iPad 2 je skvělý pro lidi, jejichž hlavní potřeba je matlat prstem po displeji

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

iPad 2 je skvělý pro lidi, jejichž hlavní potřeba je matlat prstem po displeji

Apple iPad 04.03.11

Apple je pozoruhodná společnost v tom, jak dokáže prodat své produkty segmentu spotřebitelů, kteří nic nedělají a nemají žádné potřeby. Jedná se přitom o velký trh. Lidí, kteří nic nedělají a nic konkrétního nepotřebují je moc.

Dosud se obecně mělo za to, že potřeba lidí není matlat prstem po displeji, ale třeba prohlížet si web, něco napsat, připojit se k síti či udělat prezentaci. iPad 2 má něco z těchto věcí částečně umět. Když za 16.000 Kč s doplňky váží skoro kilo, musí se ale člověk nutně ptát, zda tu samou činnost (a něco navíc) nezastane lépe podobně velký kilový netbook - třeba HP 5103 s dualcore CPU, 2GB RAM, 320GB HDD, klávesnicí, matným displejem (1366x768) a výdrží 10 hodin v ceně 8.000 Kč.

Pokud máte potřebu matlat prstem po obrazovce, iPad 2 ji bezvadně splní. Pokud jsou ale vaše potřeby poněkud sofistikovanějšího rázu, je vždy lepší netbook.

Pravda je taková, že onen netbook udělá lepší práci skoro vždy - internet je na něm plnohodnotný (Flash, Silverlight, různé pluginy do CMS), obrazovka má vyšší rozlišení a nemá zrcadlový povrch, video se na něm přehraje lépe a na 320GB disk se jej více vydá, a připojit k internetu se dá i pomocí vašeho telefonu či Ethernetu. iPad 2 z toho neumí nic.

S netbookem člověk nikdy nemusí řešit, zda soubor z pracovního PC vůbec zobrazí a jak bude vypadat, protože tam má identické aplikace, neřeší jak klientovi ne/ukáže XStandard WYSIWYG (ActiveX komponenta), jak ne/odprezentuje Flashovou aplikaci v novém eshopu, neřeší v jakém formátu ne/přehraje video, nemusí taky nosit redukci na VGA pro připojení se k projektoru, neřeší jak se napojí na internet ve firmě klienta (protože 1Gbs Ethernet konektor je v těle netbooku, ale v iPadu ne, a skoro každá firma má bezpečnostní politikou zakázané Wifi).

Nemusí taky řešit, jak do zařízení nahraje fotky či video z fotoaparátu co chce poslat emailem, protože netbook má čtečku karet a USB porty, ale iPad 2 ne. S netbookem také neřešíte jak se připojit k internetu pomocí telefonu a Bluetooth, prostě to funguje, s iPadem 2 zase ne.

To jsou všechno reálné případy, nastávající denně, kdy iPad 2 uživatele objektivně omezuje. Uživatel tak nesmí dělat skoro nic.

Může si nicméně matlat.

Po otevření se netbook probudí za 3 sekundy (budiž, zde má iPad 2.5s výhodu, ale zcela nepodstatnou) a můžete dělat, co chcete. Libovolné soubory se synchronizují mezi netbookem a firemní serverem. Netbook je přitom bez omezení a výkonnější, ale přitom stále malý a pohodlný.

To jsou všechno jasné argumenty, ale Apple ukázal, že pro určitou část trhu naprosto nic neznamenají. Tu část trhu, která nic konkrétního nepotřebuje dosahovat, která je spokojena s tím, že si může matlat prstem po displeji, připadá jim to magické a revoluční, a s tím si vystačí.

Je fakt, že v segmentu matlání prstem po displeji iPad 2 moc konkurence nemá. Kdybych měl přesně tuto potřebu, koupím si asi iPad 2, jsem ale poněkud náročnější uživatel, proto mám pro časté nošení netbook.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře