MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Migrace a nastavení staršího Live ID pro český Marketplace

Windows Phone 7 16.10.2011

Marketplace pro Windows Phone je pár měsíců spuštěn i pro Českou republiku. Aby vám 100% fungoval česky, tedy v korunách a s českou platební kartou, musíte si změnit veškeré údaje ve vašich účtech na "Czech republic", a to hned na několika místech.

Týká se to samozřejmě jen starších účtů, nové jsou nastavené od počátku na ČR.

Základem je uvedení země "Česká republika" u těchto služeb:

Pokud jste historicky testovali různé služby Microsoftu, je možné že některé z těchto informací máte nastavené na UK či US. Musíte to změnit. Migraci účtu mezi různými zeměmi v Xbox Live můžete provést jednou za rok, a to na této adrese.

Pokud používáte Zune na počítači, ubezpečte se také, že Místo je nastaveno na Česká republika.

Místo

Pokud budete měnit Live ID za jiné, budete také muset resetovat váš telefon a přihlásit se pod upraveným (českým) Live ID znovu.

Apple iCloud a iOS5 je jen primitivní snaha udržet si naivní uživatele

Apple iPad 15.10.2011

Apple před pár dny představil iOS5, který funkčně stále nedohnal konkurenci, a také uvedl iCloud.

V případě iCloud jde o sync kontaktů, kalendáře a emailů do malého 5GB Apple mráčku.

Stejnou věc s mnohem lepší funkčností řeší už zhruba 10 let Microsoft Exchange (kontakty, kalendář, úkoly, pošta) a nově Office365. Anebo klidně emailové služby zdarma, co umí ActiveSync (Exchange) protokol a jedou na vlastní doméně (Microsoft Custom Domains - dostanete 500x 25GB, Google Apps), či bez vlastní domény (Microsoft Hotmail / SkyDrive, Google Gmail / Kalendář / Doc).

iCloud

Problém synchronizace kontaktů, emailů, kalendáře a souborů je prostě dávno vyřešen, pomocí otevřených a nezávislých služeb.

Apple v iCloud nenabízí nic navíc, naopak, funkčně je podřadný. Ikona iWork na obrázku je mimochodem jen reklama na zakoupení Pages a KeyNote, nikoliv plnohodnotný webový Office zdarma jako jej má Microsoft či Google.

Kapacita iCloud je pouze 5GB, neumí přitom vaši vlastní doménu. Microsoft nabízí i vaši vlastní doménu, na ní 500 schránek, každá s 25GB prostoru pro email a 25GB prostoru pro soubory, fotky, dokumenty, webový Office, propojení na desktopový Office, sync mezi desktopem, telefonem a cloudem, a to už od roku 2008. To je úplně jiná dimenze.

Úplně si nedokážu představit, pro koho má nedodělek jako iCloud smysl. Je to takové dětské a naivní... A nejde vůbec o to, že služba momentálně kolabuje, mažou se kontakty a na dostupnost není záruka. Vlastně nejde ani o to, že funkčně je to jako z mateřské školky, když to porovnám na Office365 za €5 měsíčně či Custom Domains zdarma, protože to někomu fakt může stačit. Jsou i horší věci, třeba "email na celý život" od Seznam.cz.

Jde o to, že kromě iPhone / iPad komba je to úplně k ničemu. Jak takový email a kontakty dostanu do Android telefonu? Do tabletu? Do Outlooku 2010 (update: tento jediný je podporován, ovšem až po instalaci iTunes a iCloud 100MB software)? Do Nokie se Symbianem^3? Kamkoliv jinam? Je pak člověk na doživotí v Apple vězení a musí si kupovat jen jeho produkty?

Když mám data v Exchange, Live či Google Apps, tedy ve službách s podporou ActiveSync, není problém změnit providera služeb, zachovat si stejnou doménu, a mít možnost volby. Plus asi tak 1000x lepší funkce.

Proto je iCloud úplně mimo.

Jednu zakoupenou aplikaci můžete ročně použít až na 60 Windows Phone telefonech

Windows Phone 7 04.10.2011

Pokud máte více Windows Phone 7.5 telefonů, můžete ty samé nákupy a licence používat současně až na 5 přístrojích. Pokud registrujete nový telefon, můžete jej po měsíci odebrat a přidat jiný.

V jednom roce tak můžete teoreticky vystřídat až 60 různých přístrojů, pořád s jedinou zakoupenou licencí aplikace.

MarketPlace

Který systém nabízí více funkcí - Android nebo Windows Phone?

Windows Phone 7 02.10.2011
WP7.5

V tomto článku bych se chtěl podívat na funkčnost základní instalace Android telefonu (konkrétně Android 2.3.5 z Nexus One) a Windows Phone 7.5 (Mango) telefonu.

Jedná se mi o funkce, které se používají opravdu denně a které v hlavní míře ovlivňují vaši efektivitu a spokojenost s telefonem.

Porovnávám záměrně čistý systém bez customizací výrobců a bez doinstalovaných aplikací. Proč bez dalších aplikací? Řadu funkcí není možné nabídnout jako aplikace třetích stran (lepší emaily, kontakty, zprávy, historie) bez nesmyslné duplikace, a pokud někdy ano, znamená to neustále se přepínat mezi desítkami "udělátek".

Pro úplnost - některé Android telefony výrobců jako je HTC, LG či Samsung obsahují více funkcí než Nexus One (aka čistý Android), jsou pokaždé jinak upravené (takže se na přítomnost dané funkce nemůžete spolehnout při změně výrobce), často pomalejší a méně stabilní, a čekáte většinou dlouho na nové ROM. Řada uživatelů si proto stejně flashuje "čisté" verze.

Windows Phone 7.5 tímto problémem a segmentací netrpí.

Seznam kontaktů

Základem chytrého zařízení je práce s kontakty. Android nativně nenabízí žádné propojení na sociální sítě, takže jste omezeni jen na to, co si ručně napíšete do Outlooku. A pokud nemáte ani Outlook, tak webová správa kontaktů v Gmailu je otřesná.

Pro úplnost - někteří výrobci Android telefonů zejména tuto oblast více či méně úspěšně řeší svými nadstavbami (třeba HTC Sense). Telefon si kupujete už s touto úpravou, u každého výrobce jsou ale ony úpravy a jejich kvalita odlišná.

FunkceAndroidWP 7.5
Exchange kontaktyANOANO
Windows Live kontakyANOANO
Facebook kontaktyNEANO
LinkedIn kontaktyNEANO
Twitter kontaktyNEANO
Prolinkování kontaktů z více sítí pod jeden profilNEANO

Windows Phone 7.5 poslouchá na slovo. Anglicky.

Windows Phone 7 02.10.2011

Windows Phone 7.5 se dá kompletně ovládat hlasem, a to i přes Bluetooh sluchátko. Vytáčení kontaktů, diktování SMS, hledání na webu, spouštění aplikací, prostě cokoliv.

Jediný zásadní problém? Funguje to báječně v angličtině, čeština není v současné verzi (co mám k dispozici) podporována.

Poslední chybějící článek k dokonalosti Windows Phone je tu - Wifi tethering

Windows Phone 7 29.09.2011

Wifi tethering (aneb sdílení mobilního připojení přes Wifi) je funkce, která mi ve WP7 opravdu chyběla. Už před pěti lety ji bylo možné doinstalovat do Windows Mobile, dnes ji má často i obyčejný Android či iOS.

A dobrá zpráva je, že Windows Phone 7.5 ji má taky - bude funkční pro veškeré budoucí telefony a je funkční pro (některé) stávající. U těch stávajících záleží, zda výrobce pro ně připravil odpovídající firmware a operátor sdílení internetu povolil.

Každý mobilní systém má věci, co mu chybí (Androidu chybí stabilita, kancelářská sada, integrace sociálních sítí, design, kvalitní podpora Exchange a celková koncepce, iOS chybí kancelářská sada, Facebook integrace, SkyDrive a Office365 integrace, Xbox integrace, lépe naprogramované iTunes pro Windows a další prvky).

Z mého pohledu je to poslední věc, která mě posunula u WP7.5 k absolutní spokojenosti.

Dále je zde samozřejmě funkční i sdílení internetu přes USB, a také sdílení internetu z PC do telefonu při připojení k počítači se spuštěným Zune.

Více o povolení ICS na xda-developers.com - nezáleží přitom, zda tethering povoluje váš mobilní operátor, prostě to funguje, čekat na O2 CZ by asi bylo na dlouho...

Wifi tethering

iPhone 5 - zaostalý už před uvedením?

Windows Phone 7 28.09.2011

Microsoft včera oficiálně uvedl Windows Phone 7.5 (Mango) operační systém pro telefony. Apple za dva týdny uvede iOS 5.

Osobně doufám, že Apple zabere, protože podle beta verzí je iOS5 nesmírně pozadu... Takto si bude každý rozumný člověk kupovat jen WP7.5 a nebude konkurence.

  • Chystaný iOS5 integruje Twitter. Hezké. WP7.5 integrují Twitter, Facebook, LinkedIn a další sítě. Dokonalé!
  • Chystaný iOS5 integruje posílání online zpráv lidem s iOS5. Hezké. WP7.5 integrují posílání online zpráv 2 miliardám lidí na Facebooku a Messengeru. Dokonalé!
  • Chystaný iOS5 nabídne uložení jednoho tisíce fotek do cloudu. Hezké. WP7.5 se propojují na Live služby (které používají stovky miliónů lidí) s perfektním emailem, kalendářem, kontakty a SkyDrive, s 25GB místa. A to zdarma i na vlastní doméně. Dokonalé!
  • Chystaný iOS5 nenabídne žádné kancelářské řešení. Mizerné. WP7.5 integrují Office Hub a umí nativně pracovat s Word, Excel, PowerPoint a OneNote dokumenty uloženými v SharePointu, SkyDrive či Office365. Dokonalé!
  • Chystaný iOS5 bude mít Game Center. Hezké. WP7.5 integrují Xbox Hub, s napojením na váš existující Xbox Live účet, dosažené herní úspěchy, přátele, zprávy. Výborné propojení nejlepší herní konzole (Xbox 360 + Kinect) a telefonu. Dokonalé!

Šlo by samozřejmě pokračovat, ale myslím, že je jasné, že s WP7.5 a cloudovými službami utekl Microsoft konkurenci o generaci až dvě. Apple je funkčně úplně mimo, iOS5 si zasloužil mnohem více novinek.

iPhone 5 je gadget předminulého roku.

Související: Video recenze Windows Phone 7.5 (Mango) a Microsoft to dokázal: WP7.5 jsou lepší než Android 2.3 i iOS4

A je to tady!

Windows Phone 7 27.09.2011

Microsoft dnes začne distribuovat Windows Phone 7.5 (Mango) operační systém.

Windows Phone 7.5 jsou současná nejlepší mobilní platforma. Nová verze přináší skvělou integraci sociálních sítí (Twitter, Facebook, LinkedIn), propojení na Exchange, Office365 a Live.com, multitasking, napojení na 25GB SkyDrive úložiště, výborný Zune přehrávač multimédií, herní Xbox Live portál, Facebook a Messenger chat, výborný Office Hub s kancelářskou sadou (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), Internet Explorer 9 a stovky dalších funkcí.

Samotný Marketplace je plně česky, je možné používat české Live ID a české platební karty pro nákupy, a česky je i desktopový Zune klient.

Související: Video recenze Windows Phone 7.5 (Mango) a Microsoft to dokázal: WP7.5 jsou lepší než Android 2.3 i iOS4

Mango

Marketplace pro Windows Phone 7.5 je česky!

Windows Phone 7 27.09.2011

Microsoft se pilně připravuje na uvedení Windows Phone 7.5. Nádherný Metro design a český překlad získal i web WindowsPhone.com, v češtině je dostupný i Marketplace, takže nakupovat a instalovat můžete z webu, Zune klienta, či přímo na telefonu.

Microsoft a moderní design, to jde k sobě. Přehledný, svěží, se skvělou typografií, po všech stránkách dokonalý :) A stejně dobře a skvěle ovladatelné jsou telefony.

Související: Video recenze Windows Phone 7.5 (Mango)

Marketplace

Office365 v ceně €5 - Google Apps pro dospělé

Office 365 22.09.2011

Office365 je email (Exchange), kalendář, kontakty, kancelářská sada, dokumenty a web (Sharepoint) a další služby a aplikace online. Osobně jsem ani nedoufal, že služba typu Office365 v této podobě a tak brzo od Microsoftu vznikne. Hostovaný Exchange sice jiné firmy nabízely už v době Exchange 2007 (sám jsem používal IT Solutions Now), ale Microsoft zde nechtěl konkurovat ani partnerům, ani sám sobě (obava z možné kanibalizace prodejů licencí serverů Business divize).

Doba se ale rychle mění, některé firmy i náročnější jednotlivci si začali pořizovat Google Apps pro firmy, které sice nenabízí takovou kvalitu jako Exchange a Sharepoint, ale odpadají jim aspoň starosti se správou serverů, jejich nákupem, servisem, provozem.

Microsoft byl ale v rámci své dlouhodobé cloudové / Azure strategie připraven na změnu. A výsledkem je Office365.

O co se jedná? Jde o Microsoftem provozovaný Exchange 2010, Sharepoint, webový Office a Lync na vaší vlastní doméně. Existuje zde perfektní provázanost na desktopové Office 2010 a Windows Phone.

Cena začíná na €5,25 za jednu 25GB schránku. Dostanete lepší služby než u Google Apps za podobnou cenu jako u Google Apps.

Osobně používám Office365 od jejich spuštění a kromě drobné epizodky s neakceptací adresy v platebním rozhraní, nyní globálně vyřešené, absolutní spokojenost:

Office365 administrace