TechEd - Microsoft sází na cloud pod názvem Azure a uvádí Windows Phone 7

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

TechEd - Microsoft sází na cloud pod názvem Azure a uvádí Windows Phone 7

Před deseti dny jsem měl to potěšení účasnit se TechEdu 2010 - odborné konference Microsoftu organizované letos v nedalekém Berlíně. Obsahem TechEdu je několik set přednášek po dobu 5 dnů, z nichž je reálné stihnout zhruba dvě desítky, následně ale máte přístup ke všem materiálům online.

Samotná akce se konala v Messe Berlin, což je gigantické bludiště, kam není problém vydat i několik desítek tisíc lidí.

Azure

TechEd zahajovala pondělní dvouhodinová keynote, která se nesla v duchu cloudu (tedy Azure), Windows Phone 7, a jako zábavní výplň byl použit Kinect. Chvíli jsem měl pocit, že Microsoft vymyslel Kinect proto, aby měl čím zaplnit právě hluchá místa na konferencích :-)

TechEd keynoteTechEd keynote

Zatímco cloudové služby dostupné zdarma pro masy - jako je Live Hotmail, Custom Domains, SkyDrive, Live Mesh, Office Live a další, jsou dostatečně známé (a dle mého názoru výrazně lepší než třeba konkurenční Google a jeho Apps), keynote byla zaměřena na cloud pro firmy - Azure.

Pod Azure platformou je zahrnut cloudový operační systém, SQL Server Azure databáze, AppFabric pro propojení interních sítí firem s Azure, a částečně by sem mohl patřit i delší dobu nabízený hostovaný Exchange, Sharepoint, Communicator, plus samozřejmě Hyper-V virtualizace. Výhodou firemního cloudu od Microsoftu je téměř neomezená škálovatelnost, robustnost, odolnost proti výpadkům a selháním hardware, automatické zálohování, nulové náklady na administraci, bezpečnost.

Zajímavostí je podpora pro Aero experience v nových Remote Services. Vzdálený klient tak dostane plný komfort a zážitek, jako nabízí GPU-akcelerovaný Windows 7 desktop.

Azure není jen "veřejný" cloud, ale také privátní celky a části datových center budované a navržené na základě speciálních požadavků jednotlivých firem. Microsoft má také vyhrazený rozpočet pro rozjezd a podporu vývoje Azure aplikací, takže pokud chcete začít vyvíjet, můžete z něj čerpat.

Microsoft sází na cloud jako na další revoluci v používání informačních technologií v následujících letech, a dle mého je připraven na všech frontách - od desktopu (Windows 7 a IE9), mobilních platforem (Windows Phone 7), cloudu pro veřejnost (vynikající Live služby) až po cloud pro firmy (Azure OS, SQL Azure databáze, datová centra a cloudové služby).

Windows Phone 7

Součástí TechEdu je, kromě stovek přednášek, samozřejmě také část výstavní. Jsou zde prezentace jednotlivých firem, jejich řešení, hardware, služeb. Osahat si každý mohl třeba nové telefony od HTC s Windows Phone 7. HD7 sice na první pohled nerozeznáte od rok starého HD2, ale jedna odlišnost tam je - operační systém Windows Phone 7. Jedná se o velice působivé rozhraní, které je extrémně rychlé (rychlejší než iOS či Android), a konzistentní v ovládání všech aplikací.

Hlavní problém WP7 v ČR je ovšem nepodpora Marketplace - nemůžete nakupovat placené aplikace. Osobně bych se zdráhal doporučit zatím koupi WP7 telefonu, dokud tato problematika nebude vyřešena.

Zkoušel jsem získat oficiální vyjádření Microsoftu ČR k této věci, a moc potěšující není: "Oficiálně je Marketplace dostupný pouze v 17ti zemích světa, mezi kterými ČR není zahrnuta. Rozšiřování Marketplace je plánovano, nicméně přesný timing a seznam zemí, kterých se rozšíření bude týkat, zatím není fínalizován. Jakmile se tak stane, bude Microsoft o tomto rozšíření informovat."

Zkusil jsem si několika hodinové praktické labs na téma "vývoj pro WP7" a je to až překvapivě snadné :-) Microsoft má ve Windows Phone 7 novou a moderní platformu, která je progresivnější než konkurence, a nabízí nejlepší vývojové nástroje (a to zdarma). Vývojové nástroje jsou klíčová věc pro budoucnost platformy, a hlavní důvod, proč už pár dnů po spuštění je v Marketplace několik tisíc aplikací.

Škoda, že ČR je zatím na okraji zájmu. Je to poněkud nelogické, protože před pár dny byl spuštěn český Xbox Live, včetně podpory nákupu v ČR vydanými platebními kartami.

na Fat Boy se báječně relaxuje

Kinect

O Kinectu, jako herní revoluci, jsem psal už dříve. Mohl jsem si jej na místě už poněkolikáté otestovat, a protože 10. listopadu byl oficiálně vydán, také zakoupit.

Media Markt obchody v Berlíně jsou zásobovány poněkud lépe než české obchody, a výrazně lepší je také kultura prodeje, oproti (třeba) jedné nejmenované "tržnici".

Berlín

Kromě Kinectu mě docela bavil i Berlín samotný - přehledná, nepřecpaná a každou minutu jezdící místní doprava ve směšné ceně €2 / 2 hodiny, pořádek, preciznost, či nulové zácpy v ulicích.

Jediné "zácpy" tak člověk viděl na TechEdu samotném - toto je Connect Zone:

Connect Zone

Doporučuji vyzkoušet White Trash - skvělá kombinace restaurace, baru, hudebního performance a kina.

Microsoft, firmy a veřejnost

Na Microsoftu je fascinující jak obrovský záběr tato firma má a kolik inovací každou chvíli představuje. V oblasti cloudu, virtualizace a snadné správy IT infrastruktury má dnes nejkomplexnější nabídku.

Jediné, co Microsoftu až tak dobře nejde je marketing "cetek" masám a případný posun firmy do kultovní roviny (kam by se zcela jistě s Windows Phone 7, Xboxem 360 a Kinectem rád dostal). Je to ale dáno převážně seriózním a historicky výrazně firemním zaměřením Microsoftu.

Zatímco z kultovního Apple se část lidí může doslova pomátnout, když představí něco tak triviálního jako je zvětšený iPhone bez GSM modulu (=iPad), výrazně složitější technologie a inovace Microsoftu nacházejí odezvu spíše u lidí IT znalých, správců systémů velkých korporací.

Je vlastně docela nesmyslné tyto dva světy porovnávat... TechEd byl nakonec celý právě o firmách a službách pro ně.


Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →