MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Surface 3 Pro - hackování Type Cover klávesnice

Klávesnice notebooků musí být kompromisem. A čím jsou notebooky menší, tím je kompromis v klávesnici větší. Klávesnice 2v1 zařízení na tom bývají ještě hůře... Surface 3 Pro má klávesnici, na které se (překvapivě) výborně píše, ale poněkud hůře programuje. Standardně je totiž pro funkční klávesy F1 až F12 nutné používat "Fn" přesmykač. Toto lze naštěstí snadno obejít, a to pomocí jednorázového stisku Fn+CAPS, pak jsou klávesy F1 až F12 aktivní defaultně.

Pro takovou změnu podsvícení klávesnice, kterou nepotřebujete často, si už to méně pohodlné kombo Fn+F1 či Fn+F2 zmáčknete.

Nastává tím ovšem další problém -> klávesy F9 až F12 jsou nyní aktivní namísto důležitých Home, End, PgDown a PgUp kláves. Sdílejí s nimi totiž jedno fyzické tlačítko. Což je průser (uživatelé třeba MacBook Air bez těchto kláves mohou vyprávět...).

Zde se nabízí ovšem jiné řešení -> klávesy si přemapovat, třeba pomocí SharpKeys utilitky. Takže postupně zadáte přemapování F9 na Home a Home na F9, F10 na End a End na F10, a podobně F11 a F12 prohodíte s PgUp a PgDown.

V praxi tak máte klávesnici, co má neustále aktivní funkční klávesy F1 až F8 (což stačí, F2 je přejmenování souboru, F3 pokračování v hledání, F5 je kopírování, F6 přesun a F7 nový adresář ve Speed Commanderu), a k tomu jsou bez Fn přesmykače přístupné Home, End, PgUp a PgDown.

A nakonec ještě můžete přemapovat [#] klávesu (tu vlevo od Enter) na Insert. Ty znaky se dají psát mnoha jinými způsoby a dedikovaná klávesa pro Insert chybí.

Programátoři se radují :-)

Zítra bude představena první Microsoft Lumia

Microsoft vlastní Nokii již nějaký ten měsíc, ale dosud vydávané telefony nenesly jeho logo, nýbrž logo Nokie (a to i nejnovější verze 830 a 930). Zítra bude konečně představena první Microsoft Lumia.

Taky se těšíte? :-)

Microsoft je inovátor. Apple zaostává

Microsoft Surface

Těším se na Windows 10. Microsoft totiž dobře pochopil, že nejlepší není pořád ovládat zařízení pomocí myši a klávesnice ani jenom pomocí gest, ale je to jak kdy.

Někdy má výhodu myš, jindy prsty.

Apple na to dosud nepřišel... Jeho tablety jsou založené na systému z telefonu, jsou to "zduřelé telefony",  bez zásadní změny ovládání a koncepce. Serióznější práce u nich nehrozí. Apple se zjevně bojí věci měnit, poté co získal 10% tržní podíl na trhu s telefony, u tabletu neriskoval, telefon zvětšil a nazval jej tabletem. Neexistující práce se soubory či jen jedno aplikační okno zůstalo. A počítače s OS X se zase zoufale drží pouze nedotykových obrazovek, jejich systém je nestabilní a na okraji pozornosti programátorů.

V praxi si tak člověk u Apple kupuje 4" telefony, 5.5" telefony, 8" tablety bez klávesnice, 10" tablety bez klávesnice, 13" nedotykové notebooky, 15" nedotykové notebooky a 27" nepřenosné notebooky v monitoru, a případně i popelnice, protože pro každou trošku odlišnou věc se hodí něco jiného. Běžný nebohý Apple uživatel tak nosí v batohu malý telefon, plus malý tablet, plus malý notebook, a na serióznější práci má v kufru auta pak schovaný čtvrtý velký počítač, kdy to vše mezi sebou občas sychronizuje přes neschopný iCloud. Jen ti nadanější používají OneDrive či Dropbox.

Microsoft zde jako první přišel na to, že je možné a vhodné vyrobit jedno zařízení, které slouží jak pro zábavu, tak pro produktivitu a práci. Windows tablety s připojitelnou klávesnicí či ultrabooky s dotykovou obrazovkou tuto funkci dokonale splňují. Pro matlací potřeby, skrolování Facebooku na záchodě, sledování videa v posteli a WeHeartIt je zde "Metro" interface, pro skutečnou práci pak připojíte klávesnici a píšete dokument ve Wordu. Anebo myš a pracujete s Photoshopem. Popřípadě velký externí monitor a upravujete fotky na 30" namísto 10 - 13".

Lidé nechtějí primárně tablety (ať už zduřelé telefony v podání Apple či zmenšené notebooky), to je jen forma. Lidé chtějí především něco malého, lehkého, snadno přenosného, a dobře ovladatelného za každé situace.

Lenovo Miix 2 - jak opravit nereagující dotykovou obrazovku po probuzení tabletu

Používám Lenovo Miix 2 a jsem s ním moc spokojen. Nicméně, stávalo se mi, že po uspání tabletu a jeho následném probuzení občas přestala reagovat dotyková vrstva. Tablet normálně žil, šel ovládat klávesnicí, ale ne matláním po displeji. Pomohlo až tvrdé vypnutí a zapnutí.

Závada je to naštěstí softwarová a dá se vyřešit, není nutné tablet reklamovat.

Co udělat:

  • aktualizujte BIOS na nejnovější verzi 1.07 (já měl 1.03 verzi)
  • stáhněte si a instalujte poslední verzi Intel TXE driver
  • ve Správci zařízení jděte do stromu "Zařízení standardu HID" a tam vypněte možnost "Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie" pro obě I2C zařízení

Není to sice uživatelsky úplně snadné řešení, ale pomůže to :-)

Je samozřejmě možné, že ve vašem případě to nepomůže a bude nutná reklamace, za pokus to ale stojí. V mém případě to problém vyřešilo.

Reklamní spot na nový iPhone 6 a Nokia Lumia 930

Nokia Lumia 12.10.2014

Windows 10 jsou extrémně cool

Windows 10 jsou extrémně cool. Ta možnost mixu "Metro" a desktopových aplikací je prostě parádní. Technical Preview verzi si můžete stáhnout zde.

Windows 10 - jeden systém pro tablet, telefon i desktop

Na svém současném tabletu mám Windows 8.1, na notebooku Windows 8.1, na telefonu Windows Phone 8.1, ale na hlavním PC s 2x 30" LCD (nedotykové monitory) stále Windows 7. Chystal jsem se k tomu, ale nebyl dosud čas na reinstalaci a vlastně ani extrémní motivace k přechodu. Na 30" LCD mi současné Metro rozhraní moc nedávalo smysl. 

S nově představenými Windows 10 je ale vše jinak. Je zde spousta skvělých změn pro touch i desktop. Už aby tu byla finální verze :-)

"Metro" (Universal) apps lze nově provozovat i na desktopu a mít třeba 50 aplikací vedle sebe. Obrazovku je možné rozdělit na více přichytávacích ploch. A jsou zde virtuální desktopy. Super věc oproti triviálnímu iPadu, kde běží jedna appka na fullscreen. To zde mělo být už s 8.1.

A také nebude žádná další verze Windows Phone 9 / 10. Budou jen Windows 10. Jeden systém vládne všem, tabletu, telefonu i desktopu (plus serveru, cloudu, connected devices, atd.).

Microsoft vede revoluci v pojetí, které v budoucnu bude muset následovat i Apple a Google - jeden systém pro všechna zařízení a masivní používání cloudu.

Na operačních systémech od Microsoftu je mimochodem úžasné, jak jsou nadčasové. I 10 let staré Windows XP se dají používat. 10 let starý OS X nebo Linux ne.

Snad se Windows 10 stanou také takovým legendárním systémem.

Album: Windows 10 Preview

Windows 10 Preview
Windows 10 Preview
Windows 10 Preview

Computer Bild, největší německý IT časopis, otestoval ohýbající se iPhone 6 Plus

Computer Bild, největší německý IT časopis, otestoval ohýbající se iPhone 6 Plus. Ohnul jej extrémně snadno, se silou, která je běžná při používání telefonu.

Reakce pokryteckého Apple? Uznání chyby, omluva, náprava telefonu který má kryt z hliníku zhruba o tloušťce alobalu?

Ne, zápis na černou listinu pro tento časopis. Computer Bild již nedostane žádná další Apple zařízení k testu... Ta jsou určena jen "správně se chovajícím a píšícím" novinářům.

Jak fotí top modely telefonů za šera? Foto test iPhone 5S, Lumia 1020 a Lumia 930

Otestoval jsem jak fotí rok stará Lumia 1020 (ta nabízí 41Mpx foťák s optickou stabilizací, obrovský chipset, xenonový blesk), rok starý iPhone 5S (8Mpx, bez optické stabilizace, LED blesk), a k tomu aktuální model Lumia 930 (20MPx s optickou stabilizací, LED blesk; původně představená jako Lumia Icon v únoru 2014 pro Verizon).

Výsledky iPhone 5S budou srovnatelné s nejnovějším iPhone 6 - oběma telefonům stále schází optická stabilizace a mají 8Mpx chipset. Optickou stabilizaci má až obrovský 6 Plus model.

Test 1 - pár lahví od whisky focených za minimálního světla. iPhone má ve fotce extrémní množství šumu a je výrazně horší než obě Lumie, a Lumia 1020 navíc přidává i hodně detailů. Její downsampling za 41 MPx na 5Mpx u výsledné fotky funguje výborně.

Optická stabilizace Lumií, díky které je možné dosáhnout časů expozice, zjevně funguje.

iPhone 5SLumia 930Lumia 1020

Test 2 - fotku se zapnutou zářivkou zvládají veškeré mobily relativně dobře. iPhone má pár barevných šmouh na kávovaru, více šumu, Lumia 1020 naopak nejvíce detailů, ale na všechny fotky se dá dívat. Lumia 930 je zlatý střed.

iPhone 5SLumia 930Lumia 1020

Přemýšlel jsem o tom, že si pořídím iPhone

Přemýšlel jsem o tom, že si pořídím iPhone.

Pár měsíců dozadu jsem to zvažoval. Věřil jsem, že Apple má nejen potenciál, stovku miliard USD na účtech, ale když už roky ničím zajímavým nepřekvapil, tak se konečně vzchopí.

iOS 8 bych na mobilu snesl (na tabletu rozhodně ne, zde je tablet jako Miix 2 mnohem produktivnější), a mediálně by to bylo 100% zajímavé.

Hulán a iPhone. Dosud nesmiřitelná dvojice by se začala tolerovat. Titulka technologické sekce pro iDNES :-)

Jenže poté co byl iPhone 6 opravdu představen, a zklamal, rozhodl jsem se pořídit si Lumii 930. iPhone 6 je tak průměrný a neinovativní, že ani ta mediální zajímavost za to prostě nestojí.

Lumia 930 má mnohem lepší displej - 5" 1920x1080 oproti 4.7" 1334 x 750 u iPhone 6, ClearBlack technologii, takže je lépe viditelný na přímém slunci, možnost ovládání v rukavicích, a lepší barvy.

Lumia 930 je také rychlejší, má lepší quadcore procesor běžící na 2.2 Ghz a 2 GB RAM, oproti dualcore 1.2 GHz a 1 GB RAM u Apple. Naprosto vše je tedy bleskové.

Lumia 930 má lepší foťák, 20MPx rozlišení, optickou stabilizaci, skvělou citlivost v šeru,  a s updatem firmware bude natáčet i 4K video.

Lumia 930 je lépe vyrobená, zpracovaná a navržená. Místo vystouplé čočky objektivu u iPhone 6 ji má zapuštěnou. A dokonale vysoustružené hliníkové tělo, do něhož je 40 minut u každého kusu obráběn a přesně vsazen displej z Gorilla Glass 3 skla.

Lumia 930 je hezčí.

Lumia 930 má bezdrátové dobíjení, takže do ní nemusím strkat kabely jako u iPhone. A měnit držák na telefon v autě či kolébku na stole.

Výhody u Lumie jsou i v oblasti software, je zde perfektní integrace s Microsoft službami, OneDrive, Exchange (Office 365), Windows 8.1 na desktopu a tabletu, lepší je práci s kontakty (včetně sloučení sítí Skype, Facebook, Twitter a LinkedIn), až po (Nokia) Here Drive+ navigaci s mapami zdarma po celém světě, oproti nepoužitelným Apple mapám.

Lumia 930 s 32GB je prostě lepší a hezčí telefon než iPhone 6. A přitom 2x levnější. V oficiální CZ distribuci vyjde s 32GB na 13.000 Kč. iPhone 6 16GB pak na 23.000, 64GB na 28.000 Kč, a to je šedý dovoz.

Album: Lumia 930

Lumia 930
Lumia 930
Lumia 930
Lumia 930
Lumia 930
Lumia 930