iPad 2 - co ta placka umí dobře?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

iPad 2 - co ta placka umí dobře?

Apple iPad 07.05.11

Tento třetí článek o iPadu, konkrétně jde o 16GB Wifi model druhé generace, se zaměří na pozitiva této placky, kterou používám díky CZC.cz.

Navážu v něm na předchozí  Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky a popis negativ v článku iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!

Přečtěte si rozhodně první dva články než budete číst tento, pro kompletní informace.

iPad 2 a ne/produktivita

Recenzí iPadu je na českém internetu poměrně dost, ale většina recenzentů se mi jeví jako fanatici s růžovými brýlemi. Dozvíte se od nich jen oslavné vzdychání nad tím, že si (recenzent) instaloval aplikaci a pak ji spustil. To ale nestačí. Cílem mých článků je přinést výrazně objektivnější pohled.

Problém většiny "recenzí" je, že sice zmíní existenci aplikace údajně "řešící" daný problém, ale už se nezkoumá skutečná a praktická použitelnost. Příklad - můžete si zakoupit iTap RDP, připojíte se s ním bez problémů na Windows 2008 R2 Server či vaše domácí PC s Windows 7 (recenzent fanatik tedy jásá), ale už takové kliknutí pravým tlačítkem myši, přesun oken, změna jejich velikosti, či psaní delšího textu nebude snadné.

Hodně věcí se sice nakonec dá zrealizovat, ale je to tak zdlouhavé, opravdu tak nesmírně zdlouhavé, že je mnohem lepší počkat 3 sekundy na probuzení Windows 7 notebooku ze spánku a pracovat na něm.

Chci tím na rovinu říci, že lidé rozplývající se nad "produktivitou" iPadu na něm pracovat nikdy nezkusili. Představa, že budete instalovat IIS, konfigurovat SFTP server, SMTP, firewall a databázi přes iPad je sice možná realizovatelná, ale místo 1 hodiny s notebookem vám to zabere s iPadem celý den.

Pokud chcete pracovat, a nemusí to být jen odborná práce, ale třeba běžné činnosti jako upravení obrázku a nahrání do článku v redakčním systému, editace Word či Excel dokumentu, psaní delší poznámky, potřebujete notebook či netbook. Dokonce i takové emaily se mi píší rychleji na malém telefonu s kvalitní QWERTZ klávesnicí (Nokia E7) než na iPadu.

iPad není platforma, která může notebook či netbook nahradit, nakonec bez PC se iPad není schopen poprvé ani zapnout (vyžaduje aktivaci přes iTunes běžící na PC) a následně aktualizovat.

Je to doplněk, telefon s 10" displejem, který nabízí některé v zásadě zcela zbytné funkce.

Tato neproduktivita nemusí být typická obecně pro Tablet PC platformu, dokážu si představit tablet, na kterém se dá i pracovat. iPad 2 ale pro práci opravdu určen není.

V čem je tedy iPad 2 dobrý a užitečný?

Síla iPadu spočívá v tom, že si na užitečnost nehraje. Je to nástroj pro konzumaci.

Budete si šoupat prstem po obrazovce, číst si poslední příspěvky z Facebooku či Twitteru, zkoušet různé aplikace, podíváte se na počasí v 10 městech Evropy, přečtete si nové články z TechCrunch, Mashable a NY Times. Tedy běžné prokrastinační věci, které děláte i na PC.

Na iPadu jsou ale tyto činnosti zábavnější, netíží vás výčitky svědomí z toho, že je potřeba pracovat, neboť to na iPadu stejně nejde.

Aplikace pro zábavu jsou na iPadu naprogramované tak, aby zaujaly. Vývojářům jde o uživatelský prožitek, o dojem, o emoce.

Když otáčíte stránkou v iBooks, hezky se celá animuje a vlní a natáčí, jak hýbete prstem. Není to věc, která by přispěla k lepšímu zapamatování čteného textu, objektivně vzato vás spíše ruší, ale dost lidí to bude fascinovat více než čtení (toho samého) textu v Amazon Kindle 3.

Podívejte se na moji iPad 2 homepage a uvidíte, co používám nejčastěji:

Instaloval jsem z AppStore asi stovku aplikací a utratil zhruba €130 za aplikace placené (30% z toho jde do příjmů Apple, 70% vývojářům), abych iPad mohl používat.

Většina z těchto aplikací řeší relativně zbytné (nikoliv pracovní) věci - Friendly pro Facebook, Twitter klient pro 140znakové statusy, RoboForm prohlížeč pro hesla, iCab prohlížeč (namísto Safari), čtečky poznamenaných článků ReadItLater a Instapaper, Weather+ pro počasí, PenUltimate pro čmárání poznámek, Flipboard a Hitpad pro novinky, Evernote pro poznámky, Recepty.cz do kuchyně.

Ve složkách se poté skrývá hromada online časopisů, mapy a různé referenční příručky a Wiki. Na vše se můžete podívat i přímo na webu, ale forma iPad aplikace je často zábavnější a většinou také bez reklam.

Na druhé obrazovce iPadu mám pak hry, či spíše hříčky.

To je zhruba sumace toho, co na iPadu jde dělat při ležení na gauči.

Co je skvělé: sociální sítě

iPad je úžasný pro prokrastinaci na sociálních sítích. Facebook i Twitter klient jsou lepší než oficiální web a také než mnohé aplikace třetích stran pro Windows či OS X.

Twitter klient je dostupný zdarma a nabízí pohledy na statusy, odpovědi, zprávy i celé konverzace, v případě odkazů je přímo integrován internetový prohlížeč, neotvírá se další aplikace, což je hodně pohodlné.

Aktualizace na Twitter sice mnohem častěji píšu z PC či na klávesnici Nokia E7 telefonu (i proto, že jej mám pořád u sebe; nikdo netahá pořád iPad, ale telefon ano), ale iPad je bezvadný na jejich gaučovou konzumaci:

Pro Facebook existuje řada povedených aplikací, osobně preferuji Friended před Friendly. Ta první aplikace se sice používá krapet hůř než ta druhá, třeba komentáře zobrazuje jen v malinkatém okénku, ale zase vypadá mnohem lépe.

Co je skvělé: novinky (news)

Pro iPad existuje spousta aplikací pro čtení zpráv, zpráviček a novinek, z různých zdrojů.

Jedna z nejvíce povedených je Flipboard. Její půvab spočívá v tom, že integruje různé vámi zvolené zdroje (od Mashable až po The Onion), Facebook a Twitter do jedné časové osy, odkazované články přímo načítá, očistí je od balastu a reklam a předloží vám je ve velice poutavé podobě.

Nemyslím si, že si s Flipboardem zapamatujete více informací z článků, ale 100% vás to bude více bavit než na PC :-)

Podobně můžete zkoumat Twitter pomocí aplikace Hitpad, kde díky analýze Twitter a News trendů, načítání odkazů do integrovaného prohlížeče a chytrému řazení, jde o poutavý způsob, jak sledovat stovky nejaktuálnějších informací:

Co je skvělé: časopisy

Klasické časopisy se nestěhují na internet, stěhují se do iPadu.

Přestože vydávat nová čísla časopisů není pro iPad vůbec jednoduché, neboť Apple schvaluje každé nové vydání vašeho časopisu a občas to zebere i 3 týdny, je to platforma která nejvíce připomíná časopisy papírové, dá se díky AppStore snadno zpoplatnit, a může nabídnout lepší zážitek než papír - hlavně multimediální a  propojený obsah.

V ČR se zde nejvíce angažuje Mladá Fronta a.s., její časopisy Computer HD, ForMen HD a F.O.O.D. HD patří ke světové špičce.

Co je skvělé: reference

Mezi "reference" řadím souhrny informací, jako je třeba QWiki. V případě iPadu se jedná o multimediální a prolinkovaná data (tedy vlastně web, ale většinou bez reklam), v nichž můžete vyhledávat a jsou vám nabízena automaticky dle vaší aktuální polohy.

Jste-li třeba v Amsterodamu, díváte se na články, novinky, obrázky, akce a videa z tohoto města. iPad je tak váš 10" osobní průvodce:

Otázkou ovšem je, jak to bude použitelné prakticky, protože díky vysokým poplatkům za 3G data v roamingu budete muset složitě hledat nějakou místní Wifi síť, takže vás nakonec vyjde třeba levněji zaplatit si průvodce místního (člověka).

Naprosto luxusní aplikaci má (opět) Mladá Fronta a.s., a to Recepty.cz.

Jedná se o obdobu známého webu Recepty.cz, ale ve formě vysoce použitelné aplikace pro iPad. Můžete si snadno vybrat jídla, která budete vařit, nechat se inspirovat k receptům či třeba obsahem vaší ledničky. K jídlům jsou dostupné podrobné a přehledné postupy, hodnocení, komentáře lidí.

Vše opravdu dobře funguje a donést si iPad do kuchyně, přilepit na ledničku a pustit si aplikaci Recepty.cz je jedna z nejlepších věcí, co s ním můžete udělat.

V zahraničí existuje podobná konkurence, Epicurious

Co je (téměř) skvělé: čtení knih

Čtení knih na iPad je zajímavé svojí rozmanitostí, existuje aplikace a shop od Apple - iBook, existuje čtečka od Amazonu - Kindle, výborná je Stanza, včetně online napojení na české PalmKnihy.cz.

Zásadní problém spočívá pouze v tom, že iPad nevydrží více než 10 hodin při čtení a musíte číst v šeru. V naprosté tmě je čtení na iPadu nepříjemné (ono aktivní podsvícení LCD vám hodně řeže do očí), a v osvětlené místnosti či venku toho zase moc neuvidíte díky zrcadlovému povrchu displeje iPadu.

Amazon na to nakonec naráží ve svých srovnávacích reklamách.

Pokud si berete čtečku knih na dovolenou, bude mnohem lepší Kindle 3 (s novou generací e-ink je výrazně příjemnější pro oči než LCD, a to za jakýchkoliv podmínek), ale pokud si chcete třeba hodinu číst v posteli a máte jen iPad, bude vám to vyhovovat.

Co je (téměř) skvělé: internet

Internet na iPadu není skvělý na 100%, protože rozlišení displeje je kompromisní, rychlost procesoru nižší než u desktopové konkurence, na klávesnici se nepíše moc dobře, problém je správa a sync hesel a záložek s PC, neexistuje podpora Flash či Silverlightu a skrolovat po dlouhé stránce matláním prstem není také úplně nejefektivnější způsob, je ale vcelku použitelný.

Pro rychlé shlédnutí nějaké stránky (bez psaní textu) iPad stačí, oceníte hlavně rychlost spuštění tabletu, přestože na 30" LCD je zážitek samozřejmě lepší.

Počítejte s tím, že musíte investovat do propracovanějšího prohlížeče než je integrované Safari, dobrý je třeba iCab:

Co je skvělé: instalování různých aplikací

Pokud opravdu nevíte co s časem, popřípadě chcete desítky hodin cíleně prokrastinovat, můžete si instalovat různé aplikace. V AppStore je jich několik stovek tisíc. Většina z nich za moc nestojí, spousta free aplikací je jen reklama na jejich placenou verzi či pořád vyžaduje "in-app purchase", také sportování s Kinectem bude výrazně lepší domácí aktivita pro vaše zdraví, ale pokud jste spíše gaučový typ, tak zde máte nadbytek prostoru pro realizaci.

Pro přehled nad doporučenými aplikacemi mohu doporučit AppAdvice:

A pro přehled o tom co je nového či zdarma zase AppShopper:

Co je skvělé: čmárání poznámek po displeji

Chcete-li si čmárat poznámky po displeji a nemáte papír a tužku, iPad zastane dobře jeho místo. Problém sice bude poznámku dostat do PC či ji synchronizovat (o tom jsem psal v předchozím článku), ale i tak vás to bude bavit díky PenUltimate:

Co je (téměř) skvělé: čtení článků později

Na internetu existují dvě konkurenční služby pro poznamenání si článku a jeho čtení později. Pracujete, vidíte něco zajímavého, ale nechcete tím ztrácet čas právě teď, tak si bookmarkletem na PC poznamenáte URL do ReadItLater či InstaPaper.

Obě služby mají klienta / čtečku pro iPad, která vám je stáhne pro offline čtení a pak zobrazí.

ReadItLater drobně lépe zobrazuje články v textové podobě (očištěné o reklamu, menu, hlavičku, patičku a další zbytné věci z HTML stránky), InstaPaper je zase lépe podporován v dalších aplikacích třetích stran.

Osobně preferuji ReadItLater, nejen pro lepší renderování textové verze, ale i kvůli funkci Digest, která články automaticky třídí do skupin dle klíčových slov.

Občas se bohužel musíte přepnout do online webové verze článku, protože ani jedna aplikace dobře nezvládá články stránkované (třeba rozsáhlé recenze na Anandtechu se v textu nedají přečíst celé, jen první stránka):

Obě služby můžete samozřejmě používat i na notebooku či PC, na iPadu to je ale poněkud zábavnější.

Co je skvělé: hříčky

"Hříčky" nejsou překlep, záměrně nepíšu hry. Pro iPad neexistují klasické velké hry, spíše takové blbinky na pár (desítek) minut. Jsou ale opravdu zábavné, protože ovládání her matláním prstem po displeji je pro mnohé vítaná inovace.

Třeba takové Funky Fingers, kde musíte zkroutit prsty do nepříjemných poloh a vybuchující pumlíče přesunout do kruhů se stejnou barvou, to baví naprosto všechny děti alespoň 30 minut:

Mimořádně zábavná, alespoň na dalších 30 minut, je hra, kde musíte 3 ovce dostat z levé strany obrazovky na pravou stranu obrazovky pohybováním vašeho prstu v kruhu vpravo dole, ovce poté vesele hopsají a bečí:

A samozřejmě herní portfolio by nebylo kompletní bez nasraných ptáků, co likvidují prasata střílením sebou samých z praku a pípají a jásají u toho:

Samozřejmě, existují i mírně větší hry, ale nepředstavujte si nic velkolepého. Řídit auto v NFS Shift nakláněním vašeho iPadu doleva a zase doprava je mnohem méně zábavné než hrát na Xboxu 360 špičkový Burnout Paradise s gamepadem či cvičit s Yourshape a Microsoft Kinectem, ale bavit vás to bude.

Dobré jsou hlavně různé logické hříčky pro zkrácení dlouhé chvíle. Pokud ji tedy máte (tu dlouhou chvíli) a u sebe iPad...

Co jsem záměrně nezmínil jako skvělé - email a video

Záměrně jsem nezmínil email jako skvělou aplikaci pro iPad. Ano, čtení emailů je poměrně dobré, pokud máte veškeré emaily v jedné složce, ale odpovídání už tak skvělé není, česká klávesnice je hodně kompromisní. Na emaily raději odpovídám na Nokii E7 než na iPadu. A notebook je úplně nejlepší.

Stejně tak není iPad zrovna ideální video přehrávač, díky 4:3 obrazovce budete sledovat běžný seriál v MKV / 720p / 16:9 zhruba na 8" úhlopříčce, a to není mnoho. Zážitek na 50" televizi či 18" notebooku je výrazně lepší.

Problém je i výkon iPadu 2, FPS u 720p materiálů 24 snímků za sekundu rozhodně nedosahuje.

K čemu tedy iPad je?

Myslím, že role iPadu by vám po tomto poměrně rozsáhlém rozboru toho co neumí a umí měla být jasnější. Nejedná se o zařízení svým určením produktivní, neobejde se dokonce ani bez notebooku či PC, a nezastane samozřejmě roli telefonu. Je přenosný, ale přesto příliš velký na neustálé nošení u sebe. Vydrží docela dlouho, ale ne tak dlouho, aby vám to stačilo ke čtení na celou dovolenou.

Je to věc ryze zbytná, určená pro snadnou, vizuálně poutavou a přitažlivou konzumaci části internetového obsahu. A pravděpodobně jde také o budoucnost distribuce časopisů.

Člověk pořád jen nepracuje, a pokud občas sedíte na gauči a nevíte co zrovna dělat, iPad vám tyto chvíle nicnedělání může přetavit do emočně líbivé prokrastinace.

iPad 2 bych přirovnal k menšímu kabrioletu, s 1.8l benzínovým motorem a plátěnou střechou, třeba takový (nový) VW Beetle. Není to supersporťák od Chevroletu s V8 a 400hp, co vás zamáčkne do sedadel, není to ani kombík prestižní značky s náhonem na všechna čtyři kola, co vás snadno a bezpečně odveze na hory či cyklovýlet, není to ani pětimetrová limuzína s hvězdou ve znaku se vzduchovým pérováním a masážními sedadly, s níž dáte 1000 km jízdy po dálnici a budete stále svěží.

Je to ale přesto báječný zážitek, když si v menším sexy kabrioletu, tedy ty 3 měsíce v roce co bývá u nás hezky, vyjedete na okresní silnici a necháte si vlát vítr ve vlasech, s přítelkyní po boku.

Je to právě ona role třetího "auta" do rodiny, kde dává iPad smysl.

Pokud si třetí "auto" do rodiny můžete dovolit, máte už notebook od Lenovo jako první "auto" a výkonné desktopové PC s 30" monitorem jako druhé, jděte do toho. Bude vás bavit, pokud nezačne po cestě pršet (aka nebudete muset trochu pracovat).


Celý seriál článků:


Komentáře

 1. 1 Martin Dráb 07.05.11, 08:05:38
  FB

  V posledních dvou větách bylo myslím řečeno vše podstatné. Aniž bych viděl Jobsovi do hlavy, tak předpokládám, že v tomto duchu se k vývoji iPadu přistupovalo. To, že je v mnoha ohledech kompromisním, či spíše nevhodných zařízením snad ze samotného konceptu vyplývá.

 2. 2 Petr Havlíček 07.05.11, 11:05:31
  FB

  Jak je to s podporou multimediálních formátů? Je nutná nějaká konverze, abych dostal svoje videa ve formátu mkv nebo audio ve formátu flac do iPadu? Co jsem četl z jiných zdrojů, tak iTunes si s těmito formáty neporadí.

 3. 3 Radek Hulán 07.05.11, 11:05:33
  FB

  [2] iTunes samotné toho moc nepodporují, a pokud ano, tak se zdlouhavou konverzí. Dá se ale koupit aplikace, která MKV přehrává. První doporučená, co jsem za €5 koupil, ale přehrávala 720p seriál zhruba se snímkováním 2 obrázky za 10 sekund. Směšné. Pak jsem koupil BuzzPlayer a ten relativně funguje, cca 15 snímů za sekundu pro 720p HIMYM či Californication seriál stažený z netu.

  Dostat soubor do iPadu ale není snadné, popisoval jsem to v předchozím článku, je odkazovaný na začátku textu. Přehrávat video na iPadu jde, ale díky 4:3 LCD a neschopné podpoře pro soubory to není požitek.

  Myslím, že lepší bude pustit si film na Nokii E7 (720p zvládne) a přes HDMI to promítat na 50" televizi. miniHDMI -> HDMI kabel má totiž v základním příslušenství a soubor se tam nakopíruje přes USB Host.

 4. 4 Petr Havlíček 08.05.11, 02:05:21
  FB

  [3] Díky. :) Vypadá to, že počkám na Samsung Galaxy Tab 2. Snad konečně první opravdový konkurent iPadu.

 5. 5 ladislav uhol 08.05.11, 09:05:32
  FB

  Na prehravanie videa 720p je najlepsi AVPlayerHD. Dokonca aj na iPade 1, mi bez problemov prehrava 720p a posledna verzia dokonca pridava podporu pre dual core v iPade 2.

 6. 6 Kamil 09.05.11, 06:05:03
  FB

  Momentálne jediná dodatočná aplikácia (okrem exchange/gmail a evernote) ktorá mi z pracovného hľadiska na DHD (beriem ako mini placku) reálne pridáva hodnotu je "Thinking Space" kde je možné pracovať s nápadmi a konceptami a čiastočne vlastne aj "Project viewer" (pre MS Project súbory) - predpokladám, že budú aj na iPad. V čase, keď bude dostupný poloprofesionálny Photoshop to vidím ako tretiu aplikáciu, pri ktorej sa bude dať ležať na gauči, alebo len tak pod stromom v prírode a niečo na placke (či už iPad alebo niečo iné) z inšpirácie urobiť, alebo doladiť.

  Inak tieto 3 hry http://www.youtube.com/watch?v=_XfiW_5Gh6w sa zdajú byť celkom cool - na zvýšenie adrenalínu počas nudného meetingu.