MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia
MyWindows.cz
Windows 10: standardní vs vědecká kalkulačka
Standardní kalkulačka ve Windows (nejen verze 10, ale od pradávna) nepoužívá prioritu operací:
Outlook ve Windows 10, Office365 a Mobile Device Management
Používám jaho hlavní (pracovní) email službu od Office365 v Developer / Enterprise licenci, navíc s registrací účtu do Azure AD kvůli dvoufaktorové autentizaci.
Zde můžete narazit na drobný problém po instalaci Windows 10, a to jak napojit nové interní (tedy ty "metroidní") Outlook, Lidé a Kalendář aplikace na Office365, protože standardně odmítají komunikovat, vaše (zatím) neautorizované zařízení se dostane do karantény. Důvodem je nová Mobile Device Management politika, která se třeba pro desktopový Outlook 2013 neuplatňuje, ale pro nové aplikace ano.
Zde je funkční návod:
- V Dashboard > Admin > Exchange > Groups si vytvořte novou Security group a tam přidejte svůj (a další) emaily
- V Dashboard > Admin > Compliance > Device Management si vytvořte vlastní Device security policy, kde si vypnete (v mém případě) nesmyslný defaultní požadavek na dlouhý PIN, který obsahuje i alfanumerické znaky
- Aktivujte tuto bepečnostní politiku pro Security group z bodu 1
- Do DNS vaší domény je potřeba zadat dva CNAME záznamy pro Intune, popis zde https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn764959.aspx?f=255&MSPPError=-2147217396
- Ve Windows 10 jděte do nastavení vašeho účtu (což je Microsoft account) a v Nastavení / Účty si přidejte i váš Pracovní účet (Azure AD)
- Po přidání pracovního emailu v Outllooku ve Windows 10 se vám vygeneruje nový "email", kde budou tři odkazy, první je dříve zmíněný bod [5], druhým odkazem zkontrolujete kompatibilitu vašeho zařízení a třetím pomocí certifikátu enrolujete konečně toto zařízení do vaší organizace.
Pak Outlook začne přijímat emaily (plus kontakty a kalendář) z Office365 :-)
Na každém vašem novém počítači či telefonu musíte zopakovat body [5] a [6].
Proč se těšit na Windows 10?
Na Windows 10 je dobré se těšit, protože jsou snadno použitelné, rychlejší než Windows 7 / 8, upgrade je zdarma, a fungují na téměř libovolné platformě.
Microsoft je s Windows 10 také modernější a inovativnější než třeba Apple, protože jablečný OS X a jeho notebooky stále nepodporují dotyk, a dotykový iPad s iOS zase neumí spouštět velké aplikace. To je v roce 2015 úplně nesmyslná zeď u zaostávajícího Apple.
Uživatelé přitom nechtějí pečovat o hromadu zařízení, nechtějí mít desktop, a nosit v tašce notebook, tablet a telefon a neustále se rozhodovat, co pro který triviální úkon vlastně mají použít. Chtějí jedno (či s telefonem maximálně dvě) zařízení, které perfektně a univerzálně fungují a na nichž mají vždy přístupná svoje data.
Windows 10 toto umí, díky Continuum a chytrému přepínání mezi desktop a tablet režimem jsou ideální jak pro práci, tak pro „matlání po displeji“ a hraní her. Stačí si pořídit 2v1 počítač, jako je třeba Surface 3 Pro s i5/i7 procesorem, Retina dotykovým displejem, připojitelnou klávesnicí a vážící jen 800 gramů. Zastane roli výkonného desktopu, snadno přenosného notebooku, i tabletu, a v žádné této oblasti nedělá kompromisy.
Díky integrovanému chytrému propojení s cloudem (OneDrive, Outlook, Office365) jsou veškerá data, kontakty, emaily a soubory uživatele dostupné odkudkoliv.
Velké plus je, že Microsoft chápe cloud jako otevřenou službu, je to hodně přátelská společnost, nevynucuje si vendor lock-in jako Apple či Google. Není nepřátelský uživatelům jiných platforem. Takže není ani nutné mít telefon s Windows 10 Mobile (i když je to plus), protože klíčové služby v cloudu, kancelářské aplikace (Word, Excel, OneNote, PowerPoint) a data jsou dostupná zdarma i pro Android a iOS telefony. A dobře s tím funguje Windows 10 na desktopu.
Výhody přinese Windows 10 i programátorům, kteří mohou navrhovat univerzální aplikace, běžící na libovolném zařízení, od 30“ monitoru po 5“ telefon.
A v neposlední řadě jsou Windows 10 systém, který čeká dalších 10 let rychlého rozvoje a podpory, budou se dále zlepšovat.
Je na co se těšit :-)
Apple končí, Surface u novinářů masově nahrazuje Mac Booky
Microsoft Surface 3 Pro je vynikající 800gramové zařízení s 12" displejem, které zastane roli výkonného notebooku i tabletu.
Jak si Microsoft buduje renomé pro nejlepší hardware a Apple jej ztrácí a začíná působit poněkud zaostale, je to vidět i na konferencích. Ještě nedávno tam byla aspoň polovina notebooků se znakem Jablíček (byť s instalovanými Windows).
Dnes má většina novinářů právě Surface.
Samsung Galaxy S6 (Edge) nebo Lumia 930
Nedává mi (racionálně) smysl utrácet 20 -30 tisíc Kč za Samsung Galaxy S6 či S6 Edge, když je tu lepší Lumia 930 za osmičku.
Nový MacBook je těžký, pomalý, tlustý a drahý
Apple dnes představil nový MacBook.
Nepovedl se. Za toto zaplatíte přes 40 tisíc Kč:
Je přitom:
- těžší než Microsoft Surface 3 Pro (920g vs 798g),
- je mnohem pomalejší (i nejpomalejší Core i3 v Surface je výkonnější jak Core M v MacBooku, ten je výkonem "lepší Atom", přitom Surface má možnost mít i high-endový i7 procesor),
- je mnohem dražší (výkonnější Surface 3 Pro s Core i3 stojí US$ 800 vs US$ 1400 u Apple),
- je tlustší (Surface má jen 9mm, MacBook je s 13mm o 45% tlustší; i s volitelnou Type Cover klávesnicí sloužící zároveň jako obal se Surface dostane na 13mm),
- je vyroben z horších materiálů (měkký hliník MacBooku vs tvrdý a výrobně dražší hořčík u Surface),
- nemá nativní výstup na TV či externí monitor (jen s adaptérem za tisíce Kč),
- Applem prodávaná redukce v ceně 2390 Kč nabídne jen USB 3.0 a HDMI výstup (max 1080p), ale nepodporuje 4K monitory a rozšíření plochy, Surface tento problém nemá,
- nemá čtečku karet,
- nepřipojíte k tomu USB dongle, foťák, 3G modem, myš či tiskárnu s USB 2/3.0 konektorem,
- nemá dotykový displej, ovládá se jen přes touchpad, Surface umí oboje,
- nemá wacom digitizér a pero, nemůžete si na něm kreslit...
- má jen jednu 480p kamerku vs dvě 5MPx (mnohem lepší kvalita pro Skype hovor u Surface),
- nemá magnetický MagSafe konektor napájení (jak o kabel zakopnete, MacBook letí na zem, Surface magnetický konektor má),
- má jen jeden nerozšířený USB-C port, přes který se bohužel i nabíjí. Ve štíhlejším těle Surface je USB 3.0 port a druhý USB 3.0 na nabíječce, nativní miniDisplayPort (utáhne i více 4K displejů), čtečka karet, magnetický konektor pro nabíjení.
- nepřipojíte k němu v kanceláři Docking Station a třeba tři monitory, aby nahradil stolní PC,
- vydrží při těchto kompromisech podobně dlouho na baterku (9h vs 10h).
MacBook je prostě špatný produkt. Nový MacBook je na kost ořezaný netbook co měl stát 12.000 Kč. Jenže stojí 40.000 Kč a potřebujete k němu redukce za dalších 5.000 Kč. Za tu cenu je to výsměch.
Apple měl vylepšit model Air (přidat mu Retina displej, více portů) či ztenčit Pro, ale ne uvést takovýto zkriplenec.
Zlaté edice Lumia 830 a Lumia 930 v prodeji během pár týdnů, cena zůstává
Microsoft včera oficiálně představil pro ČR zlaté edice jeho dvou nejlepších telefonů Lumia 930 a Lumia 830. Hardware zůstává stejný, tedy FullHD displej, čtyřjádro, 20MPx fotoaparát u modelu Lumia 930, a 10Mpx fotoaparát u modelu Lumia 830.
Rám telefonů je ovšem pozlacený a zadní kryt je v decentní matně černé barvě (tato kombinace se mi opravdu líbí) či lesklé bílé.
Nejzajímavější je, že ceny zlatých variant zůstávají stejné, jako u telefonů s hliníkovým rámem. Reálně jde o jeden z mála high-endových telefonů s 32GB úložištěm, FullHD displejem, fotoaparátem s optickou stabilizací a výbornou výbavou, který se dá koupit pod 10.000 Kč.
Telefony samozřejmě dostanou upgrade na Windows 10.
Album: Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Vytvoření instalačního média Windows 8.1
Pokud máte nový počítač s Windows 8.1 a výrobce vám nedodal instalační DVD, Microsoft nabízí snadnou cestu, jak si je vyrobit.
Takto připravené DVD / USB můžete použít i pro zcela novou instalaci WIndows, která případně nebude "zaprasaná" dodatky od výrobce PC. Třeba jako jsou některá PC distrubuovaná Lenovem. Prostě čisté a 100% funkční Windows 8.1, jako používá třeba Surface 3 Pro.
ZONER software, a.s. sídlí v Brně, ale přesto je to totálně cool firma
ZONER software, a.s. je jedna z nejvíce cool softwarových firem v Česku. A to přesto, že sídlí v Brně. Nedávno jsem byl nucen používat doménovou administraci u Forpsi a s láskou vzpomínal na o dva řády povedenější Regzone / Czechia. Ano, ten provozuje právě ZONER software.
Stejně tak bych (i) kvůli Zoneru nerad opustil Windows -> na "vině" je jejich skvělý fotografický editor Zoner Photo Studio, momentálně v sedmnácté verzi. Pro OS X či Linux nic podobně dobrého neexistuje.
Zoner Photo Studio zajišťuje správu a katalogizaci fotek, prohlížení fotek, špičkový editor, podporu pro úpravu RAW formátů, převody mezi formáty, hromadné úpravy a (doslova) tisíce dalších funkcí.
Vše je to podáno přehledně, nezahltí vás to funkcemi, UI a ergonomie ovládání je prvotřídní, a na vše existují klávesové zkratky. A rychle se to spouští.
Zoner Photo Studio je aplikace, kterou používám 50x denně. A rád.
Windows 10 - hezké video představení
Windows 10 vypadají fantasticky, zejména propojenost mezi desktopem, tabletem a telefonem, a ne nejen po stránce synchronizace dat přes OneDrive, ale i používání univerzálních aplikací, které běží na všech těchto platformách. A do budoucna k nim přibude i Xbox One.
Joe Belfiore vám je představí: