iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!

Apple iPad 20.04.11

iPad 2 používám díky CZC.cz jeden týden, konkrétně jde o 16GB Wifi model. Očekával jsem, že mi bude třetí den jen nečinně ležet v šuplíku, ale není tomu tak, zatím jsem jej pustil každý den a utratil asi €80 za různé aplikace, hledajíce v nich smysl zařízení.

Racionálně obhajitelný smysl jsem nenašel. Pokud vyslovíte slovo práce, pak je lepší libovolný notebook, přesto je iPad opravdu zajímavý gadget kvůli emočně líbivé prokrastinaci.

iPad 2 je zcela neproduktivní zařízení a to je na něm poutavé!

Když jej pustíte, 100% víte, že nebudete pracovat. To se vám s notebookem nestane a je to pozitivum.

Tento článek se zaměří pouze na negativa iPadu, tak jak je vnímám po týdnu. V dalším článku (bude uveřejněn zhruba za týden či dva) naleznete naopak jen pozitiva.

Také si určitě přečtěte předchozí článek: Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky.

iPad 2 - hlavní obrazovka

Otřesné iTunes

iTunes 10 je otřesný program, pod Windows i pod OS X, bez něj je ovšem iPad nepoužitelný. Když iPad poprvé zapnete, tak si vyžádá připojení k vašemu PC historickým USB kabelem (ignorujíce wireless konektivitu), následně musíte provést instalaci iTunes a aktivovat iPad přes internet.

Apple stále žije ve světě krabiček propojených pupeční šňůrou s PC.

iTunes samotný je velký a pomalý moloch, ale přitom má jen málo užitečných funkcí. Neumí synchronizovat libovolné soubory, jen několik Applem vyvolených typů.

S iTunes se povinně instaluje i QuickTime, šílená splácanina kodeků a nepoužitelného přehrávače, který se nabourá do Windows tak, že i běžný PNG obrázek v Internet Exploreru se bude následně otevírat přes něj (namísto služeb Microsoftu) a trvá to 10x déle, občas dokonce zamrzá.

Osobně jsem to vyřešil instalací iTunes do virtuálních Windows XP, ale představa, že tento program je vyžadován pro běžný provoz iPadu mi opravdu není sympatická.

Dokonce i pod OS X stále iTunes využívá prehistorický 32bitový Carbon framework namísto Cocoa, řadu let zastaralý a označený samotným Applem jako deprecated. Je opravdu zvláštní, že firma tomuto klíčovému programu věnuje tak málo pozornosti.

Nemožnost sdílení a synchronizace souborů

Zdá se, že Apple zamrzl v roce 1990, v době jednouživatelských osamocených přístrojů.

Do iPadu je neuvěřitelný problém dostat soubor a udržet jej aktualizovaný. K emočně líbivé prokrastinaci to sice nepotřebujete, ale pro produktivní práci ano. S iPadem pracovat nejde, protože je to uzavřený svět sám pro sebe, a tím nemyslím obecný a docela velký svět Apple / OS X, ale skutečně svět jednoho jediného iPadu.

Několik málo typů souborů můžete synchronizovat mezi PC a iPadem pomocí iTunes, ale to se netýká aplikací. Do těch soubor dostanete složitě, na systémově podporovaný sync úplně zapomeňte.

Aplikace se to snaží nějak "ochcat" (slušnější slovo mě nenapadá). Vytvářejí například virtuální HTTP server na portu 8080 či jiném:

nahrávání souborů po jednom přes Wifi

A poté nahráváte do dané aplikace soubor přes prohlížeč a vaše PC, s připojením na místní Wifi síť, ručně jeden po druhém:

nahrávání souborů po jednom přes Wifi

Otřesné a jako z roku 1990? Samozřejmě...

Druhá nepoužitelná možnost je spustit si iTunes, tam si zvolit Apps / File Sharing, a zde soubory po jednom přidávat do konkrétní aplikace, či je tam (opět do konkrétní aplikace) přetáhnout. Soubory na PC v iTunes nemůžete mazat ani je přejmenovat, to zase záleží jen na aplikaci v iPadu.

nahrávání souborů přes iTunes

Ani v jednom případě nefunguje sychronizace souborů. Prostě je tam (soubory) způsobem z roku 1990 dostanete a pak tam jsou. Staré verze, rok neaktuální verze souborů, i když na PC se vám dávno změní, to je "moderní" iOS.

Do některých aplikací soubory nedostanete vůbec, třeba MyKeePass, takže nejsem schopen na iPadu mít svůj soubor s hesly. Jedna zcela nepřijatelná možnost je KBD soubor nahrát na vlastní web server a MyKeePass si je odtud stáhne přes HTTP:

MyKeePass

Druhá teoretická možnost je poslat si soubor přes lokální Wifi, ale ta prostě nefunguje, aplikace se inicializuje a inicializuje a po 10 minutách ji ukončím v tomto stavu:

MyKeePass

Práce se soubory v iPadu v podstatě neexistuje, každá aplikace se to snaží různě obcházet, s různými výsledky, některé fungují, jiné ne, některé jsou proto nuceně propojené na různé veřejné online služby či vlastní cloudová řešení.

V každém případě zapoměňte na snadné sdílení libovolných dat s vlastním PC, notebookem či telefonem, jako to umí svět Microsoftu (Windows 7, Windows Mobile, Live Mesh), který jinak používám. Na HTC HD2 mám neustále aktualizovaný KeePass soubor hesel, na iPadu je to nemožné.

Částečné řešení této situace je používat různé služby pro cloudové sdílení, ale třeba Live Mesh neexistuje, Dropbox má významné funkční nedostatky, a kupovat si další aplikace jako iFiles pro řešení koncepčních nedostatků v iOS odmítám. Podobná funkčnost má být systémovou a cílenou součástí moderního tabletu.

Nepropojenost aplikací a jejich dat

iOS byl vyvinut jako operační systém pro telefony s malým (3.5") LCD displejem. Tedy pro iPhone. Zde není zrovna nutná nějaká sofistikovaná funkčnost, propojení aplikací a dat uživatelům asi příliš nechybí. V iOS jsou tyto funkce přímo zakázány.

V praxi to ovšem znamená, že si mohu sice nainstalovat nový prohlížeč s podporou LastPass hesel, mohu také synchronizovat svoje záložky ze Safari na PC (kam jsem je předtím importoval z Internet Exploreru) do Safari v iPadu, ale už je nedostanu do prohlížeče, který v iPadu opravdu používám - LastPass.

neexistuje sdílení souborů mezi aplikacemi

Widgety? Kdepak, jen ikony

Co si myslíte, že může být užitečné dostat na hlavní obrazovku? Předpověď počasí, poslední tweety, emaily, seznam úkolů, soubory na kterých jste naposledy pracoval? Jasně, to by bylo efektivní a produktivní.

Jenže iPad tam má 20 ikon, nic víc. Primitivní koncepce homepage z iPhone zůstává i u iPadu a to je opravdu škoda. Dávno to nestačí ani u 3.5", natož u 10" co si říká "tablet".

iPad 2 - homepage

Neexistuje multitasking

iPad 2 zřejmě nemá skutečný multitasking pro aplikace třetích stran, stejně tak jako jej nemá iPhone. Aplikace se mohou sice napojit na některé notifikační služby (takže vás Twitter či IM+ každou chvíli otravuje upozorněním), ale na pozadí celý kód aplikace neběží.

Když si spustíte Wired čtečku, necháte ji stahovat poslední číslo a přepnete se někam jinam, stahování se zastaví. Na iPadu nemůže běžet třeba 5 aplikací současně.

Pro jednoduché prokrastinační účely ono zakázání skutečného multitaskingu nevadí, ale pro produktivní práci už ano.

iPad není tablet

Už Windows 95 zavedla možnost přihlásit se do počítače jako určitý uživatel a pracovat se svými soubory. iPad to ovšem neumí, přestože je rok 2011 a iPad se prohlašuje za "Tablet PC". "Tablet" znamená dotykovou destičku (výrobce třeba Wacom), "Tablet PC" je to, co by iPad měl být. Jenže není.

iPad není tablet, iPad je přerostlý telefon.

Jediný znak tabletu, který iPad splňuje, je ovládání pomocí prstů matláním po relativně velké obrazovce, ale to nestačí pro Tablet PC platformu.

iPad nemůžete nikomu půjčit (podobně jako telefon), protože v aplikacích máte uložené citlivé informace, kontakty, kalendář, email a další, a kdokoliv iPad používá, to může vidět a zneužít. Nemůžete vytvořit nového uživatele a ukázat mu systém bez vašich dat.

Jediné co můžete, je iPad zaheslovat (výrazně doporučuji!) a nikomu jej nepůjčovat.

Kompromisní klávesnice

Klávesnice iPadu není špatná na napsání krátké aktualizace stavu na Facebook či Twitter, ale na moc víc se nehodí. Zkusil jsem odpovědět na tři emaily a bylo to nesnadné, pustit si notebook z režimu spánku a napsat email na hardwarové klávesnici je rychlejší a efektivnější.

na klávesnici nejde psát moc produktivně

Na obrázku nahoře je anglická klávesnice, CZ verze je horší - místo čárky a tečky má čárku nad písmenem a háček, ty se ale píší až po daném znaku bez diakritiky. Číslice můžete psát jen po stisknutí "?123", poté musíte zase stisknout "ABC" pro návrat na písmena.

Neexistují kurzorové klávesy, takže editovat něco v textovém poli je tak velký opruz, že to asi vzdáte. Prstem se netrefíte přesně na místo kam chcete, iPad "inteligentně" nabízí svoje pozice kurzoru, takže jediná možnost je trefit se někam přibližně, umazat kus textu předtím a pak jej dopsat znovu a správně.

Neznamená to, že klávesnice je zcela nepoužitelná, ale na psaní česky, s interpunkcí a pár speciálními znaky je otravná.

Propojení s Windows, neexistence USB host, čtečky karet

Když iPad propojíte s PC a nemáte instalované iTunes, objeví se jako digitální fotoaparát (který je mimochodem kvalitou tak mizerný, že jej nebudu ani recenzovat).

Stáhnete si do PC fotky či screenshoty pro recenzi a nic víc.

Do iPadu nemůžete snadno něco nahrát či si snadno stáhnout svoje data. Nemůžete do něj ani přenést fotky z fotoaparátu a na 10" displeji si je prohlédnout.

Na tyto běžné činnosti potřebujete 10" netbook za 8.000 Kč s Windows, ten to umí.

propojení s PC funguje jen pro fotky

Proprietární Apple konektor namísto microUSB

Velký, špatně se zapojující, nestandardní.

V době, kdy všichni výrobci používají microUSB konektory je deset let staré Apple rozhraní tak trochu z jiného světa. Telefon, fotoaparát, Bluetooth sluchátko, vše můžete nabíjet jedním standardním kabelem.

K iPadu musíte nosit jiný.

konektor

Ne/funkčnost aplikací

Aplikace pro zábavu a prokrastinaci jsou na iPadu opradu skvělé. Hezky se animují, ve Friendly je Facebook lepší než na webu samotném, Twitter klient je krásný a funkční. ReadItLater je báječná čtečka poznamenaných článků z webu a Flipboard zase poutavý způsob procházení novinek.

World of Goo hra se báječně ovládá.

Jenže pak se přesunete k tomu, že chcete něco udělat, třeba oříznout fotku do článku, z PNG ji uložit do JPG a nahrát přes SFTP na váš server. S iPadem je tato zdánlivě triviální operace téměř nemožná. Photoshop Express má být top aplikace pro iPad, a její možnosti jsou vyloženě směšné:

aplikace jsou spíše hezké než funkční

Podobné je to s většinou aplikací, kde máte něčeho dosáhnout. Jsou špatné.

Na notebooku budete i s triviální prací 10x rychlejší.

Relativně slabá výdrž na baterie

V hodně recenzích se píše o zhruba 10 hodinách, co má iPad 2 vydržet v provozu. To nemohu potvrdit. Zhruba po 5 hodinách hraní si s tabletem je na 20 - 30% kapacity baterie. Čekal jsem mírně lepší hodnoty.

Upozornění

Neberte prosím tento článek jako odsouzení iPadu 2, jedná se jen o seznam chyb a nedostatků, na které jsem během týdne narazil a opravdu mi vadí. Bez těchto nedostatků by iPad byl mnohem lepší zařízení a šel použít i pro nějakou tu práci. Nedostatky jsou seřazeny dle (mnou vnímané) důležitosti, nejhorší věci jsou na začátku.

Pro emočně líbivou prokrastinaci je ale iPad příjemné zařízení. O tom budu psát v dalším článku.

Na iPadu je totiž fantastické (a to myslím naprosto vážně) právě to, že nějaké práce se u něj nemusíte obávat.


Celý seriál článků:


Komentáře

 1. 1 Radek Šima 20.04.11, 11:04:10
  FB

  Jen ohledne itunes- urcite existuji nejake alternativy (nevim do jake miry pouzitelne, praktickou zkusenost s ipadem nemam), ale je pravda ze by nejspis neslo aktivovat. kazdopadne jsem tady nasel neco http://www.ipad-transfer.com/ipad-tips/itunes-alternative-for-ipad.html...

  jinak pekny clanek a konecne nekdo shrnul nevyhody ipadu. Jen me zarazi 80€ (nehlede na to, ze to urcite nebude konecna castka)... Clovek si koupi zarizeni za 12000 a musi do neho nakoupit dalsi veci, aby se dal trochu vyuzit...

 2. 2 Vladimír Trčka 21.04.11, 01:04:44
  FB

  Nevím zda jste na to už náhodou nepřišel, ale přesné pozice kurzoru dosáhnete tak, že nad místem kam "se chcete trefit" podržíte prst déle... (Podobně se to řeší například i na nových Windows Phone) Objeví se lupa a pohybem umístíte kurzor...
  Na tuhle věc jsem já osobně příšel snad až po roce používání iPadu. Do té doby jsem to řešil přesně jak píšete, umístění někde poblíž a umazání slova...

 3. 3 Radek Hulán 21.04.11, 08:04:52
  FB

  [2] toto v textarea nefunguje, objeví se Vybrat/Vložit/Kopírovat menu, kurzorem jde pohybovat pro kopírování, ale ne jen tak, volně.

 4. 4 Roman Hrabuša 21.04.11, 10:04:09
  FB

  Aplikácia na prácu so súbormi v Live Mesh (či v Live Sync alebo ako sa to teraz volá) je iSMEStorage. Nevýhodou je, že je potrebné zveriť svoje prihlasovacie údaje k Live kontu tretej strane, čo môže byť pre mnohých neprijateľné.

 5. 5 Pavel Sýkora 21.04.11, 02:04:48
  FB

  [3] co jsem měl možnost zkoušet iPad, tak tam postup držet prst delší dobu na jednom místě pro zobrazení lupy fungoval vždy. Když to zkouším na svém iphonu, tak to stejně funguje jak v textarea tak třeba v safari při zadávání jména.

 6. 6 Kamil 21.04.11, 10:04:53
  FB

  Mám rád tento typ recenzií, človek má po prečítaní pocit, akoby si výrobok sám vyskúšal. Dve malé poznámky - neproduktívnosť iPadu je z môjho pohľadu rovnako ako pri iPhone presne výnimočnosť Jobsa ponúknúť pracovitým amíkom niečo, čo vyzerá veľmi profesionálne a je to pri tom určené primárne na zábavu. Robí zároveň medvediu službu výrobcom ako HTC, ktorí na rastúcom trhu dodajú niečo naozaj profesionálne.

  Druhou vecou je, že považujem svoje DHD ako aj napr. HD2 za minitablet, s príchodom dvoj a štvorjadrových mobilných procesorov bude budúcnosť tabletov ešte dosť pestrá.

 7. 7 Jaroslav Buchtík 22.04.11, 07:04:53
  FB

  Tedy nevím proč se tak hluboce zabýváte Aplem v této nepočítačové formě (přerostlý mobilní telefon). Hledat zde něco striktně racionálního - a pracovní využití ? To není na práci pane.

  Jediný cíl tohoto výrobku, myslím , je vyvolat pevnou vazbu na další pravidelný nákup čehokoli. Je to hodně módní, stejně jako provolat na základě reklamy vyvolaného pocitu, kdo nevolá nežije, totálníma šplechtama poměrně vysoké částky.

  Nokia mapy jsou za darmo? Jen za datové přenosy, že.

  To všechno jsou faktory přemnožení druhu. Doporučuji si najít info jak se chovají přemnožené myšky, ač jsou perfektně opečované - chovají se prostě jinak - neuroticky.

 8. 8 Ondřej Mirtes 23.04.11, 11:04:27
  FB

  iTunes - to je pravda, je to otřesný software. Naštěstí ho skoro nepotřebuji, připojuju k němu iPhone/iPad jen při systémových updatech

  Práce se soubory, synchronizace - používám aplikace, které mají cloud sync - ať už do svého webového protějšku (Remember the Milk, Evernote, ReadItLater, Reeder), anebo do Dropboxu (Writer, 1Password). Můžu tak plynule přecházet mezi různými zařízeními a všude mám stav dat takový, v jakém jsem je opustil.

  iPad uživateli neexponuje klasický souborový systém, protože je to koule na noze z "PC doby" a pro běžné uživatele stále příliš nepochopitelná věc. Každá aplikace má tedy oddělený. Náznaky sdílení souboru tu ale jsou - např při otevření PDF v Safari mi systém nabídne otevření v Evernote, iBooks a GoodReaderu.

  Synchronizace s technologiemi Googlu je dokonalá už z výroby - Gmail, Kalendář i Kontakty.

  Zadávání hesel - pustím 1Password, heslo zkopíruju a přenesu, kam chci (stejně to dělám i na PC). Nerad bych se omezoval nějakým speciálním prohlížečem.

  Mimochodem, k iPadu lze připojit foťák nebo SD kartu pro import fotek. Stačí si pořídit oficiální Connection Kit za 30 dolarů. http://store.apple.com/us/product/MC531ZM/A...

  K ceně (komentář #1) - na počítač si taky musíte dokoupit (několikanásobně dražší) software. I v App Storu jsou aplikace zdarma, ale stejně jako na PC za moc nestojí.

 9. 9 Evzen Jecho 26.04.11, 03:04:33
  FB

  K iPadu jsem byl zpocatku velmi skepticky a mel jsem na nej pohrdavy nazor podobne jako Radek donedavna zde na webu. Pak jsem si precetl recenze od nekolika autoru, jejichz nazoru si vazim a zacal se na nej divat i z druhe strany. Jiz delsi dobou jsem cekal na zarizeni, se kterym bych mohl sednout na gauc a surfovat. Mel jsem predstavu lehkeho monitoru s dotykovou obrazovkou, ktery by byl bezdratove spojen s PC. A misto toho se objevil iPad.
  Mam dve bydliste - vikendove a pracovni. Donedavna jsem s sebou vzdy do tasky pribaloval notebook s mysi, ted uz notebook nemam a vozim si iPad. iPad lezi v obyvaku na stole, je vzdy po ruce a nemusi se "spolu s temi draty" schovavat, kdyz je ohlasena navsteva.
  Nejuzasnejsi na tom je, ze se s nim da pracovat IHNED po stisknuti prislusneho tlacitka. A to po dost dlouhou dobu. Vydrz jsem nikdy nestopoval, ale udavanych 10 hodin mi prijde realnych a zaroven nesrovnatelnych s jakymkoliv beznym notebookem ci smartphonem.
  Ano, iTunes je opruz, ale nastesti jsem jiz nekolik mesicu nemel potrebu se k nemu pripojovat.
  Na iPad existuje spousta aplikaci, osobne ho mam jen pro zabavu - jako ctecku, pro internet, kontrolu mailu a nejake to hrani. Kratke texty se na nem pisi dobre, na dlouhe si radeji sednu k PC. Osobne nechapu, proc se snazit na takovem zarizeni upravovat fotky. Snad jedine ze by dotycny nemel stolni pocitac. To podle mne plati i pro jakoukoliv vaznejsi praci. iPad v ruce lekare, ktery pacientovi na luzku nazorne ukazuje jak a kde ho bude rezat - tak jak to prezentuje Apple - je sice nadherna myslenka, ale v nasich koncinach budi usmev a myslim ze ani v USA neni castym jevem.
  Takze bych si dovolil shrnout: Na praci za stolem PC, na zabavu na gauci iPad (resp. to, cemu se dnes rika tablet), do kapsy na cesty smartfoun.

 10. 10 Radek Hulán 26.04.11, 05:04:31
  FB

  [9] ano, na tu prokrastinaci na gauči se iPad hodí, to píšu i v článku, člověk ví, že s iPadem práce nehrozí. Otázkou je, zda je opravdu tak nutné koukat pořád na nesmysly na webu (i při ležení na gauči, když člověk vstane od pracovního PC) a není třeba lepší dělat něco jiného ;) Generace závislá na Facebooku a Twitteru říká ale zjevně, že ne...

 11. 11 Roman Hrabuša 02.05.11, 09:05:46
  FB

  Mohol by si v ďalšom článku zhodnotiť citlivosť WiFi v iPade v porovnaní s mobilom a notebookom? Vďaka