MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Apple končí, Surface u novinářů masově nahrazuje Mac Booky

Microsoft Surface 3 Pro je vynikající 800gramové zařízení s 12" displejem, které zastane roli výkonného notebooku i tabletu.

Jak si Microsoft buduje renomé pro nejlepší hardware a Apple jej ztrácí a začíná působit poněkud zaostale, je to vidět i na konferencích. Ještě nedávno tam byla aspoň polovina notebooků se znakem Jablíček (byť s instalovanými Windows).

Dnes má většina novinářů právě Surface.

Samsung Galaxy S6 (Edge) nebo Lumia 930

Nokia Lumia 25.04.2015

Nedává mi (racionálně) smysl utrácet 20 -30 tisíc Kč za Samsung Galaxy S6 či S6 Edge, když je tu lepší Lumia 930 za osmičku.

Nový MacBook je těžký, pomalý, tlustý a drahý

Apple dnes představil nový MacBook.

Nepovedl se. Za toto zaplatíte přes 40 tisíc Kč:

MacBook

Je přitom:

 • těžší než Microsoft Surface 3 Pro (920g vs 798g),
 • je mnohem pomalejší (i nejpomalejší Core i3 v Surface je výkonnější jak Core M v MacBooku, ten je výkonem "lepší Atom", přitom Surface má možnost mít i high-endový i7 procesor),
 • je mnohem dražší (výkonnější Surface 3 Pro s Core i3 stojí US$ 800 vs US$ 1400 u Apple),
 • je tlustší (Surface má jen 9mm, MacBook je s 13mm o 45% tlustší; i s volitelnou Type Cover klávesnicí sloužící zároveň jako obal se Surface dostane na 13mm),
 • je vyroben z horších materiálů (měkký hliník MacBooku vs tvrdý a výrobně dražší hořčík u Surface),
 • nemá nativní výstup na TV či externí monitor (jen s adaptérem za tisíce Kč),
 • Applem prodávaná redukce v ceně 2390 Kč nabídne jen USB 3.0 a HDMI výstup (max 1080p), ale nepodporuje 4K monitory a rozšíření plochy, Surface tento problém nemá,
 • nemá čtečku karet,
 • nepřipojíte k tomu USB dongle, foťák, 3G modem, myš či tiskárnu s USB 2/3.0 konektorem,
 • nemá dotykový displej, ovládá se jen přes touchpad, Surface umí oboje,
 • nemá wacom digitizér a pero, nemůžete si na něm kreslit...
 • má jen jednu 480p kamerku vs dvě 5MPx (mnohem lepší kvalita pro Skype hovor u Surface),
 • nemá magnetický MagSafe konektor napájení (jak o kabel zakopnete, MacBook letí na zem, Surface magnetický konektor má),
 • má jen jeden nerozšířený USB-C port, přes který se bohužel i nabíjí. Ve štíhlejším těle Surface je USB 3.0 port a druhý USB 3.0 na nabíječce, nativní miniDisplayPort (utáhne i více 4K displejů), čtečka karet, magnetický konektor pro nabíjení.
 • nepřipojíte k němu v kanceláři Docking Station a třeba tři monitory, aby nahradil stolní PC,
 • vydrží při těchto kompromisech podobně dlouho na baterku (9h vs 10h).

MacBook je prostě špatný produkt. Nový MacBook je na kost ořezaný netbook co měl stát 12.000 Kč. Jenže stojí 40.000 Kč a potřebujete k němu redukce za dalších 5.000 Kč. Za tu cenu je to výsměch.

Apple měl vylepšit model Air (přidat mu Retina displej, více portů) či ztenčit Pro, ale ne uvést takovýto zkriplenec.

Zlaté edice Lumia 830 a Lumia 930 v prodeji během pár týdnů, cena zůstává

Nokia Lumia 20.02.2015

Microsoft včera oficiálně představil pro ČR zlaté edice jeho dvou nejlepších telefonů Lumia 930 a Lumia 830. Hardware zůstává stejný, tedy FullHD displej, čtyřjádro, 20MPx fotoaparát u modelu Lumia 930, a 10Mpx fotoaparát u modelu Lumia 830.

Rám telefonů je ovšem pozlacený a zadní kryt je v decentní matně černé barvě (tato kombinace se mi opravdu líbí) či lesklé bílé.

Nejzajímavější je, že ceny zlatých variant zůstávají stejné, jako u telefonů s hliníkovým rámem. Reálně jde o jeden z mála high-endových telefonů s 32GB úložištěm, FullHD displejem, fotoaparátem s optickou stabilizací a výbornou výbavou, který se dá koupit pod 10.000 Kč.

Telefony samozřejmě dostanou upgrade na Windows 10.

Album: Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930

Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930
Zlatá edice Lumia 830 a Lumia 930

Vytvoření instalačního média Windows 8.1

Windows 8 19.02.2015

Pokud máte nový počítač s Windows 8.1 a výrobce vám nedodal instalační DVD, Microsoft nabízí snadnou cestu, jak si je vyrobit.

