MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Jaký telefon si koupit na Vánoce?

Nokia Lumia 07.12.2013

Nej fotoaparát v nejlepším telefonu rozumné velikosti - Nokia Lumia 1020
15.000 Kč

Nejlepší smartphone s displejem "rozumné velikosti", který si můžete dnes pořídit, je 4.5" Nokia Lumia 1020. Koupit se dá za 15.000 Kč s 32GB úložištěm (viz Heureka.cz) a ani půl roku po uvedení nijak neklesá ve své ceně. Jeho zajímavou variantu nabízí i O2, za 17.500 Kč pořídíte 64GB úložiště místo 32GB a k tomu 50GB zdarma na SkyDrive na 2 roky.

Lumia 1020 nabízí absolutně nejlepší fotoaparát (41Mpx) mezi mobilními telefony, perfektní ergonomii, odladěnost systému, rychlost, a (dnes již) obrovské množství dostupných aplikací ve Windows Store.

A protože je to Nokia, dostanete i spoustu exkluzivních aplikací v ceně telefonu - Here Drive+ offline navigaci zdarma po celém světě, Here mapy a body zájmu, Nokia Camera ukládající fotky i do RAW / DNG, a stovku dalších aplikací.

Telefon samozřejmě také nabízí špičkové zpracování (oproti třeba Samsungu), kvalitní materiály a odolnost proti zničení při pádu (oproti třeba Apple).

Pokud si chcete opravdu udělat radost, kupte si Lumia 1020. Nebudete toho litovat.

Album: Nokia Lumia 1020 (Yellow)

Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020


Nejlepší tableto-telefon s 6" displejem
- Nokia Lumia 1520
16.000 Kč

Pokud zvládnete do své kapsy narvat 6" telefon, nebo spíše tableto-telefon, pak je pro vás ideál Nokia Lumia 1520.

Za 16.000 Kč dostanete Snapdragon 800 procesor, revoluční FulHD IPS LCD s asertivní technologií zobrazení, 2GB RAM, 20MPx fotoaparát s optickou stabilizací, bezdrátové nabíjení, NFC, 32GB úložiště, microSD karty. Lepší hardware než má Lumia 1520 jinde nenajdete (zejména displej a fotoaparát nemá obdobu), a navíc jej nebude brzdit pomalý Android.

 

Android-reseller.cz / Tomáš Gregor - nedodává zboží, nevrací peníze

Business 05.12.2013

Chtěl bych varovat před obchodem Android-Reseller.cz. Doména je registrovaná na jméno Tomáš Gregor, Mladá Boleslav. Objednal jsem si tam v 8/2013 Google Chromecast klíčenku (obj. č. 758680), a obratem ji uhradil přes mBank, v ceně 1289 Kč. Produkt v té době obchod inzeroval jako údajně mající "skladem".

Tomáš Gregor od té doby nereaguje na emaily týkající se dlouhodobého nedodání zboží a ani na požadavek vrácení peněz.

Případ bude postoupen ČOI.

Pokud máte s tímto "obchodníčkem" podobné zkušenosti, dejte mi prosím vědět.

Dříve byl třeba také majitelem domény apple-service.cz a dx-czech.cz a podle více než 200 komentářů to vypadá, že se jednalo o podvod.

Oficiální Instagram pro Windows Phone je tu

Facebook dnes vydal oficiální (beta verzi) klienta pro Instagram.

Je to dlouho poté, co je na tomto systému možné prohlížet i nahrávat fotky a video přes skvělé klienty třetích stran, například Instance, Hipstamatic Oggl Pro (podporující i 41Mpx Lumia 1020) či špičkový 6Tag. Ten také zůstává nejlepší Instagram aplikací, s většími možnostmi nastavení, tvorbou koláží a s přepínáním více uživatelských profilů.

Nicméně pokud jste chtěli klienta oficiálního, od dnešního dne je k dispozici. Marketingově je to velké pozitivum pro WP a pro mnoho lidí dobrý doplněk ke špičkovým aplikacím jako Nokia Camera.

Instagram

K čemu je proboha dobrý 41 Mpx foťák v mobilu?

Nokia Lumia 19.11.2013

Otázku v nadpise si občas pokládá člověk, kterému nebylo vysvětleno proč tomu tak je. Ono číslo 41Mpx může dokonce považovat jen za marketing a ne geniální inovaci.

Fakt je ten, že 41MPx je jediná možná odpověd na superkvalitní fotoaparát v telefonu, má-li zůstat malý a lehký, nestat se kilogramovou zrcadlovkou, a přitom nabídnout část jejích kvalit.

Vysvětlím :-)

41Mpx totiž opravdu řeší negativa foťáků v mobilech a činí je konečně použitelnými. Nokia takovýto chip používá velice chytře pro několik věcí - digitální zoom s kvalitou optického bez nutnosti mít půlkilový objektiv. Vtip je v tom, že chip má sice "nesmyslných" 41Mpx, ale výsledná fotka má (rozumných) 5Mpx. Můžete tedy až 3x zoomovat bez ztráty kvality, protože se použije výřez z chipu.

Druhá věc je downsampling - pokud se nezoomuje, pro jeden pixel výsledné fotky se použije 7 pixelů chipu (při zoomu méně, ale vždy minimálně 1:1, tudíž nulová ztráta kvality). Výsledkem je naopak mnohem vyšší kvalita fotky díky downsamplingu. Pokud nezoomujete na max, jeden pixel fotky vzniká z více pixelů chipu.

A třetí bonus je mimochodem i možnost rekompozice obrazu po focení, bez ztráty kvality.

Nokia to navíc umí spojit s výrazně větším chipem než má konkurence, vysoce světelným objektivem, a optickou stabilizací obrazu, takže se dá používat expozice 1 sekunda z ruky (plus to celé znamená nízký šum), 6 čočkami objektivu a xenonovým bleskem.

Výsledek je kvalita která o 2 generace utekla konkurenci.

Podívejte se na ukázky focení z Lumia 1020 s 41Mpx chipem.

Album: Nokia Lumia 1020 (Yellow)

Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020

Windows Phone: jaké mám instalované hry?

Za více než tři roky co používám Windows Phone 7 a 8 jsem si koupil a instaloval poměrně dost her. Je pravda, že většinu z nich jsem poslední dobou snad ani nesputil, prostě se při změně telefonu automaticky obnovují z předchozí zálohy, ale pokud se tímto seznamem chcete inspirovat, většina z nich za to stojí :-)

Související: seznam her na WindowsPhone.com

Hry jsou na WP8 mimochodem členěny do dvou sekcí - ty podporující váš Xbox účet, včetně sbírání bonusů a možnosti hrát s vašimi Xbox Live přáteli, a pak ty ostatní.

Nokia - nejvýznamnější inovátor v mobilech

Nokia Lumia 09.11.2013

Dívám se na Nokia Lumia telefony, co používám poslední dva roky, a uvědomil jsem si, kolik inovací Nokia přinesla.

Je to velký rozdíl oproti Android výrobcům, kteří nepřináší téměř nic nového či podstatného, maximálně zvýší velikost RAM či napájí na desku novější (koupené) CPU a plácnou k tomu lagující OS od Google.

V případě Apple je jedinou inovací za poslední roky doplnění čtečky otisků prstů do mobilu. To je opravdu málo.

Co dokázala dodat Nokia?

 • 41Mpx fotoaparát s velkým čipem (na mobilní telefon)
 • PureView zpracování obrazových dat a digitální zoom jako plná náhrada optického (41Mpx -> 5Mpx)
 • Optická stabilizace obrazu při focení i natáčení videa
 • Extrémně citlivý displej, s možností ovládat jej v rukavicích
 • ClearBlack technologie zajišťující nejen černé pozadí, ale i nejlepší čitelnost displeje na slunci
 • Obnovovací frekvence displeje 60Hz (místo běžných 30Hz), pohyb a video tak není rozmazané
 • Jedny z prvních telefonů s LTE a NFC technologiemi
 • HAAC mikrofony pro nejlepší záznam zvuku
 • Robustní unibody konstrukce telefonu
 • Offline navigace HERE Drive (Plus) zdarma po celém světě
 • Offline mapy zdarma HERE Maps
 • Nokia Camera aplikace kombinující veškeré představitelné expoziční režimy
 • Ukládání fotografií do RAW (DNG) formátu
 • Bezdrátové nabíjení Qi standardu obsažené v těle telefonu či jako nasaditelný kryt
 • Špičkový držák s bezdrátovou Qi nabíječkou do auta CR-200, použitelný pro libovolný Lumia telefon
 • Bluetooth headsety s luxusním zvukem a extrémně dlouhou výdrží jako je BH-907

Opravdu, jaký jiný výrobce telefonů toho dokázal za poslední 2-3 roky technologicky více než Nokia? Inovace ve fotoaparátech, technologiích displeje, konstrukci telefonu, nabíjení, navigační platformě.

Když vezmu do ruky jakýkoliv jiný telefon, rychle jej zase odkládám a vrací se k Lumiím, protože díky Nokia technologickým inovacím a skvělému WP8 systému jsou jiné telefony ve všech ohledech krok zpět.

Co mi vadí na Google Chrome? Extrémní pomalost. Video srovnání s IE11

Chrome, prohlížeč reklamní agentury Google, má poměrně velkou základnu fanoušků. Nerozumím tomu. Osobně jej nejsem schopen používat. Kromě neexistujícího antialiasingu písma je totiž Chrome pomalý.

Uvedená dvě videa vám jasně ukáží proč - Chrome není schopen (i připomalém skrolování) renderovat stránku, místo toho zobrazuje průhledné plochy. A jeho fonty jsou špatně čitelné:

Google Chrome 30

Internet Explorer 11

Pokud chcete používat pomalý prohlížeč, samozřejmě Chrome používejte. Na dobrém hardware je ovšem Internet Explorer 11 opravdu výrazně rychlejší. Mimochodem i Firefox je rychlejší než Chrome...

Jak fotí Lumia 1020 / hezké počasí

Nokia Lumia 24.10.2013

Pár dalších fotek z Nokia Lumia 1020.

Pokud vás zajímají detailní fotky, můžete se podívat na 5Mpx Orloj a 34Mpx Orloj. Na 158 gramů lehký telefon parádní. Nosit kompakt na běžné focení nemá žádný smysl. A kupovat si jiný telefon než Lumia 1020 taky ne, zvláště pokud občas fotíte.

Album: Lumia 1020 / jak fotí

Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus

 

Nokia Lumia 1020 a tři různé fotografické aplikace

Nokia Lumia 21.10.2013

Nokia Lumia 1020 a její 41Mpx fotoaparát mají v základu instalováno několik fotografických aplikací. Konkrétně tři.

V prvé řadě je to Nokia Pro Cam, Tato aplikace dokáže zpracovat plné 41MPx rozlišení a uložit jak HiRes fotky, tak jejich 5Mpx verzi. S HiRes fotkou je dále možné pracovat, měnit perspektivu, ořez, udělat z ní jinou 5Mpx kompozici či výřez. Ukládá se vždy maximální kvalita i běžně použitelná 5Mpx verze fotky. V tomto režimu zabere zhruba 2 sekundy takto velký snímek zpracovat a uložit. Hodí se tedy na focení super kvalitních obrázků, ale není to použitelné na rychlé snímání řady scén po sobě.

Když se použije běžná aplikace Fotoaparát z WP8, pak se ukládá jen 5Mpx verze snímku, a tento režim je rychlostně plně srovnatelný s jakýmkoliv jiným foťákem (oproti Nokia Pro Cam tedy rychlejší).

A pak je k dispozici aplikace Nokia Smart Cam. Ta pořídí dokonce 10 snímků za sekundu (10 FPS), ale opět v onom "základním" 5Mpx rozlišení. U této aplikace je poté možné vybrat nejlepší snímek, odebrat některé pohybující se objekty či změnit obličeje. Hodně kreativní věc.

Každopádně, u Nokia Lumia 1020 máte na výběr mezi super kvalitou a rychlostí.

Update: sloučená aplikace kombinující veškeré funkce Nokia Pro Cam a Nokia Smart Cam je na světě - jmenuje se jednoduše Nokia Camera.

Jak fotí Lumia 1020 / první pokus, automatika

Nokia Lumia 18.10.2013

Včera jsem zkusil udělat pár fotek s Nokia Lumia 1020. Vše bylo focené jen na automatiku a výsledek je dost dobrý.

Fotoaparát s chipem 41Mpx má standardně jako výstup 5Mpx fotku. Výhodou tohoto přístupu je, že můžete snadno udělat digitální zoom s kvalitou optického. A pokud nepotřebujete zoom, použije se až 7 pixelů chipu  (downsampling) pro poskládání jednoho výsledného pixelu na fotce. Dobře je to vidět na této fotce Orloje - i přes použitý zoom cca 2.5x je tam stále vidět spousta detailů a minimum šumu.

Také je možné přistoupit až po focení k rekompozici fotky, udělat z ní výřez, natočit jí.

Jedná se o první nástřel fotek, bez jakéhokoliv ovlivnění nastavení vyvážení bílé, expozice či ISO. Bylo zataženo, před deštěm, nepříliš pěkné počasí. Málo světla. S foťákem je nutné naučit se pracovat, ale je zjevné, že je schopen podávat výsledky, které jsme dosud od 158 gramů lehkého zařízení čekat nemohli.

V dalších článcích doplním fotky za lepšího světla i za šera.

Album: Lumia 1020 / první pokus, automatika

Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika