MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

10 dní s emailem na Live.com

Live.com služby 08.09.2007

Zhruba 10 dní uběhlo do chvíle, co jsem převedl správu emailů, IM a dalších služeb kompletně na Live.com pomocí zdarma dostupné Windows Live Custom Domains služby. A jsem spokojen více než na počátku (což bylo hodně).

Vyřešené počáteční problémy

Microsoftu se podařilo vyřešit reportované problémy, až jsem byl téměř šokován rychlostí reakce (rozsáhlá odpověď na nahlášený problém do 24 hodin na zdarma dostupné službě opravdu není u mamutích společností běžná).

Windows Live Custom Domains nabízí 500 emailových účtů s kapacitou 5/10GB na vaší vlastní doméně s vaší vlastní adresou (COKOLIV@hulan.cz), a samozřejmě plnou kompatibilitu na Windows Live Messenger, Skydrive či Favorites. Zásadní výhodou je použití pokročilého Microsoft MAPI, namísto primitivního POP3, pro přístup k vašim emailům, kontaktům a případně i kalendáři. Nevýhodou (pro někoho) může být de-facto nutnost použít návazný software od Microsoftu (Outlook 2003/2007, Windows Live Messenger, Outlook Connector, případně Windows Live Mail).

Vlastní podpora pro Microsoft produkty je dostupná na Microsoft Discussion Groups, Centra řešení produktů a případně i Online Assistance. Jak jsem již psal, reakce na dva reportované problémy byla v mém případě téměž okamžitá, a hlavně problém vyřešila.

Byl jsem tedy schopen udělat upload zhruba 15.000 historických emailů s celkovou kapacitou cca 350MB z Outlooku na webové rozhraní (postačí myší přetáhnout emaily z lokální Inbox složky do vzdálené Inbox složky), takže je mám nyní dostupné odkudkoliv (Outlook 2007, mobilní telefon s Windows Mobile, webové rozhraní):

upload pošty z Outlooku na Live.com byl konečně úspěšnýupload pošty z Outlooku na Live.com byl konečně úspěšný

Vlastní kalendář hlásí stále při synchronizaci "Error", ale není to chyba, ale vlastnost. Mylně jsem předpokládal, že Calendar sync je dostupný i pro majitele předplaceného Hotmail Live Plus účtu, což není pravda, musí se použít (podstatně dražší) MSN Premium či Office Premium účty. Kalendář jde ovšem z Outlooku automaticky uploadovat na Office online web, takže scházející sync není kritické omezení.

Live.com - internetové služby podle Microsoftu

Live.com služby 28.08.2007

Microsoft se svým portálem Live.com a napojenými službami přichází oproti konkurenci s mírným zpožděním, zato o to kvalitněji. Jeho nový komunitní a blogovací systém Spaces je výrazně lepší než Blogger, Windows Live Hotmail je lepší než GMail a komunikační program Windows Live Messenger je mnohem lepší než Google Talk (nehovoře o tom, že je dostupný i pro mobilní telefony).

Vše doplňuje skvělá PC aplikace Microsoft Office Outlook 2007, včetně napojení na Live.com pomocí Outlook Connector.

Pojďme se na portfolio Microsoftu v jeho nové Live.com sadě aplikací a služeb podívat podrobněji.

Personalizovaná homepage Live.com

Pokud chcete začít používat služby Microsoftu, budete si u něj muset, pochopitelně, vytvořit účet. Můžete pro to použít vlastní emailovou adresu, nebo si vytvořit @hotmail.com účet, což silně doporučuji, možnosti aplikace a nabízené služby se tak podstatně zvýší (pro pokročilé uživatele je i možnost registrovat si Windows Live služby pro vlastní doménu pomocí domains.live.com, obdoba Google Apps).

Poté si již můžete začít upravovat domovskou stránku Live.com, například o miniaplikace, či o čtečku RSS zdrojů, včetně záložek.

úvodní stránka Live.comúvodní stránka Live.com

V případě Live.com homepage se jedná o podobně zpracovanou obdobu iGoogle. Na gallery.live.com si můžete navíc stáhnout stovky „gagdets“, miniaplikací, pro Live.com homepage.

Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D

Live.com služby 31.05.2007

Google i Microsoft nabízí zhruba týden svoje mapy ve 3D režimu. Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com. Pojetí 3D map je přitom u obou společností velice odlišné. Google nabízí fotky z ulice, občas skvělé, občas rozmazené, občas neexistující, zatímco Microsoft nabízí 3D režim de-facto pro každou mapu a bere ji jako základní pohled. Microsoft rovněž doplňuje textury budov a základní geometrický náčrt ulic.

Zkusil jsem na Google Maps i maps.Live.com vyhledat "Statue of Liberty, New York". Live.com našel okamžitě Sochu Svobody, Google našel ulici na Manhattanu, což jsem nechtěl, a musel jsem Sochu hledat ručně. Bod pro Microsoft.

Pro samotnou Sochu Svobody nabízí Live.com 2D (identický s Google) i 3D pohled, Google (zatím?) jen 2D, pokryta 3D je jen menší část New Yorku. Další bod pro Microsoft.

maps.live.comMicrosoft Maps - maps.live.com
maps.google.comGoogle Maps - maps.google.com

Minority report v praxi podle Microsoftu

Live.com služby 30.05.2007

Microsoft představuje tento rok do praxe skvěle propracované multi-touch ovládání počítače pod názvem Microsoft Surface. Podobnou zhruba rok starou technologii vyvíjí více firem, některé jako je Apple pro hloupé pitomůstky typu zvětšování / zmenšování fotografií, ale Microsoft jde mnohem dále, a integruje ji přímo do upravené verze Windows Vista jako hlavní ovládání, kombinuje ji s kamerou, OCR, rozpoznáváním tvaru předmětů a prací více lidí současně na stejném projektu / displeji (video, 65MB).

Dokážu si představit, že za pár let budeme mít Microsoft Surface každý doma, po poklesu cen patřičného hardware. Prohlížení videa, brouzdání internetu, poslouchání hudby jen pohybem ruky.

Windows Live Messenger 8 - jak na něj?

Live.com služby 11.09.2006

Když jsem před pár dny přinesl popis aplikace Windows Live Messenger 8.0 a její hodnocení na úrovni WELL.DONE Miranda IM packu, snesla se mi na emailu značná spousta dotazů jak to či ono udělat a nainstalovat. Tento článek by měl na otázku konfigurace a nastavení odpovědět.

Proč používat MSN protokol?

Live Messenger

Microsoft se v poslední době opravdu snaží, nestačí mu alokovat 90% trhu, ale chce rovněž nabízet objektivně nejlepší aplikace na trhu. Sem patří i zcela nově napsaný MSN Messenger, který se přejmenoval na Windows Live Messenger.

Live Messenger podporuje:

  • přenos textových zpráv,
  • zasílání zpráv offline uživatelům,
  • audio a video hovory (podobně jako Skype) na počítač,
  • audio hovory na běžné telefonní linky,
  • spolehlivé posílání souborů, a to i na neveřejné IP s NATem,
  • sdílení a automatická synchronizace celých adresářů (složek) mezi zvolenými kontakty, což je opravdu parádní funkce pro spolupráci teamu,
  • zasílání ručně psaných textů,
  • stovky her.

Jak je vidět, MSN protokol toho dnes nabízí zdaleka nejvíce, je to rozšířená kombinace funkcí ze Skype + Jabber + ICQ (+ hry) protokolů. Navíc je možné přes Live Messenger sdílet aplikace a plochu, což se ale jen odvolává na standardní funkce ve Windows XP.

Pro použití všech funkcí protokolu musíte ovšem používat Windows Live Messenger, implementace MSN protokolu v open-source Mirandě je bohužel pouze částečná, funguje jen pro textové zprávy.