Nokia Lumia 900 dostane Windows Phone 8 aktualizaci

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Nokia Lumia 900 dostane Windows Phone 8 aktualizaci

Nokia Lumia 23.06.12

WP8"Nokia Lumia 900 dostane Windows Phone 8 aktualizaci", tak mělo znít marketingové poselství Microsoftu před pár dny. Až pak měl Microsoft někde drobným písmem dopsat, že "zcela přirozeně nebude mít veškeré funkce WP8, protože to její hardware nedovoluje" (jako NFC, 720p rozlišení displeje, microSD karty, dual/quad-core CPU a další).

Stejně to dělá Apple. Oznámí, že (nic inovativního nepřinášející) iOS6 bude pro iPhone 4S, 4 i 3GS. Všichni jsou šťastní a vesele plácají ručičkama. Až později se dozví, že u iPhone 4 pár funkcí z toho mála nebude podporováno a u verze 3GS skoro žádná. V podstatě ty telefony nedostanou nic nového, ale změní se číslo na iOS6, a to se marketingově počítá!

Microsoft to udělal chybně -> nabídne i pro Lumia 900 řadu funkcí z chystaných WP8, jako je nová home obrazovka, integrovaný Skype, lepší Camera aplikace (od Nokia), je tam offline navigace či Nokia mapy, jenže tomu říká Windows Phone 7.8, a protože 7.8 je menší než 8.0, nikdo ručičkama neplácá.

Naopak jistý zmatený iDNES novinář píše cosi o tom, že Lumie budou prý za pár měsíců úplně k ničemu, protože 7.8 je menší než 8.0.

Ach jo, světe...

V současné době je na trhu (a aktivně se prodává) spousta Android 2.x zařízení, a to máme Android 4 (ICS) dostupný už skoro rok. Podíl ICS zařízení na všech Androidech je pouze 7%. Pokud napíšete aplikaci pro ICS, na zařízeních s 2.x (93%) ji nespustíte. Existuje zpětná kompatibilita nových zařízení se starým kódem, ale logicky to nefunguje opačně, není kompatibilita dopředná (starých zařízení s novým API). Na iPadu 1 si také nespustíte iPad 2 hry, protože potřebují jeho výkon, RAM a CPU, a na 32bitovém systému si nespustíte nový 64bitový server.

Podobně v budoucnu budete stále moci napsat aplikaci, která poběží pod WP 7.x i WP8. A více než 100 tisíc aplikací z Marketplace nezmizí.

Lumia 900, která bude v úterý uvedena v ČR, bude #1 telefon. Nic lepšího na trhu dnes není.

Nikdo jiný nenabízí v operačním systému tolik funkcí a snadnost ovládání a kromě pár geeků verzi kernelu nikdo neřeší.

Lidi si koupí telefon, vyhovuje jim, vypadá úžasně, má špičkový 4.3" ClearBlack SAMOLED displej, je tam Twitter, Facebook, Outlook, Word, Excel, poznámky, off-line navigace, mapy, sdílení internetu, Foursquare, 8Mpx foťák, SkyDrive (25GB cloud) a instalují si 10 nebo 50 her a hotovo. Telefon toho umí víc než konkurence, všechno výborně funguje a je to rychlé. Co dalšího by pořád zkoumali? Co mají uživatelé do činění s "panem kernelem"?

Maximálně přes Zune nahrají občas jinou hudbu, ale jinak ten telefon prostě spokojeně používají další 2 roky.

Je pravda, že Lumia 900 dostane na podzim ještě lepšího nástupce. A ten pak dalšího a zase dalšího... Telefon s WP8 a třeba 41Mpx PureView foťákem. Lumia 900 nebude už #1 ale třeba #2, ale stále to bude vynikající mobil, špičkově použitelný, a výrazně lepší než iPhone 4S na současném dvacátém sedmém místě.

Z mého pohledu má přesto Nokia velké pozitivní plus -> můžete se kvalifikovaně rozhodnout, ještě před zahájením prodejů v ČR, zda jít do výborné Lumia 900 dnes, anebo počkat na podzim na Nokia WP8 telefon a vzít k tomu i Windows 8 tablet.

Třeba u Apple nevíte nikdy nic. Klidně hodinu před představením nového (dalšího) iPhone vám prodá současný s 3.5" minidisplejem jako vlajkovou loď.

(a ano, myslím si, že většina lidí se racionálně rozhodne spíše počkat na Lumie s WP8)


Pro zajímavost: o tom, že žádný WP7.5 telefon nepůjde upgradovat na WP8 jsem psal už na začátku května.


lumia 900

Komentáře

 1. 1 Martina Weisserová 23.06.12, 11:27:13

  Souhlasím s vámi, že Apple je mistr v tom, jak své - často průměrné - produkty prodat jako něco naprosto úžasného (a tudíž za pěkné prachy), zatímco Microsoft se až příliš často chová jako slon v porcelánu. Bohužel. ALE! Vaše přirovnání kulhá na obě dvě nohy. IPhone 4 šel v ČR do prodeje 27.10.2010, tedy před cca 20 měsíci. Lumia 900 se v ČR ještě ani oficiálně neprodává!! Tudíž jejich srovnávání z hlediska aktualizací je nesmyslné, zavádějící a trapné. Vezměte 20 měsíců starou Nokii a u té nám něco povězte o aktualizacích na WP8 (WP7.8)...

 2. 2 Radek Hulán 23.06.12, 11:30:09

  [1] ano, oficiálně se neprodává. A je známka serióznosti Nokie, že informaci o WP7.8 či "WP8 Lite" máme. Každý se může svobodně rozhodnout na základě těchto informací a ne mlžení... Apple třeba nikdy neříká nic o novém mobilu, aby neohrozil prodeje starého s 3.5" minidisplejem. Ani týden před uvedením. Seriózní pro uživatele? Ne. Marketingově dobré pro zisk Apple? Ano.

  I když se uživatel dnes pro Lumia 900 nerozhodne, určitě nemůže Nokii nadávat za nedostatek info. Prostě si počká na podzim.

 3. 3 Tomáš Frühauf 23.06.12, 11:43:40

  Měli to tak udělat jako Apple a bylo by, nikdo by si nestěžoval, byla by to jen taková "hezká" lež. :)

 4. 4 Loku Bandi 23.06.12, 11:49:33

  Argumentace o starších systémech Apple a androidu vs nekompatibilita s novými aplikacemi padá, pokud si uvědomíme, že nekompatibilní Apple a android jsou několik let staré, případně nevlajkové low-endy, high-endové modely za odpovídající ceny, které jsou jsou třeba ještě po několika letech v prodeji mají poslední verzi systému. Pokud by byl MS a Nokia tak fér, jak tvrdíte, řekne to před prodeji jakéhokoliv 7.5 modelu a hlavně před prodeji Lumie 800 + 900 ve zbytku světa, tuto informaci už věděl určitě dávno, spíš mi to příjde jako snaha obrátit neobratný marketing na super humanistický přístup ke svým zákazníkům, i když to ostatní chování nedokazuje, hlavně si ale Lumie už plno lidí koupilo a teď můžou být akorát naštvaní.

 5. 5 Josef Černotík 23.06.12, 12:02:49

  Tady by možná bylo na místě podotknout, že jak to dělá Apple, je prostě takové... jak bych to řekl... přehlednější. Ano funkčně to ve výsledku vypadá nejspíš stejně jako řešení Microsoftu, jenže... Ve výsledku máme WP diverzifikovaný, 7.8 a 8 jsou zkrátka dvě různé verze, které je obě potřeba podporovat. Zato Apple všechny uživatele updatuje na iOS6 a má to vyřešené. Jedna verze OS pro všechny, i když na starších modelech to funguje pochopitelně tak, jak jste popsal. A na tom, jak sám píšete, není nic špatného.

  Kdybych byl vývojář (což nejsem), budu raději dělat pro iOS, protože je to efektivnější. Mám jeden systém, pro který aplikaci napíšu. U WP mám 7.8 a 8, což jsou verze úplně rozdílné, s jiným kernelem. Když napíšu aplikaci pro WP7.8, tak se budu možná zbytečně držet zpátky, protože ve WP8 bych měl více možností, pokud napíšu aplikaci pro WP8, tak pod 7.8 zase nepojede. Tak to snad abych raději napsal 2 aplikace, respektive nebude to 2x víc práce, napíšu jednu a pak ji upravím i pro druhý systém, ale i tak je to víc práce jak na jedné aplikaci.

  Ale rozumím, že z uživatelského hlediska fungují iOS i WP stejně... Co HW zvládne, to mi pojede, co nezvládne, nepojede.

 6. 6 Radek Hulán 23.06.12, 12:13:25

  [5] na tom je zajímavé, že přestože iOS má tak 15x vyšší podíl na trhu, má jen cca 5x více aplikací. Pro WP7.x je vývoj super snadný. A s dostatečně unifikovaným vývojem pro Windows 8 / Metro, Windows Phone 8 a dostupností skutečných tabletů (Surface) oproti zvětšeným telefonům (iPad) to bude znát ještě více.

  Microsoftí ekosystém je do budoucna mnohem lépe promyšlen a iOS za pár let v pohodě předstihne i tržně, na takovou funkční kvalitu nebude stačit ani Apple marketing.

  Primárně to půjde od náročných business uživatelů, tradiční MS doméně a síle, ale přidá se i retail. Apple od roku 2008 v podstatě neinovoval.

 7. 7 Michal Giacintov 23.06.12, 12:16:53

  Jestli 7,5 nebo 7,8 či snad 8 je myslím úplně fuk. Již měsíce se vedou diskuze o kde čem z vyspělých funkcí, ale jaksi se zapomíná, že se jedná o TELEFON! Nechápu, že zatím nikdo z Nokie nedokázal odpovědět na to, kdy se konečně dočkáme možnosti nastavení velikosti písma (v sms a kalendáři), abychom stále nemuseli s telefonem vyndávat i brýle!! Tato zcela primitivní a a samozřejmá funkce stále chybí. O absenci T9 a tedy možnosti psaní rychle, pohodlně a česky na klasické telefoní klávesnici nemluvě. Takových nedostatků pro funkci "telefon" bych tu mohl vyjmenovat spousty.

 8. 8 Josef Černotík 23.06.12, 12:20:24

  Ano, propojení mezi Windows 8 a WP8 vypadá opravdu hodně zajímavě a Surface se mi opravdu líbí. V tomhle jsem do budoucna zvědavý, co to přinese. Tam je zase jádro systému stejné, takže výsledek může být zajímavý.

  Teď z trochu jiného soudku: nové MacBooky pro mě byly opravdu docela zklamání, zvlášť po oznámení českých cen, Surface mě překvapil naopak příjemně.

 9. 9 Števo Zelinka 23.06.12, 12:21:04

  podľa mňa lepšie povedať na rovinu že nedostane ako vodiť zakaznikou za nos ;)
  som rad že ste napisali ,že prečo vlasntne nemozu dostať terajšie WP 7.5 novu verziu ..aj tak keby vyšla ..aj tak by bola osekana určite..takže to povedali rovno a musiem sa s tim proste zmieriť ;)

 10. 10 Marek Přibáň 23.06.12, 13:07:19

  Můžu se zeptat na zdroj toho, že Lumia 900 (a možná další) dostane v 7.8 integraci Skype a další funkce? (Nebo jsem to z článku pouze blbě pochopil?)

  Z informací co jsem zatím četl já a co zazněly na developer summitu o WP8 byla jediná zmíněná funkce nový start screen pro 7.8.. Dík za odpověď

 11. 11 Jan Mikula 23.06.12, 13:27:13

  Chystá se Nokia Lumia s hardwarovou klávesnicí (nástupce Nokia E7)? Pokud ano, tak si na ni do podzimu počkám, pokud ne šel bych do Lumia 900...

 12. 12 Radek Hulán 23.06.12, 13:34:18

  [11] Elop v jednom rozhovoru o high-endu s HW klávesnicí (telefonu) mluvil. Neříkal jaký model s jakým OS, ale tak logicky by to mělo být s WP8.

 13. 13 Jan Strasky 23.06.12, 14:07:37

  [10] Mam stejny dotaz. Vsude ctu, ze jadrem updatu 7.8 je jen nova strat screen. Pokud se prida integrace Skype a dalsi vylepseni (nejen aplikace Nokie), tak pak take budu souhlasit s tvrzenim, ze Microsoft neumi delat Marketing.

 14. 14 Karel Neugebauer 23.06.12, 17:06:14

  Možná, že MS marketing dělat umí, a v tomto případě prostě podřezává NOKII větev zcela úmyslně. V případě koupě je důležité, aby je to stále co nejmíň peněz.

 15. 15 Marko Kovacik 23.06.12, 19:25:51

  O Camer aplikáciách a Start obrazovkách sa hovorí, ale o tom Skype som stále nečítal oficiálne vyjadrenie - teda dočítal som sa ho iba pri WP8 ale pri 7.8 zatiaľ nie, ale možno som iba nedôsledný odkiaľ máte info vy ?

  "Nokia Lumia 900 dostane Windows Phone 8 aktualizaci"
  Takto by správa určite mohla znieť - a rovnako aj malými písmenami poznačené, že nebude mať funkcie, ktoré nepodporuje HW, ale čo s app napísanou na wp8 - ta nepôjde - potom by sa človek čudoval, že na app hw má, má aj wp8 aktualizáciu a app nepôjde ? myslím, že by to predsa len bolo zavádzajúce...
  Ak je app napísaná na iOS 6 tak pôjde aj na 3GS ak sa nebude jednať samozrejme o využívanie hw, ktorý neobsahuje/nepodporuje, tu to takto nebude, alebo sa mýlim.

  Hovoríte stále o lumii 900 - platí tento článok aj pre 800 a 710 ?

 16. 16 Lukáš Čambala 23.06.12, 20:28:01

  Radku, nevíš, kdy by měla Nokia Lumia 900 dostat aktualizaci na WP 7.8? Případně, jestli tu samou (funkčně) aktualizaci dostane i Nokia Lumia 800, díky moc.

 17. 17 Pavel Štrobl 23.06.12, 20:58:09

  [6] Ale inovoval..... možnost změny tapety.

 18. 18 Josef Jurák 23.06.12, 21:41:38

  Myslím že ještě chybí dodat jednu podstatnou věc. Na podzim, po příchodu telefonů s WP8, nezmizí všechy současné WP7.x telefony z prodeje,WP7.x se budou pochopitelně prodávat dál. Vzhledem k minimálním HW požadavkům WP8 (dualcore snapdragon S4 Plus), a naopak přání výrobců vyrábět levné WP telefony, je prakticky jasné, že se WP7.8 bude prodávat ještě hooodně dlouho (možná několik let) po příchodu WP8. A pokud se WP7.8 bude ještě hodně dlouho prodávat, tak budou i vycházet aplikace, a je nesmysl o něm tvrdit že je odepsaný.