Windows Phone 7 - pokud něco umí, dělá to lépe než libovolná konkurence

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Phone 7 - pokud něco umí, dělá to lépe než libovolná konkurence

Díky KFL mám k dispozici na testování HTC HD7 - jeden z top telefonů s Windows Phone 7. Nekupoval jsem jej, netrpím syndromem majitele, který se s produktem musí nějak spokojit, když už jej má a musí jej používat.

První dojmy z HTC HD7 jsou černo-bílé. To, co ve Windows Phone 7 funguje je fantastické, telefon bych si ale zatím rozhodně nekoupil. Hned to upřesním...

Na první i druhý pohled se mi zdá, že to co Microsoft implementoval ve WP7, je mimořádně snadno použitelné - prohlížeč je luxusně rychlý, emaily z Exchange jsou lepší než v Androidu či iOS, kontakty propojené s Facebookem a Live rovněž.

Pokud se na WP7 dívám z pohledu co je implementované, funguje opravdu dobře, tak mám pocit, že až bude za půl roku k dispozici nějaké druhá či třetí revize systému a český Marketplace, bych mohl i migrovat (což nicméně dnes neplatí).

Co se mi opravdu líbí oproti telefonům s Androidem a iOS:

 • promyšlené, snadno ovladatelné a efektivní UI (ano, to je subjektivní, ale Google prostě neumí nakreslit ani webovou aplikaci, natož pak mobilní; a HTC Sense pro Android je naprosto otřesný graficky i funkčně),
 • konzistentní UI všech aplikací třetích stran,
 • nejlepší podpora MS technologií - Live, Exchange, Xbox, Zune, Office, Sharepoint, atd. (pokud někdo má Gmail, nedává mu to třeba Exchange smysl, ale ne každý se spokojí s freemailem),
 • špičková integrace celého systému s Facebookem,
 • spousta vychytávek v ovládání, které jsou i před iOS, natož pak před Androidem,
 • nejlepší rychlost a ovladatelnost ze všech mobilních OS,
 • výborný prohlížeč a email.

Když se člověk třeba přepne do aplikace People (Kontakty), vidí seznam lidí z Exchange, promíchaný volitelně s Facebookem, Windows Live a Googlem, jedním pohybem prstu se přesune na naposledy použité kontakty, dalším pohybem vidí aktualizace z Facebooku od všech kontaktů i toho zvoleného (a může přímo zde na příspěvek reagovat či kliknout na "Like", není nutná žádná další aplikace), a celé je to udělané moc hezky a přehledně.

Windows Phone 7 je z pohledu UI, fluidity rozhraní a snadnosti ovládání absolutní špička, i Apple se má co učit.

V Outlooku si člověk velice snadno přepíná složky které mají být synchronizovány, prohlížeč je taky rychlejší než Webkit v iOS / Androidu, multitouch zoom reaguje bez jakéhokoliv zpoždění. Integrace Xbox Live je fajn, stejně tak je výborný audio / video přehrávač.

Android 2.2 vypadá vedle WP7 jako stařeček (Google by opravdu měl najmout odborníky na UI), iOS má zase nevýhodu ve zcela neflexibilní úvodní obrazovce, pomalejším systému a jen jednom zařízení s malým displejem a hranatými rohy, plus v absenci spousty vychytávek - iOS za ty roky koncepčně zastarává.

Bohužel, HTC HD7 se zatím nedá 100% používat - problém není vůbec v tom, co umí (to dělá moc dobře), ale v tom co zatím neumí. Je složité do něj dostat soubor (jinak než emailem), není pro něj dostupná žádná off-line navigace, neumí sdílet internetové připojení, není možné psát písmena s diakritikou, nedá se snadno (z úvodní obrazovky) zapnout a vypnout Bluetooth či Wifi, a hlavně nemá dostupné komerční aplikace v Marketplace pro ČR.

