MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Office365 v ceně €5 - Google Apps pro dospělé

Office 365 22.09.2011

Office365 je email (Exchange), kalendář, kontakty, kancelářská sada, dokumenty a web (Sharepoint) a další služby a aplikace online. Osobně jsem ani nedoufal, že služba typu Office365 v této podobě a tak brzo od Microsoftu vznikne. Hostovaný Exchange sice jiné firmy nabízely už v době Exchange 2007 (sám jsem používal IT Solutions Now), ale Microsoft zde nechtěl konkurovat ani partnerům, ani sám sobě (obava z možné kanibalizace prodejů licencí serverů Business divize).

Doba se ale rychle mění, některé firmy i náročnější jednotlivci si začali pořizovat Google Apps pro firmy, které sice nenabízí takovou kvalitu jako Exchange a Sharepoint, ale odpadají jim aspoň starosti se správou serverů, jejich nákupem, servisem, provozem.

Microsoft byl ale v rámci své dlouhodobé cloudové / Azure strategie připraven na změnu. A výsledkem je Office365.

O co se jedná? Jde o Microsoftem provozovaný Exchange 2010, Sharepoint, webový Office a Lync na vaší vlastní doméně. Existuje zde perfektní provázanost na desktopové Office 2010 a Windows Phone.

Cena začíná na €5,25 za jednu 25GB schránku. Dostanete lepší služby než u Google Apps za podobnou cenu jako u Google Apps.

Osobně používám Office365 od jejich spuštění a kromě drobné epizodky s neakceptací adresy v platebním rozhraní, nyní globálně vyřešené, absolutní spokojenost:

Office365 administrace

Windows Phone 7.5 a sdílení internetu (tethering) z telefonu do PC přes USB

Windows Phone 7 18.09.2011

Pokud jste se dívali na moji 15minutovou video recenzi Windows Phone 7.5 tak víte, že ten systém je božsky fantastický. Samozřejmě ale není bez vad či drobných nedodělků, to platí o každém OS.

Jednou z věcí, která je v Mango sice vestavěná v systému, je sdílení internetu s počítačem přes USB a Wifi. Tethering musí povolit operátor, což se zatím bohužel masově neděje (existuje ale snadná cesta jako Wifi tethering povolit). Opačný postup, tedy internet z počítače do telefonu funguje mimochodem se Zune 4.8 bezproblémově.

Na Samsung Omnia7 zařízeních se dá zpřístupnit sdílení internetu i z telefonu do PC pomocí USB. Je potřeba si nainstalovat Diagnostic aplikaci, a to pomocí zadání kódu ##634# v telefonním modulu. Tímto získáte novou aplikaci Diagnostic, a do ní naťukáte kód *#7284# pro změnu režimu USB.

Po zadání tohoto kódu si konečně můžete vybrat, jak má fungovat USB port - pro (1) Zune sychronizaci, jako (2) Modem, nebo pro (3) Diagnostiku. Zvolte si druhou možnost a telefon se restartuje. Na počítači budete potřebovat ovladače pro Samsung modem.

Po jeho instalaci již můžete telefon připojit, objeví se ve správci zařízení jako Samsung Mobile Modem, a v Upřesnění mu vnuťte incializační příkaz AT+CGDCONT=1,"IP","internet" (O2 CZ):

vlastnosti modemu

VMware Workstation 8 a Windows 8

Windows 8 15.09.2011

Microsoft včera představil Windows 8 Preview, verzi která ještě není ani ve své beta verzi, ale vývojářům je už nyní doporučeno si ji stáhnout, instalovat, a díky přibalené nové verzi Visual Studio 2011 a Expression Blend 5 začít pracovat na Metro aplikacích.

Problém je pouze v tom, že ne každý chce obětovat celé PC na instalaci Windows 8, protože pracovat v nich dlouhodobě zatím není rozumné.

Shodou okolností VMware vydal ten samý den novou verzi svého výborného virtualizačního nástroje pro pracovní stanice - VMware Workstation 8 (zde je seznam změn).

Workstation 8 nově podporuje virtualizaci a ovladače pro HD Audio, USB 3.0, Bluetooth, nabízí využití pro nové VT-X/EPT or AMD-V/RVI technologie procesorů, má líbivější design a v neposlední řadě umí bezproblémově virtualizovat Windows 8 Preview.

Windows 8 Preview jsem instaloval pod Windows 7 x64 profilem, zprovoznil VMware Tools a funguje mi 100% i akcelerace grafiky, síťového rozhraní, ovladače myši, klávesnice, disku, a to s velice dobrým výkonem:

VMware Workstation 8

Video recenze Windows Phone 7.5 CZ (Mango)

Windows Phone 7 15.09.2011

Video recenze nového OS od Microsoftu pro mobilní zařízení - Windows Phone 7.5 CZ. Natočeno v jednom kuse, nesestříháno, jen uploadnuto, informačně ale bohaté. .

Stahujte Windows 8 Developer Preview

Windows 8 14.09.2011

Právě byla uvolněna pre-beta verze Windows 8 pro vývojáře. Je určena primárně pro vývojáře, tedy nikoli pro obecné testování vlastností a funkčnosti systému nebo provoz v produkčním prostředí.

Linky na ISO image a další informace najdete na http://dev.windows.com.

Machinarium - obrovský úspěch české hry v AppStore

Apple iPad 09.09.2011

Machinarium před pár lety zahýbala herním světem, nádherně nakreslená česká hra, naprogramovaná ve Flashi, se velice dobře prodávala pro PC (Windows, Mac i Linux). Včera v noci byla uvedena i do AppStore pro iPad 2 (a následovat bude i portace na Android Market, relativně snadná díky použití Adobe Flash Platform).

Výsledek je sen každého vývojáře a producenta, jen pár hodin po uvedení (a doslova o půlnoci) se dostala do Top #1 placených stahovaných aplikací v ČR a právě teď je Top #2 v US Store.

Na vývoji v Adobe Air / Flash se podílel i Tom Krcha z českého zastoupení Adobe. Všem lidem kolem gratuluji!

Machianrium

Jak zálohovat, obnovovat a měnit data Windows Phone 7.5 aplikací (isetool)

Windows Phone 7 06.09.2011

Windows Phone 7.x aplikace používají IsolatedStorage. Microsoft poskytuje oficiální nástroj isetool.exe, se kterým můžete tato data číst (take snapshot) a také obnovovat (restore snapshot). K čemu to je? Třeba chcete přeinstalovat telefon, ale odzálohovat si některé soubory, změnit je či s nimi jinak pracovat. Je možné napsat si skript, který odzálohuje nastavení všech vámi používaných aplikací a po nahrání nové ROM je nahraje zpět.

Jde to snadno. Základem je stáhnout si Windows Phone 7.1 RC SDK a poté si pro danou aplikaci zjistěte její ProductID z WMAppManifest.xml souboru:

ProductID

WP 7.5 CZ + Omnia 7 - jak na zapnutí všech funkcí fotoaparátu

Windows Phone 7 06.09.2011
CZ Mango

Češtinu pro (zatím neoficiální) finální verzi Windows Phone 7.5 má nainstalovanou skoro každý, jediný problém s touto neoficiální verzí je, že v ní neexistuje český překlad menu fotoaparátu, a proto jeho funkce nejsou dostupné. Dalo se to řešit tak, že člověk udělal downgrade na NoDo, nakopíroval camerasettingsmanifest.0405.xml do \Windows\ a pak zase upgrade na Mango.

Pod Mango to nešlo, protože souborové manažery nefungují. Práce na půl dne s reinstalací aplikací. Do toho se mi nechtělo.

Tedy, už i to je prolomeno.

S pomocí On-Device ProXML můžete vytvářet přímo na telefonu "dávky" pro kopírování, mazání a přesun souborů. A když k tomu přidáte oficiální isetool.exe či tuto GUI nadstavbu, není problém si připravit vlastní IsolatedStorage pro On-Device ProXML aplikaci s českým překladem souboru z kamery. Zde je ke stažení.

Jak tedy na češtinu a zapnutí všech funkcí pro kameru ve WP7.5 (Mango)?

  • instalujte si On-Device ProXML 0.7 aplikaci do telefonu
  • pomocí Ise Explorer se připojte na 566814df-f6b6-4154-8be5-9e65dce907c0
  • stiskněte GET DATA
  • stiskněte Download Data
  • nahraďte ty data v IsolatedStorage adresáři mým souborem
  • stiskněte Upload Data
  • na telefonu si spusťte DiagProXML aplikaci a zde v menu "File Operations" proveďte "Move (from IsoStore)" souboru camerasettingsmanifest.0405.xml do \Windows\

Samozřejmě, nejde zde vůbec jen o kameru. Od této chvíle je možné provádět operace se soubory pod Mango, byť složitým způsobem, přímo ze zařízení.

Windows Phone Marketplace konečně otevřen! Plus spousta cen pro vývojáře...

Windows Phone 7 27.08.2011

Windows Phone 7.5 (Mango) Marketplace se otevřel pro české vývojáře i uživatele.

Windows Phone 7.5 nově i v češtině

Nové telefony s WP7.5 a českou lokalizací v září představí HTC, Samsung, LG a samozřejmě Nokia. Z pohledu koncového uživatele je již dostupný v češtině Zune 4.8 software (koncepční obdoba iTunes u Apple, akorát stabilní a opravdu rychlá) a existuje možnost nakupovat s českým Live ID a přiřazenou českou platební kartou.

Samotný Marketplace nabízí dostupnost i pro vývojáře v České republice.

Marketplace pro Windows Phone zatím není přeplněn stovkami tisíc (často nesmyslných) aplikací jako AppStore či Android Market, jsou jich tam "jen" desítky tisíc, takže se dá očekávat snazší monetizace investic do vývoje.

Soutěž pro Windows Phone vývojáře

Microsoft pro podporu vývoje WP7.5 aplikací uspořádal soutěž s doslova tisíci cenami pro vývojáře, podrobnosti zde.

Při vývoji se vám bude hodit:

O Windows Phone 7.5

WP7.5 Mango nabízí integraci herních a zábavních funkcí (Xbox Live), multimediálních (Zune audio / video, Facebook a SkyDrive fotoalba, Youtube video), kancelářských (přístup k souborům na SkyDrive / Office365 / Sharepoint, OneNote, Word, Excel, PowerPoint - ve formě desktopových, mobilních i webových aplikací), organizačních a podnikových (Exchange - kalendář, kontakty, úkoly, Hotmail, Internet Explorer 9) i sociálních (Facebook zprávy a chat, Twitter a LinkedIn, Messenger chat) integrovaných do základu operačního systému, výborná je rychlost a opravdu intuitivní ovládání.

Osobně mám k dispozici veškeré z těchto OS (nejnovější Android 2.3.5 na HTC HD2, iOS4 na iPadu 2, české WP7.5 Mango na Omnii7 a Symbian^3 Anna na Nokii E7) a mohu tedy snadno porovnávat - skvělý uživatelský zážitek z WP7.5 telefonů nenabízí konkurence nejen v těch současných, ale ani v nově plánovaných verzích.

Mobilní Windows Phone 7.5 a provázané cloudové a desktopové aplikace a služby jsou nejlepším systémem, co si dnes můžete pořídit.

Outdoor Navigation - špičková turistická navigace pro Windows Phone

Windows Phone 7 25.08.2011

GPStuner.com nabízí opravdu výbornou turistickou navigaci pro Windows Phone 7 zařízení, pod názvem Outdoor Navigation (přímý odkaz na Zune Marketplace).

Outdoor Navigation nabízí mapy celého světa, a to z mnoha různých zdrojů - silniční i satelitní mapy Google, Bing, Nokia (Ovi / Navteq), Yahoo, OpenStreetMap a mnohé další. Obecně pokud nějaká mapa existuje online, v této aplikaci ji můžete používat.

A co je nejlepší - snadno si můžete označit libovolnou oblast č stát a ten si přes Wifi stáhnout lokálně pro off-line použití, takže nepotřebujete drahý datový tarif.

Aplikace je dostupná i v českém v Markeplace v ceně 100 Kč. Výborná hodnota. GPStuner.com nabízí i silniční navigace (online, s možností off-line si stáhnout mapy), ale ta nabízí pokrytí jen přes Bing.

Outdoor Navigation pro WP7