Jak neposílat z Outlooku příjemcům WinMail.dat

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Jak neposílat z Outlooku příjemcům WinMail.dat

WinMail.dat

Pokud používáte Microsoft Outlook 2003 či 2007 a nedáváte si dobrý pozor, můžete přicházet o business. Za určitých okolností totiž klientovi můžete místo PDF či DOC přílohy odeslat komprimovaný WinMail.dat soubor, a pravděpodobnost, že se poté takovýto člověk neozve, a vezme zavděk nabídkou jiné firmy, kterou byl schopen bez problémů otevřít a která se zobrazila jako PDF, je poměrně vysoká.

Outlook 2007 je vynikající emailový klient a PIM, dalo by se říci že bezkonkurenčně nejlepší. Problém nastává, pokud posíláte emaily ve formátu Outlook RTF, většina jiných emailových klientů a online emailů jim totiž nerozumí. Obrázek vpravo nahoře je email ve formátu Outlook RTF s PDF přílohou zaslaný na Seznam.cz. Věřte mi, že 95% klientů si s tímto neporadí a PDF z něj nevydoluje, a určitá část vám o tom ani nedá vědět.

Outlook umí posílat emaily v prostém textu, HTML a v onom Outlook RTF. Poslední možnost nikdy nepoužívejte. Problém je, že někdy ji použijete zcela nevědomky. Microsoft na svém webu uvádí jak WinMail.dat neposílat, bohužel, není to celé řešení tohoto problému.

Nastavení globální, v možnostech aplikace, pro preferování a převod Outlook RTF do HTML či do prostého textu totiž nestačí:

WinMail.dat globální nastavenínastavení formátu pošty globálně

Další nastavení je totiž na úrovni kontaktu. Ano, každý kontakt může toto globální nastavení potlačit, a problém je, že například uživatelé Windows Live Messengeru, kteří se vám přidají do seznamu kontaktů, plus kontakty, které přidáváte poprvé a posílají vám Outlook RTF, tam mají natvrdo nastaven Outlook RTF formát.

Pokud ovšem onen uživatel později přijme email bez Outlooku (třeba přímo na rozhraní Seznam.cz) či přes jiného emailového klienta (Thunderbird), zobrazí se mu místo příloh jen soubor WinMail.dat.

Jediné 100% řešení jak to vyřešit je pomalé, budete si muset projít veškeré emailové kontakty, a pokud u některého máte zapnuto Outlook RTF, přepnout je na automatický formát (doporučuji, vše se pak řídí globálním nastavením) či prostý text:

WinMail.dat nastavení u kontaktunastavení formátu pošty u běžného kontaktu
WinMail.dat nastavení u kontaktunastavení formátu pošty u kontaktu z Live.com

Do nastavení se dostanete double kliknutím na emailovou adresu. Přeji příjemnou zábavu :-) Pokud soubor WinMail.dat dostanete od někoho jiného (a nepoužíváte Outlook), je zde snadná cesta, jak jej dekomprimovat.


Komentáře

  1. 1 Vladimír Sobotka 11.03.09, 12:03:39
    FB

    Mám podobný problém. Pravidelně odesílám z externího programu pomocí příkazu Item.Send jazyka Visual Basic přes MS Outlook 2002 zprávy s přílohou ve formátu RTF (faktury). Vše fungovalo bez problému, ale teď najednou docházejí emaily s přílohou winmail.dat. Vyzkoušel jsem všechny výše uvedené rady, ale nic nepomáhá - vypnul jsem úpravy pomocí wordu, formát zprávy i internetový formát je prostý text a nastavení daného kontaktu je taky v pořádku. Pokud se pokusím odeslat zprávu přímo z Outlooku, funguje to, ale z toho programu ne. Při nastaveném formátu html to nešlo ani z Outlooku. Nějaký nápad?