MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Oficiální Instagram pro Windows Phone je tu

Facebook dnes vydal oficiální (beta verzi) klienta pro Instagram.

Je to dlouho poté, co je na tomto systému možné prohlížet i nahrávat fotky a video přes skvělé klienty třetích stran, například Instance, Hipstamatic Oggl Pro (podporující i 41Mpx Lumia 1020) či špičkový 6Tag. Ten také zůstává nejlepší Instagram aplikací, s většími možnostmi nastavení, tvorbou koláží a s přepínáním více uživatelských profilů.

Nicméně pokud jste chtěli klienta oficiálního, od dnešního dne je k dispozici. Marketingově je to velké pozitivum pro WP a pro mnoho lidí dobrý doplněk ke špičkovým aplikacím jako Nokia Camera.

Instagram

K čemu je proboha dobrý 41 Mpx foťák v mobilu?

Nokia Lumia 19.11.2013

Otázku v nadpise si občas pokládá člověk, kterému nebylo vysvětleno proč tomu tak je. Ono číslo 41Mpx může dokonce považovat jen za marketing a ne geniální inovaci.

Fakt je ten, že 41MPx je jediná možná odpověd na superkvalitní fotoaparát v telefonu, má-li zůstat malý a lehký, nestat se kilogramovou zrcadlovkou, a přitom nabídnout část jejích kvalit.

Vysvětlím :-)

41Mpx totiž opravdu řeší negativa foťáků v mobilech a činí je konečně použitelnými. Nokia takovýto chip používá velice chytře pro několik věcí - digitální zoom s kvalitou optického bez nutnosti mít půlkilový objektiv. Vtip je v tom, že chip má sice "nesmyslných" 41Mpx, ale výsledná fotka má (rozumných) 5Mpx. Můžete tedy až 3x zoomovat bez ztráty kvality, protože se použije výřez z chipu.

Druhá věc je downsampling - pokud se nezoomuje, pro jeden pixel výsledné fotky se použije 7 pixelů chipu (při zoomu méně, ale vždy minimálně 1:1, tudíž nulová ztráta kvality). Výsledkem je naopak mnohem vyšší kvalita fotky díky downsamplingu. Pokud nezoomujete na max, jeden pixel fotky vzniká z více pixelů chipu.

A třetí bonus je mimochodem i možnost rekompozice obrazu po focení, bez ztráty kvality.

Nokia to navíc umí spojit s výrazně větším chipem než má konkurence, vysoce světelným objektivem, a optickou stabilizací obrazu, takže se dá používat expozice 1 sekunda z ruky (plus to celé znamená nízký šum), 6 čočkami objektivu a xenonovým bleskem.

Výsledek je kvalita která o 2 generace utekla konkurenci.

Podívejte se na ukázky focení z Lumia 1020 s 41Mpx chipem.

Album: Nokia Lumia 1020 (Yellow)

Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020

Windows Phone: jaké mám instalované hry?

Za více než tři roky co používám Windows Phone 7 a 8 jsem si koupil a instaloval poměrně dost her. Je pravda, že většinu z nich jsem poslední dobou snad ani nesputil, prostě se při změně telefonu automaticky obnovují z předchozí zálohy, ale pokud se tímto seznamem chcete inspirovat, většina z nich za to stojí :-)

Související: seznam her na WindowsPhone.com

Hry jsou na WP8 mimochodem členěny do dvou sekcí - ty podporující váš Xbox účet, včetně sbírání bonusů a možnosti hrát s vašimi Xbox Live přáteli, a pak ty ostatní.

Nokia - nejvýznamnější inovátor v mobilech

Nokia Lumia 09.11.2013

Dívám se na Nokia Lumia telefony, co používám poslední dva roky, a uvědomil jsem si, kolik inovací Nokia přinesla.

Je to velký rozdíl oproti Android výrobcům, kteří nepřináší téměř nic nového či podstatného, maximálně zvýší velikost RAM či napájí na desku novější (koupené) CPU a plácnou k tomu lagující OS od Google.

V případě Apple je jedinou inovací za poslední roky doplnění čtečky otisků prstů do mobilu. To je opravdu málo.

Co dokázala dodat Nokia?

 • 41Mpx fotoaparát s velkým čipem (na mobilní telefon)
 • PureView zpracování obrazových dat a digitální zoom jako plná náhrada optického (41Mpx -> 5Mpx)
 • Optická stabilizace obrazu při focení i natáčení videa
 • Extrémně citlivý displej, s možností ovládat jej v rukavicích
 • ClearBlack technologie zajišťující nejen černé pozadí, ale i nejlepší čitelnost displeje na slunci
 • Obnovovací frekvence displeje 60Hz (místo běžných 30Hz), pohyb a video tak není rozmazané
 • Jedny z prvních telefonů s LTE a NFC technologiemi
 • HAAC mikrofony pro nejlepší záznam zvuku
 • Robustní unibody konstrukce telefonu
 • Offline navigace HERE Drive (Plus) zdarma po celém světě
 • Offline mapy zdarma HERE Maps
 • Nokia Camera aplikace kombinující veškeré představitelné expoziční režimy
 • Ukládání fotografií do RAW (DNG) formátu
 • Bezdrátové nabíjení Qi standardu obsažené v těle telefonu či jako nasaditelný kryt
 • Špičkový držák s bezdrátovou Qi nabíječkou do auta CR-200, použitelný pro libovolný Lumia telefon
 • Bluetooth headsety s luxusním zvukem a extrémně dlouhou výdrží jako je BH-907

Opravdu, jaký jiný výrobce telefonů toho dokázal za poslední 2-3 roky technologicky více než Nokia? Inovace ve fotoaparátech, technologiích displeje, konstrukci telefonu, nabíjení, navigační platformě.

Když vezmu do ruky jakýkoliv jiný telefon, rychle jej zase odkládám a vrací se k Lumiím, protože díky Nokia technologickým inovacím a skvělému WP8 systému jsou jiné telefony ve všech ohledech krok zpět.

Co mi vadí na Google Chrome? Extrémní pomalost. Video srovnání s IE11

Chrome, prohlížeč reklamní agentury Google, má poměrně velkou základnu fanoušků. Nerozumím tomu. Osobně jej nejsem schopen používat. Kromě neexistujícího antialiasingu písma je totiž Chrome pomalý.

Uvedená dvě videa vám jasně ukáží proč - Chrome není schopen (i připomalém skrolování) renderovat stránku, místo toho zobrazuje průhledné plochy. A jeho fonty jsou špatně čitelné:

Google Chrome 30

Internet Explorer 11

Pokud chcete používat pomalý prohlížeč, samozřejmě Chrome používejte. Na dobrém hardware je ovšem Internet Explorer 11 opravdu výrazně rychlejší. Mimochodem i Firefox je rychlejší než Chrome...

Jak fotí Lumia 1020 / hezké počasí

Nokia Lumia 24.10.2013

Pár dalších fotek z Nokia Lumia 1020.

Pokud vás zajímají detailní fotky, můžete se podívat na 5Mpx Orloj a 34Mpx Orloj. Na 158 gramů lehký telefon parádní. Nosit kompakt na běžné focení nemá žádný smysl. A kupovat si jiný telefon než Lumia 1020 taky ne, zvláště pokud občas fotíte.

Album: Lumia 1020 / jak fotí

Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus
Lumia 1020 / druhý pokus

 

Nokia Lumia 1020 a tři různé fotografické aplikace

Nokia Lumia 21.10.2013

Nokia Lumia 1020 a její 41Mpx fotoaparát mají v základu instalováno několik fotografických aplikací. Konkrétně tři.

V prvé řadě je to Nokia Pro Cam, Tato aplikace dokáže zpracovat plné 41MPx rozlišení a uložit jak HiRes fotky, tak jejich 5Mpx verzi. S HiRes fotkou je dále možné pracovat, měnit perspektivu, ořez, udělat z ní jinou 5Mpx kompozici či výřez. Ukládá se vždy maximální kvalita i běžně použitelná 5Mpx verze fotky. V tomto režimu zabere zhruba 2 sekundy takto velký snímek zpracovat a uložit. Hodí se tedy na focení super kvalitních obrázků, ale není to použitelné na rychlé snímání řady scén po sobě.

Když se použije běžná aplikace Fotoaparát z WP8, pak se ukládá jen 5Mpx verze snímku, a tento režim je rychlostně plně srovnatelný s jakýmkoliv jiným foťákem (oproti Nokia Pro Cam tedy rychlejší).

A pak je k dispozici aplikace Nokia Smart Cam. Ta pořídí dokonce 10 snímků za sekundu (10 FPS), ale opět v onom "základním" 5Mpx rozlišení. U této aplikace je poté možné vybrat nejlepší snímek, odebrat některé pohybující se objekty či změnit obličeje. Hodně kreativní věc.

Každopádně, u Nokia Lumia 1020 máte na výběr mezi super kvalitou a rychlostí.

Update: sloučená aplikace kombinující veškeré funkce Nokia Pro Cam a Nokia Smart Cam je na světě - jmenuje se jednoduše Nokia Camera.

Jak fotí Lumia 1020 / první pokus, automatika

Nokia Lumia 18.10.2013

Včera jsem zkusil udělat pár fotek s Nokia Lumia 1020. Vše bylo focené jen na automatiku a výsledek je dost dobrý.

Fotoaparát s chipem 41Mpx má standardně jako výstup 5Mpx fotku. Výhodou tohoto přístupu je, že můžete snadno udělat digitální zoom s kvalitou optického. A pokud nepotřebujete zoom, použije se až 7 pixelů chipu  (downsampling) pro poskládání jednoho výsledného pixelu na fotce. Dobře je to vidět na této fotce Orloje - i přes použitý zoom cca 2.5x je tam stále vidět spousta detailů a minimum šumu.

Také je možné přistoupit až po focení k rekompozici fotky, udělat z ní výřez, natočit jí.

Jedná se o první nástřel fotek, bez jakéhokoliv ovlivnění nastavení vyvážení bílé, expozice či ISO. Bylo zataženo, před deštěm, nepříliš pěkné počasí. Málo světla. S foťákem je nutné naučit se pracovat, ale je zjevné, že je schopen podávat výsledky, které jsme dosud od 158 gramů lehkého zařízení čekat nemohli.

V dalších článcích doplním fotky za lepšího světla i za šera.

Album: Lumia 1020 / první pokus, automatika

Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika
Lumia 1020 / první pokus, automatika

Windows 8.1 - upgrade zdarma je připraven ve Store

Windows 8 17.10.2013

Pokud používáte Windows 8 a podíváte se do Store, bude vám nabídnut zdarma upgrade na Windows 8.1. Co je nového jsem popisoval před měsícem. Microsoft navíc aktualizoval veškeré systémové Metro aplikace, jsou nyní opravdu velice dobře použitelné.

Zároveň řada výrobců představuje nové tablety s Windows 8.1, 8" displejem a Intel Bay Trail procesorem. Dle mého názoru se jedná o Svatý Grál ve světě tabletů -> optimální skloubení funkčnosti, rychlosti, kompatibility a zábavních i pracovních funkcí.

Příkladem je Dell Venue 8 Pro či Lenovo Miix 2. R.I.P. omezený iPade. Konečně tu bude rozumný důvod koupit si matlací zařízení.

 

Nokia Lumia 1020 - fotky telefonu

Windows Phone 8 15.10.2013

Po roce jsem vyměnil telefon. Výbornou Lumia 920 nahradil mobil s nejlepším fotoaparátem současnosti - Lumia 1020. Ve žluté barvě.

Konkurence se tomuto smartphone ani nepřibližuje. Je to nejen výborný telefon, zde by se konkurence teoreticky našla (i když ani jeho základní výbavu jako plný Office či komplet offline navigace po celém světě Android ani iOS neumí), ale také nejlepší fotoaparát. Zde už je každý o dvě generace pozadu - Apple, LG, Samsung, Sony, všichni jsou mimo.

Nokia totiž zkombinovala funkční optickou stabilizaci, 6 čoček objektivu, mechanickou závěrku, 41MPx senzor, clonové číslo F2.2, xenonový blesk (místo horších LED "blesků"), a špičkový softwarový algoritmus k tomu, aby dělala výrazně lepší fotky. Výsledná fotka má 5Mpx (downsample 41Mpx na 5Mpx), je možné používat digitální zoom s kvalitou optického a díky optické stabilizaci i dlouhé časy expozice.

V případě potřeby můžete pracovat i s plnou 41Mpx fotkou a zvolit si na ní potřebný výřez.

K telefonu se dá za 500 Kč dokoupit "Camera / Battery grip", který zdvojnásobí kapacitu baterie a zajistí, že se telefon lépe drží v ruce (plus je v něm závit na stativ).

Hardwarové zpracování je bezchybné, dokonale pevné unibody tělo, 4.5" SAMOLED displej se zvýšenou citlivostí (dá se ovládat v rukavicích), Clearblack podáním a perfektní čitelností na slunci, perfektní kvalita hovoru a zvuku reproduktoru.

To celé má váhu jen 158 gramů (Lumia 920 měla váhu 182 gramů) a dokonale sedne do ruky. Video recenze a fotogalerie bude během týdne.

Více informací: nokia.cz/lumia1020

Album: Nokia Lumia 1020 (Yellow)

Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020
Nokia Lumia 1020