Email zdarma na vaší vlastní doméně: Live Custom Domains

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Email zdarma na vaší vlastní doméně: Live Custom Domains

Microsoft se svým balíčkem webových aplikací Live.com nabízí i jednu skvělou službu pro vaši vlastní doménu - Windows Live Custom Domains, což je konkurence pro Google Apps for your Domain. Zhruba před dvěma roky jsem přešel na hulan.cz kompletně na správu pošty pomocí Live.com, a i po roce u ní setrvávám, je to současný nejlepší zdarma dostupný email a antispam (lepší je pouze placený Exchange, který používám na hulan.eu). Jsem opravdu spokojen.

Zdarma získáváte na vlastní doméně email pro až 500 schránek (každá o neomezené kapacitě), a sync emailu a kontaktů mezi neomezených počtem PC a mobilních telefonů.

Vlastní zprovoznění Windows Live na vaší vlastní doméně je mimořádně snadné, postačí požádat provozovatele DNS serveru o nastavení MX záznamu na vaše_id.pamx1.hotmail.com (poznámka z praze: nemůžete mít MX záznamů více, veškeré smažte a nastavte opravdu jen jeden, který vám Custom Domains přidělí). Po nastavení DNS to Microsoftí server automaticky rozpozná (většinou postačí pár desítek minut počkat) a můžete si ihned založit až 500 emailových účtů (na požádání dokonce i více).

Volitelně si můžete nastavit i CNAME třeba mail.hulan.cz na go.domains.live.com, takže budete k webové schránce přistupovat pohodlněji a "ze svého".

nastavení DNS - MX záznamunastavení DNS - MX záznamu

Výhoda převodu MX záznamu vlastní domény je zřejmá, 500 (a více) emailů s neomezenou kapacitou zdarma vám žádný jiný český či zahraničný webhosting jen tak nedá, navíc můžete nativně provozovat nejen email, ale i další Live.com služby na tomto účtu, tedy Windows Live Messenger, Favorites, SkyDrive, a další.

Na libovolný emailový účet si navíc můžete připlatit ročně €20 (včetně DPH, tedy cca 500 Kč), za něž dostanete Live.com bez reklam a účet neexpiruje. Google stejných 10GB nabízí za €40 ročně, a navíc musíte platit za veškeré účty na doméně, ne jen za zvolené.

Registraci Hotmail Plus provedete zde, platit se dá běžnou Visa či MasterCard, a navýšení kapacity účtu a zbavení se reklam je okamžité.

S Hotmail můžete používat i POP3 službu, nicméně přístup přes proprietární Microsoft MAPI toho stejně umí více.

schránka navýšená na 10GB za €20 ročněschránka navýšená na 10GB za €20 ročně

Vlastní Live.com webový email je opravdu velice pohodlný, připomíná Outlook 2007, a funguje (na rychlé lince) téměř bez latencí díky AJAXu.

Live.com webový email klientLive.com webový email klient

Špičková věc je ovšem synchronizace na Microsoft Outlook pomocí Outlook Connector. Díky použití Microsoft MAPI, a nikoliv primitivního POP3, se jedná o luxusní sync nejen emailů, ale i kontaktů, a to mezi webem, PC (Outlook) i mobilním telefonem (Outlook Mobile a Windows Live Messenger Mobile).

Stejnou databázi kontaktů používá samozřejmě i Windows Live Messenger na PC, upozorňuje vás na nové emaily, automaticky aktualizuje kontakty (takže pokud si váš obchodní partner změní sídlo kanceláře, ihned o tom víte z jeho Live.com profilu a pomocí GPS navigace na mobilu jedete na správné místo).

V Outlooku jsou Live.com složky přes Outlook Connector přístupné stejně jako běžné POP3/IMAP schránky:

pošta z Live.com v Outlook 2007pošta z Live.com v Outlook 2007

Závěr

Rozhodnutí zda implementovat Live.com pro vlastní doménu je pouze na vás, pro mě řada výhod Live.com, jeho bezpečnost, nezávislost na libovolném českém hostingu a sync mezi PC, notebookem a mobilem tvoří i po dvou letech neporazitelnou platformu.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře