MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

Live.com služby 21.04.2008

Na adrese get.live.com můžete získat zcela zdarma finální verze desktopových Windows Live aplikací, a to v plně české verzi. Aplikace fungují na Windows Vista (včetně x64) i Windows XP. Jedná se o opravdu skvělého emailového klienta Windows Live Mail, parádní instant messaging (text, audio, video) klient Windows Live Messenger, nástroj pro blogování Window Live Writer, fotogalerii Windows Live Fotogalerie a doplňky ve formě Sing-In Assistant či Live Search.

Microsoft tím dokončuje první etapu Live.com strategie, a nutno říci, že mimořádně povedeně. Konkurence nic podobného nenabízí, je zaostalá, ať už je to Google či Yahoo, nebo domácí Seznam. Brzo pochopíte proč.

Skvělé na Live.com je totiž propojení jednotlivých desktopových programů na váš online Live.com účet. Za pomoci Windows Live můžete snadno propojit vaše PC na webové aplikace (fotky, blog, email, kontakty), což je zcela unikátní, a poskytuje to mimořádný komfort.

Instalace Windows Live sady

Instalace celé sady spočívá ve stažení instalátoru, který následně provede download veškerých souborů online, takže máte zaručeně aktuální verze. Na rychlém připojení to nezabere déle než 5 minut, včetně instalace.

instalace Windows Live aplikacíinstalace Windows Live aplikací

Microsoft Expression Studio - komplexní balík pro webdesign

Live.com služby 28.03.2008
Aplikace v Expression Studio

Expression Studio je novinka od Microsoftu pro webdesign, kterou většina běžných uživatelů a možná i podstatná část profi-webdesignérů nebude zatím znát.

Jedná se o přímou konkurenci pro dřívější Macromedia produkty (které jsem recenzoval) či dnešní Adobe CS3 Web Premiumprodukty (které recenzovat budu).

Expression Studio obsahuje:

  • Expression Web - opravdu vynikající vizuální návrhář XHTML / CSS / JavaScript / ASP.NET projektů konkurující Adobe Dreamweaver,
  • Expression Design - vektorový kreslící program konkurující převážně Adobe Illustrátoru, má podporu vrstev, umí importovat .AI soubory, .PSD soubory ovšem importuje jen jako jednu vrstvu,
  • Expression Blend - návrhář XAML uživatelského rozhraní, použitelného v SilverLight technologii (.NET 3.0, Windows Presentation Foundation), což je Microsoftí konkurence pro Adobe Flash; programovat se dá v C# nebo VisualBasicu, aplikace mohou běžet jako webové nebo jako běžné EXE lokálně, a vše je při vývoji těsně integrováno na Visual Studio 2005,
  • Expression Media - správce multimédií, tedy konkurence pro Adobe Bridge, podporuje samozřejmě RAW formát, a je založeno na odkoupené iView MediaPro; s metadaty pracuje ve standardním EXIF formátu, podporuje nejen spouštění přiřazených aplikací pro média, ale i  základní úpravy (například) fotografií,
  • Expression Encoder - je určen na hromadný převod médií pro web (WMV streaming) či jiný formát (Microsoft Zune), odpovídal by částečně aplikaci Adobe Flash Video Exporter, práce s ním je velice komfortní a pohodlná,
  • Visual Studio 2005 Standard - v sadě Expression Studio se dodává plná verze tohoto skvělého vývojářského nástroje, s nímž můžete programovat  v C++, C#, J# či VisualBasicu ve webových, desktopových či Windows Mobile aplikacích; přítomná je i kompletní verze MSDN dokumentace a Microsoft Express SQL server (x86 / x64).

Co mi chybí? Rozhodně konkurence pro Adobe Photoshop. Expression Studio se zaměřuje na programátory (Visual Studio, Blend), kreativce (Design, Blend, Media, Encoder) a kodéry (Expression Web), ovšem zcela chybí nástroje pro práci s bitmapovou grafikou.

Pokud jste primárně grafik, budete potřebovat spíše Adobe produkty, pokud jste kodér či programátor (a nemusí to být jen webové aplikace), je pro vás určeno Microsoft Expression Studio.

Microsoft představil úložiště SkyDrive a testuje Office Live Workspace

Live.com služby 22.02.2008

SkyDrive je nová služba Microsoftu, která se dostala z fáze beta verze do produkce (a zvýšila kapacitu z 1GB na 5GB). Jedná se o sdílení souborů mezi uživateli s možností přidělit práva pro konkrétní složky či soubory jen určitým uživatelům (pomocí Live ID) či publikovat soubory veřejné.

Windows Live SkydriveWindows Live Skydrive

Je to výborný systém na sdílení souborů mezi pracovní  skupinou. Velice povedené Live.com služby a jejich desktopové varianty tak dostávají další přírůstek. Kromě emailu na Live.com (s kapacitou 5GB a synchronizací na Outlook či Windows Live Mail) zde máme komunikační klient Windows Live Messenger, Live.com na vlastní doméně, a spoustu dalších služeb.

Ještě by to chtělo doplnit možnost namapovat si SkyDrive úložiště jako síťový disk ve Windows Vista, a bylo by to dokonalé (což asi nenastane, protože by se pak nikdo nedíval na online reklamu).

V přípravě je Office Live Workspace 

V přípravě je i další výborná online aplikace, a to Office Live Workspace. Zde je možné sdílet a upravovat dokumenty a databáze mezi pracovní skupinou (Word, Excel, PowerPoint a další), zakládat společné seznamy a databáze úkolů, událostí či kontaktů, nastavovat práva, sledovat verze dokumentů, komentovat dokumenty, a vše se navíc může editovat a ukládat maximálně pohodlně pomocí Office Live AddIn přímo z Office 2007 sady aplikací (takže žádný pomalý a neohrabaný JavaScript).

Office Live WorkspaceOffice Live Workspace

Otázky a odpovědi ohledně Live.com

Live.com služby 08.01.2008

O Live.com jsem toho napsal hodně, a řada lidí se mě ptá přes Messenger či email na různá doplnění. Takže jsem se typické otázky pokusil sepsat do tohoto článku, abych nemusel odpovídat jednotlivě.

Co je to Live.com?

Microsoft neprodává jen Windows XP/Vista a Office 2007, tedy hlavní desktopové produkty známé veřejnosti. Věnuje se poslední dva roky mohutně i internetu (Live.com), propojení internetu a desktopu (Windows Live aplikace) a mobilní platformě (Windows Mobile 6) a většinu služeb zde nabízí zcela zdarma.

Live.com je internetový aplikační server a portál Microsoftu, který nabízí řadu služeb jako je email, kontakty, úschovna a sdílení dat (Skydrive), blogy, fotogalerie, synchronizace záložek, mapy a další. Novinka je sdílení kancelářských dokumentů Office Live Workspace, s napojením na Office 2007 desktopové aplikace.

Konkurovat tyto služby mají primárně Google a jeho online aplikacím (Gmail, Google Doc, Google Talk), případně osamoceným službám jako je ICQ a Skype, nicméně Microsoft jde dále, protože nabízí nejen webové rozhraní (webui), ale i desktopové aplikace a aplikace pro mobilní telefony.

Kde se mohu zaregistrovat do Live.com?

Na Live.com si můžete zaregistrovat svoji vlastní emailovou adresu, ale poté nezískáváte některé jeho služby jako je emailová schránka o kapacitě 5GB či sdílení kontaktů mezi Outlookem, webui a Windows Live Messengerem.

Optimální použití Live.com je prostě zřídit si tam nový email (a současný @seznam.cz či @gmail.com na něj přesměrovat, jsou horší než @live.com).

Na této stránce klikněte na Zřídit si nový účet. Další nastavení zaregistrovaného účtu se provádí na account.live.com. Kromě emailu tím získáte i účet pro skvělý komunikační program Windows Live Messenger a můžete smazat ICQ a Skype.

Co je to Live Plus a jak si jej pořídím?

Live Plus je služba, která za €20 za rok (což je opravdu pakatel) nabídne na zvoleném konkrétním emailovém účtu kapacitu 10GB namísto 5GB, povolí POP3 (což ale není až tak klíčové, DeltaSync od Microsoftu je stejně výrazně lepší, je to spíše cosi jako výrazně vylepšený a zrychlený IMAP), vypne expiraci účtu, a především vypne reklamu.

Zaregistrovat do Live Plus se můžete na signup.msn.com, potřebujete na to VISA či MasterCard platební kartu s povolenými internetovými platbami. Osobně jsem použil VISA kartu od Raiffeisenbank, a vše prošlo hladce.

Je vhodné Microsoftu neustále jen nadávat?

Live.com služby 03.01.2008
Windows Live

Microsoft Windows XP a Vista  používá 95-98% lidí, přesto hromada (především) pubescentů na různých webech neustále křičí a nadává na Microsoft. Proč vlastně? Má to nějaké reálné opodstatnění, nebo je to jen jejich komplex? Je například i Internet Explorer 7 špatný prohlížeč, nebo je to jen historie a módní vlna, Microsoftu nadávat?

Ono je potřeba rozlišovat, za co člověk Microsoftu nadává.

Nadávat se nakonec dá každé firmě, každá něco pokazila, Microsoft toho ale pokazil relativně nejméně, a proto má majoritní podíl na trhu. A zvláště dnes jeho kombinace Windows Vista + Office 2007 + Windows Mobile 6 + Windows Live + Visual Studio + Windows Server těžko hledá konkurenci.

Prohlížeče

Když v roce 2001 přišel IE6, byl to jednoznačně nejlepší prohlížeč na světě, Mozilla Suite v té době byla v plenkách a snažila se pomalu kopírovat Operu (a IE6) a ani Opera ve své verzi 5 nestála za nic. Byl to nakonec Microsoft, kdo vymyslel XMLHttpRequest() v roce 2000 a dal tak základ pro vývoj dnešních interaktivních AJAXových web 2.0 aplikací. A takové ActiveX je naprosto úžasná technologie, jen díky ní se dají dělat low-level věci jako antivirový scan či instalace Windows Update (samozřejmě díky debilitě uživatelů klikajících na cokoliv i zneužívaná, ale to není koncepční problém).

Když přišel v roce 2006 IE7, opět to byl vynikající prohlížeč, s výbornou zpětnou kompatibilitou i s požadovanou podporou nových standardů, navíc velice rychlý (což se nedá říci o Firefoxu, ten je díky XUL strašně neohrabaný), přinesl výborné GUI, přehled záložek, snadné přidávání vyhledávacích enginů a další nové funkce.

Microsoftu se nedá vytýkat, že by někdy naprogramoval špatný browser. To rozhodně ne. IE6 i IE7 byly na svoji dobu výborné, IE6 byl dokonce absolutní bomba. A IE5 na svoji dobu také.

Spánek Microsoftu

Jediný opravdu velký průser Microsoftu byl ten 5letý posun mezi rokem 2001 s IE6 a rokem 2006 s IE7, to je na internet extrémně  dlouhá doba nečinnosti.

IE7 měl přijít nejpozději v roce 2004 či 2005, a to je věc, kterou je opravdu nutné Microsoftu vyčítat. I proto, že Microsoft "spal" se uchytil Firefox 1.0 a pak 2.0, který není lepší, kopíruje spíše koncepci IE6, ale přesto nabízel aspoň pocit rozvoje.

Hodně lidí s Firefoxem nostalgicky zůstává i po vydání IE7 + IE7Pro, které jej výrazně převyšují v rychlosti, funkčnosti a efektivitě používání.

IE6 byl v roce 2001 skvělý, ale v roce 2008 už nikoliv. Problém je, že stále jej používá zhruba 50% lidí na světovém webu, a člověk s ním musí stále počítat. Kdyby Microsoft nabídnul IE7 podstatně dříve a nespal, web by se dnes dělal snadněji. Na druhou stranu je vcelku obdivuhodné co staříček z roku 2001 dokáže, a že i moderní AJAXové weby s ním stále nějak fungují. Jen to dá více práce a testování... Nicméně nutit lidi do upgrade není možné, zvláště pokud mají vypnutý Windows Update či nelegální Windows XP. IE6 tu s námi ještě pár let bude.

Skype, Google Talk a Live Messenger stav na webu

Live.com služby 14.11.2007

Microsoft zprovoznil (via Maxiorel.cz) možnost zobrazit stav programu Windows Live Messenger na vašem webu, a to ve Web Settings. Zároveň si můžete nechat vygenerovat HTML kód AJAXového komunikátoru (iframe) pro vložení do vašich stránek, kdy s vámi návštěvník může přímo komunikovat, aniž si musí instalovat WLM. Skvělá funkce zejména pro support.

WLM komunikátor přímo na vašem webuWLM komunikátor přímo na vašem webu

Windows Live Messenger je klient pro síť MSN (propojenou s Yahoo), která je světově největší a nejpoužívanější. Na rozdíl od primitivního ICQ umí i audio a video hovory, synchronizaci souborů, desítky her a aktivit, a rovněž synchronizaci Live.com emailů (5GB zdarma) a kontaktů mezi desktopem, notebookem a mobilním telefonem. Pokud dosud používáte zaostalé ICQ či primitivní Jabber, tak vyzkoušejte Microsoft Live, je to zcela jiná dimenze.

Podobný stav jako u Windows Live Messengeru můžete na webu zobrazit i pro Jabber (třeba Google Talk) a Skype, postačí zadat kód obrázku vygenerovaný těmito službami.

Organizace času aneb proč mám rád Microsoft

Live.com služby 25.10.2007
Outlook bar

Martin Snížek používá na organizaci času Outlook, a v tom se s ním zcela shoduji. Microsoft Office Outlook 2007 na Windows Vista (či alespoň Microsoft Office Outlook 2003 na Windows XP s integrovaným Windows Desktop Search) je mimořádně mocný nástroj.

Outlook 2007 je totiž nejen úžasný emailový klient, ale PIM i správce projektů.

Proč samotný emailový klient dávno nestačí

Síla Outlooku spočívá v dokonalém propojení emailů, úkolů, kategorií, kalendáře, kontaktů, poznámek a deníku. Pouhý primitivní emailový klient typu Mozilla Thunderbird na správu emailů a úkolů s nimi spojených opravdu nedostačuje.

Řada emailů je totiž zároveň úkolem, který je potřeba zpracovat v určitém termínu, s určitou prioritou, delegovat jej pár lidem, případně pár lidí pozvat na meeting s tímto emailem souvisejícím.

Toto vše Outlook umí a primitivní Thunderbird nikoliv.

Přijde Vám třeba požadavek na schůzku emailem do Outlooku, vy ji zařadíte třeba do kategorie "Webdesign - smlouvy" (kategorií si můžete vytvářet neomezené množství), přiřadíte této události datum a upozornění na ni, a zapíšete do kalendáře v Outlooku. Protistraně se pošle automaticky upozornění na tuto schůzku (či její potvrzení), a zároveň pošlete podobné pozvání na schůzku několika dalším účastnícím se spolupracovníkům.

Osobně jsem si (téměř) přestal také řadit emaily do složek, mám jen základní složky pro "spam" z fór, složky pro osobní emaily, webdesign, webhosting, a obecnou složku "business", kde jsou nejdůležitější emaily. Další řazení emailů to složek je zbytečné, na to slouží kategorie, datum dokončení úkolu, případně velice silné integrované hledání.

Zásada produktivní organizace času a dokončení práce je, že nemám nepřečtené emaily. Jak mi dojde email, přečtu si jej, pokud je to nutné, přiřadím mu kategorii, prioritu, a případně i termín dokončení (typu udělat tento týden), a pokud je odpověď práce do jedné minuty, email ihned vyřídím a zpracuji.

V pravém sloupci v Outlooku mám neustále zobrazené aktivní úkoly z emailů, kalendáře, poznámek a dalších sekcí. Je to přehledné a hlavně velice efektivní. Pokud se člověk nechá řídit jen "svojí hlavou", udělá toho zásadně méně, má tendenci se "flákat" a věci odkládat. Outlook a princip okamžitého řešení věcí jej donutí dodržet termíny.

Jak neposílat z Outlooku příjemcům WinMail.dat

Live.com služby 25.10.2007
WinMail.dat

Pokud používáte Microsoft Outlook 2003 či 2007 a nedáváte si dobrý pozor, můžete přicházet o business. Za určitých okolností totiž klientovi můžete místo PDF či DOC přílohy odeslat komprimovaný WinMail.dat soubor, a pravděpodobnost, že se poté takovýto člověk neozve, a vezme zavděk nabídkou jiné firmy, kterou byl schopen bez problémů otevřít a která se zobrazila jako PDF, je poměrně vysoká.

Outlook 2007 je vynikající emailový klient a PIM, dalo by se říci že bezkonkurenčně nejlepší. Problém nastává, pokud posíláte emaily ve formátu Outlook RTF, většina jiných emailových klientů a online emailů jim totiž nerozumí. Obrázek vpravo nahoře je email ve formátu Outlook RTF s PDF přílohou zaslaný na Seznam.cz. Věřte mi, že 95% klientů si s tímto neporadí a PDF z něj nevydoluje, a určitá část vám o tom ani nedá vědět.

Outlook umí posílat emaily v prostém textu, HTML a v onom Outlook RTF. Poslední možnost nikdy nepoužívejte. Problém je, že někdy ji použijete zcela nevědomky. Microsoft na svém webu uvádí jak WinMail.dat neposílat, bohužel, není to celé řešení tohoto problému.

Nastavení globální, v možnostech aplikace, pro preferování a převod Outlook RTF do HTML či do prostého textu totiž nestačí:

WinMail.dat globální nastavenínastavení formátu pošty globálně

Microsoft Live.com - čtyřdenní kolaps ukončen?

Live.com služby 29.09.2007

Pokud používáte kombinaci Windows Live Custom Domains (neboli emaily, WLM a další u Microsoftu), Outlook Connector (napojení na Live.com z Outlooku) a k tomu synchronizaci přes Windows Live na svém mobilním telefonu s Windows Mobile 6, poslední 4 dny jsou pro vás poštovní účty přes Outlook zcela nepřístupné.

Problém je to poměrně veřejně známý a reportovaný, nicméně velice nepříjemný. Postiženi jsou právě high-end uživatelů s kombinací Outlook + Outlook Connector + Windows Mobile 6 (telefon) + Windows Live Mobile synchronizace, a vyznačuje se tím, že se k poště přes Outlook ani na placeném Live Plus účtu nepřihlásíte, nepomáhá reainstalace a znovuzavedení účtu, prostě nic. Chyba "Could not sign in" či "Network Operation Failed" či ještě lépe "Outlook Connector is available only to subscribers" není zaviněna z vaší strany.

Není to sice extrémně kritické (k poště se dostanete přes webové rozhraní, to naštěstí funguje), ale nepříjemné rozhodně. Funguje mimochodem i přístup přes Windows Live Mail Beta (desktopová aplikace, velice povedená, ale neumí sync na Windows Mobile a nemá kalendář, takže pro profíky nepoužitelná).

Dnes večer vypadá, že se věc konečně začíná řešit, a mailbox začíná fungovat i přes Outlook Connector. Doufejme, že tento kolaps Microsoftu na Live.com (Plus - placené účty) byl první a poslední.

10 dní s emailem na Live.com

Live.com služby 08.09.2007

Zhruba 10 dní uběhlo do chvíle, co jsem převedl správu emailů, IM a dalších služeb kompletně na Live.com pomocí zdarma dostupné Windows Live Custom Domains služby. A jsem spokojen více než na počátku (což bylo hodně).

Vyřešené počáteční problémy

Microsoftu se podařilo vyřešit reportované problémy, až jsem byl téměř šokován rychlostí reakce (rozsáhlá odpověď na nahlášený problém do 24 hodin na zdarma dostupné službě opravdu není u mamutích společností běžná).

Windows Live Custom Domains nabízí 500 emailových účtů s kapacitou 5/10GB na vaší vlastní doméně s vaší vlastní adresou (COKOLIV@hulan.cz), a samozřejmě plnou kompatibilitu na Windows Live Messenger, Skydrive či Favorites. Zásadní výhodou je použití pokročilého Microsoft MAPI, namísto primitivního POP3, pro přístup k vašim emailům, kontaktům a případně i kalendáři. Nevýhodou (pro někoho) může být de-facto nutnost použít návazný software od Microsoftu (Outlook 2003/2007, Windows Live Messenger, Outlook Connector, případně Windows Live Mail).

Vlastní podpora pro Microsoft produkty je dostupná na Microsoft Discussion Groups, Centra řešení produktů a případně i Online Assistance. Jak jsem již psal, reakce na dva reportované problémy byla v mém případě téměž okamžitá, a hlavně problém vyřešila.

Byl jsem tedy schopen udělat upload zhruba 15.000 historických emailů s celkovou kapacitou cca 350MB z Outlooku na webové rozhraní (postačí myší přetáhnout emaily z lokální Inbox složky do vzdálené Inbox složky), takže je mám nyní dostupné odkudkoliv (Outlook 2007, mobilní telefon s Windows Mobile, webové rozhraní):

upload pošty z Outlooku na Live.com byl konečně úspěšnýupload pošty z Outlooku na Live.com byl konečně úspěšný

Vlastní kalendář hlásí stále při synchronizaci "Error", ale není to chyba, ale vlastnost. Mylně jsem předpokládal, že Calendar sync je dostupný i pro majitele předplaceného Hotmail Live Plus účtu, což není pravda, musí se použít (podstatně dražší) MSN Premium či Office Premium účty. Kalendář jde ovšem z Outlooku automaticky uploadovat na Office online web, takže scházející sync není kritické omezení.