WebExpo - nově i o Live Mesh

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

WebExpo - nově i o Live Mesh

Live Mesh klient

Pokud se chystáte za týden na WebExpo, tak jsem se rozhodl rozšířit oblast, na kterou se přednáška zaměří (sobota, 11:15 - 12:15), a to o preview Live Mesh technologie. Většina lidí, kterým jsem Live Mesh ukázal reagovala slovy naprostá bomba. :-)

Jedná se o první skutečné použití cloud computingu v praxi. Principem je datové úložiště o velikosti 5GB zdarma u Microsoftu. V tomto úložišti můžete vytvářet neomezené množství složek, jejich obsah se následně plně automaticky synchronizuje mezi webovým úložištěm a dalšími počítači oprávněných uživatelů. Můžete mít třeba složky "Rodina", kam dáváte fotky z dovolené a mají tam přístup všichni vaši blízcí, složku "Projekt A", kam má přístup "klient A" a nahráváte tam aktuální podklady pro rozpracovaný projekt, či složku "Favorites", kam se vám synchronizují oblíbené záložky IE7 na notebooku, kancelářském PC a domácího PC (a máte tam přístup je vy).

V praxi se naprosto o nic nestaráte, vše funguje zcela automaticky, pokud například někdo z rodiny nahraje či upraví sdílené fotky, objeví se během pár sekund i v lokálních složkách na vašem PC. Vše je dostupné i off-line.

V každé složce je přehledně vidět i její aktivita (news), můžete do složek psát i zprávy pro ostatní členy sítě.

Data jsou dostupná nejen na počítačích, mezi nimiž se sync provádí, ale také přímo na webu, v aplikaci nazvané "Desktop" (tento web velice zdařile emuluje rozhraní Windows Vista, vypadá prostě jako klasický desktop Windows). Tuto webovou aplikaci a současné omezení na 5GB uložených dat lze obejít, a provádět jen peer-to-peer komunikaci (sync) mezi jednotlivými počítači třeba s terabajty dat.

Vše je doplněno o Remote Desktop, kdy můžete opravdu snadno přistupovat zcela plnohodnotně ke vzdálenému PC. Zatím je zde Live Mesh klient pro XP/Vista 32bit a Vista 64bit, v budoucnu bude i pro OS X a hlavně pro Windows Mobile.

Pokud existuje něco jako "Web 3.0", tak je to právě Live Mesh a cloud-computing, a Microsoft jím přímo definuje podobu nového webu a služeb.

Zatímco Microsoft Exchange či Live.com řeší sync emailů, kontaktů, poznámek a úkolů, Live Mesh přidává sync všeho dalšího, a to rovnou mezi neomezeným počtem uživatelů. Live Mesh je prostě skutečná revoluce v používání digitální techniky.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře