Office365 v ceně €5 - Google Apps pro dospělé

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Office365 v ceně €5 - Google Apps pro dospělé

Office 365 22.09.11

Office365 je email (Exchange), kalendář, kontakty, kancelářská sada, dokumenty a web (Sharepoint) a další služby a aplikace online. Osobně jsem ani nedoufal, že služba typu Office365 v této podobě a tak brzo od Microsoftu vznikne. Hostovaný Exchange sice jiné firmy nabízely už v době Exchange 2007 (sám jsem používal IT Solutions Now), ale Microsoft zde nechtěl konkurovat ani partnerům, ani sám sobě (obava z možné kanibalizace prodejů licencí serverů Business divize).

Doba se ale rychle mění, některé firmy i náročnější jednotlivci si začali pořizovat Google Apps pro firmy, které sice nenabízí takovou kvalitu jako Exchange a Sharepoint, ale odpadají jim aspoň starosti se správou serverů, jejich nákupem, servisem, provozem.

Microsoft byl ale v rámci své dlouhodobé cloudové / Azure strategie připraven na změnu. A výsledkem je Office365.

O co se jedná? Jde o Microsoftem provozovaný Exchange 2010, Sharepoint, webový Office a Lync na vaší vlastní doméně. Existuje zde perfektní provázanost na desktopové Office 2010 a Windows Phone.

Cena začíná na €5,25 za jednu 25GB schránku. Dostanete lepší služby než u Google Apps za podobnou cenu jako u Google Apps.

Osobně používám Office365 od jejich spuštění a kromě drobné epizodky s neakceptací adresy v platebním rozhraní, nyní globálně vyřešené, absolutní spokojenost:

Office365 administrace

Administrace Office365 je velice snadná, přehledná a plně česky, měl by ji zvládnout každý:

Office365 správa

Prvním krokem je správné nasměrování vašich DNS záznamů na servery Microsoftu, popřípadě jen name serverů na ty Microsoftí, a pak už můžete používat vaši doménu s Office365:

Office365 DNS

Základem Office365 služeb je samozřejmě vynikající Email, tedy Exchange 2010, propojení na Outlook 2010 i mobilní telefony (od Windows Phone, přes iOS po Android), a perfektně zpracované Kontakty. Osobně oceňuji taky antispamovou kontrolu, která je mnohem efektivnější než u Gmailu, opravdu výborné ovládání, inteligentní řazení emailů dle konverzací a přehledné grafické rozhraní:

Office365 email

Takto vypadá Kalendář - v podstatě stejně přehledně jako v plném Outlooku 2010:

Office365 kalendář

K emailové schránce můžete vytvářet zdarma neomezené množství aliasů (alias@doména.cz), a také propojovat účty z dalších služeb, třeba ze zdarma dostupných Live Custom Domains (email na vaší vlastní doméně zdarma). Tato pošta je poté načítána do Exchange v pravidelných intervalech; v zastoupení dané (propojené) emailové adresy můžete odpovědět z webu i z Outlooku 2010. Dobré je také to, že se načítá nejen Inbox, ale i Junkmail, takže nezmeškáte případný "ham" z propojených účtů.

Dokonalá spolupráce Office365 / Exchange a Outlooku 2010 by stála za samostatný (velmi pozitivní) článek.

Office365 připojené účty

Součástí Office365 je i kompletní webová kancelářská sada, tedy Word, Excel, PowerPoint a OneNote. A nejen to, dokumenty můžete editovat nejen na webu, ale i v desktopových Office 2010 a pod Windows Phone 7.5 (Mango) v Office Hubu. Webové Excel a OneNote dokumenty můžete upravovat ve více lidech v reálném čase, Word a PowerPoint mohou být sdíleny mezi více lidmi. Součástí Office365 je i Sharepoint Web Designer, Lync komunikátor a sdílení plochy.

To je funčnost a komfort, kterou u konkurence nezískáte:

Office365 Word
Office365 Excel
Office365 OneNote

Jediná moje zásadní připomínka k webové kancelářské sadě je k nepoužívání SSL pro Sharepoint u "P" programů (u emailů, kontaktů a kalendáře je SSL použito vždy), pouze u "E" programů. Paradoxně, takový zdarma dostupný SkyDrive umí používat SSL i pro dokumenty. Doufám, že to Microsoft ještě změní.

Proč jít do Office365?

Pokud je váš business závislý na internetové komunikaci, nemáte či nechcete provozovat vlastní servery, máte vyšší nároky než "email na celý život od Seznam.cz", anebo pokud používáte Google Apps a chcete lepší komfort, funkčnost, UI a integraci s desktopovou kancelářskou sadou i telefonem, pak je Office365 ideální volba.

V ceně € 5,25 měsíčně (cca 130 Kč) za schránku s P1 plánem i neskutečně levná.

Pokud nevíte, zda vám Office365 bude vyhovovat, můžete si jej i vyzkoušet prvních 30 dní zdarma.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře