Nokia Lumia 800 - finský klenot s nejlepším operačním systémem roku 2011

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Nokia Lumia 800 - finský klenot s nejlepším operačním systémem roku 2011

Nokia Lumia 05.12.11

Když Stephen Elop, CEO Nokie a dřívější ředitel business divize Microsoftu, v únoru tohoto roku prohlásil, že Symbian půjde do starého železa a Nokia kompletně přejde na Windows Phone, spousta lidí to nechápala. Windows Phone ve verzi 7.0 rozhodně nebyl dokonalý systém, postrádal některé základní funkce, takže se zdálo, že proti Androidu a iOS nemůže Nokii nic nabídnout.

Dnes je ale jasné, že Nokia věděla mnohem více než masová veřejnost. Další verze Windows Phone - tedy 7.5 Mango, vydaná koncem prázdnin, se totiž z pozice outsidera dostala do stavu, kdy získala ocenění za nejlepší operační systém roku 2011. Doslova přes noc tak svojí moderní koncepcí a funkcemi předehnala konkurenci a na první pohled podivné rozhodnutí Nokie se dostává do zcela jiného světla.

Stephen Elop, "člověk zvenčí", také restrukturalizoval Nokii a vyházel spoustu lidí. Bylo to nutné, ale nepopulární opatření, který žádný finský manažer, dlouhodobě spjatý s firmou, nebyl schopen udělat.

Windows Phone 7.5 - nejlepší operační systém roku 2011

Nokia použitím Windows Phone 7.5 získala systém, který je v mnoha ohledech lepší než konkurence. Dnešní iOS s pouhým ikonami na domovské obrazovce až příliš připomíná rok 2008 a může na mnohé působit zastarale, zásadně se od té doby nezměnil. A Android se dá sice "vytunit" do podoby, kterou si geek vysnil, ale zase v základní verzi neobsahuje příliš mnoho funkcí a výrobci tak do něj přidávají různé nadstavby, které vytvářejí nestabilitu, pomalost a segmentaci Android zařízení. Geekové si proto následně flashují různé ukuchtěné čínské ROM, což má do ideálu moderního a promyšleného operačního systému daleko.

Dalo by se říci, že Windows Phone 7.5 implementuje vždy to dobré - nabízí rychlost, stabilitu a intuitivnost ovládání iOS, přidává rozumnou míru customizace Androidu, a nabízí svoji zcela unikátní grafiku a koncepci UI, kvalitní vývojové nástroje a bezpečnost. To vše je propojené na výborné cloudové služby Microsoftu pro firmy (Exchange, Office 365) i veřejnost (Live).

Funkčně je na tom Windows Phone 7.5 dnes ze všech mobilních OS nejlépe. Už v základu obsahuje podporu pro firemní technologie (Exchange, Sharepoint, Ofice365), kancelářské aplikace (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), Microsoftí cloud zdarma pro veřejnost (Live služby, Hotmail s neomezenou kapacitou emailové schránky, webovou kancelářskou Office Live sadu a 25GB SkyDrive úložiště), jednoznačně nejlepší Facebook a Twitter integraci, herní portál (Xbox Live), hudební a audio služby (Zune), a to celé v líbivém a konzistentním UI a ovládání.

Konkurence toho bez debat v základu umí méně a v případě Androidu se ani neovládá tak dobře. Celý systém je přitom rychlý i na postarším mobilním hardware.

A jak Windows Phone 7.5 vypadá? Podívejte se třeba na můj celý homescreen a používaný seznam programů. V seznamech programů se dá snadno skrolovat, prohledávat je, anebo se rychle přepínat na počáteční písmena:

Kancelářské aplikace jsou integrované v operačním systému a umí pracovat s dokumenty hostovanými v Sharepointu, Office365 i SkyDrive. Kromě placených firemních služeb máte k dispozici i Live služby zdarma (25 GB na schránku), dokonce i na vaší vlastní doméně (Live Custom Domains) a s integrací nejen na telefon, ale i desktopové kancelářské aplikace Microsoftu.

Již v základu nabízí Windows Phone 7.5 také integrovanou podporu pro Windows Live, Live Messenger, Facebook, Twitter a LinkedIn sociální sítě. Pokud má váš kontakt účet na více sociálních sítích, WP7.5 je spojí pod jeden profil, a můžete s ním snadno komunikovat přes SMS, MMS, Messenger, Facebook či Twitter z jednoho místa, plus používat klasické kontakty v Outlooku / Exchange či Live.

Windows Phone 7.5 samozřejmě podporují i integraci s Gmail či Yahoo.

Stejně tak nepotřebujete specializovanou aplikaci pro sociální sítě, vaše timeline, včetně @replies, reakcí na Facebooku, událostí a další funkce jsou přímo v telefonu:

Nokia Lumia 800 - finský vstup do světa WP se povedl

Nokia se svým prvním Windows Phone telefonem - Nokia Lumia 800 - překračuje doporučené hardwarové specifikace Microsoftu. Telefon obsahuje rychlý Qualcomm MSM8255 procesor běžící na 1.4GHz, veškeré potřebné senzory, 8Mpx fotoaparát s 2x LED bleskem, 16 GB interní úložiště, 3.7" AMOLED ClearBlack displej, hardwarová tlačítka pro zapnutí / vypnutí, nastavení hlasitosti a fotoaparát, a zcela unikátní konstrukci těla telefonu.

Nokia Lumia 800 je zatím dostupná jen pro několik západních trhů, zahájení prodejů přitom doprovází největší reklamní kampan v historii Nokie. V České republice bude telefon oficiálně prodáván až v lednu 2012, nicméně pokud si chcete pořídit vánoční dárek, i v zahraničí nabízené verze obsahují (kromě 20 dalších jazyků) i češtinu. Marketplace je v ČR samozřejmě také funkční, a to i pro české Live ID a české platební karty.

Pro dovezené telefony ze zahraničí nicméně někteří uživatelé hlásí nefunkční datové přenosy a MMS, zřejmě kvůli uzamčenému APN místním operátorem. Tento problém by měla vyřešit aplikace "Nokia Network Settings". Osobně mám telefon přímo od českého zastoupení Nokie a tento problém jsem nezaznamenal.

Telefon dostanete v modré krabičce, kde se nachází i sluchátka, miniaturní microUSB nabíječka, návody a USB kabel.

Tělo telefonu je stejné jako u konstrukčně revolučního modelu Nokia N9 s MeeGo - je z jednoho kusu polykarbonátu, do něj je vsazena elektronika telefonu, a následně vlepeno Gorilla Glass krycí sklo. Tato naprosto unikátní konstrukce Nokie zaručuje, že v telefonu nic nevrže, neklepe se, nejsou tam spojené desítky dílů. Je to jeden (dle mého názoru mimochodem velice krásný) monolit.

Softwarově jsou veškeré WP7.5 telefony velice podobné, takže právě konstrukcí těla telefonu se Nokia významně odlišuje od konkurence. Černá barva polykarbonátu není nátěr, je to barevná vlastnost onoho materiálu - i když jej poškrábete, bude vypadat stále stejně.

Video pohled

Další fotografie telefonu

Černá barva Nokii 800 dle mého velice sluší (kromě ní je dostupná i Magenta a Cyan, ještě mi chybí Yellow do CMYKu; v budoucnu se chystá i bílá). Hrany telefonu, kromě spodního okraje, jsou příjemně zaoblené, ClearBlack displej je překrytý konkávním (mírně zaobleným) povrchem, a displej pocitově téměř vystupuje z povrchu telefonu.

Je to unikátní design, který musíte zažít, má silný emoční náboj. Je to telefon, který mě osobně baví.

Tři hlavní tlačítka telefonu jsou senzorová, což je ve světě Windows Phone ten nejlepší možný koncept, neboť je potřebujete neustále, zejména tlačítko Zpět a Home. Tisknout tvrdá hardwarová tlačítka je nepohodlné. Displej Nokie je extrémně citlivý displej na dotek, telefon se snadno ovládá.

ClearBlack technologie AMOLED displeje je působivá hlavně ve spojení s černou barvou telefonu a jeho monolitickým tělem. Máte pocit, že telefon je vysoustružen z jednoho kusu materiálu a z něj vystupují informace na displeji.

Jediný otvor v telefonu naleznete v jeho levém horním rohu, konektor pro sluchátka. Mini USB konektor pro nabíječku je schovaný pod krytkou, stejně tak slot pro microUSB SIM kartu. O tu krytku mám drobné obavy, bude asi snadné zapomenout ji zasunout a ulomit ji.

Nokia začala u svých posledních modelů telefonů používat micro SIM, jako Apple dříve u iPhone, stříhání či výměně SIM karty se tedy nevyhnete. Naštěstí, operátoři jsou už na tuto variantu dobře připraveni.

Nokia aplikace

Nokia nabízí jako bonus pro majitele Lumia 800 několik aplikací zcela zdarma. Nejzajímavější je Nokia Drive, plnohodnotná off-line navigace, poté Nokia Maps, online mapy a průvodce, a Nokia Music, váš osobní DJ, obdoba last-fm.

Nokia Maps - online mapy

Nokia Maps využívá výborné mapové podklady Nokie, jako vlastníka NAVTEQu, pro zobrazení map dle vaší aktuální pozice, podporuje vyhledávání míst, zájmových bodů ve vašem okolí (POI), a umí také spočítat a ukázat trasu pro auto, pěší či veřejnou dopravu. Vzhledem k tomu, že základní součástí Windows Phone je (v ČR) téměř nepoužitelný Bing, je Nokia Maps velice přínosný bonus navíc.

Samozřejmě, pro libovolný WP7.5 telefon si můžete stáhnout aplikace třetích stran podporující zobrazení třeba Google Maps, ale není to už aplikace integrovaná v systému od výrobce.

Nokia Maps podporuje i satelitní pohled a pohled na veřejnou dopravu (MHD):

Zájmové body jsou propojeny na databázi TripAdvisor, takže máte velice snadný přístup k jednomu z nejlepších zdrojů online recenzí a hodnocení:

Nokia Drive - off-line navigace

Nokia Drive (česky Nokia Autem) je off-line navigace, která obsahuje jednorázově stáhnutelné mapy (třeba na Wifi připojení) celého světa. Stahovat si můžete jak konkrétní státy, tak třeba celý kontinent. Zatím se bohužel jedná o hodně ranou verzi aplikace, která nemůže konkurovat navigacím velkých značek, jako je třeba Navigon, iGo či TomTom, ale dle informací z Nokie se urputně pracuje na dalších verzích.

Když ji srovnám s existujícími Nokia Maps pro Symbian na Nokia E7, tak současná WP7.5 verze má tak 40% jejich funkcí. Nic moc. Pro navigaci se to použít dá, ale ... je zde zatím opravdu mnoho nedostatků:

  • navigace a mapy jsou sice off-line, až na jeden problém - není možné naplánovat cestu off-line, pro samotné vyhledání cesty se musíte připojit k internetu; tento přenos sice může znamenat jen jednotky kB, ale i tak je zbytečný, když můžete mít vše off-line (Nokia pracuje na verzi, která tento problém řeší)
  • není možné vyhledat POI ve vašem okolí
  • není možné zvolit různé trasy, třeba ekonomická versus rychlá, je jen jedna předvolená cesta navigací
  • není podporováno dopravní zpravodajství
  • navigace neumí upozornit na rychlostní kamery
  • navigace neumí zobrazit čas, kdy přijedete do cíle, jen zbývající počet km
  • nemůžete zadat žádné průjezdní body
  • nemůžete zadat domovskou pozici, ani oblíbené lokace

V tuto chvíli jde skutečně o velice raný koncept navigace. Můžete vyhledat bod (online), na něj se off-line navigovat, ale tím to končí. Pokud chcete lepší navigaci teď hned, budete si muset koupit třeba Navigon, anebo pár měsíců počkat na další verze Nokia Drive. Symbianová navigace Nokie je velice dobrá, a WP 7.5 verze se jí zatím rovnat nemůže.

Multimédia

Nokia asi kdysi v minulosti nakoupila spoustu chipsetů pro fotoaparáty bez autofocusu a osazovala jimi i jinak konstrukčně velice povedené high-endové modely telefonů, třeba E7. Vypadá to, že zásoba chipsetů už naštěstí došla, a tak se vedle telefonů jako je Symbianová N8 dočkala kvalitního fotoaparátu i Nokia Lumia 800.

Fotoaparát

Fotoaparát Lumie 800 má 8Mpx, honosí se nápisem Carl Zeiss Tessar, má samozřejmě autofocus, a fotí docela slušně. Následující fotky nebyly pořízeny za úplně ideálního počasí, nebyly nijak upravovány, fotoaparát telefonu byl nastaven na kompletní automatiku a resetován na defaultní hodnoty:

Přehrávání hudby a videa

Nokia Lumia 800 je první telefon, který dokáže utáhnout moje Shure SE530 high-endová sluchátka vyznačující se vysokou impedancí a nízkou citlivostí. Zatím žádný HTC, Samsung ani iPhone nehrál tak dobře. Není to samozřejmě exaktní vědecký test, ale po dlouhé době mohu jako MP3 přehrávač konečně používat mobil, s hlasitostí nastavenou na 20 / 30 a s překvapivě dobrou dynamikou.

Kvalita reproduktoru je běžný standard.

Kvalita hovoru v případě použití Bluetooth sluchátka (Nokia BH-804) je výborná a dostatečně hlasitá.

Propojení s PC, výdrž baterie

Kabel je minulost, současnost a budoucnost je cloud.

Spojení s počítačem

Zaklínadlem roku 2011 je cloud. Microsoft ve Windows Phone 7.5 vlastně už téměř nepočítá s jiným způsobem získávání informací a dat.

Kancelářská sada v telefonu pracuje s Office365, Sharepointem či SkyDrive, tedy s webovým úložištěm dat, email si telefon bere také z cloudu, kalendář z Exchange / Facebooku či Live (opět cloud), a stejně se do telefonu dostávají úkoly.

Hudbu a video přenesete do telefonu jedině přes Zune, což je přehledný a rychlý program (zásadní rozdíl oproti pomalým iTunes pro Windows) pro správu vaší hudební sbírky, ale nikoliv přes USB Mass Storage.

Před pár lety by mi to vadilo, v roce 2011 ne. Krása cloudu je v tom, že do telefonu zadáte heslo k Exchange či Live účtu a během chvíle v něm máte veškeré kontakty, kalendář, úkoly, dokumenty, Facebook a Twitter. Hned fungujete.

Podporovány telefonem jsou pochopitelně i další služby licencující si ActiveSync protokol, tedy Gmail či Yahoo.

Problém pro vás nastane ve chvíli, kdy používáte zastaralá řešení - Seznam.cz či Centrum.cz - nepodporující ActiveSync, a kontakty máte jen v jiném telefonu, či off-line v Outlooku. Windows Phone 7.5 nenabízí archaické sychronizace dat s desktopovým klientem, synchronizuje se pouze oproti serveru.

Vyřešit to můžete dvěma způsoby - zřídit si Live ID účet zdarma, stáhnout si zdarma dostupný Hotmail Connector, a kontakty nahrát do cloudu. Na něj poté propojíte telefon a vše budete mít pořád aktuální a online.

Druhá možnost je použít aplikaci Nokie a kontakty do telefonu dostat přes Bluetooth z vašeho dosavadního telefonu:

Testovaný telefon, výdrž baterie

Testovaná Nokia Lumia 800 měla prvotní verzi firmware a operační systém verze 7720.68. Baterie při poměrně intenzivním používání vydrží zhruba jeden den, telefon musíte poté nabíjet. Je to bohužel běžný standard u chytrých telefonů.

Nokia plánuje vydat aktualizace firmare telefonu na prosinec a leden, které by měly výdrž dále zlepšit.

Sdílení internetu (tethering)

Nokia Lumia 800 v současné verzi firmware nemá aktivní sdílení internetu přes Wifi (tethering), dle informací od Nokie bude ale tato funkce doplněna co nejdříve, v nejbližším možném update. Vývojářské telefony ji obsahují již nyní.

Aktualizace bude distribuována automaticky přes Zune klientský software.

Nokia Lumia 800 jako nejlepší telefon současnosti?

Vstup Nokie do světa Windows Phone 7.5 se s Lumia 800 povedl. Tělo telefonu nabízí naprosto unikátní provedení, ClearBlack displej má výborné podání barev a černé. Navigační aplikace Nokie ještě potřebuje výrazné zlepšení, ale to je softwarová záležitost a pracuje se na ní.

Softwarová funkčnost je samozřejmě bez připomínek, Windows Phone 7.5 nezískal ocenění za nejlepší operační systém roku 2011 bezdůvodně.

Telefon je naprosto stabilní, nezaznamenal jsem žádný pád aplikace, vše je opravdu rychlé.

Osobně považuji Lumia 800 za nejlepší současný mobil.

Jediná věc, kterou bych osobně uvítal, je mírně větší displej - takových 4.3" namísto 3.7" (pro srovnání - iPhone má jen 3.5"). 3.7" je dostatečný prostor pro veškeré informace, ale pro chlapské ruce by se mi na větším displeji psalo nepatrně jistěji na softwarové klávesnici. Tedy teoretická, neuvedená a nepotvrzená Lumia 900.

Vše ostatní bych nechal tak jak je. Je to perfektní.


lumia 800 recenze

Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře