MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Češtinu je možné instalovat na libovolný Windows Phone 7 telefon

Windows Phone 7 15.08.2011

Pokud chcete instalovat českou RTM verzi Windows Phone 7.5 (Mango), stačí pro to drobný zásah do registrů na vašem anglickém telefonu před samotnou instalací Mango aktualizace. Stačí přidat jednu hodnotu do sekce hklm\MUI\Available, kód pro češtinu je 0405 a String je Czech. Jedná se o oficiální Mango aktualizaci v češtině, která se při instalaci stáhne ze serverů Microsoftu.

Češtinu tedy je možné velice snadno instalovat na libovolný současný Windows Phone 7 telefon.

Při jejich současné ceně to z nich dělá velice zajímavý nákup. Windows Phone 7.5 je nejmodernější operační systém, a po jeho veřejném uvedení ceny telefonů poletí nahoru.

WP7.5

Screenshoty Windows Phone 7.5 aplikací

Windows Phone 7 08.08.2011

Pomocí Windows Phone Emulator a SDK 7.1 jsem udělal screenshoty pár Windows Phone 7.5 aplikací. Myslím, že vám dají poměrně dobrou představu o tom jak přehledné (a dle mého názoru i typograficky nesmírně působivé) prostředí se jedná.

WP7

Nejlepší aplikace pro Windows Phone 7.5

Windows Phone 7 08.08.2011

Od 1. 8. je dostupná (téměř) finální a velice podařená Mango aktualizace pro Windows Phone 7.5 telefony (build 7712, samotné RTM je build 7720), která přidává WP7.5 funkce nedostupné v Androidu 2.3 ani iOS4.

Od 1. 8. také funguje nákup v Marketplace s českým Live ID a českou platební kartou. Zatím tam sice nejsou všechny aplikace, ale to je otázka pár dnů, každý výrobce totiž musí své "submissions" (i pro free aplikace) upravit pro nové regiony.

Osobně jsem s WP7.5 (Mango) telefonem velice spokojen.

Zde je pár tipů pro WP7.5 telefony:

  • Tip 1: propojte si svoje Live ID s Facebookem, Twitterem a LinkedIn (na domovské stránce Live.com). V People Hubu uvidíte kontakty a aktualizace stavů ze všech těchto služeb. Můžete přitom veškeré kontakty prolinkovat v jeden, včetně Outlook (Exchange) účtu, a odpovídat a like FB a Twitter přímo z People Hubu. Messaging posílá zprávy kromě Live ID (WLM) i na Facebook chat. Live zde funguje jako nadstavba a integrátor ostatních sociálních sítí.
  • Tip 2: propojte si OneNote 2010 desktopovou aplikaci na PC s úložištěm poznámek ve SkyDrive (až 25GB) a používejte je i v telefonu přes Office Hub. To samé můžete udělat s Office365 a Sharepoint přístupem pro dokumenty. To je velice povedená integrace desktop / cloud / telefon, kterou konkurence může maximálně tak závidět.
  • Tip 3: pokud máte v telefonu vedených více emailových účtů, můžete si je mezi sebou prolinkovat a dívat se na jeden společný Inbox. Při novém emailu si stále můžete zvolit konkrétní účet, z něhož budete posílat.
  • Tip 4: vytvořte si skupiny pro kontakty (Rodina, Business, Projekt A, Projekt B) a umístěte si zástupce na tyto skupiny na domovskou obrazovku. Jedním kliknutím se tak dostanete ke kontaktům, která většinou potřebujete, zbytek si vyhledáte v seznamu.
  • Tip 5: pokud máte prolinkováno vaše Live ID s dalšími sociálními sítěmi, jediné kliknutí na vaši fotku s nápisem "Me" vás dostane do profilu. Zde přes post a message můžete přispívat přímo na Twitter, Facebook, LinkedIn - nepotřebujete žádnou další aplikaci. V notifications" uvidíte odpovědi z těchto sítí (komentáře z Facebooku, @reply z Twitteru, atd.).
  • Tip 6: když připojíte telefon k PC, tam spustíte Zune 4.8, a PC má přístup k internetu, použije je automaticky i telefon. Vhodné třeba na dovolené / hotelu, kde PC má přístup k internetu přes kabel, či je omezena MAC adresa Wifi karty.
People Hub

Microsoft to dokázal: WP7.5 jsou lepší než Android 2.3 i iOS4

Windows Phone 7 01.08.2011

Po pár dnech testování WP7.5 (build 7712) mohu prohlásit, že uživatelská přívětivost WP7.5, design a funkčnost je mnohem dál než u konkurence.

WP7.5 přináší řadu systémových i uživatelských změn. Nově je v něm dostupný Marketplace i pro ČR, můžete si tedy stahovat a kupovat aplikace i s českým Live ID a českou platební kartou.

Samotný operační systém je velice jednoduchý na používání a rychlý.

Výborně jsou řešené emaily - jejich prohlížení je přehledné a rychlé. Je plně podporován Exchange 2010 (emaily, kontakty, kalendář, i úkoly), Hotmail i další služby. Více mailboxů si můžete mezi sebou prolinkovat a dívat se na jeden sloučený inbox. Je možné prohledávat Exchange server pro starší emaily a podrobně si nastavit, které složky mají být synchronizovány.

Excelentně jsou řešené kontakty. U kontaktu vidíte nejen jeho emaily, uskutečněné hovory, SMS, ale i jeho newsfeed z Facebooku či Twitteru - příspěvky, události, fotky. Můžete je na té samé obrazovce komentovat či dát like - příspěvek jde přímo na Facebook, naprosto transparentně. Chcete-li více informací, emaily je možné vyhledávat na serveru (Exchange), a to jediným kliknutím prstu. Kontakty mezi sítěmi můžete snadno propojovat - máte identity z Outlooku (Exchange), Live, Facebooku, Twitteru, LinkedIn, a všechny jsou spojené pod jeden kontakt. Je pouze na vás, zda jedním kliknutím pošlete SMS zprávu, Facebook chat či @reply na Twitter.

Aplikace obrázky - zde vidíte nejenom fotky v telefonu, ale i fotky z Facebooku či Twitteru, své i přátel, přehledně řazené jak po albech, tak i jako newsfeed. Nestaráte se o to, kde ty fotky jsou uložené, nemáte různé aplikace pro různé zdroje a různé sociální sítě. Je to opravdu velice přehledné. Když někde potřebujete přiřadit obrázek (třeba avatar), opět můžete použít nejenom lokální fotky, ale i Facebook alba.

WP7 aplikace

 

Zprávy (Messaging) jsou pod WP7.5 chápány nejenom jako SMS a MMS zprávy, ale také plně integrovaný chat zdarma přes Live Messenger a Facebook Chat. Do budoucna se dá očekávat i integrace Skype. Ihned vidíte, kdo je online a za poslanou zprávu neplatíte, neřešíte přitom jak je připojen, prostě to funguje zcela transparentně. Opět velká výhoda oproti konkurenci.

Luxusní je Office Hub, kde naleznete mobilní Word, Excel, PowerPoint a OneNote aplikace, včetně automatické sychronizace dokumentů s výborným cloudovým řešením Microsoftu zdarma - SkyDrive (25GB prostoru, včetně vlastní domény) a Office365 (placený hostovaný Exchange, Sharepoint, Office, atd. v ceně €5,25 měsíčně). Takováto kancelářská funkčnost nemá jinde obdoby.

Windows Phone 7.5 (Mango) - co všechno ne/umí

Windows Phone 7 29.07.2011

WP7.5Před pár měsíci jsem napsal článek o možnost Windows Phone 7.0 a nedoporučoval jej zatím ke koupi. Dnes je k dispozici 7.5 BETA2 MANGO aktualizace tohoto systému, tak se pojďme na nový přehled podívat (používám odemčenou verzi OS na Omnia 7):

A. Emaily, kalendář

sync emailů z Exchange 2007/2010, a to nejen Inboxu, ale všech mnou zvolených složek (i vně Inbox složky) pro určité období, včetně odchozích emailůANO
podpora pro HTML emaily (zobrazení i psaní)ANO
stahování příloh do určité velikosti (například 100KB) automaticky s emailemčástečně
push emailů z Exchange serveru (Microsoft Direct Push)ANO
plánování push jen na určitou dobu (tedy v noci vypnuto)NE
prohledávání emailů na Exchange serveru z telefonu (tedy pro ty emaily, co nejsou synchronizovány na telefonu)ANO
sync kontaktů s Exchange (veškeré položky, od jména, přes telefony, emaily po fotku)ANO
sync kalendáře s Exchange (veškeré položky, včetně účastníků meetingů)ANO
podpora pro Live / Hotmail email (nativně MAPI, ne přes POP3); podpora pro sync všech složek, včetně odeslaných emailůANO
podpora pro MSN protokol (Windows Live Messenger)ANO

 

Microsoft představil Windows 8 a vymezil se proti Apple trivialismu

Windows 8 05.06.2011

Windows 8 preview vypadá jako překvapivě správná cesta. Kombinace možností "matlacího interface" (ovládání prstem) a klasického rozhraní pro myš / klávesnici / touchpad / trackpoint je skvělá. Je zde nabídnuto dobré zábavní ovládání i pracovní produktivita v jednom zařízení.

Nabídnout jen onu tabletovou "matlací" část někomu možná stačí, ale pseudo-tablet (iPad 2) mi leží už 10 dní nespuštěný u gauče, protože pro něj v mém work-flow není místo, ani v tom zábavním, natož pracovním. Nestačí mi jeho omezené funkce a spousty chyb. Windows 8 bych spustil každý den pro práci i zábavu.

Navíc je zde samozřejmě možnost sdílet soubory mezi aplikacemi (zásadní problém iOS), možnost spouštět více aplikací současně (jak multitasking, tak vedle sebe na obrazovce), běžný souborový systém (včetně napojení na interní síť) a další funkce, které náročnější uživatelé vyžadují a neobejdou se bez nich.

iPad je možná použitelný pro primitivní prokrastinační matlání, ale Windows 8 vypadá, že nabídne mnohem více a bude vyhovovat i mým náročnějším potřebám.

Vznikne zařízení, která zastane jak jednoduché funkce tabletu, zábavní funkce, až po pracovní a kancelářské použití, vše v dobře přizpůsobeném interface (Metro pro tablet, Aero pro práci), se snadnou výměnou souborů a cloudovým propojením. Nebude to zjevně jen berlička, zvětšený telefon aktivovaný přes USB pupeční šňůru z PC, ale plnohodnotná věc.

Tato cesta zvolená Microsoftem se mi líbí.

iPad 2 - co ta placka umí dobře?

Apple iPad 07.05.2011

Tento třetí článek o iPadu, konkrétně jde o 16GB Wifi model druhé generace, se zaměří na pozitiva této placky, kterou používám díky CZC.cz.

Navážu v něm na předchozí  Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky a popis negativ v článku iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!

Přečtěte si rozhodně první dva články než budete číst tento, pro kompletní informace.

iPad 2 a ne/produktivita

Recenzí iPadu je na českém internetu poměrně dost, ale většina recenzentů se mi jeví jako fanatici s růžovými brýlemi. Dozvíte se od nich jen oslavné vzdychání nad tím, že si (recenzent) instaloval aplikaci a pak ji spustil. To ale nestačí. Cílem mých článků je přinést výrazně objektivnější pohled.

Problém většiny "recenzí" je, že sice zmíní existenci aplikace údajně "řešící" daný problém, ale už se nezkoumá skutečná a praktická použitelnost. Příklad - můžete si zakoupit iTap RDP, připojíte se s ním bez problémů na Windows 2008 R2 Server či vaše domácí PC s Windows 7 (recenzent fanatik tedy jásá), ale už takové kliknutí pravým tlačítkem myši, přesun oken, změna jejich velikosti, či psaní delšího textu nebude snadné.

Hodně věcí se sice nakonec dá zrealizovat, ale je to tak zdlouhavé, opravdu tak nesmírně zdlouhavé, že je mnohem lepší počkat 3 sekundy na probuzení Windows 7 notebooku ze spánku a pracovat na něm.

Chci tím na rovinu říci, že lidé rozplývající se nad "produktivitou" iPadu na něm pracovat nikdy nezkusili. Představa, že budete instalovat IIS, konfigurovat SFTP server, SMTP, firewall a databázi přes iPad je sice možná realizovatelná, ale místo 1 hodiny s notebookem vám to zabere s iPadem celý den.

Pokud chcete pracovat, a nemusí to být jen odborná práce, ale třeba běžné činnosti jako upravení obrázku a nahrání do článku v redakčním systému, editace Word či Excel dokumentu, psaní delší poznámky, potřebujete notebook či netbook. Dokonce i takové emaily se mi píší rychleji na malém telefonu s kvalitní QWERTZ klávesnicí (Nokia E7) než na iPadu.

iPad není platforma, která může notebook či netbook nahradit, nakonec bez PC se iPad není schopen poprvé ani zapnout (vyžaduje aktivaci přes iTunes běžící na PC) a následně aktualizovat.

Je to doplněk, telefon s 10" displejem, který nabízí některé v zásadě zcela zbytné funkce.

Tato neproduktivita nemusí být typická obecně pro Tablet PC platformu, dokážu si představit tablet, na kterém se dá i pracovat. iPad 2 ale pro práci opravdu určen není.

iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!

Apple iPad 20.04.2011

iPad 2 používám díky CZC.cz jeden týden, konkrétně jde o 16GB Wifi model. Očekával jsem, že mi bude třetí den jen nečinně ležet v šuplíku, ale není tomu tak, zatím jsem jej pustil každý den a utratil asi €80 za různé aplikace, hledajíce v nich smysl zařízení.

Racionálně obhajitelný smysl jsem nenašel. Pokud vyslovíte slovo práce, pak je lepší libovolný notebook, přesto je iPad opravdu zajímavý gadget kvůli emočně líbivé prokrastinaci.

iPad 2 je zcela neproduktivní zařízení a to je na něm poutavé!

Když jej pustíte, 100% víte, že nebudete pracovat. To se vám s notebookem nestane a je to pozitivum.

Tento článek se zaměří pouze na negativa iPadu, tak jak je vnímám po týdnu. V dalším článku (bude uveřejněn zhruba za týden či dva) naleznete naopak jen pozitiva.

Také si určitě přečtěte předchozí článek: Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky.

iPad 2 - hlavní obrazovka

Apple iPad 2 - moc se mi líbí multimediální časopisy

Apple iPad 15.04.2011

iPad 2 má spoustu nedostatků a neumí hrozně moc věcí, které podobně velký netbook snadno zvládá. I drobná práce je s ním složitá, často spíše nemožná. Nicméně v jedné věci je 100% magický - časopisy vytvářené speciálně pro iPad.

Nevím, zda to pro vás znamená hodně nebo málo, ale číst si na iPadu třeba NY Times či podobné "tiskoviny" je skvělé.

Nejedná se zde jen o text, na běžné knihy je lepší Amazon Kindle (má jen 200 gramů, kontrastní písmo a neleskne se mu displej), ale o multimediální obsah - propojení textu, obrázků, videa a relevantních odkazů.

Po 3 dnech zkušeností mi iPad 2 dává smysl ve dvou oblastech - multimediální časopisy a casual hry.

Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky

Apple iPad 13.04.2011

iPad 2 je šéfem v roláku označován za magické a revoluční zařízení. Když mi CZC.cz nabídnul 16GB Wifi model k recenzi, rád jsem přijal. Nevím, zda si od toho slibují zvýšení prodejnosti iPadu (to se vzhledem k mému postoji k Apple a třeba popisu zaostalostí v OS X 10.6 nedá zrovna očekávat), nebo jen chtějí poskytnout pohled "z druhé strany" na toto zařízení. Nakonec, když to není o iPadu 2, člověk si může koupit nějaký hezký notebook.

Na iPad 2 jsem se docela těšil.

Mám rád magii.

Po rozbalení (dnes ráno) jsem jej zapnul a koukal na nakreslený kabel na displeji naznačující zasouvání bílého konektoru do iTunes. Bez připojení k PC a aktivaci ovšem nic dalšího nebylo, Apple asi netuší, že zařízení má Wifi a šlo by aktivovat přes internet...

První dojem po rozbalení bych ohodnotil pouze jako středně magický.

bez iTunes ani ránu