Synchronizace souborů: geniální Live Mesh, hloupý Dropbox

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Synchronizace souborů: geniální Live Mesh, hloupý Dropbox

Pokud používáte synchronizaci souborů (a to je věc, kterou potřebuje naprosto každý), pořiďte si zdarma Live Mesh od Microsoftu. Kromě Live Mesh existují i další synchronizační služby, ale umí toho vždy výrazně méně, hůře se ovládají, nejsou integrované do Windows a mají mnohem menší kapacitu (třeba funkčně velice omezený Dropbox má jen 2GB, Live Mesh 5GB).

Synchronizace souborů pomocí geniálního Live Mesh se hodí nejen pokud používáte více počítačů. Je to bezvadná věc i jako zálohování vašeho jediného PC, možnost jak se k vašim dokumentům dostat bezpečně odkudkoliv, a také pro spolupráci více různých lidí na různých projektech.

Související: prezentace z WebExpo 2008 o synchronizaci ke stažení.

Princip aplikace Live Mesh je ten, že sdílíte libovolné adresáře (horší služby jako je Dropbox sdílí jen jeden nově vytvořený adresář, což vám neumožňuje mít soubory v jejich ideálních či současných lokacích) mezi webem, více počítači a (volitelně i) více uživateli. Vyberete si třeba adresář Projektů, kliknete na něj pravým tlačítkem myši, zvolíte si "Add folder to Live Mesh" a je hotovo. Soubory jsou sdíleny. Následně budete mít vaše soubory přístupné nejen na původním PC, ale také na webu Live Mesh a pochopitelně na jakémkoliv dalším PC, na které si  nainstalujete Live Mesh a přihlásíte se do něj pod stejným účtem.

Samotný Live Mesh je malá snadno ovladatelná aplikace:

Live Mesh aplikaceLive Mesh aplikace

O Live Mesh se po instalaci nijak nestaráte. Jen do něj přidáte adresáře, které chcete synchronizovat mezi webem a vašimi více PC, a to je celé. Vše další se děje automaticky na pozadí. Když změním soubor na desktopu, ihned se v pozadí kopíruje na web a také na notebook. Pokud PC vypnu a až poté zapnu notebook, není to problém, notebook si automaticky stáhne nejnovější kopii souboru z webového úložiště.

Adresáře, které jsou sdílené pomocí Live Mesh, mají v Průzkumníku ve Windows 7 modrou barvu namísto žluté:

Live Mesh adresáře mají modrou barvuLive Mesh adresáře mají modrou barvu

Geniální na Live Mesh je nejenom jeho snadnost použití a integrace do Windows Vista a Windows 7, ale také možnost sdílet různé adresáře mezi různými uživateli. Můžete si tedy udělat složku "Grafik - Iva", kde sdílíte soubory mezi vámi a vaší oblíbenou grafičkou. Ve chvíli kdy ona ve svém adresáři dokončí PSD, automaticky se přenáší k vám. K jiným souborům samozřejmě přístup nemá.

Pro každý projekt, klienta či spolupracovníka tak můžete mít speciální složku sdílenou pomocí Live Mesh a snadno si vzájemně synchronizovat dokumenty k projektům.

Každý sdílený adresář může mít neomezené množství uživatelů, kteří do něj mohou přispívat, anebo si jen prohlížet soubory. A mezi těmito uživateli se udržují veškeré soubory aktualizované. Pokud nějaký uživatel smaže soubor, u vás se ocitne v koši, takže jej můžete v případě potřeby snadno obnovit.

Samotné webové úložiště má kapacitu 5GB, ale nemusíte je vůbec používat. Pokud chcete, je možné určené adresáře synchronizovat jen mezi koncovými počítači, takže Microsoft (ani nikdo jiný) tato data nemůže vidět, ani nezabírají na webu prostor.

U každé sdílené složky také vidíte seznam změn a po kliknutí na záložku "Members" také seznam lidí, kteří jsou oprávněni do složky nahlížet či do ní přispívat:

Live Mesh seznam změnLive Mesh seznam změn

V obrázku nahoře si třeba synchronizuji soubory aplikace OneNote 2007, skvělého správce poznámek z PC i telefonu (HTC HD2). Díky synchronizaci mám vždy dostupnou jejich poslední verzi - na meetingu píši poznámky do telefonu či na notebooku, a tato data se mi automaticky nahrají do desktopového PC, aniž se o to jakkoliv musím starat. Jen si je otevřu a pracuji na projektu.

Live Mesh je nesmírně užitečná, snadno ovladatelná a funkčně dokonalá aplikace, bez které si nedokážu představit fungování. Oproti konkurenci umí sdílet libovolný adresář na vašem PC, každý navíc mezi různými uživateli, a má 5GB kapacitu zdarma.

Do budoucna Microsoft počítá se začleněním Live Mesh mezi novou vlnu Live nástrojů (Windows Live Messenger, Live Mail, Live Fotogalerie, Live Movie Maker a další), takže vývoj je zaručen.

Pokud stále používáte mnohem horší Dropbox, je nejvyšší čas přejít na skutečnou síť - Live Mesh.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře