WebExpo - nově i o Live Mesh

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

WebExpo - nově i o Live Mesh

Live Mesh klient

Pokud se chystáte za týden na WebExpo, tak jsem se rozhodl rozšířit oblast, na kterou se přednáška zaměří (sobota, 11:15 - 12:15), a to o preview Live Mesh technologie. Většina lidí, kterým jsem Live Mesh ukázal reagovala slovy naprostá bomba. :-)

Jedná se o první skutečné použití cloud computingu v praxi. Principem je datové úložiště o velikosti 5GB zdarma u Microsoftu. V tomto úložišti můžete vytvářet neomezené množství složek, jejich obsah se následně plně automaticky synchronizuje mezi webovým úložištěm a dalšími počítači oprávněných uživatelů. Můžete mít třeba složky "Rodina", kam dáváte fotky z dovolené a mají tam přístup všichni vaši blízcí, složku "Projekt A", kam má přístup "klient A" a nahráváte tam aktuální podklady pro rozpracovaný projekt, či složku "Favorites", kam se vám synchronizují oblíbené záložky IE7 na notebooku, kancelářském PC a domácího PC (a máte tam přístup je vy).

V praxi se naprosto o nic nestaráte, vše funguje zcela automaticky, pokud například někdo z rodiny nahraje či upraví sdílené fotky, objeví se během pár sekund i v lokálních složkách na vašem PC. Vše je dostupné i off-line.

V každé složce je přehledně vidět i její aktivita (news), můžete do složek psát i zprávy pro ostatní členy sítě.

Data jsou dostupná nejen na počítačích, mezi nimiž se sync provádí, ale také přímo na webu, v aplikaci nazvané "Desktop" (tento web velice zdařile emuluje rozhraní Windows Vista, vypadá prostě jako klasický desktop Windows). Tuto webovou aplikaci a současné omezení na 5GB uložených dat lze obejít, a provádět jen peer-to-peer komunikaci (sync) mezi jednotlivými počítači třeba s terabajty dat.

Vše je doplněno o Remote Desktop, kdy můžete opravdu snadno přistupovat zcela plnohodnotně ke vzdálenému PC. Zatím je zde Live Mesh klient pro XP/Vista 32bit a Vista 64bit, v budoucnu bude i pro OS X a hlavně pro Windows Mobile.

Pokud existuje něco jako "Web 3.0", tak je to právě Live Mesh a cloud-computing, a Microsoft jím přímo definuje podobu nového webu a služeb.

Zatímco Microsoft Exchange či Live.com řeší sync emailů, kontaktů, poznámek a úkolů, Live Mesh přidává sync všeho dalšího, a to rovnou mezi neomezeným počtem uživatelů. Live Mesh je prostě skutečná revoluce v používání digitální techniky.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 3 Radek Juřica 12.10.08, 15:58:14
  FB

  [2] "Regional settings" je pravděpodobně Místní jazykové nastavení v Ovládacích panelech že?

  A co se týče nastavení účtu live, tak jsem zkusil změnit vše možné na USA, ale asi to pořád není to správné nastavení. Resp. hotmail mám stále v češtině stejně jako live homepage :(

 2. 4 Radek Hulán 12.10.08, 16:07:50

  [3] to s tím nesouvisí, postačí jako tvoje hlavní adresa někde USA, jednotlivé služby si ale dále můžeš ponechat v češtině (pokud existují)...

  Pokud to stále nejde, bude potřeba "invitation" (každý kdo už Mesh používá může pozvat další uživatele snadno tím, že s nimi sdílí nějakou složku, na jejich Live ID) nebo počkat :(

 3. 5 Radek Juřica 12.10.08, 16:26:16
  FB

  [4] Nechci to nějak "lámat přes koleno". Jak dlouho (zhruba) myslíš, že bude trvat migrace do českého jazyka?

 4. 6 Lukáš Skrytý 12.10.08, 16:44:35
  FB

  Neprve nedávno jsem objevil kouzlo synchrnonizace outlooků s live.com na vlastní doméně a přesně na něco takovýho čekám- pořád řeším problémy ohledně synchronizace dat v notebooku a stolním PC. Ono si řeknete, že to není problém ale když člověk něco píše chvilu na notebooku a chvilu na desktopu (doma se přede nebudu patlat na ntb) tak je sync celkem problém. Zvlášť ta P2P synchrnonizace by mě zajímala-snad to nebude obsah tahat přes net když notebook připojím do stejné sítě, ve které je desktop :)

 5. 7 Radek Hulán 12.10.08, 17:09:34

  [6] na ryzí P2P komunikaci je tu už FolderShare, také od Microsoftu:
  http://myego.cz/item/foldershare-vyborne-p2p-sdileni-souboru-od-microsoftu...

 6. 8 Glos Robert 12.10.08, 17:09:55
  FB

  [6] Jo, to by bylo hodně vymakaný kdyby to synchronizovalo i v lokální síti. Něco podobnýho taky hlednám. Zkusím Live Mesh sám, a kdby to nešlo tak mě někdo potom pozvete ;-)

 7. 9 Pavel Černík 12.10.08, 17:14:03
  FB

  Mohu se zeptat jaké jsou rozdíly oproti Microsoft Groove? Hlavní (a asi jediný) rozdíl zatím vidím jen v tom webovém úložišti u MS.

 8. 10 Glos Robert 12.10.08, 17:33:46
  FB

  [9] Sakra, Groove synchronizuje? Já jsem si říkal co to je za bordel a odinstalovel jsem ho :-X Nicméně si myslím že Live Mesh bude zabírat méně systémových prostředků. Možná...

 9. 11 Glos Robert 12.10.08, 17:36:53
  FB

  [7] Já jsem zkoušel SyncToy od MS, ale to se nedalo nijak zautomatizovat, a přemlouvat uživatele aby si sami stiskli tlačítko sync, to jsem raději zavrhl. A o Folder Share jsem netušil, že umí p2p..sakra, tahle diskuse mně otevřela oči.

 10. 12 Radek Hulán 12.10.08, 17:38:15

  [9] Microsoft má přece spousty nástrojů, co se překrývají, ale ty prodávané business verze umí vždy více... Takže email, kontakty a kalendář na Live.com zastane hodně funkcí komerční Exchange (včetně syncu na Outlook a Windows Mobile zařízení), SkyDrive úložiště (5GB) a Office Live Workspace (dalších 5GB s verzováním Office dokumentů) zdarma zase funkce Sharepointu, Live Mesh (dalších 5GB) částečně překrývá funkce Groove, Windows Live Messenger pro změnu Communicatoru 2007.

  Zásadní rozdíl mezi nimi je v tom, že ty první zmíněné "veřejné" produkty jsou zdarma a nepotřebují instalaci serveru (popřípadě se používá Microsoftí server).

  No a na rozmezí těchto zdarma dostupných "domácích" produktů a relativně drahých "business" produktů jsou hostované věci - Hosted Exchange v ceně $10/měsíc, Hosted Sharepoint, atd. :-)

 11. 13 Branislav Viest 12.10.08, 19:07:36
  FB

  vdaka za tip radku, Live Mesh je skvelá sluzba :-)

 12. 14 Lukáš Skrytý 12.10.08, 19:10:50
  FB

  [7] To ano ale tam je nevýhoda, že ty PC musí být zapnuty takže to není takové jednoduché- píšu na notebooku mimo dům, dopíšu, sync, přijdu domů, zapnu PC, sync, pokračuji (prostě jak jsem zvyklej ze syncu z outlooku). Tady tohle vypadá velmi zajímavě

 13. 15 Radek Juřica 12.10.08, 20:06:04
  FB

  srz za offtopic, ale tady se dočkám (asi) odpovědi nejrychleji.

  Je nějak možné získat emailovou adresu (resp. live id účet) @live.com? Díval jsem se a (asi) je možné "pouze" @windowslive.com a @hotmail.com.

 14. 16 Lukáš Skrytý 12.10.08, 21:55:01
  FB

  [15] Obávám se, že už ne ale ono hlavní "lákadlo" je v tom, že si můžeš regnout svou doménu a používat live služby a přitom mít mail ve tvaru cokoliv@tvojedomena.cz

 15. 17 Radek Hulán 12.10.08, 22:05:27

  [15] třeba zde:
  https://signup.live.com/signup.aspx?mkt=en-us...

  Stačí do parametrů přidat en-us.

 16. 18 Martin Matoušek 12.10.08, 23:14:17
  FB

  ..."složku "Projekt A", kam má přístup "klient A" a nahráváte tam aktuální podklady pro rozpracovaný projekt"...

  Webových úložišť je spousta, více či méně propojených s vlastním operačním systémem - toto je sice celkem příjemná varianta pro své velice jednoduché ovládání a téměř žádné nutné "opečovávání" ... ale je to dobré tak na ukládání svých ne příliž důležitých dat pokud např. potřebujete chvíli psát něco z domu a něco na notebooku na chalupě ... ale žádný seriózní subjekt by svá citlivá data a NEDEJBOŽE data klientů a jejich projektu svěřil třetí straně, byť MS ... jakákoliv firma data související s její podnikatelskou činností hlídá a zabezpečuje jako oko v hlavě - mě nekdo poslat odkaz na toto úložistě s tím, že tam mám např. preview slíbené zakázky, okamžitě s ním rozvážu smlouvu.

 17. 19 Radek Hulán 12.10.08, 23:23:04

  [18] ano, tyto nabubřelé komentáře mám děsně rád :-)

  99.9% klientů ti pošle cokoliv běžným emailem, a to pomocí SMTP/POP3 může sledovat skoro kdokoliv. Navíc jsi nepochopil princip Live Mesh - na webovém úložišti to nemusí být, existuje zde i ona P2P komunikace mezi koncovými body (samozřejmě zabezpečená pomocí SSL). Poté je to pouze na tvém PC a na PC klienta, internetem to "prolétne" přes SSL tunel.

  Dávat na takovéto sdílení běžná projektová data, jako je dokumentace k interface X - jistě. Dávat tam návrh smlouvy za $4 mil? Asi ne, ale to nikam :)Pošleš to tedy Messengerem po Praze za 100 Kč?

  Osobně mimochodem věřím MS serverům a nezneužití dat řádově více než libovolnému českému providerovi. Tam stačí pozvat na pivo dvacetiletého admina... ;) "Sociální inženýrství" na běžného českého poskytovatele je mnohem jednodušší než na Microsoftí servery v USA...

 18. 20 Radek Juřica 13.10.08, 02:13:19
  FB

  [17] Super, teď už si můžu stáhnout mesh :PPP

 19. 21 Lukáš Skrytý 13.10.08, 06:51:45
  FB

  No tak teda zkusil jsem složku s pár .doc a to funguje bezvadně ale takový věci jako 19GB složka s fotkama (asi 20 000souborů) to už je na to moc. Přes noc se sesynchronizovalo 9GB a dál to nechce nic dělat, nehledě na to, že na notebooku to zabírá strašně CPU a pořád hrká s diskem. Nehchám tomu ještě pár dní ale teda čekal jsem něco lepšího. Teď navíc ten notebook něco uploaduje směrem do netu což by ho nemělo ani napadnout protože to mám jen P2P....a mesh ani žádnou aktivitu nepíše-přijde mě to jako celkem podezřelý program

 20. 22 Radek Juřica 13.10.08, 13:41:32
  FB

  [21] No tak ono ve skutečnosti bychom ten sw neměli mít vůbec, takže uložiště bude někde v USA (proto ta rychlost) a co se týče zbytku, je to přeci jenom beta ještě ...