Má smysl si kupovat iPad?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Má smysl si kupovat iPad?

Apple iPad 07.03.12

Odpovědí na otázku v nadpisu je jasné NE.

Nový i starý iPad je jednoznačně špatné zařízení - na prohlížení webu má malý 10" displej, špatně se na něm píší komentáře či články, špatně se na něm zkopíruje text do poznámek, špatně se pracuje s obrázky či videeem, špatně se synchronizuje s PC, komunikace a výměna dat mezi aplikacemi je špatná, nenahrajete do něj fotky z foťáku, email si na něm sice přečtete, ale už je opravdu velký problém na něj odpovědět, na editaci dokumentů zapomeňte, a těch pár matlacích her vás brzo omrzí. A to pořád píšu jen o těch pár věcech, pro které má být tablet "určen", ne o programování či správě serverů.

Nový iPad je také příliš velký na běžné nošení (od toho je telefon) a příliš omezený na to, aby konkuroval notebooku. Když někam jedete, stejně musíte mít i notebook, iPad nestačí. Proč poté tahat i iPad?

Vlastně jediná dobrá věc, která mě zaujala, jsou Angry Birds, ty se na něm hrají dobře. Ale stejně tak dobře se budou hrát na čínském bazmeku s Androidem za 2 500 Kč.

Hlavní problém iPadu je, že v praxi je jen velice těžko použitelný. Osobně jsem už více než pět měsíců svůj iPad nezapnul, protože vše je pohodlnější a rychlejší dělat na kvalitním notebooku, který netrpí omezeními 10" matlátka bez klávesnice.

Internet je lepší na notebooku, email je lepší na notebooku, jakékoliv psaní je lepší na notebooku, práce s fotkami je lepší na notebooku, dalších 1000 věcí je lepší na notebooku. Jediné praktické použití je tak ukazovat se v kavárnách, že máte iPad a hrát Angry Birds, což vám ale moc dlouho nevydrží.

A aby nedošlo k mýlce - tablety s Androidem 3.x jsou na tom s použitelností ještě hůř.

No iPad 2iPad jsem už přes 5 měsíců nezapnul, v praxi je těžko použitelný a spoustu věcí nejde udělat

iPad bohužel ztrácí smysl hned poté, co na něm Angry Birds dohrajete. Pak není důvod jej pouštět, notebook je vždy lepší. A to se mi zdá jako důvod ke koupi málo...

ThinkPad T420snotebook je mnohem efektivnější, probudí se během sekundy a netrpí omezeními iPadu

S notebookem je také možné začít pracovat rychleji než s iPadem - ze spánku se probudí obě zařízení okamžitě, ale zadání hesla na softwarové klávesnici iPadu je tak 10x pomalejší než přetažení prstu na čtečce otisků u ThinkPadu.

Když na dovolené zpracovávám večer fotky z daného dne a posílám je známým, dělám to na notebooku. iPad by "vyvolání" RAW, jejich ořez a hromadnou publikaci nezvládnul. Emaily také posílám na notebooku, protože na hardwarové klávesnici se píší mnohem rychleji.

Mimochodem, pokud chcete namítat, že notebooky se přece nemají porovnávat s tablety, "protože je to něco úplně jiného", tak jste úplně mimo vy - obě zařízení jsou jen technologie určené pro zprostředkování prohlížení webu, videí, emailů, atd, naprosto identických činností, takže se jejich porovnání přímo nabízí.

A notebooky funkčností a snadností použití jasně vyhrávají.


PS: starý iPad má rozlišení obrazovky pouhých 1024 x 768px. "Nový" (těžší a tlustší) iPad má přesně 2x více pixelů na každé straně, protože jinak by na něm nic nefungovalo. Což znamená, že všechny současné aplikace budou pracovat tak, že se jeden pixel namapuje na 4 nové. Fakt pokrok.

 

Související článek: Jaký tablet bych chtěl (když to není iPad)?


ipad

Navigace v komentářích

načíst novější komentáře ⇒ | přejít na konec →