Windows Live Messenger - výrazně lepší komunikace než ICQ

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live Messenger - výrazně lepší komunikace než ICQ

Windows Live Messenger 8.5

ICQ není jediný komunikační protokol na světě, i když si to hromada lidí v ČR myslí. Jedná se naopak o klienta a protokol objektivně nejhorší, který je pověstný svojí nestabilitou, občasnou ztrátou dat, otřesným designem a minimem nabízených funkcí.

Světově je podstatně rozšířenější než ICQ dnes propojená síť tvořená MSN (Windows Live) a Yahoo protokolem, velice zvolna se prosazuje také Jabber.

Zejména MSN protokol a klient pro něj (Windows Live Messenger) je mimořádně pokrokový, podporuje nejen online a offline textové zprávy, ale i hlasové volání, video hovory, sdílení souborů, přenosy souborů mezi uživateli (funkční i pokud máte privátní IP adresu za NATem), desítky her, sdílení aplikací a mnoho dalších funkcí (třeba zobrazování aktuální přehrávané písničky z Windows Media Player).

Skvělé je také propojení mezi kontakty na Live.com v Outlooku, Windows Live Messenger na PC a Windows Live Messenger na mobilních telefonech (jako je HTC Kaiser).

Osobně jsem přestal ICQ používat před pár lety, a všechny své kontakty přesvědčil na používání MSN. Mají tak nepadající a skutečně funkční síť se zárukou největší světové společnosti, Microsoftu, a nemusí už řešit žádné ICQ / AOL problémy.

Podle některých lidí je alternativou ke špičkově funkčnímu MSN i Jabber, ale osobně si to nemyslím. Jabber není v praktickém pojetí "standard", přestože jeho protokol je "otevřený". Existuje totiž řada Jabber klientů, kteří podporují jen základ (tedy textové zprávy), a pokročilejší věci jako audio a video hovory, sdílení kamery, či přenos souborů neumí. Jabber je prostě zaostalá věc z roku 2000, ale dnes máme rok 2008.

Jinak řečeno, pokud chcete stabilitu, maximum funkcí, snadné ovládání, a perfektní integraci na Windows či mobilním telefonu s Windows Mobile, nejlepší volba je Windows Live Messenger.

Jak na instalaci Windows Live Messengeru 8?

Pro používání služeb Microsoftu se musíte u něj nejdříve zaregistrovat. Můžete si buď nechat vytvořit novou MSN Hotmail emailovou adresu či si zaregistrovat emailovou adresu stávající (může být klidně z konkurenčního Gmailu nebo ze Seznamu). V MSN se prostě nepoužívají žádná "vězeňská čísla", ale vaše stávající emailová adresa. Alternativně si můžete váš email na vlastní doméně nechat hostovat přímo Microsoftem.

Pokud tedy dosud nemáte účet, na stránce login.live.com klikněte na možnost Zapsat k vytvoření účtu, a postupujte dle pokynů. Důležitá je odpověď na email, který Vám přijde, tímto Vaši emailovou adresu potvrdíte, a následně ji již můžete používat.

Pokud dosud nemáte ani emailovou adresu, Microsoft vám zdarma zřídí novou vašejméno@hotmail.com emailovou adresu, včetně možnosti používat až 5GB emailovou schránku na mail.live.com (aplikace je plně v češtině a umí synchronizaci na Outlook).

Následně si stáhněte a instalujte:

Alternativně si stáhněte a nainstalujte rovněž:

 • stáhněte si Live Plus! pack a instalujte, je to neoficiální rozšíření možností Live Messengeru o skripty a další užitečné funkce; je dostupné pouze v angličtině,
 • ukončete Live Messenger (kliknutím na ikonu v toolbaru a pomocí volby Ukončit, jen zavření okna aplikace tuto neukončí),
 • stáhněte si A-Patch for Live Messenger a v tomto programu si zvolte volbu "Load settings", načtěte tento soubor a-patch.aps(což je mnou připravená konfigurace, která vás zbaví reklam a přizpůsobí okno Live Messengeru) a klikněte párkrát na Next.

Upozornění: použití A-Patch aplikace nemusí být legální vzhledem k licenčním podmínkám MSN, proto si je nejdříve dobře přečtěte, použití aplikace je na vaši vlastní zodpovědnost.

Alternativou (zcela legální) k odstranění reklam je úprava souboru hosts.

Proč MSN ano a ICQ ne

Obecně, ICQ protokolu už nic nepomůže, je špatně navržen, krátké heslo, plaintext, bez šifrování, nefunkční autorizace, hromada SPAMu. Něco tak strašného by mělo zaniknout, nechápu, proč zrovna v ČR je toto populární, v zahraničí nikoliv… ICQ používají snad jen teenageři, kteří to znají z reklam, a vzrušují se nad novým smajlíkem či startovacím zvukem. ICQ je stejně špatné jako když před 10 lety začínalo, nikam nepokročilo, zaostalo, zatímco svět šel jinam.

Argumenty proti ICQ:

 • neustálé padání
 • špatná bezpečnost (max 8 znaků hesla; posílané navíc bez šifrování)
 • mizerné funkce (audio a video hovory v MSN opravdu fungují)
 • extrémně mizerný oficiální klient

Argumenty pro MSN:

 • nejlepší funkčnost ze všech messengerů
 • plná integrace na Microsoft Outlook a jeho databázi kontaktů (telefon, atd.)
 • sdílení kontaktů mezi stolním PC a mobilním telefonem (s Windows Mobile), mezi Outlookem a WLM
 • možnost v Outlooku poznat, zda je daná osoba právě online
 • stabilní síť se zárukou největší světové společnosti
 • dokonalá integrace do Windows a mobilných telefonů
 • offline textové zprávy
 • ručně psané / kreslené zprávy
 • hlasové klipy a nahrávky
 • audio a video komunikace
 • volání na mobilní telefony a pevné linky (zatím ovšem ne v ČR)
 • skvělý design a ergonomie oficiálního klienta
 • obrovské množství online her
 • sdílení aplikací
 • synchronizace celých adresářů mezi uživateli
 • Windows (Desktop) Seach prohledávající i MSN konverzace
 • možnost doplnění o skripty
 • skvělý (nový) mail.live.com emailový účet na @hotmail zdarma
 • společný login na MSN i do všech Microsoftích Live.com služeb

Závěr

Windows Live Messenger nabízí jednoznačně nejlepší protokol / klienta pro internetovou online komunikaci, s nejen textovými zprávami, ale i audio a video rozhovory, volání na běžné telefonní linky, sdílení aplikací, adresářů a také obrovskou spoustu online her, dostupných zcela zdarma.

Zásadně nepoužívejte primitivní IM klienty typu Miranda, PSI, QIP a další, tyto umí jen textové zprávy a nic jiného. Kameru pro video hovor k nim nepřipojíte a ani audio hovor s nimi nezrealizujete.

V zahraničí se již od ICQ protokolu dávno upustilo, a MSN (plus Yahoo) má zdaleka největší podíl na trhu. Doufejme, že tento příklon ke kvalitě, bude brzy hromadně i v ČR :-)


Komentáře

 1. 1 Hušek Jiří 02.07.08, 05:07:07
  FB

  sice je pravda ve svete pouzivanejsi msn ale zde v cechach to je skoro jen icq ja bych v zivote icq 6 do sveho pc nenaistaloval ale qip infium mi vyhovuje a podporuje i ostatni jako je msn ,yahoo,jebber,video a normalni online rozhovory a je celkem jednoduchy az na nejake veci sice sice tam nema zobrazeni aktualni pisnicky z media playeru ,ale bez toho se obejdu.Mozna bych na msn presel,ale problem je v tom ze bych asi tezko presvedcil cca 200 lidi a dalsi ktery si pridam presli na msn

 2. 2 Skutečné Jméno 02.07.08, 05:07:01
  FB

  Doufat můžeme, ale zatím je situace taková že všichni, které znám, mají icq. Tudíž si Live můžu strčit za kloubouk, i když funkčně se mi docela líbí :)

 3. 3 Pavel Valach 02.07.08, 05:07:55
  FB

  Ono ICQ by se (skoro) vůbec nepoužívalo, nebýt masové (uživatelské!) kampaně = "máš ajsíkjú? né? tak si ho založ, moje ajsko je 123456789" apod.. Ostatní komunikační protokoly u nás většinou zaspaly tu nejvhodnější dobu k propagaci a teď se všichni diví, proč na ně nikdo nepřechází.

  Nepředpovídám tedy ICQ rychlou zkázu, ačkoliv bych si ji moc přál ;)

 4. 4 Pavel Valach 02.07.08, 05:07:44
  FB

  [3] A ještě jsem zapomněl na jednu věc - nejnovější ICQ 6 už posílá heslo na server šifrované ;)

 5. 5 Hušek Jiří 02.07.08, 06:07:28
  FB

  skoda ze neexistuje program,ktery by mel funkce jak Windows Live Messengeru 8 s tim ze by navic umnel byt pripojen ke vsem sitim najednou a i k icq siti

 6. 6 cpy 02.07.08, 06:07:47
  FB

  Trapi ma len jedina vec, a to je ako presvedcit ludi v mojom CL aby presli na WLM. Ale inak asi stale budem mat svoj qip.

 7. 7 Vaňous Michal 02.07.08, 06:07:39
  FB

  Doufám že za nedlouho nastane čas kdy se začne přecházet na MSN.ICQ je opravdu děs a hrůza.Každou chvíli padá a je pomalý.Přejít z ICQ na MSN je jako přejít ze Škody 105 na Škodu Superb akorát za to člověk nic nezaplatí.
  ICQ je potřeba už opravdu pohřbít.

 8. 8 Dan Pecher 03.07.08, 02:07:17
  FB

  No jo, jenže takový řadový uživatel nerozpozná rozdíl mezi ICQ a MSN a nezajímá ho nějaké šifrování apod. Chce si prostě psát s přáteli a nevidí jediný důvod proč by měl přecházet na MSN a zdržovat se s instalací a zvykat si na něco jiného. A navíc i kdyby už někdo chtěl přejít na MSN tak bude těžko nutit svůj (většinou dlouhý) contact list přejít taky na MSN. Holt ICQ už se lidem vrylo pod kůži...

 9. 9 Kucharczyk Lukáš 03.07.08, 07:07:45
  FB

  [5] Souhlasím, to by nyní prakticky nemožný přechod velmi ulehčilo.

 10. 10 Jakub Karásek 03.07.08, 09:07:06
  FB

  Používám MSN síť už cca dva roky, ICQ jsem definitivně zrušil a když mi někdo pošle ICQ číslo, já mu na oplátku pošlu své ID na MSN. Ale od instalace SP1 pro Vistu mám problém, nefungují mi sdílené složky a přenos souborů (vše ostatní funguje). Znáte někdo řešení? Zrovna sdílené složky využívám poměrně dost a jejich nefunkčnost mi hodně vadí.

 11. 11 Ľuboš Kmeťko 03.07.08, 09:07:01
  FB

  Tak ako píšete, kdesi na internet som čítal článok o tom, že ICQ je vo svete prakticky neznáme, a že sa používa len v Izreali (kde protokol vznikol), Čechách a na Slovensku. Prečo ale práve a len u nás je záhada.

 12. 12 Nestarej Se 03.07.08, 10:07:41
  FB

  "ICQ používají snad jen teenageři, kteří to znají z reklam, a vzrušují se nad novým smajlíkem či startovacím zvukem." Já jsem teenager a při té melodii bych vzal monitor a hodil po reprácích. WLM je kvalitní program jen je problém že z těch 200 kontaktů co mám v ICQ bych pro něj přesvědčil tak 10 lidí.

 13. 13 Radek Matas 03.07.08, 03:07:09
  FB

  Je to o potřebách.. mojí potřebu IM komunikace protokol/klient ICQ splňuje od verze 2003, přes 4.0 až po 5.1 a nově (nuceně) 6.0.

  Zrovna při odstřihnutí verze 5.1 jsem byl musel kontaktovat spolužáka, na kterýho jsem neměl telefon ani email (icq2go mi na mysl nepřišlo zrovna, nepoužívám), takže byl upgrade na 6.0. A výsledek? Nuže, žádný reklamy, žádný otravný eXtraz features (oboje díky banner remover), zvuky vypnutý, emotikony nahozený z 5.1, paměť to nezabírá, stabilní to je (to nikdy nebyl problém, ale hodně lidí si na to stěžuje).. zkrátka já na tom nevidim nic špatného.

  V kontaktech osobně známých 11 lidí, takže ne každý musí mít "protokol, který používají miliony lidí po celém světě kromě České republiky, Slovenska, Německa a Izraele". Pošlu zprávu, odešlu zprávu a .. a víc od IM neočekávám. Mám k dispozici telefon, mám k dispozici email, mám k dospozici nohy a vlastní pusu.

  Další výtkou bývá využívání komunikace společností AOL. Dle rozhovoru s šéfem ICQ Orey Gilliamem nikdy AOL obsah komunikace nepoužili a je to v podmínkách spíš z důvodu vládních nařízení. Jinak jestli si chtějí počíst o tom, jak si sjednávám rande ve 4 před poštou nebo si přečíst úchvatné javovské zdrojáky Pexesa, ať si poslouží. Víc přes IM neposílam.

  Pokud bych přemýšlel o "lepším", nebo spíš vhodnějším a všestranějším způsobu Instant Messagingu, sáhnu po MSN a Windows Live Messengeru, bez debat.

 14. 14 Radek Hulán 03.07.08, 09:07:22
  FB

  [6] ICQ stejně používají jen pubescenti, takže stačí lidem kolem oznámit, že ICQ už ne, a oni přejdou také.. Když je člověk "vůdce", jde to ;)

 15. 15 Jiří Sedláček 05.07.08, 04:07:34
  FB

  [5] Jistě. Hlavně by mohl mít funkci "oprav gramatickou chybu, a to všude, nejen v okně IM, ale i jinde". :)

 16. 16 Martin Kozák 11.07.08, 12:07:15
  FB

  > Zásadně nepoužívejte primitivní IM klienty typu Miranda,
  > PSI, QIP a další, tyto umí jen textové zprávy a nic jiného.

  Jsou lidé, kteří ty klienty používají právě proto. To není promptně špatně.