Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

Na adrese get.live.com můžete získat zcela zdarma finální verze desktopových Windows Live aplikací, a to v plně české verzi. Aplikace fungují na Windows Vista (včetně x64) i Windows XP. Jedná se o opravdu skvělého emailového klienta Windows Live Mail, parádní instant messaging (text, audio, video) klient Windows Live Messenger, nástroj pro blogování Window Live Writer, fotogalerii Windows Live Fotogalerie a doplňky ve formě Sing-In Assistant či Live Search.

Microsoft tím dokončuje první etapu Live.com strategie, a nutno říci, že mimořádně povedeně. Konkurence nic podobného nenabízí, je zaostalá, ať už je to Google či Yahoo, nebo domácí Seznam. Brzo pochopíte proč.

Skvělé na Live.com je totiž propojení jednotlivých desktopových programů na váš online Live.com účet. Za pomoci Windows Live můžete snadno propojit vaše PC na webové aplikace (fotky, blog, email, kontakty), což je zcela unikátní, a poskytuje to mimořádný komfort.

Instalace Windows Live sady

Instalace celé sady spočívá ve stažení instalátoru, který následně provede download veškerých souborů online, takže máte zaručeně aktuální verze. Na rychlém připojení to nezabere déle než 5 minut, včetně instalace.

instalace Windows Live aplikacíinstalace Windows Live aplikací

Windows Live Mail

Windows Live Mail je opravdu vynikající emailový klient, který podporuje POP3/IMAP, nativní napojení na Live.com účet (včetně Custom Domains), obsahuje RSS čtečku, NNTP (news) klienta, a samozřejmě i databázi kontaktů.

Pokud nepoužíváte plný Outlook, ale jen Outlook Express, či Windows Mail z Windows Vista, tak upgrade na nový Windows Live Mail by měl být povinností.

Ideální je samozřejmě pokud máte emailový účet na Live.com (5GB email zdarma), ale není to podmínkou, napojíte se samozřejmě i na Google či Seznam. V případě Live.com účtu totiž spravujete veškerý email i kontakty online, a pokud si nainstalujete tuto aplikaci na jiném PC, budete tam mít ty stejné emaily i kontakty, vše se automaticky synchronizuje. Totéž platí pro mobilní telefon s Windows Mobile. Tato databáze kontaktů je navíc společná nejen pro emailového klienta (na webu, desktopu i mobilu), ale i pro Windows Live Messenger (zahoďte konečně zastaralé ICQ).

Windows Live Mail je vynikající emailový klient

Pokud dosud požíváte Thunderbird, nebo něco podobně primitivního s POP3 a bez synchronizace emailů a kontaktů, smažte jej a nainstalujte si také Windows Live Mail a udělejte si emailový účet na @live.com.

Windows Live Writer

Windows Live Writer je aplikace pro blogování, tedy publikaci článků na spaces.live.com, či na jiném blogovacím nástroji podporujícím MetaWeblog API (což je většina), včetně megaBLOG.cz.

Tento WYSIWYG editor umožňuje snadno napsat článek, vložit do něj fotografie, video, aktivní mapu, další značky a objekty, a vše stisknutím jednoho tlačítka publikovat online. Příklad takového blogu je na lamparna.spaces.live.com.

Windows Live Writer pro snadné publikování na vašem bloguWindows Live Writer pro snadné publikování na vašem blogu

Podporována není jen publikace nových článků, snadno se můžete napojit na blog a upravovat či mazat i články již publikované:

editace existujících článků na blogu je opravdu snadnáeditace existujících článků na blogu je opravdu snadná

Windows Live Writer navíc podporuje rozšiřování funkcí pomocí pluginů, takže se můžeme těšit na další podporu od třetích stran.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie je slušnou fotogalerií s napojením na Live.com účet. Můžete si nechat řadit obrázky dle značek (tagů), dle data, adresářů či náhodně. Fotky samozřejmě můžete jednoduše upravovat (ořezávat, zmenšovat, měnit kontrast a jas) a rovněž online publikovat na váš Live.com účet na spaces.live.com. Kromě spaces.live.com je podporován i Flickr, takže Microsoft se nebrání ani konkurenci :-)

Velmi dobře a jednoduše je vyřešen import fotek z digitálních fotoaparátů, pokud instalujete uživatelsky nepřehledný software od Kodaku či Canonu, tak jej klidně smažte, a pro snadný import používejte tuto fotogalerii. Náročnější uživatelé ale stále zůstanou u Google Picassa, Microsoft Expression Media či Adobe Bridge CS3.

Aplikace je de-facto shodná s Windows Fotogalerií ve Windows Vista (až na upload na Live.com a Flickr), takže bude zajímavá především pro uživatele Windows XP.

Windows Live Fotogalerie je dobrá na organizaci fotek i publikaci onlineWindows Live Fotogalerie je dobrá na organizaci fotek i publikaci online

Windows Live Messenger

Windows Live Messenger

O aplikaci Windows Live Messenger jsem již napsal samostatný článek, jedná se o nejlepšího klienta pro posílání textových zpráv, audio a video hovory, sdílení souborů a posílání souborů. Při přenosu souborů je navíc můžete nechat scanovat zdarma dostupným antivirem Windows OneCare.

Skvělé je také propojení mezi kontakty na Live.com v Outlooku, Windows Live Messenger na PC a Windows Live Messenger na mobilních telefonech (jako je HTC Kaiser).

Osobně jsem přestal ICQ používat před pár lety, a všechny své kontakty přesvědčil na používání MSN. Mají tak nepadající a skutečně funkční síť se zárukou největší světové společnosti, Microsoftu, a nemusí už řešit žádné ICQ / AOL problémy.

Windows Live Assistent

Tento plugin do Microsoft Internet Exploreru 7.0 není samostatná aplikace, jen komponenta, ale mimořádně užitečná. Pokud používáte více Live.com účtů, Asistent si je zapamatuje, a umožní snadné přihlášení na veškeré funkce rozsáhlého Live.com webu jediným kliknutím.

přihlášení na jedno kliknutípřihlášení na jedno kliknutí

Pokud máte více Live.com účtů (včetně Live.com služeb na vaší vlastní doméně), můžete si nadefinovat nově jejich propojení ve správě účtu a přepínat se mezi nimi, bez nutnosti dalšího přihlašování:

propojení více Live.com účtů pro snadné přepínánípropojení více Live.com účtů pro snadné přepínání

Windows Live OneCare

Windows Live OneCare je antivirový a antispyware scanner. Pokud nepoužíváte antivirus na desktopu (pro profíka naprosto zbytečná věc), tak si přesto můžete nechat zdarma a online proskenovat a prověřit svůj počítač, případně si nechat ověřit veškeré sdílené a přenášené soubory přes Windows Live Messenger. Velice užitečná služba.

Vlastní scan může být buď rychlý nebo kompletní:

OneCare scan počítačeOneCare scan počítače

A výsledek scanu:

výsledek testuvýsledek testu

Další Live.com funkce

  • Calendar - kalendář (beta), včetně jeho sdílení,
  • SkyDrive - sdílení až 1GB souborů mezi přáteli, či veřejné sdílení souborů,
  • Maps - online mapa celého světa,
  • Search - hledání ala Google,
  • Favorites - oblíbené záložky online.

Závěr

Microsoft s Live.com předběhl o řadu let konkurenci. Zatímco ostatní firmy se "plácají" s nedokonalými online aplikacemi, Microsoft kromě kvalitního online podání nabízí i skvělé desktopové aplikace, bezvadně propojené na Live.com přes jediný přihlašovací účet.

Live.com dnes nabízí nejen výborné hledání, ale i blogy, fotogalerii, email s kapacitou 5GB, RSS čtečku, úschovnu souborů a další funkce, a toto vše můžete ovládat buď online, z webového rozhraní, nebo mnohem pohodlněji z desktopového PC.

Výborné je ale nejen propojení desktopových Live.com a webových Live.com aplikací (tedy automatická synchronizace emailů, kontaktů a případně i kalendáře), ale i podpora pro mobilní telefony s Windows Mobile (jako je HTC Kaiser). Microsoft je jediný, kdo pokrývá desktop, web i mobil, a umí to vše společně synchronizovat.

Veškeré tyto služby můžete navíc zdarma provozovat i na vlastní doméně (tedy třeba @hulan.cz místo @live.com).

A to celé máte dostupné zcela zdarma.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře