Email zdarma na vaší vlastní doméně: Live Custom Domains

Microsoft se svým balíčkem webových aplikací Live.com nabízí i jednu skvělou službu pro vaši vlastní doménu - Windows Live Custom Domains, což je konkurence pro Google Apps for your Domain. Zhruba před dvěma roky jsem přešel na hulan.cz kompletně na správu pošty pomocí Live.com, a i po roce u ní setrvávám, je to současný nejlepší zdarma dostupný email a antispam (lepší je pouze placený Exchange, který používám na hulan.eu). Jsem opravdu spokojen.

Zdarma získáváte na vlastní doméně email pro až 500 schránek (každá o neomezené kapacitě), a sync emailu a kontaktů mezi neomezených počtem PC a mobilních telefonů.

Vlastní zprovoznění Windows Live na vaší vlastní doméně je mimořádně snadné, postačí požádat provozovatele DNS serveru o nastavení MX záznamu na vaše_id.pamx1.hotmail.com (poznámka z praze: nemůžete mít MX záznamů více, veškeré smažte a nastavte opravdu jen jeden, který vám Custom Domains přidělí). Po nastavení DNS to Microsoftí server automaticky rozpozná (většinou postačí pár desítek minut počkat) a můžete si ihned založit až 500 emailových účtů (na požádání dokonce i více).

Volitelně si můžete nastavit i CNAME třeba mail.hulan.cz na go.domains.live.com, takže budete k webové schránce přistupovat pohodlněji a "ze svého".

nastavení DNS - MX záznamunastavení DNS - MX záznamu

Výhoda převodu MX záznamu vlastní domény je zřejmá, 500 (a více) emailů s neomezenou kapacitou zdarma vám žádný jiný český či zahraničný webhosting jen tak nedá, navíc můžete nativně provozovat nejen email, ale i další Live.com služby na tomto účtu, tedy Windows Live Messenger, Favorites, SkyDrive, a další.

Na libovolný emailový účet si navíc můžete připlatit ročně €20 (včetně DPH, tedy cca 500 Kč), za něž dostanete Live.com bez reklam a účet neexpiruje. Google stejných 10GB nabízí za €40 ročně, a navíc musíte platit za veškeré účty na doméně, ne jen za zvolené.

Registraci Hotmail Plus provedete zde, platit se dá běžnou Visa či MasterCard, a navýšení kapacity účtu a zbavení se reklam je okamžité.

S Hotmail můžete používat i POP3 službu, nicméně přístup přes proprietární Microsoft MAPI toho stejně umí více.

schránka navýšená na 10GB za €20 ročněschránka navýšená na 10GB za €20 ročně

Vlastní Live.com webový email je opravdu velice pohodlný, připomíná Outlook 2007, a funguje (na rychlé lince) téměř bez latencí díky AJAXu.

Live.com webový email klientLive.com webový email klient

Špičková věc je ovšem synchronizace na Microsoft Outlook pomocí Outlook Connector. Díky použití Microsoft MAPI, a nikoliv primitivního POP3, se jedná o luxusní sync nejen emailů, ale i kontaktů, a to mezi webem, PC (Outlook) i mobilním telefonem (Outlook Mobile a Windows Live Messenger Mobile).

Stejnou databázi kontaktů používá samozřejmě i Windows Live Messenger na PC, upozorňuje vás na nové emaily, automaticky aktualizuje kontakty (takže pokud si váš obchodní partner změní sídlo kanceláře, ihned o tom víte z jeho Live.com profilu a pomocí GPS navigace na mobilu jedete na správné místo).

V Outlooku jsou Live.com složky přes Outlook Connector přístupné stejně jako běžné POP3/IMAP schránky:

pošta z Live.com v Outlook 2007pošta z Live.com v Outlook 2007

Závěr

Rozhodnutí zda implementovat Live.com pro vlastní doménu je pouze na vás, pro mě řada výhod Live.com, jeho bezpečnost, nezávislost na libovolném českém hostingu a sync mezi PC, notebookem a mobilem tvoří i po dvou letech neporazitelnou platformu.

Komentáře 42

  1. #1 cpy ▲1 ▼0

    Len tak pozeram na tie screeny tak naco zbytocne platit 20eur rocne ked aj tak je to vyuzite len na 1%? 🙂

  2. #2 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [1] to jsou (hodně) staré screenshoty z počáteční instalace..

  3. #3 Jiří Prášek

    Jen upravím pár drobností v článku. POP3 je dnes k dispozici i pro neplacenou verzi. A co se týká velikosti schránky - není 5GB, ani 10GB. Je zkrátka neomezená! 🙂

  4. #4 To není těžké zjistit

    Zjistil jsem, že to nejde zřídit bez osobního Live účtu. Bohužel, nedaří se mi získat tento účet na Live, v libovolnou hodinu stejná chyba, že maximální počet live účtů byl pro tento den vyčerpán. Člověk musí vždy znovu vyplňovat formulář a opisovat bezpečnostní kód.

    Rád bych si osobně porovnal tuto službu s Google, protože podle info v článku je služba Live.com oproti Google apps skvělá, ale jak to zřídit bez live ID?

  5. #5 Pavel@cetoraz

    Zajímalo by mě, proč nemohu mít více MX záznamů. Pokud se jedná o poštu, je životně důležité, aby pošta došla tam, kam má. Pokud budu mít jen jediný MX záznam, tj. jediný server, při jeho nedostupnosti pak pošta nebude doručena. Např. google má v konfiguraci asi 8 MX záznamů a dá se čekat že ví, proč to tak dělá.

