Který systém nabízí více funkcí - Android nebo Windows Phone?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Který systém nabízí více funkcí - Android nebo Windows Phone?

WP7.5

V tomto článku bych se chtěl podívat na funkčnost základní instalace Android telefonu (konkrétně Android 2.3.5 z Nexus One) a Windows Phone 7.5 (Mango) telefonu.

Jedná se mi o funkce, které se používají opravdu denně a které v hlavní míře ovlivňují vaši efektivitu a spokojenost s telefonem.

Porovnávám záměrně čistý systém bez customizací výrobců a bez doinstalovaných aplikací. Proč bez dalších aplikací? Řadu funkcí není možné nabídnout jako aplikace třetích stran (lepší emaily, kontakty, zprávy, historie) bez nesmyslné duplikace, a pokud někdy ano, znamená to neustále se přepínat mezi desítkami "udělátek".

Pro úplnost - některé Android telefony výrobců jako je HTC, LG či Samsung obsahují více funkcí než Nexus One (aka čistý Android), jsou pokaždé jinak upravené (takže se na přítomnost dané funkce nemůžete spolehnout při změně výrobce), často pomalejší a méně stabilní, a čekáte většinou dlouho na nové ROM. Řada uživatelů si proto stejně flashuje "čisté" verze.

Windows Phone 7.5 tímto problémem a segmentací netrpí.

Seznam kontaktů

Základem chytrého zařízení je práce s kontakty. Android nativně nenabízí žádné propojení na sociální sítě, takže jste omezeni jen na to, co si ručně napíšete do Outlooku. A pokud nemáte ani Outlook, tak webová správa kontaktů v Gmailu je otřesná.

Pro úplnost - někteří výrobci Android telefonů zejména tuto oblast více či méně úspěšně řeší svými nadstavbami (třeba HTC Sense). Telefon si kupujete už s touto úpravou, u každého výrobce jsou ale ony úpravy a jejich kvalita odlišná.

FunkceAndroidWP 7.5
Exchange kontaktyANOANO
Windows Live kontakyANOANO
Facebook kontaktyNEANO
LinkedIn kontaktyNEANO
Twitter kontaktyNEANO
Prolinkování kontaktů z více sítí pod jeden profilNEANO

Práce s kontaktem

Práce s kontaktem je ve WP 7.5 dokonalá záležitost. Jediným kliknutím vidíte u kontaktu jeho zprávy, SMS, emaily, prohledáváte Exchange, vidíte Facebook, Twitter a LinkedIn příspěvky, fotoalba a další. Se vším můžete dále pracovat, komentovat to, posílat zprávy, emaily. V Androidu kromě statických informací nevidíte vůbec nic, potřebujete aplikace třetích stran či nadstavby OS.

Podobná primitivnost mohla být akceptovatelná v roce 2003, ale ne v roce 2011.

FunkceAndroidWP 7.5
Historie SMS u kontaktuNEANO
Historie hovorů u kontaktuNEANO
Prohledávání emailů od kontaktu v telefonuNEANO
Prohledávání emailů od kontaktu v ExchangeNEANO
Fotoalba kontaktu na FacebookuNEANO
Zprávy kontakty na FacebookuNEANO
Zprávy kontaktu na TwitteruNEANO
Komentování příspěvků kontaktů na Facebooku a TwitteruNEANO

Kalendář a úkoly

Kalendář Androidu nabízí základní funkce i sync s Exchange, podporuje více kalendářů, ale neintegruje sociální sítě (neumí ani nejpoužívanější Facebook), neumí synchronizovat úkoly. WP 7.5 opět funkčně vedou.

FunkceAndroidWP 7.5
Více kalendářů z Exchange, Live i dalších sítíANOANO
Facebook kalendářNEANO
Odpověď na Facebook událostiNEANO
Úkoly a jejich sychronizace s ExchangeNEANO

Emaily

Funkčnost emailového klienta v Androidu je průměrná.

FunkceAndroidWP 7.5
Exchange syncANOANO
Prohledávání Exchange, i přes zvolený kontaktNEANO
Hotmail podpora*částečněANO

Chat / instantní zprávy

WP 7.5 integrují Facebook chat a WLM chat, plus nabízí systémovou preferenci těchto bezplatných komunikačních prostředků nad SMS. U kontaktu je zobrazována kompletní historie ze všech komunikačních kanálů. WP 7.5 implementuje výrazně lepší koncept zpráv než Android.

FunkceAndroidWP 7.5
SMSANOANO
MMSANOANO
Facebook chatNEANO
WLM chatNEANO
Google TalkANONE
Preference neplacených zpráv nad SMSNEANO

Novinky ze sociálních sítí

Jsou pro Android sociální sítě sprosté slovo? Používá je téměř každý, jsou základním prvkem dnešního internetu, ale Android s nimi nativně vůbec neumí pracovat.

FunkceAndroidWP 7.5
Facebook příspěvkyNEANO
Twitter zprávyNEANO
LinkedIn zprávyNEANO
Facebook fotkyNEANO

Kancelářská sada

Android a dokumenty? Ne, to není dobrá volba. WP 7.5 nabízí vestavěný Word, Excel, PowerPoint i OneNote a jejich synchronizaci na cloudové služby (SkyDrive, Sharepoint) i plnou kompatibilitu s desktopovými Office 2010.

FunkceAndroidWP 7.5
WordNEANO
ExcelNEANO
PowerPointNEANO
OneNoteNEANO
Propojení na SharepointNEANO
Propojení na SkyDriveNEANO
Propojení na GDOCdoinstalovatelnédoinstalovatelné

Herní portál

Microsoft nabízí integrace na Xbox Live, váš Xbox účet, dosažené úspěchy, přátele. Android nenabízí nic.

FunkceAndroidWP 7.5
Hudební přehrávačANOANO
Herní portálNEANO

Multimédia

Galerie fotek je v Androidu pomalá, navíc je omezena jen na lokální fotky. Největší fotogalerií je přitom dnes Facebook, který WP 7.5 umí, plus sdílení fotek pomocí SkyDrive a Twitter. Fotky také můžete automaticky ukládat do cloudu.

FunkceAndroidWP 7.5
FotoaparátANOANO
Nahrávání fotek na sociální sítěNEANO
Rychlá fotogalerieNEANO
Pohled na fotky jiných v sociálních sítíchNEANO

Konektivita

Pokud jste student bez datového tarifu, zde může mít Android teoreticky drobnou výhodu - soubory tam dostanete snadno i přes kabel z PC pomocí USB Mass Storage. Nicméně u Windows Phone také nic neplatíte (když nechcete), protože si umí internetové připojení nasdílet z vašeho počítače přes ten samý kabel, plně automaticky, stačí spustit Zune. A synchronizujete i s cloudem zdarma...

FunkceAndroidWP 7.5
Internet z PC do telefonuNEANO
Wifi tetheringANOANO
USB tetheringANOANO
USB Mass StorageANONE

Prohlížeč

IE9 prohlížeč pod WP 7.5 je díky GPU akceleraci rychlejší než ten v Androidu a lépe podporuje moderní technologie.

FunkceAndroidWP 7.5
Acid3 test95 / 100100 / 100
Rychlost HTML5pomalejšírychlejší

UI

Android aplikace nemusí dodržovat žádné "design guidelines", a je to na nich bohužel poznat. Ovládání je často zmatené a nekonzistentní. Metro UI ve Windows Phone 7.5 se možná nemusí všem líbit na první pohled, ale s delším používáním oceníte jeho efektivitu, přehlednost a jednotnost. Podobně (dobře) to má iOS.

FunkceAndroidWP 7.5
Konzistentní ovládání všech aplikacíNEANO

Závěr

Záměrně jsem uvedl jen ty nejzákladnější body, které denně potřebujete při běžném používání telefonu. Pokud jste s Android telefonem spokojeni, je to skvělé, ale WP 7.5 je prostě mnohem lepší.

Uživatelský zážitek z konkrétního Android telefonu upraveného výrobcem může být lepší než z čistého Androidu. Anebo také nemusí... Což je docela problém. Také je otázkou, jak dlouho bude výrobce telefonu svoji softwarovou úpravu podporovat a jak často bude aktualizovat ROM.

Náskok Windows Phone 7.5 ve funkčnosti, designu, ergonomii, stabilitě i rychlosti není drobný, to jsou celé dvě generace. Android je operační systém z roku 2003, iOS z roku 2009, WP 7.5 z roku 2011.

Pokud chcete špičkový telefon a technologie, Windows Phone 7.5 jsou dle mého názoru dnešní jediná správná cesta. Než zase přijde něco jiného :-)


porovnání

Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře