Windows Live Messenger 8 - jak na něj?

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live Messenger 8 - jak na něj?

Když jsem před pár dny přinesl popis aplikace Windows Live Messenger 8.0 a její hodnocení na úrovni WELL.DONE Miranda IM packu, snesla se mi na emailu značná spousta dotazů jak to či ono udělat a nainstalovat. Tento článek by měl na otázku konfigurace a nastavení odpovědět.

Proč používat MSN protokol?

Live Messenger

Microsoft se v poslední době opravdu snaží, nestačí mu alokovat 90% trhu, ale chce rovněž nabízet objektivně nejlepší aplikace na trhu. Sem patří i zcela nově napsaný MSN Messenger, který se přejmenoval na Windows Live Messenger.

Live Messenger podporuje:

 • přenos textových zpráv,
 • zasílání zpráv offline uživatelům,
 • audio a video hovory (podobně jako Skype) na počítač,
 • audio hovory na běžné telefonní linky,
 • spolehlivé posílání souborů, a to i na neveřejné IP s NATem,
 • sdílení a automatická synchronizace celých adresářů (složek) mezi zvolenými kontakty, což je opravdu parádní funkce pro spolupráci teamu,
 • zasílání ručně psaných textů,
 • stovky her.

Jak je vidět, MSN protokol toho dnes nabízí zdaleka nejvíce, je to rozšířená kombinace funkcí ze Skype + Jabber + ICQ (+ hry) protokolů. Navíc je možné přes Live Messenger sdílet aplikace a plochu, což se ale jen odvolává na standardní funkce ve Windows XP.

Pro použití všech funkcí protokolu musíte ovšem používat Windows Live Messenger, implementace MSN protokolu v open-source Mirandě je bohužel pouze částečná, funguje jen pro textové zprávy.

Instalace Windows Live Messengeru

Pro používání služeb Microsoftu se musíte u něj nejdříve zaregistrovat. Můžete si buď nechat vytvořit novou MSN Hotmail emailovou adresu (nedoporučuji) či si zaregistrovat emailovou adresu stávající (může být klidně z konkurenčního Gmailu). Na stránce login.live.com klikněte na možnost Zapsat k vytvoření účtu, a postupujte dle pokynů. Důležitá je odpověď na email, který Vám přijde, tímto Vaši emailovou adresu potvrdíte, a následně ji již můžete používat.

Následně si stáhněte a instalujte:

 • stáhněte si Windows Live Messenger a instalujte,
 • stáhněte si Live Plus! pack a instalujte,
 • ukončete Live Messenger (kliknutím na ikonu v toolbaru a pomocí volby Ukončit, jen zavření okna aplikace tuto neukončí),
 • stáhněte si A-Patch for Live Messenger a v tomto programu si zvolte volbu "Load settings", načtěte tento soubor a-patch.aps (což je mnou připravená konfigurace, která Vás zbaví reklam a přizpůsobí okno Live Messengeru) a klikněte párkrát na Next.
A-patchA-Patch - zvolte si „Load settings“

Screenshoty z Windows Live Messengeru

okno zprávokno zpráv
hry na MSNhry na MSN
sdílené složkysdílené složky

Hry na MSN

šachy online na MSN

Lidé, co přecházejí z ICQ, často postrádají hry. Fakt je ten, že Microsoft nabízí zhruba 100x více her, a mnohem kvalitnějších, než jsou v ICQ.

Podívejte se (nejlépe s MSIE) na portál zone.msn.com. Zde si můžete vybrat ze stovek online her, a zvolit si proti komu budete hrát, což může být buď Váš kamarád přihlášený na MSN, náhodný protihráč s podobnou úrovní, popřípadě počítač.

Hrát můžete poker, dámu, šachy, téměř cokoliv. Při hraní se vytváří i Váš rating a můžete postupovat na žebříčku celkovém či mezi Vašimi kamarády na kontakt-listu v Live Messengeru.

Veškeré aplikace jsou řešené jako miniaturní ActiveX či Flash komponenty, jejich načítání je poprvé během pár sekund a podruhé již okamžité. Jedinou podmínkou je použití MSIE 6.0 a vyššího prohlížeče.

I co se týče her, nemá tedy Windows Live Messenger konkurenci, taková šachová partie proti kamarádovi online na MSN má prostě svoje kouzlo.

Pro zone.msn.com si můžete zaregistrovat i svůj vlastní nick, a to na adrese zone.msn.com/ … NicknameSignup.aspx, Váš standardní email z Live Messengeru se zde záměrně neukazuje veřejnosti.

Mimochodem, pokud Vám Live Messenger nabídne jen omezený počet her, doporučuji si ve Vašem MSN profilu změnit zemi na USA, poté budete mít nabídku kompletní.

Závěr

Pokud si to můžete dovolit, nabízí Windows Live Messenger jednoznačně nejlepší protokol pro internetovou online komunikaci, s nejen textovými zprávami, ale i audio a video rozhovory, volání na běžné telefonní linky, sdílení aplikací, adresářů a také obrovskou spoustu online her, dostupných zcela zdarma.

V zahraničí se již od ICQ protokolu dávno upustilo, a MSN (plus Yahoo) má zdaleka největší podíl na trhu. Doufejme, že tento příklon ke kvalitě, bude brzy i v ČR :-) Osobně jsem ICQ/AIM účet nadobro zrušil

Pokud ovšem požadujete jen textovou komunikaci pro různé protokoly bez dalších audio/video/sdílení služeb, je pro Vás ideální Miranda IM „WELL.DONE pack“.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře