Pokud Apple nezapracuje na iOS, bude iPhone 5 nejzastaralejší telefon vůbec

V případě iPhone 5 se spekuluje o tom, že bude mít konečně větší (4") displej. Nicméně, to rozhodně nestačí na to, aby se z toho telefonu stalo kvalitní zařízení. Nokia Lumia 900 má displej 4.3". Problém je, že dnešní iOS je zastaralý systém, který konkurence, jmenovitě Windows Phone 7.5, předběhla nejen v množství funkcí, ale i použitelnosti.

Pojďme se podívat podrobněji na to, na čem by Apple měl pořádně zapracovat.

Vezměme si úvodní obrazovku - v případě iPhone tato obsahuje jen triviální spouštěč aplikací. V případě WP obsahuje super rychlý animovaný obsah, aktivní "Live Tiles", tedy dlaždice ukazující třeba kalendář, počasí, poslední Facebook / Twitter zprávy a další informace. Co je lepší a produktivnější není třeba rozebírat, spouštěč aplikací by se měl stát minulostí.

Druhý zásadní nedostatek v UI iPhone je jeho neergonomické ovládání. iPhone musí mít malý displej, protože část ovládacích prvků je nahoře. Windows Phone je má vždy ergonomicky dole, snadno na ně dosáhnete palcem, takže i velký displej není problém používat a benefitovat z něj. WP navíc přidává geniální hardwarové tlačítko "zpět" (nezabírající místo na displeji), kterým se snadno přesunete k předchozí akci či obrazovce. V praxi se Windows Phone ovládá mnohem snadněji než iPhone:

Windows Phone také není jen "osamocená krabička". Není to jen váš Hotmail / Exchange / Gmail emailový účet, ale i Facebook, Twitter a další. U každého kontaktu poté vidíte nejen hovory, SMS zprávy a emaily, ale i jeho statusy z Facebooku, Twitteru, LinkedIn, fotoalba, můžete s ním snadno chatovat, psát na Facebook či Twitter. Adresář kontaktů iPhone je oproti WP zastaralý:

Další problém na iPhone je samozřejmě i práce se soubory a zaostávání Apple v internetových službách. V případě Windows Phone máte k dispozici SkyDrive, úložiště v cloudu, které synchronizuje vaše soubory mezi desktopem, telefonem, a internetem. Takový Excelovský soubor můžete editovat pohodlně pomocí desktopových Office 2010, automaticky se nahraje do cloudu, můžete jej upravit na webu (to rozhraní je mnohem lepší než u Google Doc) a samozřejmě zobrazit či editovat v telefonu:

Špičkový přístup má Windows Phone i k fotkám. V naprosto každé aplikaci, systémově, vidíte své fotky ze SkyDrive (kam se automaticky synchronizují z desktopu), lokální fotky a fotky z Facebooku, Twitteru a dalších sítí.

Další věc, pro kterou často používáte telefon, je samozřejmě navigace. Navigace s offline mapami, s aktualizací zdarma, kdy neplatíte za předražená data v roamingu. Toto nabízí telefony Nokie s Windows Phone, ale iPhone ne:

A samozřejmě součástí povedeného OS je i propojení herních portálů - Xbox, Kinect, Xbox Live služby a to samé ve vašem telefonu:

Osobně si nemyslím, že tak obrovské množství funkčnosti bude Apple schopen doplnit do iOS6, aby budoucí iPhone 5 byl pro současné náročné Windows Phone uživatele zajímavý telefon. Pravděpodobně dnešní dvougenerační náskok Microsoftu ve funkčnosti a ergonomii Apple trošku stáhne, ale klasicky bude sázet spíše na marketing, aby relativně zastaralé zařízení dále úspěšně prodával.

Ale uvidíme, třeba Apple zastarávající iOS někam opravdu posune...

Komentáře 32

  1. #1 Lukáš Tícha

    Běžná ovce podléhající tlaku okolí si iPhone koupí, kvůli prestiži ve svém okolí. Nehledí na funkčnost.

  2. #2 Josef Černotík

    Tlačítko zpět je asi nejdrobnější drobnost, jakou zmiňujete, ale je opravdu neocenitelné. WP (zatím) nepoužívám, jsem zvyklý používat o něco levnější telefony, i když Nokii Lumia 610 bych si klidně pořídil (tedy až trochu klesne). Ale hlavně jsem chtěl říct, že když jsem na své Nokii 500 přešel z Anny na Belle, tak právě WP se mi vybavily, filozofie ovládání je hodně změněná tím směrem a je to jedině ku prospěchu věci. O tom ostatním snad nemá ani cenu se bavit, Apple má výborně udělaný ten svůj uzavřený ekosystém (a o tom zas něco vím), ale spousta takových těch praktických věcí prostě funguje na Windows lépe.

  3. #3 Radek Hulán autor webu

    [2] ano, to hardwarové tlačíko "zpět" vlevo dole je základ špičkového UI. Člověk neuvěřitelně často potřebuje něco udělat a jít zpět, do předchozí aplikace, obrazovky, seznamu emailů. WP to maximálně usnadňují. Geniální koncept.

  4. #4 Jan Mrázek

    S těmito poznatky nemohu nesouhlasit, ale zajímalo by mne, ačkoli je to krapet mimo téma, co vám přijde na desktopovém prostředí Google Docs horší, než u MS alternativy? Pravda, velice se podobá, funkčně i vzhledově windows verzi Office, ovšem nepracuje se mi s ní tak dobře, jako offline na desktopu či Google Docs a když jsem tedy někde mimo, třeba ve škole, radši sáhnu právě po Google Docs, jelikož mi prostě a jednoduše víc vyhovují. Mohl byste se prosím na toto téma víc rozepsat?

  5. #5 Radek Hulán autor webu

    [4] Google přece nemá desktopový Office. Má jen Javascriptovou blbinku v prohlížeči. A když použiju Google Drive, synchronizuje se mi na desktop odkaz na tu blbinku v prohlížeči, není to možné editovat pomocí Excelu či Wordu. Když ale mám SkyDrive, mohu to plnohodnotně editovat pomocí Office 2010, pomocí webu i v telefonu a všude je to ten samý dokument.

    Pro to jak fantasticky vypadá webový Office MS doporučuji třeba screenshoty zde (stejný je i v Live službách zdarma):
    http://mywindows.cz/item/offic...

  6. #6 Petr Hrudka

    [1] Běžná ovce si kvůli prestiži u svého okolí vybíra vše zásadně podle poměru cena/výkon, na co nějaké emoce, nejsme přece lidi 🙂

  7. #7 Petr Kratina

    Jsem spokojeným WP7 uživatelem už skoro rok, platformu měnit nebudu, žádná jiná mi nevyhovuje rychlostí a ergonomií, nicméně na 100% spokojený nejsem, nevíte, Radku, proč MS například "przní" platformu následujícím?
    - Skype - služba přímo od MS, není schopné přijímat hovory a zprávy na pozadí/pomocí push notifikací. (iOS i Android telefony nemají problém)
    - PhotoSynth - geniální MS aplikace pro focení panoramat, pouze pro iOS (takže místo aby MS vybavil touto funkcí telefon už v základu a tím rozdupal konkurenci, nabídne ji jen a pouze právě uživatelům konkurence)
    - plnohodnotný multitasking - nepotřebuji ho často, ale když mám spuštěnou aplikaci co například sleduje GPS a data ukládá, přijde SMS a pokud po jejím přečtení aplikaci zapomenu vrátit do popředí, žádná další data nezaznamenám, je to dost frustrující. (přitom řešení by nebylo podle mého nijak extrémní, povolit multitasking jen speciálnímu procesu, který má silně omezené množství zdrojů tak, aby nezpomaloval chod systému, ale přitom byl schopen provádět základní úkony jako zachytávat polohu, provádět omezené požadavky přes internet a upozornit uživatele v případě potřeby)
    - aplikace nemají přístup k mým datům (SMS, historie hovorů), vím, že to je bezpečnostní politika, ale například Phone Dialer je sice užitečný, ale bez podpory přístupu k historii velmi omezeně využitelný a platforma tím podle mého názoru trošku strádá.
    Nechci tady rozpoutávat žádné dohady, jen by mě zajímal váš názor.
    Díky, Petr

  8. #8 Radek Hulán autor webu

    [7] netestoval jsem Skype, zda to ne/umí, spouštím jej když já potřebuji (podobná app by vycucala hned baterku), ale třeba WhatsApp či Tango tak funguje - ona "SMS" přes WhatsApp dojde pomocí push, aniž je app spuštěna. Spustí se přes notifikace.

    V případě Skype ale věřím, že v další revizi OS dojde k jeho integraci do systému, jako je třeba současný Facebook chat.

  9. #9 Vladimír Doležel

    S článkem souhlasím.
    OT: Jen umí už WP synchronizované úkoly jinak než přes Exchange?

  10. #10 Niki Tlamík Krutohustá

    Všudypřítomné tlačítko zpět má i Android - a souhlasím, je to drobnost ale zároveň veliké plus. iOS se to snaží řešit v řadě aplikací zobrazením tlačítka BACK nebo zobrazením úrovně vnoření, ale skoro vždy je to nahoře (což je při tom jak se drží smartphone docela blbý nápad) a není to defaultní a všudypřítomné univerzální tlačítko.
    Používám Android, iOS i WP a co se týče rychlosti a pohodlnosti ovládání, WP fakt vede.
    A co se týče navigace - u Lumie 800 mě znova a znova překvapuje, jak rychle se zaměří GPS. Trvá to několik sekund, oproti čemukoli jinému co jsem kdy zkoušela je to úplně ďábelsky rychlé.

    Co mě na WP přivádí k šílenství je to, že zobrazuje nabití/signál/wifi síť atd. jen po tažení prstem a ne stále (proč tam proboha nedají možnost to zapnout na stálo?) a to, jak pracuje s aplikacemi na pozadí - pořád si něco vypínám místo aby mi to běželo na pozadí a já se k tomu pohodlně vracela - proto pořád preferuju Android, u kterého sice kvůli tomu musím věnovat trochu víc pozornosti správě paměti, ale tím že si zapnu Foursquare si nevypnu Runkeeper apod.

  11. #11 Lukáš Čambala

    Ve většině zmiňovaném se dá shodnout, jen bych měl vítku ke kritice displeje. Dle mého se na iPhone hodí právě 3,5 palce, 4+ palců už hraničí s ergonomií, kvůli používání jednou rukou. I když sám mám 3,2 palce a přijde mi to strašně málo, iPhonu to dle mého tedy zas naprosto dostačuje a ani bych u něj větší displej nechtěl.

  12. #12 Pavel Herceg

    Chválím článek, jsem vlkým příznivcem WP7.
    Mám HTC HD7, v podstatě to byl můj první smartphone (když pominu předchozí zkušenosti s Windows Mobile na různých PDA a tedy asi měsíc fungování s HTC Touch Pro, ze kterého jsem díky nástavbě od HTC poměrně šílel.) Navíc, smartphone by měl být smart ve všech ohledech, tedy i v ohledu na cenu, a rozhodně ne v ohledu počtu zbytečných aplikací.
    I přesto, že jsem měl WP7 v čistém začátku, tedy bez pár doplňkových funkcí, jsem si tento systém okamžitě oblíbil. Hrál jsem si předtím párkrát s iPhonem i s Adroidem, ale ani jedno mi nesedělo.
    Do dnes nechápu, proč si lidé předražený iPhone kupují, no, psychologie mi byla vždycky cizí 🙂. Zejména funkci "zpět" jsem nepochopil. Na všech předchozích hloupých telefonech bylo listování čelem vzad naprosto intuitivní a pohodlné. Proč ale Apple plýtvá místem na relativně malém displeji obrovským tlačítkem "zpět", a v dolní části telefonu má nevyužitý dvoucentimetrový prostor? Asi to převzal z Macbooku Pro, kde vedle nepoužitelné klávesnice nechal odkládací plochy pro kafe a popelník. To prostě u mě není smart!
    A protože jsem totálně líný uživatel, naprosto v dnešní nechápu koncept killování aplikací na Androidu. To také není smart!
    Narozdíl od toho mi WP7 (ačkoliv ze začátku některé užitečné funkce chyběly) připadá naprosto geniální, jenom vezmu telefon do ruky, hned poznám, co se za mojí nepřítomnosti stalo. (Apple po mě chce, abych hledal, no fuj!) Samozřejmě, aplikace Skype mě taky dost žere, mohli by ji konečně zaintegrovat. Nicméně, orientace a pohybování se v systému je naprosto geniální.
    A nakonec takový poznatek 😉 Hlavním "neúspěchem" WP7 je nedostatečná grafická personalizace. Ano, normálním lidem stačí těch pár základních barev, já bych ocenil třeba ve výběru i černých, bílých a šedých dlaždic, nicméně většina lidí si chce vybrat ze všech těch miliónů barev, které jejich displej umí, právě jeden odstín, aby se odlišili od ostatních.
    Na druhou strnu, buďme rádi, kdyby měli všichni Windows Phone, nebylo by na Myego.cz co číst, a my (co si o sobě myslíme, že jsme nejlepší a nejchytřejší, proto máme telefon s WP) bychom nebyli vůbec ničím zajímaví. Navíc, jak je známo mezi obyčejnými lidmi, Microsoft je zlá korporace postavená na vykořisťování uživatelů a prodávání něčeho, co by mělo být zdarma, a jehož krádež by měla být posvěcena listinou základních práv a svobod.

  13. #13 Radek Hulán autor webu

    [11] pro iPhone je malý displej de-facto nutnost, protože je špatně ergonomicky navržen. Vysvětluji to v článku. Pro větší displej by musel být iOS zásadněji přepsán. WP tento problém nemá.

  14. #14 Martin Kundrata

    Roman: Úkoly můžeš synchronizovat přes Windows Live.

    Chci si poslat dokument do telefonu.. Kliknu na Počítač, dám Skyrdive a jen soubor zkopíruji do složky Dokumenty.. Vezmu telefon a mám ho tam 😉 .. Nic lepšího neexistuje, stejné je to i při opačném postupu - fotky atp., ale mělo by být v nastavení možnost výběru, aby se uploadovaly fota v plném rozlišení.

    Jinak všem WP7.5 doporučuji, lepší ovladatelnost už být nemůže a nepodpora Mass Storage a SDHC má svůj důvod. Zapnene Zune, přetáhnete album na ikonku telefonu a máte po starostech. Nemusíte jak na WM vybírat složku s mp3, kopírovat a v telefonu aktualizovat knihovnu. Jen by mohl MS zlepšit své online prostředí u Windows Live, zejména kalendář 🙂

  15. #15 Radek Hulán autor webu

    [14] ono k té nepodpoře Mass Storage -> nejnovější Google Galaxy Nexus s ICS (4.0) nemá Mass Storage ani paměťovou kartu... Doba pokročila, dnes je důležitý cloud, a ten má MS nejlepší.

  16. #16 Martin Kundrata

    Myslím a doufám, že se systém více rozšíří, až bude Tango a bude v nabídce mnohem více levnějších zařízení.

  17. #17 Roman Bláha

    nejlepší cloud má Dropbox, nemá žádné omezení na typy souborů, nemá omezení velikosti obrázku, zvládá plnou off-line synchronizaci a to i na Androidu, plné verzování, velká rychlost včetně load balancignu, velká multiplatformní i aplikační podpora (to se ostatním může nechat jen zdát), atd. ten kdo chce cloud na pár blbinek, ten se spokojí z polovičatým řešením ve stylu SkyDrive nebo iCloud od Apple, kdo to myslím s cloudem opravdu vážně, sáhne po Dropboxu.

    WP budu teď kupovat do práce pro sebe, děsí mě tyto věci:
    - málo a špatné aplikace (chybí podpora off-line Dropboxu)
    - laxnost vývojářů MS při opravování chyb a problémů (viz. obrovská spotřeba u Lumie 800)
    - malá paměť, potřebuji alespoň 50GB, bez pam. karet jsem nahranej 🙁
    - (ne)kompatibilita s novou verzí WP u stávajících zařízení a nových palikací které vzniknout zpět na současná

    líbí se mi ale ta jednoduchost zařízení, pokud mám telefon z 90% na volání a zbytek další funkce, pak je WP ideální zařízení. sice jsem zvyklej na grafické rozhraní a vlastní customizaci trochu na úrovni o čemž si WP může nechat zdát, ale jako náhrada "hloupého" telefonu je WP plně dostačující.

    teď jen přemýšlím zda-li nekoupit jen nejlevnější lumii 710 a až vyjdou nové stroje s WP8 tak nekoupit ten a našláplejší...

  18. #18 Radek Hulán autor webu

    [17] Skydrive nemá omezení na typ souboru, upload je extrémně rychlý a má aplikační API. A Dropbox má webovou kancelářskou sadu? Propojení na email (Hotmail)? Systémovou integraci, takže z fotkama z něj pracuje každá aplikace? Bohužel, ani jedno z toho. Dle mého bude postupně jeho sláva uvadat, hlavně po nástupu Win 8...

  19. #19 Roman Bláha

    je to možné, ale pouze za předpokladu, že MS dokáže časem nabídnout služby srovnatelné jako nyní Dropbox. pak bude MS těžit z toho co píšete, tedy propojení na další své služby a pak ani já nebudu mít důvod zůstávat u Dropboxu. uvidíme, každopádně jedině dobře pro zákazníka...

  20. #20 Jakub Hoffmann

    WP7.5 je bezpochyby nejlepší OS, ale neskutečně mi vadí samotný tile volání, nechápu proč nepoužívají klasický T9kový dialer, kdy výběr kontaktu zabere asi 2 sekundy, takhle vybírám v historii, která se hloupě neřadí do skupin a tudíž mám výpis posledních deseti volání se stejným kontaktem, listovat v něm je neskutečná otrava, takže musím kliknout na malinkou ikonku kontakty a hledat člověka zde. Pro mě je tedy mnohem lehčí volat přes tile Lidé.