Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

MyWindows.cz

home archív foto video win8dev kontakt

Windows Live: Microsoft spojuje internet a desktop

Na adrese get.live.com můžete získat zcela zdarma finální verze desktopových Windows Live aplikací, a to v plně české verzi. Aplikace fungují na Windows Vista (včetně x64) i Windows XP. Jedná se o opravdu skvělého emailového klienta Windows Live Mail, parádní instant messaging (text, audio, video) klient Windows Live Messenger, nástroj pro blogování Window Live Writer, fotogalerii Windows Live Fotogalerie a doplňky ve formě Sing-In Assistant či Live Search.

Microsoft tím dokončuje první etapu Live.com strategie, a nutno říci, že mimořádně povedeně. Konkurence nic podobného nenabízí, je zaostalá, ať už je to Google či Yahoo, nebo domácí Seznam. Brzo pochopíte proč.

Skvělé na Live.com je totiž propojení jednotlivých desktopových programů na váš online Live.com účet. Za pomoci Windows Live můžete snadno propojit vaše PC na webové aplikace (fotky, blog, email, kontakty), což je zcela unikátní, a poskytuje to mimořádný komfort.

Instalace Windows Live sady

Instalace celé sady spočívá ve stažení instalátoru, který následně provede download veškerých souborů online, takže máte zaručeně aktuální verze. Na rychlém připojení to nezabere déle než 5 minut, včetně instalace.

instalace Windows Live aplikacíinstalace Windows Live aplikací

Windows Live Mail

Windows Live Mail je opravdu vynikající emailový klient, který podporuje POP3/IMAP, nativní napojení na Live.com účet (včetně Custom Domains), obsahuje RSS čtečku, NNTP (news) klienta, a samozřejmě i databázi kontaktů.

Pokud nepoužíváte plný Outlook, ale jen Outlook Express, či Windows Mail z Windows Vista, tak upgrade na nový Windows Live Mail by měl být povinností.

Ideální je samozřejmě pokud máte emailový účet na Live.com (5GB email zdarma), ale není to podmínkou, napojíte se samozřejmě i na Google či Seznam. V případě Live.com účtu totiž spravujete veškerý email i kontakty online, a pokud si nainstalujete tuto aplikaci na jiném PC, budete tam mít ty stejné emaily i kontakty, vše se automaticky synchronizuje. Totéž platí pro mobilní telefon s Windows Mobile. Tato databáze kontaktů je navíc společná nejen pro emailového klienta (na webu, desktopu i mobilu), ale i pro Windows Live Messenger (zahoďte konečně zastaralé ICQ).

Windows Live Mail je vynikající emailový klient

Pokud dosud požíváte Thunderbird, nebo něco podobně primitivního s POP3 a bez synchronizace emailů a kontaktů, smažte jej a nainstalujte si také Windows Live Mail a udělejte si emailový účet na @live.com.

Windows Live Writer

Windows Live Writer je aplikace pro blogování, tedy publikaci článků na spaces.live.com, či na jiném blogovacím nástroji podporujícím MetaWeblog API (což je většina), včetně megaBLOG.cz.

Tento WYSIWYG editor umožňuje snadno napsat článek, vložit do něj fotografie, video, aktivní mapu, další značky a objekty, a vše stisknutím jednoho tlačítka publikovat online. Příklad takového blogu je na lamparna.spaces.live.com.

Windows Live Writer pro snadné publikování na vašem bloguWindows Live Writer pro snadné publikování na vašem blogu

Podporována není jen publikace nových článků, snadno se můžete napojit na blog a upravovat či mazat i články již publikované:

editace existujících článků na blogu je opravdu snadnáeditace existujících článků na blogu je opravdu snadná

Windows Live Writer navíc podporuje rozšiřování funkcí pomocí pluginů, takže se můžeme těšit na další podporu od třetích stran.

Windows Live Fotogalerie

Windows Live Fotogalerie je slušnou fotogalerií s napojením na Live.com účet. Můžete si nechat řadit obrázky dle značek (tagů), dle data, adresářů či náhodně. Fotky samozřejmě můžete jednoduše upravovat (ořezávat, zmenšovat, měnit kontrast a jas) a rovněž online publikovat na váš Live.com účet na spaces.live.com. Kromě spaces.live.com je podporován i Flickr, takže Microsoft se nebrání ani konkurenci :-)

Velmi dobře a jednoduše je vyřešen import fotek z digitálních fotoaparátů, pokud instalujete uživatelsky nepřehledný software od Kodaku či Canonu, tak jej klidně smažte, a pro snadný import používejte tuto fotogalerii. Náročnější uživatelé ale stále zůstanou u Google Picassa, Microsoft Expression Media či Adobe Bridge CS3.

Aplikace je de-facto shodná s Windows Fotogalerií ve Windows Vista (až na upload na Live.com a Flickr), takže bude zajímavá především pro uživatele Windows XP.

Windows Live Fotogalerie je dobrá na organizaci fotek i publikaci onlineWindows Live Fotogalerie je dobrá na organizaci fotek i publikaci online

Windows Live Messenger

Windows Live Messenger

O aplikaci Windows Live Messenger jsem již napsal samostatný článek, jedná se o nejlepšího klienta pro posílání textových zpráv, audio a video hovory, sdílení souborů a posílání souborů. Při přenosu souborů je navíc můžete nechat scanovat zdarma dostupným antivirem Windows OneCare.

Skvělé je také propojení mezi kontakty na Live.com v Outlooku, Windows Live Messenger na PC a Windows Live Messenger na mobilních telefonech (jako je HTC Kaiser).

Osobně jsem přestal ICQ používat před pár lety, a všechny své kontakty přesvědčil na používání MSN. Mají tak nepadající a skutečně funkční síť se zárukou největší světové společnosti, Microsoftu, a nemusí už řešit žádné ICQ / AOL problémy.

Windows Live Assistent

Tento plugin do Microsoft Internet Exploreru 7.0 není samostatná aplikace, jen komponenta, ale mimořádně užitečná. Pokud používáte více Live.com účtů, Asistent si je zapamatuje, a umožní snadné přihlášení na veškeré funkce rozsáhlého Live.com webu jediným kliknutím.

přihlášení na jedno kliknutípřihlášení na jedno kliknutí

Pokud máte více Live.com účtů (včetně Live.com služeb na vaší vlastní doméně), můžete si nadefinovat nově jejich propojení ve správě účtu a přepínat se mezi nimi, bez nutnosti dalšího přihlašování:

propojení více Live.com účtů pro snadné přepínánípropojení více Live.com účtů pro snadné přepínání

Windows Live OneCare

Windows Live OneCare je antivirový a antispyware scanner. Pokud nepoužíváte antivirus na desktopu (pro profíka naprosto zbytečná věc), tak si přesto můžete nechat zdarma a online proskenovat a prověřit svůj počítač, případně si nechat ověřit veškeré sdílené a přenášené soubory přes Windows Live Messenger. Velice užitečná služba.

Vlastní scan může být buď rychlý nebo kompletní:

OneCare scan počítačeOneCare scan počítače

A výsledek scanu:

výsledek testuvýsledek testu

Další Live.com funkce

 • Calendar - kalendář (beta), včetně jeho sdílení,
 • SkyDrive - sdílení až 1GB souborů mezi přáteli, či veřejné sdílení souborů,
 • Maps - online mapa celého světa,
 • Search - hledání ala Google,
 • Favorites - oblíbené záložky online.

Závěr

Microsoft s Live.com předběhl o řadu let konkurenci. Zatímco ostatní firmy se "plácají" s nedokonalými online aplikacemi, Microsoft kromě kvalitního online podání nabízí i skvělé desktopové aplikace, bezvadně propojené na Live.com přes jediný přihlašovací účet.

Live.com dnes nabízí nejen výborné hledání, ale i blogy, fotogalerii, email s kapacitou 5GB, RSS čtečku, úschovnu souborů a další funkce, a toto vše můžete ovládat buď online, z webového rozhraní, nebo mnohem pohodlněji z desktopového PC.

Výborné je ale nejen propojení desktopových Live.com a webových Live.com aplikací (tedy automatická synchronizace emailů, kontaktů a případně i kalendáře), ale i podpora pro mobilní telefony s Windows Mobile (jako je HTC Kaiser). Microsoft je jediný, kdo pokrývá desktop, web i mobil, a umí to vše společně synchronizovat.

Veškeré tyto služby můžete navíc zdarma provozovat i na vlastní doméně (tedy třeba @hulan.cz místo @live.com).

A to celé máte dostupné zcela zdarma.


Navigace v komentářích

← přejít na začátek | ⇐ načíst starší komentáře

Komentáře

 1. 10 VP 21.04.08, 22:00:07
  FB

  [6] jen poupravám tvůj názor. Jako správný pubescent několik let spokojeně používám mail na seznamu a mám do něj přesměrováno několik dalších emailových schránek. Jestli vyhodnocuje mail z hotmailu jako spam nevím ale z centrumu to funguje bez problémů.

 2. 11 mpx 21.04.08, 22:13:07
  FB

  [8] Cpát sem do registrace svůj hlavní mail? No, chci vidět jak z mého mailu tady získá někdo nějaká osobní data. Koukejte mi do inboxu třeba do omrzení, nezjistíte vůbec nic :)

  Co se bezpečnosti týče, vždycky je tu kompromis mezi bezpečností a utajením (emaily a data syslím jen u sebe, nikam je necpu, pak přijde požár a X-letá práce je v luftu - a to doslova :) a dostupností a zálohováním (u emailů přeposílám kopie na X serverů, jednou na live, jednou na yahoo, jednou na gmail, jednou na ... někam ...) - ke zničení všech kopií co poletují po světě pak nestačí ani atomovka, ale zase je větší riziko, že se maily dostanou do ruky někomu nepovolanému (hackeři, social engineering na sekretářky, sniffery někde po síti ...).

  Rozumný člověk si najde nějaký kompromis :)

 3. 12 Jiří Suchý 21.04.08, 22:19:47
  FB

  [12]
  O důležité data jsem vždycky přišel špatnou zálohou na desktopu. Na serveru "někde" se mi ještě neztratily. Otázka bezpečnosti uložených dat na serveru a doma na svém je taky diskutabilní. Dát přednost profesionálně zabezepčenému serveru s několikanásobnou zálohou nebo mít na svém PC a spoléhat, že mi neodejde disk a mám dostatečně zabezpečený PC?

 4. 13 mpx 21.04.08, 22:45:08
  FB

  [13] Ony i české freemaily jsou "relativně" (až na výpadek post.cz typu "třetina mailů v háji" před pár lety a seznam.cz a email.cz měly tuším taky problémy) spolehlivé, ale když zas uvážím, kolikrát mi od té doby chcípl disk (asi 4x) tak to jde :) Co jsem měl maily u hotmailu (předchůdce live.com), tak o ně jsem nikdy kvůli nějaké závadě na straně hotmailu nepřišel.

  Zajímalo by mne, jakým systémem třeba řeší zálohu Radek. Co si naposled pamatuju, tak někde v článku zmiňoval RAID z 4x500 GB disků, což při RAIDU 0+1 nebo RAIDu 6 je terabajt a při RAIDU 5 dokonce 1.5 TB (teď nevím, jak má ten RAID nakonfigurovaný)

  Jakpak se řeší záloha takového množství dat? DVD budou asi dost nepraktická a tahat to po sítí - i na to to bude asi moc dat. Možná by to byl zajímavý námět na článek...

 5. 14 Zeman Jakub 21.04.08, 23:13:04
  FB

  Rád bych jen reagoval na oblíbené komentáře pana Hulána typu "Konkurence nic podobného nenabízí, je zaostalá", protože narozdíl od jeho jiných článků tentokrát nemá úplně pravdu. V celém článku (možná záměrně) téměř chybí srovnání s aplikacemi gmail a gtalk. Těžko lze srovnávat LiveMail s gmailem (kde jsem za poslední 3 roky, kdy gmail používám nezaznamenal jediný výpadek, navíc mám k dispozici více než 6GB místa, bezchybný SPAM filter, ...) a messenger s gtalkem, který funguje na decentralizovaném protokolu XMPP (těžko lze najít spolehlivější messaging systém), je naprosto dokonale integrovaný s gmailem a lze velmi jednoduše vyhledávat v historii Vaší komunikace.

 6. 15 mpx 21.04.08, 23:16:04
  FB

  [15] Spam filter v gmailu má teda do bezchybnosti daleko, denně proleze tak 2-3 spamy (i když bývalo ještě hůře) a naopak 2-3 obyč. maily to sežere jako spam (takže jednou za čas prolézt spam koš ...) Gmail má své výhody (sám ho taky používám :), ale bezchybnost spam filtru mezi ně teda nepatří..

 7. 16 Radek Hulán 21.04.08, 23:27:25

  [15] Gmail má řádově nižší počet uživatelů než Live.com, GTalk? Směšné.. To nepoužívá vůbec nikdo. Google neumí programovat desktopové aplikace. Google umí vyhledávat a umí reklamu. Také umí kupovat jiné firmy (Youtube, Picasa, Writely - Google Doc). To je celé.

  Live.com je skutečně unikátní, není to jen webová primitivnost s vysokou latencí, je to webová aplikace (na Live.com), mobilní aplikace (Windows Mobile klient pro Live) i Windows aplikace (Windows Live Mail, Outlook 2007 + Outlook Connector). Tento luxusní komfort má jen a pouze Microsoft. Navíc MAPI (DeltaSync) protokol od Microsoftu je výrazně modernější a rychlejší pro sync (včetně třeba kontaktů) než zastaralý IMAP. IMAP na Google je opravdu pomalý :(

  Jinak SPAM filtr na Gmailu (měl jsem účet jako jeden z prvních v ČR) je dost mizerný, Live.com filtruje SPAM výrazně lépe.

 8. 17 mpx 21.04.08, 23:44:54
  FB

  [17] Kde jsou k dispozici počtu uživatelů live.com a gmailu? Možná blbě hledám, ale nikde jsem je nenašel.

 9. 18 Radek Hulán 21.04.08, 23:52:17

  [18] http://weblogs.hitwise.com/bill-tancer/2008/02/microsoft_and_yahoo_putting_th.html...

 10. 19 Richard Bartoš 22.04.08, 00:14:23
  FB

  Ahoj Radku, možná je to trochu mimo článek, ale jak si udělal, že v live messengeru máš u kontaktů velké ikonky? Strašně by mě to zajímalo. Hledal jsem všude možně, ale nikde jsem to nenašel...

 11. 20 Radek Hulán 22.04.08, 00:16:00

  [20] klikni na tu zelenou šipku nahoru a dolů a zvol si tam "zobrazit podrobnosti kontaktu"

 12. 21 Martin Janský 22.04.08, 08:19:23
  FB

  Live aplikace jsou fajn. Na chuť jsem nepřišel akorát fotogalerii, tu jsem nainstaloval a zase odinstaloval :-) - jsem zvyklý na jiné (možná primitivnější) řešení (fotky v adresářích s datem v názvu a prohlížení přes Faststone Max) a fotoglaerie mi neměla co nabídnout.
  ale co se týká WLM a Live Writeru, s oběma programy jsem spokojený. škoda jen, že WLM neumí konverzace v jednom okně s několika taby, jako třebas QIP nebo Miranda s patřičným pluginem.

 13. 22 Martin Janský 22.04.08, 08:20:44
  FB

  [22] chichi, díky Maxvelovi - messenger live plus doplní do WLM možnost tabbed okna konverzace. moje spokojenost s WLM bude zase o něco větší!

 14. 23 Mirk Nat 22.04.08, 09:09:38
  FB

  Messenger live plus a scripty do WLM je luxus, trochu to připomíná mánii kolem Mirandy s pluginy. Používám scripty Enhancer (umožní dodatečná nastavení pro samotnou aplikaci), Live Notifier (vylepšené oznamování), Now Playing (vylepšené zobrazování přehrávaných multimediálních souborů (podpora dalších přehrávačů, spolupráce se Skype), +Speech (hlasové oznamování událostí), Sdcrypter (pro paranoidní potřeby :))
  Co je pravdu fajn, že si lze scripty snadno upravit, eventuelně vychytat chybky, přímo v UI WLM.

 15. 24 Tomáš Broupal 22.04.08, 11:30:56
  FB

  Má to i svou nevýhodu. Bohužel není možno to použít na Windows Server 2008 (a to jak x86 tak 64bit verzi).

  Nemá někdo způsob, jak to obejít? Na Live aplikace jsem si navykl a teď se mi bez WLM dost blbě pracuje. Dík.

 16. 25 Radek Hulán 22.04.08, 11:38:07

  [25] na internetu existují stažené instalační MSI balíčky, ty fungují i na W2K8 serveru

 17. 26 Gade Petr 16.05.08, 07:59:31
  FB

  Jo, vypadá to dobře a rád bych to vyzkoušel, bohužel už přes týden není možné si zaregistrovat nový účet na live.
  A nápis, že jde o dočasý problém, už je celkem trapný ...

 18. 27 Šmilauer Michal 27.05.08, 16:46:29
  FB

  Jak lze "dostat" emaily z Gmailu na Live mail?

 19. 28 Šmilauer Michal 27.05.08, 16:50:41
  FB

  Ještě jedna otázka: Má vůbec smysl z Outlooku 2007 přecházet na Windows Live Mail?
  Mimochodem: Moc užitečný článek.

 20. 29 Jan Valentík 21.01.09, 07:17:01
  FB

  Nevím jak vám, ale mě poslední dobou volá stále více lidí že se jim vrací pošta zaslaná na můj Live Mail s tímto odůvodněním:
  host 1811968678.pamx1.hotmail.com[65.54.247.8]
  said: 550 SC-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons.
  Reasons for rejection may be related to content with spam-like
  characteristics or IP/domain reputation problems. If you are not an
  email/network admin please contact your E-mail/Internet Service Provider
  for help. Email/network admins, please visit http://postmaster.live.com for
  email delivery information and support (in reply to MAIL FROM command)

  Přitom to většinou ani nejsou maily ze žádných freemailů, ale normální domény. Je možné se někde u MS dovolat nějakého nastavení nebo něco podobného?? Je sice hezké, že má Live tak super spam-filter, ale je mi k ničemu pokud mi blokuje normální vyžádané maily. Jinak jsem s Live službami naprosto spokojen, jen tento neduh mne začíná trápit čím dál tím více.