Microsoft to dokázal: WP7.5 jsou lepší než Android 2.3 i iOS4

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Microsoft to dokázal: WP7.5 jsou lepší než Android 2.3 i iOS4

Po pár dnech testování WP7.5 (build 7712) mohu prohlásit, že uživatelská přívětivost WP7.5, design a funkčnost je mnohem dál než u konkurence.

WP7.5 přináší řadu systémových i uživatelských změn. Nově je v něm dostupný Marketplace i pro ČR, můžete si tedy stahovat a kupovat aplikace i s českým Live ID a českou platební kartou.

Samotný operační systém je velice jednoduchý na používání a rychlý.

Výborně jsou řešené emaily - jejich prohlížení je přehledné a rychlé. Je plně podporován Exchange 2010 (emaily, kontakty, kalendář, i úkoly), Hotmail i další služby. Více mailboxů si můžete mezi sebou prolinkovat a dívat se na jeden sloučený inbox. Je možné prohledávat Exchange server pro starší emaily a podrobně si nastavit, které složky mají být synchronizovány.

Excelentně jsou řešené kontakty. U kontaktu vidíte nejen jeho emaily, uskutečněné hovory, SMS, ale i jeho newsfeed z Facebooku či Twitteru - příspěvky, události, fotky. Můžete je na té samé obrazovce komentovat či dát like - příspěvek jde přímo na Facebook, naprosto transparentně. Chcete-li více informací, emaily je možné vyhledávat na serveru (Exchange), a to jediným kliknutím prstu. Kontakty mezi sítěmi můžete snadno propojovat - máte identity z Outlooku (Exchange), Live, Facebooku, Twitteru, LinkedIn, a všechny jsou spojené pod jeden kontakt. Je pouze na vás, zda jedním kliknutím pošlete SMS zprávu, Facebook chat či @reply na Twitter.

Aplikace obrázky - zde vidíte nejenom fotky v telefonu, ale i fotky z Facebooku či Twitteru, své i přátel, přehledně řazené jak po albech, tak i jako newsfeed. Nestaráte se o to, kde ty fotky jsou uložené, nemáte různé aplikace pro různé zdroje a různé sociální sítě. Je to opravdu velice přehledné. Když někde potřebujete přiřadit obrázek (třeba avatar), opět můžete použít nejenom lokální fotky, ale i Facebook alba.

WP7 aplikace

 

Zprávy (Messaging) jsou pod WP7.5 chápány nejenom jako SMS a MMS zprávy, ale také plně integrovaný chat zdarma přes Live Messenger a Facebook Chat. Do budoucna se dá očekávat i integrace Skype. Ihned vidíte, kdo je online a za poslanou zprávu neplatíte, neřešíte přitom jak je připojen, prostě to funguje zcela transparentně. Opět velká výhoda oproti konkurenci.

Luxusní je Office Hub, kde naleznete mobilní Word, Excel, PowerPoint a OneNote aplikace, včetně automatické sychronizace dokumentů s výborným cloudovým řešením Microsoftu zdarma - SkyDrive (25GB prostoru, včetně vlastní domény) a Office365 (placený hostovaný Exchange, Sharepoint, Office, atd. v ceně €5,25 měsíčně). Takováto kancelářská funkčnost nemá jinde obdoby.

Hudba a video jsou řešeny pomocí Zune. Zune software pro PC je rychlý a dobře vypadá, což se nedá říci o konkurenčních iTunes, a snadno se v něm spravují hudební, video kolekce a podcasty. Na telefonu je naprogramován přehrávač podobný iPodu, tedy plus/mínus to samé co má konkurence. Kupování hudby nefunguje v ČR, ale samozřejmě do Zune můžete přiřadit jakoukoliv hudbu co už máte.

Hry jsou skvěle zpracované pomocí Xbox Live - je zde přímé napojení na váš existující Xbox účet, včetně vašich achievements, bodů, přátel, notifikací, herních statistik. Zde je Microsoft hodně před konkurencí, pokud již máte Xbox, je to jasná volba.

Nejen iOS4 je oproti WP7.5 hodně zastaralý koncept, ale WP7.5 jsou modernější i při přímém srovnání s Androidem 2.3.4.

Microsoft udělal velký pokrok, WP7.0 nešlo používat, WP7.5 je o generaci před konkurencí.

 


Komentáře

 1. 1 Martin Szotkovski 01.08.11, 08:08:45
  FB

  Trošku OT:

  Nebude prosím nejaký článok o Office365? Myslím že na Twitteri som zachytil, že to kupuješ, prechádzaš z IT Solutions now?

  Ak tomu správne rozumiem, pri WP7.5 bude pre lepšie previazanie lepšie Office365 ako bežný hosťovaný Exchange? Inak aj cena je na Office365 lepšia ako u IT Solutions now..

 2. 2 Radek Hulán 01.08.11, 08:08:56
  FB

  [1] Office365 je perfektní, doporučuji. Kromě Exchange je tam i Office sada (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), Lync a Sharepoint. Za €5,25 / schránku s 25GB nejlepší hostovaný email a PIM současnosti. Administrace plně v češtině.

 3. 3 Petr Havlíček 02.08.11, 08:08:28
  FB

  Co mě štve na aplikaci FB pro WP7 je jednak absence ladscape módu, jelikož mám HTC 7 Pro a píšu na jeho hardwarové QWERTY klávesnici a jednak to, že pokud jsem si s někým napsal hodně zpráv, tak musím pak hodně dlouho scrolovat než se dostanu na konec a vidím co mi píše. Je toto ve verzi Mango nějak vyřešeno?

 4. 4 Jan Suk 05.08.11, 08:08:11
  FB

  V Mangu dokonce funguje i automatická kontrola mailů na Yahoo.com a není potřeba si připlácet za Yahoo Plus :)