  6. #6 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [5] Microsoft je na trhu déle než Google a za 2 roky jsem NIKDY problém s doručením pošty neměl (a ani nikdo jiný). Duplicita a redundantnost HW se dá udělat i lépe než ultraprimitivním způsobem více MX záznamů..

  7. #7 Mokrý Libor

    Dobrý den,

    je tedy kapacita neomezená jak se píše nahoře, nebo je (po zaplacení 20 Eur) 10 GB jak se píše v článku?

    Ještě bych se chtěl zeptat, jestli se dá nějak řešit přeposílání mailů (např. sms doručenky).

    Díky moc Libor.

  8. #8 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [7] je skutečně neomezená (ukazuje se jako 5/10GB, ale pokud člověk ten objem překročí, nic se neděje, automaticky naroste)

  9. #9 Jiří Prášek

    [7] Windows Live Mail umí přes Live Alerts nativně posílat mobilní notifikace o příchozích mailech. Bohužel žádný český operátor podporovaný není. Dá se to ale vyřešit nastavením notifikace pro mail s využitím mobilního emailu. V praxi to ale ozkoušené nemám...

  10. #10 Dr. CRYO

    Jedním z důvodů proč přejít na placenou verzi MS Live je opravdu nepříjemné reklamní sdělení, připájené za každý email.
    Velmi váhím mezi tím zůstat u Live.com, jelikož synchronizace s WM je bezchybná, okamžitá a šetří baterku jak ani OMA nedokáže, anebo přejít zpět k Google, kde to jde bez reklamního textu i bez placené verze, žel bez výše popsaných funkcionalit.

  11. #11 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [10] reklamní sdělení přidává jen webová aplikace, pokud používáš (třeba) Outlook 2007 + Outlook Connector, není tam

  12. #12 Radek Vrážel

    Zajímalo by mě, jestli lze nějak řešit fakt, že poštovní schránky umístěné na live.com momentálně už nejaký měsíc odmítají přijmout poštu zaslanou přes smtp seznamu. Nechci zde polemizovat o tom, že seznam umožňuje zasílání spamu, to je fakt, ale pokud to nelze nějak řešit, je to celé jaksi nepoužitelné. Přes seznam odesílá nezanedbatelná část naší populace. Což mi dost vadí, neboť jinak všechny live služby včetně synchronizace na mobil rád využívám a moc se mi líbí.

  13. #13 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [12] právě jsem si poslal email ze Seznamu na Live a v pohodě došel. Pokud někdo zneužívá Seznam či Centrum pro spam, je to problém těchto emailů a ne Live.com.

  14. #14 Radek Vrážel

    Z webového rozhraní seznamu ano, to jde, ale pokud použiji smtp.seznam.cz v počítači(testováno na několika nezávislých PC i poštovních klientech) tak to nepřijde. Jinak s tím spamem je pravda, ale ve výsledku jsem trestán já.

  15. #15 Robin Kaňjak

    Ahoj Radku,

    malý dotaz ohledně WM verze - používáš nějakou konkrétní aplikaci pro přístup do schránky, nebo nativně přes http://windowsmobile.com/emailsetup/live?... Zkoušel jsem přidat account, ale vždy mě to při výběru custom-domains odkáže na web.

  16. #16 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [15] asi máš starý Windows Live Mobile software na telefonu, ten nový normálně podporuje Hotmail i na vlastní doméně, přímo v Outlook Mobile, s Messengerem a dalšími funkcemi

  17. #17 Robin Kaňjak

    [16] WM 6.1 build 21109.5.0.0, což mi nepřijde jako příliš stará verze, ale nebudu řešit, zkusím případně flash.

    Spíše mne zajímá, jak je kdo z vás spokojen s custom domains, resp. s doručováním/odesíláním mailů? Provedl jsem přesměrování své domény a cca týden službu využívám. Musím bohužel konstatovat, že horší jsem ještě nezažil. Z některých domén (ověřených, mimo BL a dokonce přidaných v safe senders/mailists) mi zprávy NĚKDY přijdou opožděně, většinou pak vůbec. Můžu pak pouze hádat, zda mi někdo něco zaslal či nikoliv, protože protistraně nedojde ani postmaster hláška o nedoručení🙁.

    Co jsem se tak dočetl (windowslivehelp-community), rozhodně nejsem jediný, MS má s tímto problémy.

    Nevím, jako myšlenka mi to přišlo perfektní, ostatní služby LIVE mi koneckonců fungují bezproblémově, ovšem s e-mailem je to zdaleka nejhorší. Možná, že po registraci Hotmail Plus, jak píše Radek, se vše bude tvářit jinak, ale moc se mi tomu nechce věřit...

  18. #18 IPetr

    Testoval jsem jak Live.com tak google apps a nakonec jsem skončil u google apps. Mělo to jediný důvod, google apps umožňuje přes imap tvorbu podsložek a se spprávným doplňkem ve ff mi je zobrazuje i na webu a to live.com neumí. Škoda, jinak bych skončil u mrkvosoftího řešení, synchro s mým win mobilem je mnohem lepší než u google apps.

  19. #19 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [18] novou složku si založíš přece i na Live.com, v levém menu zvolit "Správa složek". IMAP od Google je otřesně pomalý a umí toho málo.

  20. #20 Filip Klasna

    Ahoj, tak jsem si koupil doménu na http://www.domena.cz, zaregistroval se na Windows live domains a po získání hodnoty mx záznamu jsem to zadal do zónového souboru, ze kterého jsem předtím odstranil další mx záznamy.

    Položka v zónovém souboru vypadá takto :

    live MX:10 XXX.pamx1.hotmail.com.XXX.

    ale bohužel live domains po jednom dni neustále hlásí pending DNS configuration a tím pádem mám smolíka🙁 Netušíš prosím co s tím?