradí současnou autentizaci redakčního systému pro komentující.

UPDATE: konference bude přenášena i live na LiveBox.cz

Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

Live.com služby 21.04.2008

Na adrese get.live.com můžete získat zcela zdarma finální verze desktopových Windows Live aplikací, a to v plně české verzi. Aplikace fungují na Windows Vista (včetně x64) i Windows XP. Jedná se o opravdu skvělého emailového klienta Windows Live Mail, parádní instant messaging (text, audio, video) klient Windows Live Messenger, nástroj pro blogování Window Live Writer, fotogalerii Windows Live Fotogalerie a doplňky ve formě Sing-In Assistant či Live Search.

Microsoft tím dokončuje první etapu Live.com strategie, a nutno říci, že mimořádně povedeně. Konkurence nic podobného nenabízí, je zaostalá, ať už je to Google či Yahoo, nebo domácí Seznam. Brzo pochopíte proč.

Skvělé na Live.com je totiž propojení jednotlivých desktopových programů na váš online Live.com účet. Za pomoci Windows Live můžete snadno propojit vaše PC na webové aplikace (fotky, blog, email, kontakty), což je zcela unikátní, a poskytuje to mimořádný komfort.

Instalace Windows Live sady

Instalace celé sady spočívá ve stažení instalátoru, který následně provede download veškerých souborů online, takže máte zaručeně aktuální verze. Na rychlém připojení to nezabere déle než 5 minut, včetně instalace.

instalace Windows Live aplikacíinstalace Windows Live aplikací