Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky

Apple iPad 13.04.11

iPad 2 je šéfem v roláku označován za magické a revoluční zařízení. Když mi CZC.cz nabídnul 16GB Wifi model k recenzi, rád jsem přijal. Nevím, zda si od toho slibují zvýšení prodejnosti iPadu (to se vzhledem k mému postoji k Apple a třeba popisu zaostalostí v OS X 10.6 nedá zrovna očekávat), nebo jen chtějí poskytnout pohled "z druhé strany" na toto zařízení. Nakonec, když to není o iPadu 2, člověk si může koupit nějaký hezký notebook.

Na iPad 2 jsem se docela těšil.

Mám rád magii.

Po rozbalení (dnes ráno) jsem jej zapnul a koukal na nakreslený kabel na displeji naznačující zasouvání bílého konektoru do iTunes. Bez připojení k PC a aktivaci ovšem nic dalšího nebylo, Apple asi netuší, že zařízení má Wifi a šlo by aktivovat přes internet...

První dojem po rozbalení bych ohodnotil pouze jako středně magický.

bez iTunes ani ránu

Zhruba po hodině obdivování ladných tvarů 601 gramů živé váhy iPadu 2 jsem jej přemístil k hlavnímu PC, abych jej aktivoval, a pro změnu se kochal odleskem Windows 7 - to bylo hodně magické, Windows na ARM procesoru!

iPad 2 a Windows 7

Displej iPadu 2 je zrcadlo, ale poté co jej zapnete, to až tak moc nevadí. A barvy jsou díky S-IPS panelu skvělé, rozhodně lepší než na běžném TN netbooku.

iTunes

Protože všichni vědí, že iTunes pod Windows je zlo větší než sám satan, spustil jsem VMware a v něm virtuální Windows XP a do nich instaloval Quicktime a iTunes, bez ohrožení hlavního systému:

iTunes mazaně instalované do virtuálních Win XP

iPad 2 má klasický velký Apple konektor, který všichni už 10 let "milují". Při spojení s PC přes USB se iPad z nepochopitelných důvodů nechtěl nabíjet, jen nabídnul transferovat fotky:

konektory

Apple ID

Po aktivaci iPadu přes iTunes v PC jsem jej konečně zapnul. Svítila na mě jednoduchá obrazovka, co ji známe z iPhone či iPodu Touch.

iPad 2 prostě po zapnutí vypadá jako poněkud přerostlý telefon:

hlavní obrazovka iPadu

Protože na iPadu nejsou po spuštění skoro žádné aplikace (jen Safari - internet, Mail  - email s podporou Exchange, a pár blbinek), zamířil jsem do AppStore, a zkusil si stáhnout Twitter, FREE aplikaci. Bohužel, není to tak snadné. Pro stažení FREE aplikace si musíte vytvořit Apple ID účet, zadat kvantum údajů, nastavit si heslo a (což se nicméně dá i obejít) zadat číslo kreditky.

Apple mi následně strhnul 2x 2€ z účtu, při "nákupu" FREE aplikace:

mBank

Nepřekvapilo mě to.

Nečetl jsem 18 stránkové smluvní podmínky Apple AppStore a nečekám od Apple serióznost (ale maximální zaměření na vydělávání bankovek), a předpokládám tedy, že "FREE" může občas znamenat třeba 100 Kč.

Internet

Dvě základní aplikace jsou samozřejmě INTERNET (Safari) a EMAIL.

Oboje docela funguje, ale opět bych hodnotil pouze jako středně magické. Safari má velké plus za svoji rychlost, nepoznáte že pracujete s přerostlým telefonem, ale připadáte si jako na běžném notebooku.

Matlání prstem po obrazovce je efektní i efektivní. Tedy do chvíle, než potřebujete něco napsat. Klávesnice je slušná, ale čísla se píší jen složitě s přepínačem, české znaky ještě složitěji jen delším držením prstu na klávese či přesmykačem po klávese bez diakritiky (pak zase nejde napsat snadno tečka či čárka). Je to zdlouhavé. Navíc (asi) neexistují kurzorové šipky a trefovat se prstem někam doprostřed textu není úplně snadné, zvláště když iPad sám "inteligentně" označuje to, co nechcete.

No a po nepříliš dlouhém čase brouzdání samozřejmě narazíte na to, že Apple neumí Flash:

Safari neumí Flash

Některé weby fungují, pokud používají HTML5 videa (třeba Youtube či Vimeo), ale to rozhodně není pravidlem.

Adobe nadává Apple

Další problém Safari je, že neakceptuje žádné pluginy. Chcete-li používat třeba LastPass hesla v prohlížeči, musíte si stáhnout celý nový a monolitický LastPass prohlížeč. Není špatný, ale Safari pak už nepoužijete. iTunes je schopné synchronizovat záložky do Safari, do LastPass prohlížeče už ale ne. Další problém.

Mám pocit, že to co jde na malém netbooku nesmírně snadno - rozšířitelnost, produktivita, nastavení dle vašich potřeb, musíte na iPadu řešit neskutečně složitě, vlastně jsem často zkoumal jak co obejít, abych s iPadem fungoval.

iPad není magicky jednoduchý, je trivializovaný pro lidi s minimálními potřebami, a pokud chcete jen trošičku víc, narazíte a věci se stanou složité či neřešitelné. Takový je první dojem, žádná magie...

Email

Email na iPadu je magický zhruba ze 70% (Outlook 2010 na stolním PC je 100%). To je hodně. Funguje v něm dostatečně dobře podpora Exchange i Hotmailu. Není úplně nejrychlejší volit si mezi desítkami složek, ale jde to, stejně tak přepínání se mezi účty funguje.

Pokud vám chodí příchozí pošta (díky filtrům na straně serveru) i jinam než do Inboxu, neuvidíte ji v přehledu "vše příchozí". Drobný opruz.

Email

Taky se nedá nastavit, které složky a adresáře kontaktů se synchronizují, mám tak na iPadu zbytečně i "Suggested Contacts" a prohledávají se.

Nicméně dá se s tím žít, 70% hodnocení pro Mail je opravdu vysoké. Pošta je použitelná.

Instalace aplikací

Na instalaci aplikací mě zarazila jedna (až komicky) neergonomická věc - aplikaci nainstalujete kliknutím na malinkatý šedý obdélníček s cenou aplikace, či nápisem FREE, který rozhodně nevypadá, že se na něj dá klikat, či je s ním spojena nějaká aktivita. UI fail.

Při instalaci musíte taky zadávat svoje heslo k Apple ID účtu.

Když si je zvolíte dostatečně dlouhé a bezpečné, je každá instalace dost otravná záležitost, zvláště pokud se pořád přepínáte mezi písmeny, číslicemi a symboly.

Ideální bude jen krátké heslo z a-z znaků (malých).

instalace aplikace

Kancelářské aplikace

Koupil jsem si kancelářskou sadu (DocsToGo), protože bez možnosti prohlížení a editování DOCX / XLSX / PDF mi to nedává vůbec smysl. Bohužel, oproti DocsToGo libovolný notebook výrazně vede s Microsoft Office 2010 CZ.

Na poznámky používám Microsoft OneNote 2010 - tato aplikace pro iPad sice existuje, ale nedá se vůbec stáhnout. Ve webovém iTunes Store je, ale s českým iTunes účtem si ji v iPadu nestáhnete (viz hledání níže). Alternativní Evernote aplikace zdaleka nedosahuje jeho kvalit.

pro kancelářskou produktivitu je iPad neschopné zařízení

Pro obrázky si můžete stáhnout Adobe PS Express, ale je to jen hračka oproti čemukoliv na Windows, nehovoře už vůbec o Photoshop CS5.

Google Earth je pěkná aplikace, ale to je i na notebooku. Spousta "free" aplikací jsou jen otravné upoutávky na placené verze.

V oblasti běžné kancelářské produktivity je iPad (ve srovnání s notebookem) neschopné zařízení.

Další zkušenosti

Tento první dojem je skutečně jen první dojem. Můžete se těšit na dojmy z používání po týdnu, 14 dnech či měsíci.

A jaký tedy je první dojem?

Popravdě řečeno, první dojem jsem čekal mnohem více magický a revoluční. Nedostavil se, zato jsem musel řešit a obcházet několik "trivialit", které na netbooku s Windows v ceně 8 000 Kč nejsou problematické.

iPad 2 není magická revoluce. Není to funkčně náhrada ani alternativa notebooku či netbooku, je to přerostlý telefon (bez telefonního modulu) a s nesmírně omezenými aplikacemi z onoho telefonu.

Už dnešní notebooky ovládáme prstem, akorát s nimi matláme nikoliv po LCD, ale po touchpadu. To není zásadní rozdíl.

Podle některých lidí také prý nejde notebooky a tablety porovnávat. Ale jde! Slouží ke stejným účelům (prohlížení webu, dokumenty, video, Facebook, zábava), mají podobné rozměry, váhu, podobnou cenu. Jenže tabletům chybí hardwarová klávesnice a myš, a tento handicap nelze vždy uspokojivě vyřešit jen matláním prstem na obrazovce.

Druhou věcí je mobilní OS X, který na mnoha místech postrádá potřebnou sofistikovanost. Je psaný pro obyčejné masy a pro malý telefon. Některým lidem se to takto asi líbí, já jsem jeho údajnou magií (zatím?) osloven nebyl.

Jasnou vadou operačního systému na iPadu je jeho nepřizpůsobené "telefonní" zaměření - jenže pro 10" LCD je potřeba výrazně sofistikovanější funkčnost než pro 3.5" telefon, tu ale Apple nenabízí.

Osobně se nebráním tabletům, ale operační systém z telefonu se do nich nehodí.

"Smysl" iPadu je pro mě v instalaci dalších a dalších a dalších aplikací, abych v nich konečně nalezl onen smysl tohoto zařízení. Hledáte, nenacházíte, hledáte dál a tak pořád dokola. A Apple inkasuje svých 30%. Skvělý obchodní model.

Kdo "magií" ale osloven je, jsou děti. iPad 2 jako herní platforma je dobrá věc. O tom ale příště.


Celý seriál článků:


Komentáře

 1. 1 Demčák Marek 13.04.11, 07:04:39
  FB

  Problém iPadu je, že si ho člověk neužije naplno, pokud nemá i ostatní Apple produkty. Prostě buď si člověk vezme všechno nebo nic (protože jinak naráží na všelijaké nekompatibility konektorů atd.).

  - napájení z USB je možné jenom s novými Macbooky, které umí dát proud 2A - klasických 500mA nabije iPad pouze ve vypnutém stavu, a to za cca 10 hodin
  - free programy jsou skutečně free, pouze se ověřuje na začátku platnost karty - pokud si to dobře pamatuju, tak blokace zmizí a žádné peníze neodejdou (nebo odejdou a pak se vrátí)
  - stream.cz má verzi v HTML5, ale z nějakého divného důvodu neakceptuje user agent iPadu (protože na iPhonu mi jede) - za sebe můžu říct, že mi absence HTML5 verze vadí jenom na webu ČT, a tam by to měla být již jen otázka času (resp. otázka času, než vytvoří aplikaci); těch málo flashových videí, které nejsou na iPadu k přehrání, umí Skyfire (ano, je placený) /vsuvka: když jsem měl telefon s WM6.1, tak jsem přehrál jen zlomek videí, které přehraju na iPadu - taky flash pořádně neuměl/
  - doporučuji Flipboard - dokud jsem ho nenainstaloval, tak mě iPad2 (a ani twitter) taky nebavil ;-)

 2. 2 Radek Hulán 13.04.11, 07:04:08
  FB

  [1] telefon bych s iPadem nesrovnával, ale 1kg notebook rozhodně ano. Je podobně ne/snadný na přenášení a přehraje cokoliv. Ale za tipy díky, iPad budu dále zkoumat ;)

 3. 3 Kolařík Jiří 13.04.11, 07:04:06
  FB

  Radku, jsem celkem (hodně) překvapen tím, že jsi tohle zařízení úplně nesmetl ze stolu :)
  Já mám nový iPad už skoro tři týdny a své postřehy jsem také sepsal (http://www.jiri-kolarik.cz/clanek/jak-jsem-prezil-14-dni-s-ipadem/...). Pro mé účely jsem s iPadem zatím spokojený!
  Dovolím si pár doplnění ke Tvému článku:
  - Za registraci do iTunes Ti strhnou jednorázově cca 2€ (cca 50 Kč) - tím si ověří funkčnost platební karty. A, jestli se nepletu, dělá to i Microsoft na svém LIVE pro Xbox. To, že Ti to strhli dvakrát je chyba Applu - pošli jim reklamaci. Jinak aplikace Free je opravdu zdarma :)
  - Flash nefunguje, ale to všichni víme, ne?
  - Emailový klient je povedený a jsem s ním spokojený. Mě chybí jen možnost označit mail hvězdičkou. To jsem nenašel.
  - Ohledně hesla do iTunes. Všechna malá písmena Ti neprojdou: podmínkou je jedno velké písmeno a jedna číslice. To, že ho zadávám při instalaci aplikace vítám: pokud někomu půjčím do ruky iPad, asi bych neměl radost z toho, že mi něco nechtěně zakoupil a utratil moje kačky. A pokud toho instaluješ více - další aplikaci do 15 minut - tak se na heslo znova neptá.
  - Psaní na klávesnici na ležato mi přijde jako hodně příjemné a rychlé. Co se týká české diakritiky, tak máš v pravo dole na klávesnici znak čárky ´ a háčku ˇ. Při psaní napíšeš normální 'e', pak klikneš na háček a získáš 'ě' - je to docela rychlé a dá se s tím psát.

 4. 4 Machala Peter 13.04.11, 08:04:51
  FB

  Pri dnešných tweetoch som si presne pomyslel že na tie iTunes pôjdete jedine cez virtualizáciu. :-) Čiže bez Mac/Win PC sa iPad nedá použiť _vôbec_? (OK sú postupy pre Wine na Linuxe, ale je to "vopruz".)

 5. 5 Machala Peter 13.04.11, 09:04:39
  FB

  Ozaj, jednu vec ako taký "izbový" hudobník iPadu závidím - synťákové aplikácie od Korg, tie by asi stáli za zmienku ako príklad dobre odvedenej práce na tejto platforme. Jo a ešte tie Bing mapy. :-) (inak iPad som na vlastní bulvy nikdy nevidel)

 6. 6 Radek Hulán 13.04.11, 09:04:46
  FB

  [6] bohužel, Bing mapy ani OneNote se nedá instalovat, pokud mám český iTunes účet. Bude to v dalším článku...

 7. 7 Ondřej Mirtes 13.04.11, 09:04:49
  FB

  Radku, zkus na iPadu dělat to, k čemu je určen, tedy především konzumovat obsah. Stáhni si tam knížky, které sis koupil na Kindle, přečti si pár článků v Read It Later, projeď na něm Twitter, kup si číslo Wired nebo českého Computeru, nakopíruj si do něj svá PDF...

  Pokud proti iPadu nejseš zaujatý, tak musíš uznat, že dané činnosti se na něm dělají daleko lépe, než na PC (kde tě ruší další okna a musíš u něj vzpřímeně sedět) nebo na netbooku (malá výdrž, nepohodlné ovládání).

  Přičti k tomu App Store s hrami jako Angry Birds, Cut the Rope nebo přenesený Broken Sword a máš skvělé zábavní zařízení, jehož podoba (velká dotyková placka bez klávesnice) je na určené činnosti ideální.

 8. 8 Radek Hulán 13.04.11, 10:04:19
  FB

  [8] Kindle aplikaci jsem si stáhnul a udělal sync na Amazon. Nic moc, čte se to špatně, i proto, že 600 gramů je hodně na držení v ruce, samotná Kindle čtečka s 200 gramy a eInk je o něčem jiném. Na samotné čtení knih je Kindle mnohem lepší než iPad.

  Perfektní je ale NY Times aplikace, to je skutečně luxus. Ale tam nejde (jen) o čtení, jako spíše o čtení spojené s multimediálním zážitkem (fotky, video). Bohužel, produkovat takovýto obsah není snadné.

  Koupil jsem si kancelářskou sadu (DocsToGo; bez prohlížení DOC/XLS to nedává smysl vůbec), ale zde notebook výrazně vede s Office 2010 CZ, Microsoft OneNote se nedá koupit, Evernote nedosahuje jeho kvalit, PS Express je hračka proti čemukoliv na Windows. Twitter a Facebook jsem si stáhnul, v dnešním AJAXovém světě není velký rozdíl mezi těmito aplikacemi a webem. Google Earth je pěkná aplikace, ale to je i na notebooku. Spousta "free" aplikací jsou jen otravné upoutávky na placené verze.

  Obecně, ty omezení jsou cítit hodně a "wow efekt" málo.

  Já se na to dívám zcela nezávisle a nezaujatě - iPad se mi nemusí líbit. Mám na stole velké PC, pak notebook, netbook, iPad. Použiji to, co je lepší. Většina majitelů iPadu nemá tento odstup a nehodnotí objektivně. Zatím jediná oblast, kde se mi zdá iPad lepší než netbook jsou hry.

 9. 9 Martin Macek 13.04.11, 10:04:38
  FB

  Takovy ty recicky typu "to nejde srovnavat s notebookem" mam nejradeji. Nedavno jsem od jednoho zastance Applu slysel, ze iPhone nejde srovnavat s ostatnima telefonama. Jasne, proc taky? :-) On totiz iPhone (hlavne 4) je naprosto skvela hracka. Delat neco rozumnyho se na tom neda, ale kdyz mi to nekdo vrazi do ruky, tak si s tim vyhraju x hodin. iPad tipuju, ze bude priblizne to samy. Ty maily me celkem prekvapily, ze je to jakz takz pouzitelny. Kazdopadne treba v nasi firme je centralne zakazany nastavovat Exchange schranky na Apple vecech (na Androidech taky) z duvodu zabezpeceni (minimalne tam asi nejde ten vzdaleny wipe dat, kdyz to nekdo slohne). Povoleny jsou jen WM/Symbian zarizeni.
  Btw. Radku, z niceho nic se mi k tobe na stranky nejde prihlasit s Operou, nejdriv to hodilo chybu, ze nejde dokoncit zabezpecenou operaci a ted mi tam proste zustane viset username/pass, ale neprihlasi me to. Jen tak FYI, ja si to IEcko jednou za cas rad nahodim :-)

 10. 10 Patrik Vogl 14.04.11, 08:04:51
  FB

  Radku, velice dobrý článek. Sám jsem Apple fanoušek a řešil jsem, že potřebuji zařízení mimo kancelář - sufrování, multimédia, nouzově otevřít Photoshop, nahrát něco na FTP.

  iPad je mizerný v tom, že jakákoli multimédia se na něj dají dostat jedině přes PC / Mac, takže idea "stáhnu si film a pustím si jej na iPadu" je (v ČR) trošku mimo, protože neexistuje způsob, jak film stáhnout z internetu. AppStore zde nefunguje.

  Měl jsem jak iPad, tak nyní 11" MacBook a rozdíl je celkem drastický. Ačkoli není notebook žádný výkon, furt nabízí možnost přímo stáhnout multimédia, nouzově spustit libovolnou aplikaci a pohodlně psát na integrované klávesnici - rychle a s diakritikou.

  iPad bude super ve zdravotnictví, kde se ukazují jednotlivé orgány a dalších specifických částech, kde člověk využije specifické aplikace. Zároveň se dá držet jednoduše v ruce (oproti libovolnému notebooku).

  Flash, ať na OS X není ideální, na iPadu chybí. Opět jde o to, že v případě potřeby neexistuje, přitom na notebooku jej lze zablokovat pro vyšší výdrž baterie jednou aplikací nebo rozšířením do prohlížeče.

 11. 11 Roman Hrabuša 14.04.11, 10:04:42
  FB

  [7] Ak by si prišiel na to, ako nainštalovať bez jailbreaku OneNote aj s českým (slovenským) účtom, rozhodne daj vedieť, poznámky z OneNote riešim cez Mobile Noter, ale synchronizuje sa len s počítačom, nie s Live kontom, čo mi dosť vadí.

 12. 12 Patrik Vogl 14.04.11, 11:04:51
  FB

  [12] To je lepší vytvořit si US účet, návodů je na internetu hromada. Jsou pak více zlevněné aplikace (někdy se udělá akce, ale na ČR se zapomene) a další výhody, jako iTunes Cover a podobně.

 13. 13 ( deleted ) 14.04.11, 01:04:43
  FB

  Funkčnosť karty sa dá overiť aj 1Kč transakciou, nie 2€

 14. 14 Daniel Machacek 14.04.11, 11:04:33
  FB

  Nevýhod je hafo, ale vidím i nějaká pozitiva
  - AppStore má někdy dokonalé aplikace/ne diamant za 999USD/
  Hledal jsem vzdělávací věc na jazyky, IT pdfka, IT videonávody, BBC iPlayer a pod.
  Nikdo jiný to nenabídne jako Apple. Tolik kurzů, knih, návodů a videoseriálu(CCNA-E, MCITP...etc) jsem neviděl na žádné jiné mobilní platformě s rychlým internetem.
  Google Android má asi 800k blbostí, Windows Mobile 6,5(HP Business Navigator) měl asi 35 aplikací(asi lock na umístění uživatele, 2009).
  - Nedokážu si představit, že by moje pořítelkyně měla HP Biz neNavigátor. Katastrofa
  - Principileně je dobré vlastnit Apple akcie, ne výrobky.

  P.S. Zase mi to sundalo Operu 11 :)

 15. 15 Jiri Buchvaldek 15.04.11, 12:04:08
  FB

  [1] Pro nabíjení z PC doporučuji stáhnout do kompu ASUS AI Charger.