Nicméně toto jsou všechno věci, které by nemělo být těžké odstranit softwarovou aktualizací (ze strany Microsoftu) a aktivitou třetích stran (třeba navigační aplikace). Ohledně WP7 jsem dost pozitivní - zatím mi HD7 či podobný telefon není schopen plnohodnotně nahradit existující HD2, ale v létě 2011 snad už ano :-)


Komentáře

 1. 1 Karel Jurecka 11.12.10, 10:12:16
  FB

  Ahoj Radku,

  měl bych několik dotazů.
  1. Jak je to s Marketplace? Dá se v tuto chvíli, alespoň ne příliš oficiální cestou nakupovat aplikace? (myšleno založení účtu, nějaká předplacenka, tak jako u XBOX LIve?)
  2. Má WP7 podporu pro LotusNotes?
  3. Umožňuje přístup WP7 přes CISCO VPN?
  4. Jaká je výdrž? Je to jako smartphones obecně dnes? Nebo je to o něco lepší?
  5. Jak jsou na tom hry? Zkoušel jste něco?

  Díky.

 2. 2 Radek Hulán 11.12.10, 10:12:15
  FB

  [1] 1. Marketplace se spustí, ale jsou k dispozici jen free aplikace, placené potřebují kreditku vydanou v USA, CZ neakceptují (zkoušel jsem)
  2. nepoužívám
  3. nepoužívám
  4. výdrž je mírně lepší než WM, o desítky % lepší než Desire (Android)
  5. hry vypadají úžasně, ale to nakonec i celý systém, vše je GPU akcelerované

  Jinak WP7 by měl dostat aktualizace v lednu i únoru a doplnit žádané funkce a možná i Silverlight 5: http://myid.cz/dEPIjS - českému Marketplace to nepomůže, to bude až v létě, ale ta rychlost doplňování funkcí se mi líbí.

 3. 3 Karel Jurecka 11.12.10, 10:12:02
  FB

  [2] Aha, takže akceptace pouze US karet, tak jako v případě US iTunes účtu. To se dalo čekat. Teď je otázka, jestli existují nějaké předplacenky, jako v případě iTunes (tam se to dá takto obejít). Velká škoda toho MarketPlace :(. Ale až bude, doladí se věci, které chybí, bude to myslím fajn. Zatím se mi WP7 líbí. :)

 4. 4 Radek Hulán 11.12.10, 10:12:45
  FB

  [3] předplacenky existují, jsou to Microsoft Points, dá se s nimi nakupovat hudba, video, anebo třeba hry na Xboxu, ale ne aplikace pro WP7. Tam je potřeba klasická kreditka.

  Pro plné použití WP7 to chce počkat do léta, budou aktualizace systému a český Marketplace. Telefon si člověk může koupit i dnes, aktualizace dostane zdarma, ale zatím jej půl roku nepoužije na 100%.

 5. 5 Karel Jurecka 11.12.10, 10:12:48
  FB

  [4] Aha, teď již chápu, myslel jsem právě, že je lze použít i na aplikace. Tak holt ještě počkáme. Díky za odpovědi.

 6. 6 Martin Havle 11.12.10, 06:12:41
  FB

  Stačí si založit moneybookers dolarový účet a nechat si k němu vystavit kartu, která se hlásí jako US karta.

 7. 7 Radek Hulán 11.12.10, 06:12:07
  FB

  [6] jsi si jistý s US, není to UK?

 8. 8 Karel Jurecka 11.12.10, 07:12:50
  FB

  [6] Taky bych řekl, vypadá to jako UK.

 9. 9 Petr Havlíček 11.12.10, 08:12:51
  FB

  Já jsem zvyklý na 5 řádkovou klávesnici ze svého Touch Pro 2, proto už se těším až vyjde HTC 7 Pro. Nyní mám na číselnou řadu namapované znaky s diakritikou, tak doufám, že to tak půjde i případě WP7.

 10. 10 Martin Havle 12.12.10, 01:12:56
  FB

  [7] Pravda, vypadá to na UK, jsem myslel že jsou z US. Každopádně s UK kreditkou bych očekával, že ta šance že to bude fungovat bude i tak vyšší.