MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Apple jako předražená kopírka?

Nokia Lumia 11.09.2013

Ten telefon nahoře představil Apple včera. Je plastový a stojí 15.000 Kč. Ten telefon dole představila Nokia před půl rokem. Jedná se o low-end. Je také plastový, má srovnatelné funkce (některé významné dokonce i navíc -> například špičková off-line navigace po celém světě zdarma) a stojí 4.000 Kč.

Zástupce střední třídy, elegantní Lumia 720 s 4.3" IPS displejem, lepším designem a výborným fotoaparátem, pak stojí 6.000 Kč.

Výběr je na vás.

Appele ripoff

Oproti luxusu a skutečné inovaci jako je Lumia 1020 s 41MPx kamerou, 4.5" LCD s ClearBlack a Motion+ technologií neumí Apple postavit pak vůbec nic.

Windows 8.1 jsou RTM. Podívejte se co je nového!

Windows 8 10.09.2013

Microsoft před pár týdny dokončil Windows 8.1 a včera dal verzi Standard a Pro verze k dispozici ke stažení předplatitelům na MSDN / Technetu.

Upgrade z Windows 8.0 na 8.1 je pro všechny dostupný zdarma, veřejně ke stažení bude ovšem až za měsíc, zhruba v polovině října.

Windows 8.1 jsou operační sytém obsahující velkou řadu optimalizací, lépe se používají na dotykovém i nedotykovém zařízení.

Za zmínku stojí:

 • návrat tlačítka "Start" na desktopovou obrazovku, které přepíná do Metro rozhraní - pro běžnou instalaci to nemá moc smysl, stačí jako vždy i bez toho tlačítka zajet do levého dolního rohu, ale oceníte to v Remote Desktopu když nemáte fullscreen
 • možnost bootovat přímo do desktopu pro nedotyková zařízení
 • více velikostí živých dlaždic v Metro rozhraní
 • společný wallpaper mezi desktopem a Metro rozhraním znamená konzistentnější přechody mezi rozhraními
 • plně integrovaný SkyDrive do systému, včetně podpory pro "offline soubory", dokonale stírá rozdíl mezi lokálními soubory a těmi "v cloudu"
 • výrazně vylepšené Metro aplikace Hudba, Pošta, Lidé a další
 • řada nových "Metro" aplikací (Kalkulačka, Budík, atd.)
 • Internet Explorer 11, s novým jádrem a s výbornými vývojářskými nástroji
 • zlepšené nastavení systému v dotykovém rozhraní
 • zlepšení pro běh a zobrazení více Metro aplikací (třeba podpora pro 50% snap-view)

Upgrade systému na ThinkPadu T420s proběhl bez sebemenších problémů během 30 minut, byla zachována veškerá nastavení a aplikace, fungují i veškeré ovladače psané pro 8.0 verzi.

Osobně se těším na nové tablety s Windows 8.1 (Pro verze) s Intel Bay Trail procesory a 8-10" HD displejem. Nabídnou jak zábavní tak pracovní funkce, kompatibilitu s celou řadou x86 aplikací, špičkové dotykové rozhraní, a nejlepší funkčnost.

Oproti špatně použitelnému a ošklivému Androidu na tabletech a funkčně neschopnému iOS6/7 to bude doslova dar z nebes pro lidi, kteří chtějí více.

Album: Windows 8.1

Windows 8.1
Windows 8.1
Windows 8.1
Windows 8.1
Windows 8.1
Windows 8.1

Nokia Lumia GDR2 (Amber) aktualizace - co je nového?

Nokia Lumia 02.09.2013

V těchto dnech se Nokia Lumia telefony automaticky (over-the-air) aktualizují na GDR (General Distribution Release) 2 verzi software. Dostupnost aktualizace je vidět v této tabulce. GDR2 nabízí kromě obecných optimalizací rychlosti a stability také další řadu nových funkcí.

Patří sem:

 • DataSense aplikace pro měření přenesených dat, včetně členění na jednotlivé aplikace
 • FM rádio
 • Možnost nastavit fotografické aplikace třetích stran ke spuštění při stisknutí spouště fotoaparátu
 • Nová profesionální fotografická aplikace Nokia Pro Cam
 • Další zlepšení kvality fotografií
 • Barevné profily displeje (možnost nastavit si vlastní barevnost / sytost barev displeje)
 • Probuzení telefonu poklepáním na displej
 • Možnost zobrazovat u vypnutého telefonu na displeji stavové informace (hodiny a další), včetně rozlišení den/noc, s minimální spotřebou energie
 • Kontrola úložiště a promazávání nepotřebných souborů
 • Ztišení vyzvánění překlopením telefonu displejem dolů

Nokia také připravila aktualizace pro své špičkové offline mapové a navigační aplikace (HERE Drive+ a HERE Maps), včetně podpory pro rozšířenou realitu.

Album: Nokia Lumia 920 - GDR2 aktualizace

DataSense - kontrola přenesených dat
DatSense - podrobné zobrazení dle aplikací
Alternativní fotografické aplikace
Špičková fotografická aplikace Nokia Pro Cam
Filtr hovorů a SMS
Kontrola úložiště

Outlook.com - 400 miliónů uživatelů rok po založení

Outlook.com 01.08.2013

Nejlepší emailová služba, Outlook.com, je také nejrychleji rostoucí. Během roku přitáhla celkem 400 miliónů uživatelů. Fantastická čísla :-) A na rozdíl od zaostávajícího Gmailu ji můžete zdarma používat i na vlastní doméně díky domains.live.com.

Outlook.com

Nokia Lumia 1020 - tímto fotit bude zážitek :-)

Nokia Lumia 17.07.2013

Nokia Lumia 1020 - nejlepší fotoaparát v mobilním telefonu. Rozlišení 41Mpx, 6 čoček objektivu, xenonový blesk, optická stabilizace. Nosit kompakt (i ten nejlepší) se najednou stává s tímto fantastickým 158 gramovým telefonem zbytečné.

BlackBerry Z10 - můj první dojem z telefonu

Různé 13.07.2013

Díky T-Mobile mám k recenzi BlackBerry Z10, telefon s novým systémem BlackBerry OS 10.

Konstrukčně se jedná o povedený kousek, rozměry zařízení s 4.2" displejem by šly popsat jako "akorát padne do ruky", příjemný a vzbuzující pocit luxusu je zadní kryt s texturou. DIsplej bohužel nemá oproti Nokia Lumia 920 tak dobrou ochranu proti odleskům, zobrazuje se v něm hodně odrazů okolí, rovněž fotoaparát není tak citlivý na světlo jako u Lumie.

Album: BlackBerry Z10

BlackBerry Z10
BlackBerry Z10
BlackBerry Z10

BlackBerry je často prezentováno jako "dokonalý pracovní nástroj".  Základem jeho UI je centrální obrazovka se seznamem běžících aplikací, vpravo jsou pak aplikace instalované, vlevo BlackBerry Hub. A to je vše.

Můj první dojem je, že se jedná o povedený a pro práci použitelný mobil, nabízí ovšem méně funkcí než (třeba) Windows Phone 8 a především neovládá se tak dobře. I takové gesto táhnutí prstem z dolního okraje displeje je pomalejší než kliknout na jedno z tlačítek u WP8 telefonu.

Výkonem se jedná o zařízení poněkud pomalejší než Windows Phone 8 s podobným hardware, srovnatelné je Z10 spíše s Androidem podobné specifikace.

Funkčně nicméně BlackBerry obsahuje vlastně vše potřebné - propojíte se s Exchange, Office365, Hotmail, existují aplikace pro Facebook, Twitter, Foursquare, v nabídce je "Office" sada Documents 2 Go.

Opravdu povedený je Hub (WP nabízí podobnou funkčnost), výborné jsou propracované Profily, zde by se mohla naopak Nokia inspirovat.

Hodně mi chybí aktivní dlaždice či obecně aktivní obsah, který je znám z Windows Phone či Androidu.

Mapy ani v poslední aktualizaci nepodporují navigaci v České republice, zde má opět výhodu Nokia a její pokrytí celého světa s NAVTEQem. Není možné vytvářet skupiny kontaktů a s nimi dále pracovat, jen označovat kontakty jako oblíbené.

Můj první dojem je takový, že BlackBerry Z10 bych byl schopen používat, ale s Lumia 920 jsem rozhodně produktivnější, a mám k dispozici i více zábavních funkcí (Xbox).

Uvidíme, zda se to po týdnu změní...

Poradna: mám si koupit iPhone 5 nebo Galaxy S4?

Nokia Lumia 15.06.2013

Galaxy S4

"S Androidem můžete dělat skoro všechno", řekne robotickým hlasem fanatik. To je částečně pravda. Pokud si koupíte Samsung Galaxy S4, kupujete si něco, v čem se můžete vrtat, bastlit, kompilovat si kernel, programovat v Pythonu a tak. Třeba jako dříve pod Maemo. Pokud jste člověk, co nemá notebook a pracuje na 4" displeji, je to i geekovsky vzrušující.

Jako uživatel budete nešťastný. Počítejte s tím, že se to bude pořád sekat, tuhnout a padat. Android prostě už takový je. Pokud nicméně chcete, můžete se v tom vrtat a zničit si ten systém ještě víc. Poté jej ani nespustíte.

Android = neomezené možnosti bastlení. Před 5 lety mě to osobně třeba taky bavilo (s Windows Mobile). Dnes jsem jinde.

iPhone 5

Apple je koncepčně zaostalý, stále nemá aktivní obsah na ploše, a nová verze iOS 7 chystaná na listopad 2013 to nezmění - je zmatená a obecně nepovedená. Píše to i extrémně pro-Apple web The Verge.

iOS7 vypadá, jako by někdo vzal pomalý Android emulátor, dal mu kus WP skinu a rozběhl jej na iPhone. Displej telefonu je malý, telefon je předražený a zpracování nedomyšlené.

Toto tedy taky nechcete.

Lumia 920

Zapomeňte na předchozí špatné volby. Nemusíte si vybírat zelené zlo či jablečné zlo. Potřebujete dobro - něco s Windows Phone 8.

WP8 jsou rychlé, plynulé, moderní a zábavné. Máte zde integraci s Xboxem, Office, SkyDrive, Outlookem, offline navigaci po celém světě. Máte zde úžasný foťák. A umožní vám to odpoutat se od služeb jisté reklamní agentury (Google), což je velká výhra.

Nokia Lumia 920 je nejlepší telefon vůbec (32GB / 4.5" / nej fotoaparát / bezdrátové nabíjení / NFC) a za dnešních cca 9300 Kč i neuvěřitelně levný. Jen blázen by platil dvojnásobek za zaostalý iPhone či sekajícího se robůtka.

Instance - Instagram pro Windows Phone 8

Instance je neoficiální, ale plnohodnotný Instagram klient pro Windows Phone 8 telefony. Ve Store jej naleznete ve verzi zdarma, zobrazující reklamní proužek, a poté za 31 Kč bez reklam.

Instance umí registrovat nový účet, přihlásit se k tomuto účtu, samozřejmě nahrávat fotky na Instagram, zobrazovat je, komentovat, lajkovat, spravovat váš profil, obsahuje filtry, prostě vše, co nabízí oficiální klient.

Pro samotné "prasení" (pardon, vylepšení) fotek samozřejmě můžete použít i jakoukoliv externí aplikaci, třeba zdarma dostupné Tvůrčí Studio od Nokie či třeba fantastický Fantasia Painter s obrovskou škálou možností.

Osobně Instagram jako jednu z mnoha "úložen fotek" mixovaných se sociální sítí moc nechápu, fotky se tam nahrávají ve směšném a prehistorickém rozlišení 612 x 612 px, a většina nahrávaných fotek obsahuje extrémní množsví spamových hash tagů v popisku (#love, #fashion, atd.), aby vám je někdo lajknul mimo váš kroužek. Přitom je většina uživatelů ještě propaguje na Facebooku a Twitteru.

V komentářích k fotkám sledovanějších uživatelů jsou navíc mraky nesmyslných výkřiků lidí doufajících, že někdo bude odebírat pro změnu je.

Ale budiž. Pokud někdo po Instagramu touží a chybí mu k přechodu na nejmodernější mobilní OS, Instance je nyní ta vytoužená aplikace pro Windows Phone.

Album: Instance - Instagram pro Windows Phone

Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone
Instance - Instagram pro Windows Phone

Exkluzivní matně šedá Nokia Lumia 920 - video a foto dokumentace rozebrání telefonu a výměny krytu

Nokia Lumia 31.05.2013

Pokud chcete exkluzivní matně šedou Nokia Lumia 920, jednou z možností je sehnat si originální Nokia šedý kryt + šuplík na SIM kartu a provést si jeho výměnu.

Následující video dokumentuje jak na to.

Samotná konstrukce telefonu je špičková, takto snadné servisní rozebrání a složení díky unibody konstrukci se jen tak nevidí, přitom zajišťuje naprosto pevný telefon.

Šedá eminence :-)

Album: Nokia Lumia 920 - matně šedá

Nokia Lumia 920 - matně šedá
Nokia Lumia 920 - matně šedá
Nokia Lumia 920 - matně šedá
Nokia Lumia 920 - matně šedá
Nokia Lumia 920 - matně šedá
Nokia Lumia 920 - matně šedá

Apple iPad vs Asus VivoTab (Windows 8)

Windows 8 23.05.2013