MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Nová Lumia má nejlepší a nejrychlejší foťák a taky natáčí 4K video

Nokia Lumia 24.01.2015

Představte si telefon, co stojí polovinu ceny iPhone 6, má mnohem více funkcí, natáčí 4K video, fotí do RAW, neseká se jako vlajkové lodě Androidu (Xperia Z3, Galaxy S5), ale rychlostně doslova letí. To je 5" Lumia 930 s aktualizací Denim.

Microsoft v novém firmware nabídnul super rychlé snímání a ukládání fotek (vše se děje na pozadí, takže to nezdržuje fotografa), okamžité spouštění nové aplikace Lumia Camera 5,  20Mpx focení do RAW (DNG soubory) a následný postprocessing v Adobe Lightroom, 2160p @ 30Hz (4K) natáčení videa, nahrávání zvuku v Dolby Digital Plus 5.1, HDR fotky, Rich Capture  a další zlepšení.

Rich Capture dělá automaticky více expozic pro dynamické HDR (snímá se několik fotek, které se následně blendují do sebe), dynamickým bleskem (záběr je automaticky snímán s bleskem i bez a vy si poté vyberete optimální variantu), dynamickou expozicí (záběr je automaticky snímán s krátkým i dlouhým osvitem a vy si vyberete ten ideální), plus Living Images (každou fotku předchází zhruba sekundové video).

Ve všech případech Rich Capture si můžete zvolit nejen mezní varianty expozice, ale i "něco mezi", jejich blend.

Fotomodul má samozřejmě optickou stabilizaci.

Lumia 930 si zamilujete. Cena? Deset tisíc Kč.

Co bych chtěl od Microsoftu na Vánoce 2014?

Je to poměrně snadné. Chtěl bych jinou českou softwarovou klávesnici ve Windows 8.1 / 10. Takovou, která nemá klávesy ě, é, á, š, ž, č a ž, ale normální rozložení jako anglická klávesnice a k tomu klávesu háček a čárka.

Prostě něco, na co jsem 20 let zvyklý a používám to. Je to tak složité udělat? Asi není.

Anebo aspoň návod, jak si to nahackovat.

Musím uznat, že současné provedení není špatný nápad, dokonce se na něm asi bude psát ve finále česky rychleji, ale 20 let návyku jen tak nezměním (a ani nechci, vzhledem k tomu, že 95% času používám klávesnici hardwarovou s klasickým layoutem):

Na 12" Surface se na tom psát dá, na 8" Miix 2 se nedalo, protože klávesy jsou zbytečně úzké. Na řadě tak pokaždé byla klávesnice v externím pouzdru.

Samozřejmě, dá se zapnout ještě plná klávesnice, vzhledově emulující tu hardwarovou, ale ta má zase zobrazené nepochopitelně malé znaky velikosti pár pixelů.

Nešlo by aspoň v této variantě ty pidi znaky zvětšit?

Koupit si Surface 3 Pro za 35.000 Kč anebo Apple za 62.000 Kč?

Jsem moc spokojen se svým Surface 3 Pro.  Výborná je především jeho univerzálnost. Třeba ukazuji klientovi web na 12" tabletu, ale když je potřeba, jsou tam i plné Windows a vývojářské nástroje a klávesnice a cokoliv se dá upravit. Prostě ten koncept 2v1 je ideální. A pero je skvělé pro poznámky ve OneNote.

Surface 3 Pro mi nahradil 14" ThinkPad T420s notebook a 8" Miix 2 tablet. Nechtěl jsem dvě zařízení tahat a udržovat, chtěl jsem jedno, co mi zastane veškerou práci i zábavu. A klidně i nahradí stolní počítač.

Mám model s Core i5 procesorem (2.9GHz), 8GB RAM, 256GB SSD, plus fantastickým dotykovým 12" IPS displejem s rozlišením 2160x1440. Je k němu v ceně i aktivní stylus (s Bluetooth), zařízení vydrží 9 hodin a váží jen 800 gramů. Dělá se i i7 CPU / 512GB SSD model.

Když k němu doplníte externí kryt s hardwarovou šestiřadou klávesnicí, máte místo tabletu najednou špičkový ultrabook s plnohodnotnými Windows 8.1 Pro, vážící 800 g + 300 g = 1,1 kg.

Jde přitom o superprémiový produkt, s výborným retina displejem, magnéziem namísto měkkého hliníku, nízkou váhou, a výborným zpracováním.

Cena? 35.000 Kč i s klávesnicí. Doporučuji koupit Surface 3 Pro z německého MicrosoftStore.com (napájecí zdroj bude mít pro ČR tu správnou síťovou zástrčku) a klávesnici pro změnu z Irska (bude mít EN layout, ne DE). Dodání do ČR je zdarma a během jednotek dnů, vše doručuje UPS.

Srovnejte si to s nabídkou Apple.

Zde si musíte pro částečně srovnatelnou funkčnost koupit dvě zařízení - 1,6kg vážící nedotykový 13" MacBook Pro v ceně 40.000 Kč a k tomu dotykový 10" iPad Air 2 128GB za 19.000 Kč. MacBook Air nemá retina displej, takže je mimo.

Baterie Surface 3 Pro vydrží 9 hodin, stejně tak jako MacBooku Pro.

Utratíte celkem 59.000 Kč, plus si připočtětě tak 3.000 Kč za slušný stylus, a budete tahat dvě zařízení, dvě nabíječky, celkem tak 2,5 kg namísto 1,1 kg, a celé to bude hůře vyrobené a  z méně kvalitních materiálů (hliník versus magnesium). Neustále se budete muset rozhodovat, které se lépe hodí pro daný úkol, kde máte své soubory a jak je vůbec do iPadu dostat.

Zaostalost Apple, technologická i koncepční, je zjevná. 

Proti Surface 3 Pro prostě Apple nemá co by postavil. Váhou, funkčností, zpracováním ani cenou.

Surface 3 Pro - hackování Type Cover klávesnice

Klávesnice notebooků musí být kompromisem. A čím jsou notebooky menší, tím je kompromis v klávesnici větší. Klávesnice 2v1 zařízení na tom bývají ještě hůře... Surface 3 Pro má klávesnici, na které se (překvapivě) výborně píše, ale poněkud hůře programuje. Standardně je totiž pro funkční klávesy F1 až F12 nutné používat "Fn" přesmykač. Toto lze naštěstí snadno obejít, a to pomocí jednorázového stisku Fn+CAPS, pak jsou klávesy F1 až F12 aktivní defaultně.

Pro takovou změnu podsvícení klávesnice, kterou nepotřebujete často, si už to méně pohodlné kombo Fn+F1 či Fn+F2 zmáčknete.

Nastává tím ovšem další problém -> klávesy F9 až F12 jsou nyní aktivní namísto důležitých Home, End, PgDown a PgUp kláves. Sdílejí s nimi totiž jedno fyzické tlačítko. Což je průser (uživatelé třeba MacBook Air bez těchto kláves mohou vyprávět...).

Zde se nabízí ovšem jiné řešení -> klávesy si přemapovat, třeba pomocí SharpKeys utilitky. Takže postupně zadáte přemapování F9 na Home a Home na F9, F10 na End a End na F10, a podobně F11 a F12 prohodíte s PgUp a PgDown.

V praxi tak máte klávesnici, co má neustále aktivní funkční klávesy F1 až F8 (což stačí, F2 je přejmenování souboru, F3 pokračování v hledání, F5 je kopírování, F6 přesun a F7 nový adresář ve Speed Commanderu), a k tomu jsou bez Fn přesmykače přístupné Home, End, PgUp a PgDown.

A nakonec ještě můžete přemapovat [#] klávesu (tu vlevo od Enter) na Insert. Ty znaky se dají psát mnoha jinými způsoby a dedikovaná klávesa pro Insert chybí.

Programátoři se radují :-)

Zítra bude představena první Microsoft Lumia

Nokia Lumia 10.11.2014

Microsoft vlastní Nokii již nějaký ten měsíc, ale dosud vydávané telefony nenesly jeho logo, nýbrž logo Nokie (a to i nejnovější verze 830 a 930). Zítra bude konečně představena první Microsoft Lumia.

Taky se těšíte? :-)

Microsoft je inovátor. Apple zaostává

Windows 10 02.11.2014

Microsoft Surface

Těším se na Windows 10. Microsoft totiž dobře pochopil, že nejlepší není pořád ovládat zařízení pomocí myši a klávesnice ani jenom pomocí gest, ale je to jak kdy.

Někdy má výhodu myš, jindy prsty.

Apple na to dosud nepřišel... Jeho tablety jsou založené na systému z telefonu, jsou to "zduřelé telefony",  bez zásadní změny ovládání a koncepce. Serióznější práce u nich nehrozí. Apple se zjevně bojí věci měnit, poté co získal 10% tržní podíl na trhu s telefony, u tabletu neriskoval, telefon zvětšil a nazval jej tabletem. Neexistující práce se soubory či jen jedno aplikační okno zůstalo. A počítače s OS X se zase zoufale drží pouze nedotykových obrazovek, jejich systém je nestabilní a na okraji pozornosti programátorů.

V praxi si tak člověk u Apple kupuje 4" telefony, 5.5" telefony, 8" tablety bez klávesnice, 10" tablety bez klávesnice, 13" nedotykové notebooky, 15" nedotykové notebooky a 27" nepřenosné notebooky v monitoru, a případně i popelnice, protože pro každou trošku odlišnou věc se hodí něco jiného. Běžný nebohý Apple uživatel tak nosí v batohu malý telefon, plus malý tablet, plus malý notebook, a na serióznější práci má v kufru auta pak schovaný čtvrtý velký počítač, kdy to vše mezi sebou občas sychronizuje přes neschopný iCloud. Jen ti nadanější používají OneDrive či Dropbox.

Microsoft zde jako první přišel na to, že je možné a vhodné vyrobit jedno zařízení, které slouží jak pro zábavu, tak pro produktivitu a práci. Windows tablety s připojitelnou klávesnicí či ultrabooky s dotykovou obrazovkou tuto funkci dokonale splňují. Pro matlací potřeby, skrolování Facebooku na záchodě, sledování videa v posteli a WeHeartIt je zde "Metro" interface, pro skutečnou práci pak připojíte klávesnici a píšete dokument ve Wordu. Anebo myš a pracujete s Photoshopem. Popřípadě velký externí monitor a upravujete fotky na 30" namísto 10 - 13".

Lidé nechtějí primárně tablety (ať už zduřelé telefony v podání Apple či zmenšené notebooky), to je jen forma. Lidé chtějí především něco malého, lehkého, snadno přenosného, a dobře ovladatelného za každé situace.

Lenovo Miix 2 - jak opravit nereagující dotykovou obrazovku po probuzení tabletu

Používám Lenovo Miix 2 a jsem s ním moc spokojen. Nicméně, stávalo se mi, že po uspání tabletu a jeho následném probuzení občas přestala reagovat dotyková vrstva. Tablet normálně žil, šel ovládat klávesnicí, ale ne matláním po displeji. Pomohlo až tvrdé vypnutí a zapnutí.

Závada je to naštěstí softwarová a dá se vyřešit, není nutné tablet reklamovat.

Co udělat:

  • aktualizujte BIOS na nejnovější verzi 1.07 (já měl 1.03 verzi)
  • stáhněte si a instalujte poslední verzi Intel TXE driver
  • ve Správci zařízení jděte do stromu "Zařízení standardu HID" a tam vypněte možnost "Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie" pro obě I2C zařízení

Není to sice uživatelsky úplně snadné řešení, ale pomůže to :-)

Je samozřejmě možné, že ve vašem případě to nepomůže a bude nutná reklamace, za pokus to ale stojí. V mém případě to problém vyřešilo.

Reklamní spot na nový iPhone 6 a Nokia Lumia 930

Nokia Lumia 12.10.2014

Windows 10 jsou extrémně cool

Windows 10 01.10.2014

Windows 10 jsou extrémně cool. Ta možnost mixu "Metro" a desktopových aplikací je prostě parádní. Technical Preview verzi si můžete stáhnout zde.

Windows 10 - jeden systém pro tablet, telefon i desktop

Windows 10 01.10.2014

Na svém současném tabletu mám Windows 8.1, na notebooku Windows 8.1, na telefonu Windows Phone 8.1, ale na hlavním PC s 2x 30" LCD (nedotykové monitory) stále Windows 7. Chystal jsem se k tomu, ale nebyl dosud čas na reinstalaci a vlastně ani extrémní motivace k přechodu. Na 30" LCD mi současné Metro rozhraní moc nedávalo smysl. 

S nově představenými Windows 10 je ale vše jinak. Je zde spousta skvělých změn pro touch i desktop. Už aby tu byla finální verze :-)

"Metro" (Universal) apps lze nově provozovat i na desktopu a mít třeba 50 aplikací vedle sebe. Obrazovku je možné rozdělit na více přichytávacích ploch. A jsou zde virtuální desktopy. Super věc oproti triviálnímu iPadu, kde běží jedna appka na fullscreen. To zde mělo být už s 8.1.

A také nebude žádná další verze Windows Phone 9 / 10. Budou jen Windows 10. Jeden systém vládne všem, tabletu, telefonu i desktopu (plus serveru, cloudu, connected devices, atd.).

Microsoft vede revoluci v pojetí, které v budoucnu bude muset následovat i Apple a Google - jeden systém pro všechna zařízení a masivní používání cloudu.

Na operačních systémech od Microsoftu je mimochodem úžasné, jak jsou nadčasové. I 10 let staré Windows XP se dají používat. 10 let starý OS X nebo Linux ne.

Snad se Windows 10 stanou také takovým legendárním systémem.

Album: Windows 10 Preview

Windows 10 Preview
Windows 10 Preview
Windows 10 Preview