Takto připravené DVD / USB můžete použít i pro zcela novou instalaci WIndows, která případně nebude "zaprasaná" dodatky od výrobce PC. Třeba jako jsou některá PC distrubuovaná Lenovem. Prostě čisté a 100% funkční Windows 8.1, jako používá třeba Surface 3 Pro.

Více na: Vytvoření instalačního média pro Windows 8.1

ZONER software, a.s. sídlí v Brně, ale přesto je to totálně cool firma

Různé 07.02.2015

ZONER software, a.s. je jedna z nejvíce cool softwarových firem v Česku. A to přesto, že sídlí v Brně. Nedávno jsem byl nucen používat doménovou administraci u Forpsi a s láskou vzpomínal na o dva řády povedenější Regzone / Czechia. Ano, ten provozuje právě ZONER software.

Stejně tak bych (i) kvůli Zoneru nerad opustil Windows -> na "vině" je jejich skvělý fotografický editor Zoner Photo Studio, momentálně v sedmnácté verzi. Pro OS X či Linux nic podobně dobrého neexistuje.

Zoner Photo Studio zajišťuje správu a katalogizaci fotek, prohlížení fotek, špičkový editor, podporu pro úpravu RAW formátů, převody mezi formáty, hromadné úpravy a (doslova) tisíce dalších funkcí.

Vše je to podáno přehledně, nezahltí vás to funkcemi, UI a ergonomie ovládání je prvotřídní, a na vše existují klávesové zkratky. A rychle se to spouští.

Zoner Photo Studio je aplikace, kterou používám 50x denně. A rád.

Windows 10 - hezké video představení

Windows 10 05.02.2015

Windows 10 vypadají fantasticky, zejména propojenost mezi desktopem, tabletem a telefonem, a ne nejen po stránce synchronizace dat přes OneDrive, ale i používání univerzálních aplikací, které běží na všech těchto platformách. A do budoucna k nim přibude i Xbox One.

Joe Belfiore vám je představí:

Jak virtualizovat ve Windows 8.x? Nepotřebujete VMware ani Virtual Box

Windows 8 25.01.2015

Pokud používáte Windows 8.1 Pro nebo Enterprise, nemusíte pro testování a virtualizaci jiných operačních systémů (třeba Windows 10, ale i Linux, Solaris či FreeBSD) instalovat externí produkty.

Virtualizační služba je i v klientských Windows přítomná, jmenuje se Hyper-V, a stačí ji povolit:

Nová Lumia má nejlepší a nejrychlejší foťák a taky natáčí 4K video

Nokia Lumia 24.01.2015

Představte si telefon, co stojí polovinu ceny iPhone 6, má mnohem více funkcí, natáčí 4K video, fotí do RAW, neseká se jako vlajkové lodě Androidu (Xperia Z3, Galaxy S5), ale rychlostně doslova letí. To je 5" Lumia 930 s aktualizací Denim.

Microsoft v novém firmware nabídnul super rychlé snímání a ukládání fotek (vše se děje na pozadí, takže to nezdržuje fotografa), okamžité spouštění nové aplikace Lumia Camera 5,  20Mpx focení do RAW (DNG soubory) a následný postprocessing v Adobe Lightroom, 2160p @ 30Hz (4K) natáčení videa, nahrávání zvuku v Dolby Digital Plus 5.1, HDR fotky, Rich Capture  a další zlepšení.

Rich Capture dělá automaticky více expozic pro dynamické HDR (snímá se několik fotek, které se následně blendují do sebe), dynamickým bleskem (záběr je automaticky snímán s bleskem i bez a vy si poté vyberete optimální variantu), dynamickou expozicí (záběr je automaticky snímán s krátkým i dlouhým osvitem a vy si vyberete ten ideální), plus Living Images (každou fotku předchází zhruba sekundové video).

Ve všech případech Rich Capture si můžete zvolit nejen mezní varianty expozice, ale i "něco mezi", jejich blend.

Fotomodul má samozřejmě optickou stabilizaci.

Lumia 930 si zamilujete. Cena? Deset tisíc Kč.

Co bych chtěl od Microsoftu na Vánoce 2014?

Je to poměrně snadné. Chtěl bych jinou českou softwarovou klávesnici ve Windows 8.1 / 10. Takovou, která nemá klávesy ě, é, á, š, ž, č a ž, ale normální rozložení jako anglická klávesnice a k tomu klávesu háček a čárka.

Prostě něco, na co jsem 20 let zvyklý a používám to. Je to tak složité udělat? Asi není.

Anebo aspoň návod, jak si to nahackovat.

Musím uznat, že současné provedení není špatný nápad, dokonce se na něm asi bude psát ve finále česky rychleji, ale 20 let návyku jen tak nezměním (a ani nechci, vzhledem k tomu, že 95% času používám klávesnici hardwarovou s klasickým layoutem):

Na 12" Surface se na tom psát dá, na 8" Miix 2 se nedalo, protože klávesy jsou zbytečně úzké. Na řadě tak pokaždé byla klávesnice v externím pouzdru.

Samozřejmě, dá se zapnout ještě plná klávesnice, vzhledově emulující tu hardwarovou, ale ta má zase zobrazené nepochopitelně malé znaky velikosti pár pixelů.

Nešlo by aspoň v této variantě ty pidi znaky zvětšit?